B U1 T EN li A N DSC II E B E R I G TE X. De opbrengst van liet vervoer over den Nederlandschen Rijnspoorweg in de maand Junij 1882 bedroeg 423,492 06. Totale opbrengst van 1 Januari] 1882 ad 2,465,958.95y2 tegen 2,478,606.15% in 1881, zijnde per dag- kilometer 60,11, tegen 62 24. Lijn Leiden—Woerdenreizigers (13,488) 6990.12%, bagage (16 t.) 112,40, bestel-, ijl-en vrachtgoederen (1189 t.) 1387.32, levende dieren en rijtuigen 166. Totale ontvangst f 8655 84%. Totale ontvangst van 1 Januarij 1882 af 51169.17. legen 53999.54 in 1881, zijnde per dagkilometer 7.85, tegen 8.28. Aan het station te Haarlem is de eerste proef genomen met het elec- trisch licht. Acht grootc lampen werden te gelijk ontstoken en gaven ge durende den proefiijd een standvastig en prachtig licht, zoodat het op het slalionsterrein onder de kap als het ware dag was. Te Amsterdam zijn door ecne vrouw, wonende in eene keet builen de Willemspoort, hare drie kinderen, van 6 tot 2 jaar, achtergelaten, nadat de man reeds sedert eenigen tijd afwezig was. üe politie trok zich hun lot arArt, nam hen 's nachts in het naaslbijgelegen hulpbureau om te kunnen slapen en hragl ze den volgenden morgen weder naar de keet, om te zien of de ouders waren teruggekomen. Te vergeefs. Na den volgenden nacht weder aan het politiebureau te hebben doorgebragt, zijn de kleinen in de inrigting voor stads bestedelingen opgenomen. Men meldt uit Wijk aan Zee: Woensdag werd hier allerwege de Ilolland- sche driekleur uitgestoken en was er eene buiiengewone drukte in onze bad plaats. Geen wonder! (lp de duinen was een diner besteld door eenige heeren en dames, die allen per rijtuig zouden komen en door een muziekcorps ont vangen worden. Ongeveer ten 3 ure begon dan ook de muziek te spelen en bragtcn 20 oud-Hollandsche sjeezen, waarvan de paarden sierljjk opgetuigd waren, benevens verscheidene rijtuigen, met 2 of 4 paarden bespannen, de genoodigden aan, die aan het Oosler-Badhuis afstapten. Op het nieuw afge graven plateau aan het strand was eene tent opgeslagen, waar hel diner gebruikt werd. Voortdurend klonk de muziek. Geheel Wijk aan Zee was getuige van dit feest. Bij het vertrek strooiden de dames bruidsuiker onder de menigte, die met daverende toejuiching den stoet uitgeleide deed. De directie van de maatschappij tot exploitatie van het Noordzeebad heeft trouwens eer van haar werk. De nieuwe badkoetsjes o. a. trekken zeer de aandacht; die voor de dames zijn ruimer en nelter dan gewoonlijk en die voor de heeren zeer praclisch ingerigt, terwijl beide soorten voorzien zijn van een dubbele kap, waardoor de zonnestralen gebroken worden. Daar de wanden bovendien met linnen beschoten en niet, zooals vroeger, van hout zijn, wordt de luchtigheid bevorderd. Voorts werd een tros in zee gelegd, aan welks beide einden een anker is bevestigd, het eene ver in zee en het andere op het strand, en die door aanhechting van verscheidene boeijen drijvende wordt gehouden, zoodat de badenden er een grooten steun aan hebben. Eene belangrijke verbetering is tevens dat heeren en dames afzonderlijke plaatsen aan het strand hebben om te baden. Strandstoelen zijn in overvloed aanwezig, terwijl een rit met den zoo- genaamden «babhelwageu" door de zee eene aardige afwisseling is. Op hel strand, in de onmiddellijk# nabijheid van den straatweg naar zee, wor den ponies zoowel met zadel als voor een rijtuig verhuurd, terwijl een groote bok met wagentje de vreugde der kinderen is. Beide rijtuigjes zijn j natuurlijk van strandwielen voorzien. In het kort: ons dorp gaat door deze maatschappij vooruit! Het tarief in de hólels is trouwens niet hoog, de zaak wordt flink aangepakt en niemand wenscht dan ook anders dan dat aan deze jeugdige, maar reeds krachtige onderneming de begunstiging van het publiek ruimschoots ten deel mag vallen. i In het verslag van hel instituut voor doofstommen te Groningen wordt omtrent die instelling o. a. het