LEIDSCUE COURANT. V. 160. 1882. DINGSDAG 11 JULI J. ST AD S-BE RICHTEN. BINNENLANUSCHE B K R 1G T E N. De Courant verschijnt dagelijks, Zon- en Feestdagen uitgezonderd. De prijs der Courant is per vierendeel jaars /I.60, franco p. p. 2.- Afzonderlijke nommers zijn verkrijgbaar voor 6 cents. De prijs der Adverlentiën is van 14 regels 1.iedere regel meer 25 cents. Spoedeischend. Vergadering van den Gemeenteraad van Leiden, op Dinsdag 11 Juli 1882, des namiddags te twee uren. I". Benoeming van drie Bestuurders van liet Stedelijk Werkhuis. (121) 2°. Idem van cene derde onderwijzeres aan de school 4d' klasse n". 1 (119) 3'. Voordracht tot aankoop van drie perceelen bij het schoollokaal op het Pieterskerkhof. (113, 115 en 130) LEIDEN, 10 Juli) Bij de op heden gehouden openbare verkooping van cokes, bij partijen van 100, 50, 10 en 5 hectoliters, waren de hoogste prijzen 31, 16, ƒ340 en /1.70, de laagste ƒ31 ƒ16. ƒ3 en ƒ1.65. De bloemen-tentoonstelling op Zomerzorg werd heden, ingevolge de uitnoodiging van hel bestuur der aid. Leiden en omstreken der Maatschappij voor tuinbouw en plantkunde, door de weeskinderen uit verschillende ge stichten bezocht. Bij het groot Oost-Indisch ambtenaars-examen, van 19 Jttnij tot 8 Jtilij 11. te 'sGravenhage gehouden, zijn, naar orde der eindranglystde volgende heeren toegelaten L. B. Priester J'. (D), F. de Grevc (D). E. Kamp (D), A. J. II. W. baron van Ileeckeren (0). E. Meertens (I)). A. W. Glazencr (0), F. II. D 11 von Elide (D), A. van Wetering (0), 1). F. W. van Rees (D), A. J. G. A. Wie mans (D). J. S A. van Dissel (L), J. li. ltensen (D), J. A. van der Dreggen (D), D. A. J. B. de Graaf (D), J. Dunnewold (D), J. Eindhoven (0), mr. L. A. G. W. Neumann (D), S. 11. Schaank (D), J R. Stuurman (0), W. D. Helderman (D), J. van Heugel (0), mr. C. W. Margadant (D), J. B. de Scheemaker (D), C G. G. Vermeer (D), G. F van Wijk (L), R. L. Martens (D), m'. D. J. L. Schumm (D), G. W. Beeger (Kr). mr. 51. 51. Bosman (D), C J. S.mulders (D), D. Tollenaar (D). mr. W. F. L Gericke (D), J. II Poel man (L), P. F. Abell (D), J. Dijkstra (D), C. J. Hasselman (D), P. J. 51. Meyboom (D), G. C. D. Neumann (D), C. W. A. van Riusum (D), G. F. Soeters (Kr). F. van der Dussen (D). mr A. F. Lens (0), A. P. Stoorvogel (D), II. J. Engel (D), J. F. Hoedt (D), mr. 11. Radier (D), mr. F. J. E. A. Bade (D), mr. J. Loudon (D), m'. G. W. Altheer (D), R. N. G. 51. Bar (D), mr. J. E. de Sturler (D), mr. J, 51. G. D. baron van Slingelandt (D). De lettirs D (Delft) en L' (Leiden), achter de namen der loegelatenen ge plaatst, wijzen aan bij welke der beide instellingen voor onderwijs in de taal-, land- en volkenkunde van Ned.-Indië zij hunne opleiding lubben ont vangen, terwijl de letters Kr aanduiden, dat de candidaal de lessen gevolgd heeft, door Delftsche en Leidsche docenten aan de IIC aldeeling d r krijgs school te 'sGravenhage gegeven. De faculteit van reglsgelecrdheid aan de rijksuniversiteit te Leiden heeft den gouden ecrepenning toegekend aan den schrijver van het antwoord op de door haar in 1881 uitgeschreven prijsvraag: «De faculteit verlangt eene verhandeling over de misdrijven, door middel van de drukpers gepleegd, en de strafregtelijke verantwoordelijkheid voor die misdrijven naar het nieuwe wetboek van strafregt. en over de vraag in hoeverre bij dal wetboek hel beginsel van volkomen vrijheid van drukpers wordt geëerbiedigd". Bij de opening van het naambriefje bleek de schrijver te zijn de heer D. Simons, caudidaat in de regten aan de rijksuniversiteit te Leiden. Op 6, 7 en 8 Julij werden te 's Hage voor de hoofdonderwijzers-acte geëxamineerd 11 candidaten; 4 trokken zich terug. 