volgende medegedeeld: Met het begin van hel schooljaar kwamen 20 nieuwe kweekelingen aan. 5 uil Noordholland, 4 uit Gelderland, 3 uit Friesland, 3 uit Overijssel, 2 uil Groningen en luit Drenthe. Twee moesten bij het einde van dit schooljaar worden terugge zonden wegens gekrenkte vermogens of idiotisme. Het onderwijs op school en in de ambachten en handwerken is geregeld en met ijver gegeven en heeft goede vruchten gedragen. Het gedrag der kweekelingen leverde rede nen tot tevredenheid. Bij hel einde van dit schooljaar zullen 14 kweeke lingen worden ontslagen: 12 zijn goed. sommige zeer goed geschikt om in de maatschappij te verkeeren; de twee overige zijn door beperkte vermo gens meer achterlijk gebleven. Van hen zijn 7 uit Friesland. 4 uit Over ijssel. 1 uit Zeeland, 1 uit Gelderland eu 1 uit Groningen. Tol schrijnwerker zijn opgeleid 3. tot kleermaker 4, tot schoenmaker 1 en lot naaister 6. Bovendien werd reeds in Maart jl. aan den 16-jarigen jongeling Cornelis Hellingman, die bijna 10 jaren aan de inrigting had doorgebragt, ontslag verleend, op bepaald verlangen zijner ouders, die als blijk van erkentelijk heid aanboden jaarlijks aan het instituut de som van /50 te schenken. Het ledental, dat 1 Januarij 1881 het cijfer van 2294 bedroeg, was op 1 Januarij 11. met 65 vermeerderd, maar daarentegen met 151 verminderd, zoodat het toen beliep 2218. Wederom dus eene niet aanzienlijke vermindering van een der bronnen van inkomsten. De directie wees reeds meermalen op het bedroevende en gevaarlijke voor de toekomst van dit verschijnsel. Zij moet dit tot haar leedwezen ook nu weder doenmaar hoopt het volgend jaar eene vermeerdering te kunnen mcdedeelen. Met erkentelijkheid vermeldt zij daarentegen, dal vele depariements-bcsturcn ijverige pogingen aanwendden om het getal leden te doen toennemen. Woensdag II. is een (rater in het klooster te Drunen, terwijl hij bezig was met het witten van een plafond, van eene stellage van geringe hoogte gevallen. Hij kwam op hel hoofd neder en was onmiddellijk dood. Te Schijndel bleef dezer dagen een landbouwer bij het binnenrijden van eene hooikar in de schuur bovenop zitten en geraakte met den nek zoodanig tegen de plaat beknelddat hij onmiddellijk den geest gaf. Men meldt uit Venlo: Het R. K. armbestuur alhier, dat het algemeen armbestuur vervangt, was gedwongen een maatregel te nemen, waardoor de bedeelden dezer gemeente, en die zijn vele, vooral de lijdende partij zijn. Doordat de groote sommen van dit ligchaam in het bekende faillisse ment zijn begrepen, moeten de bedoelingen óf geheel ingetrokken óf tot de helft verminderd worden. 's GUAVENIIAGE, 10 Julij. Ingevolge hun verzoek is eervol ontslag verleend aan den heer mr. E. G. van Senden als kantonregtcr-plaatsvervanger te Zwolle, en aan den heer mr. M. Alting Kronenberg als kantonregter te Deventer. Tot commissaris van politie te Tiel is benoemd de heer II. J. M. van der Wedden, thans inspecteur van politie te Deventer. Be minister van financiën zal Donderdag aanst. geen gehoor vcrleenen. ENG BLA X B, LONDEN. 9 Julij. De ministerraad is Zaturdag avond bijeengekomen, om te overwegen wat den ministers te doen staat met het oog op de stemming in de zitting van het lagerhuis van Vrijdag. De Daily News verneemt, dat de heer Gladstone, den hagchelijken staat van zaken in het bjnnen- en buitenland in aanmerking nemende, geneigd is in het besluit van het lagerhuis Ie berusten. De zomer-manoeuvres te Aldershot zijn afgekommandcerd. Te Londen is eene werkstaking der koetsiers van de cabs aan den gang. Zij wilden aan de eigenaars der cabsvan wie ze dagelijks voor 18 of 20 sh. de cabs huren, minder betalen. Zij verlangen in de twee slapste maanden slechts 10 en in de drukste niet meer dan 16 sh. te geven. Uit Alexandrië meldt men: Officiële beriglen uit Soedan melden, dat 3000 man Egyptische troepen de benden onder aanvoering van den onlangs opgestanen valscheu profeet hebben aangetast, maar eene ernstige nederlaag leden. Het verlies der Egyptenaren moet niet minder dan 2000 man, vier kanonnen en 3000 geweren bedragen. De valsche profeet rukt aan het hoofd van 7000 man naar Sennaar op. FRANHKIJK, Door den minister van marine is bij de kamer van afgevaardigden eene crediet-aanvrage gedaan van 7,835.000 fr. ten behoeve der kosten van nit- rusting van schepen, enz. De heer Lockroy zag hierin eene voorbode van eene expeditie naar Egypte, doch de minister verklaarde dat men de be- teekenis der crediet-aanvrage overschatte. De toerustingen dienden enkel om eenige oorlogschepen in denzelfden toestand te brengen ais voor 1870. Ook heeft men het cijfer der voor de zeedienst opgcroepene manschappen overdreven; men heeft gesproken van 10 a 12000 man. Het zijn slechts 1000 man die opgeroepen zijn. Eene uitvoerige, soms onstuimige beraadsla ging volgde op deze verklaring, waaraan ook ten slotte de minister-president deel nam. Het crediet, zeide hij, moet niet enkel dienen om eenige her stellingen te doen aan oude schepen. Rondom ons worden er, met het oog op hetgeen er gebeuren kan, militaire toerustingen gemaakt, en het zou niet verstandig, niet waardig voor een land als Frankrijk zijn, in dit op- zigt achterlijk te blijven. Indien ik eene expeditie noolig achtte, dan zou ik den moed hebben haar de kamer voor te stellen, en de kamer, ik twijfel er niet aan, zou den moed hebben de expeditie goed te keuren. Maar op dit oogenhlik is er van iets dergelijks geen sprake. Het geldt thans allceu een maatregel van voorzigtigheid, van voorzorg De aanvrage is aan eene commissie verzonden. De commissie der kamer, die een vvels-onlwerp op de nieuwe regter- lijke inrigting moest zamenstellen, heeft eene beslissing genomen ten aan zien. der wijze van verkiezing van de vrederegters en van de leden der regtbanken in eersten aanleg. Om verkiesbaar te zijn, moet men den graad hebben van Wicencié en droit", den leeftijd van 30 jaren bereikt en zeker aantal jaren de regtspractijk uitgeoefend hebben. Het collegie, dat de be doelde ambtenaren benoemt, zal bestaan uit 100 a 300 kiezers, naar gelang der bevolking van het kanton of het arrondissement. Het collegie wordt zamengesteld bij algemeen stemregt. De commissie voor de rekrutering heeft in beginsel den driejarigen diensttijd goedgekeurd. Ook verklaart zij zich voor algemeene verpligting tot de krijgsdienst, alsnog uitzonderende de oudste zonen van weduwen, de oudste broeders enz., die thans zijn vrijgesteld. Echter schijnt het plan te zijn, de vereisebte lengtemaat te verhoogen en ook nog op andere wijze te verhinderen, dat het effectief des legers het tegenwoordige te zeer overtreflë. Victor Hugo, uitgenoodigd om deel te nemen aan het feestmaal op het Parijsche raadhuis, heeft den voorzitter van den raad het volgende antwoord gezonden: //Ik heb de niinoodiging ontvangen. Ik zal de eer hebben ten raadhuize te verschijnen. Het feest van 14 Julij is het groolste, dat der wereld gegeven kan worden. 14 Julij beteekent: Parijs het koningschap kloppende; het is de invrijheidstelling van den mensch". Door de regthank der Seine is mevr. Marie Fe'licile' d'Aix, gravinne Budan de Bois-Laurent, dochter van een officier der lijfwacht van Karei X, maar lot zulk een lagen staal vervallen dat zij te Parijs een wijnhuis houdt, wegens hel vervalschen van haren wijn bjj verstek tol 50 fr. boete veroordeeld. RVSLAXD. De hooggeplaatste persoon, wiens handteekening ouder de revolutio naire proclamaties slaat, welke in het ministerie van marine in beslag ge nomen zijn, zou niemand anders zijn dan grootvorst Nicolaas Consiauiino- viteh, volle neef des keizers en zoon van den broeder van wijlen Alexander II, grootvorst Constantijn, die kort na het overlijden zjjns broeders zjjn ontslag nam als opperbevelhebber der vloot en uit andere hoogc betrekkin-

Leydse Courant | 1882 | | pagina 2