5 werden afgewezen ■en 2 toegelaten, de bh. J. J. lierman en 51. J. Weyman, van 'sGravenhage. N°. 19 van Fauna (uitgever Jan D. Brouw er te Amsterdam) bevat eene mededeeling van den directeur van het Kon. Zoölogisch genootschap «Natura artis magistra", waaruit blijkt, dat door den heer f\ Kater, resident van de Wester-afdeeling van Borneo, aan genoemd genootschap twee jeugdige •exemplaren Orang-oetan (Simia satyrus) ten geschenke zijn gegeven. Verder geeft dit nommer de beschrijving van een twintigtal voor landbouw en hout- itcelt nuttige vogels; eene beschrijving van den meerkol (Garrultis glan- -darius)v-in den heer 51. A Brants, te Zutphen; «Geschiedkundige bijzon- •derhedeu betreflende sommige dieren. V" (de olifant van Porus. Vervolg); 5Iozaiek; Verslag der jury omtrent de uitgeschreven prijsvraag (de sierlijkste en doelmatigste leckeiiing van een stempelband voor hel weekblad «Fauna"), waaruil men ziet, dal er veertien antwoorden zijn ingekomen, dat het ontwerp, ingezonden onder de spreuk «Natura artis magistra", bekroond is en dat bij opening van het gesloten briefje bleken de .inzenders te zijn de heeren N. van der Waay en E. S, Witkamp Jr.beide kunstschilders] te Amsterdam. Wjj vernemen, meldt het Fad.dat de opbrengst van den accijns op het gedistilleerd in de maand Junij weder eene aanmerkelijke vermindering in vergelijking met de opbrengst in het vorige jaar, voor de inwerkingtre ding der drankwet, aanwijst: nl. ƒ30916. De veraccijnsdc hoeveelheid ge distilleerd is dus 54238 liters minder. In de eerste 5 maanden van dit jaar was de hoeveelheid veraccijnsd gedistilleerd 231,900 liter minder dan in hetzelfde tijdperk in 1881; in de eerste helft van dit jaar dus is die ver mindering 286,138 liter. Volgens een telegram van dr. Maurits Snellen, chef der Nederl. Noord- pool-expeditie, is het stoomschip Fama den 8,l[" Julij te Bergen in Noor wegen aangekomen. Aan boord was alles wel. Over twee dagen dacht men Dronlheim te bereiken, om aldaar het 'poolhuis in te nemen. Het stoomschip Prinses A mali avan Amsterdam naar Batavia, is op 6 Julij Aden gepasseerd. De Prins Hendrik, op weg naar Amsterdam, is op 7 Julij te Marseille aangekomen. De Celebes, op weg naar Amsterdam, vertrok op 8 Julij van Suez. Omtrent het lot van den monitor Adder heeft men slechts enkele nadere ontdekkingen gedaan; het vermoeden dat dit vaartuig op de eene of andere wijze geheel is verongelukt wordt meer en meer zekerheid. De op last van het dep. van marine uitgezonden booten om naar bel vermiste vaartuig on derzoek te doen, hebben daarvan het spoor niet gevonden. Te Schevenin- gen zou men den monitor Woensdag II. en te'Katvvijk Donderdag 11. gezien hebben. Tc Egmond zijn op het strand aangespoeld 20 zwemgordels, waar schijnlijk alkomstig van de Adder en te Nieuwe Diep is eene reddingsboei opgevischt, waarop geschilderd was: Zr. 51». monitor Adder. Gok is aldaar door vlelterlieden wrakhout aangebragt. De élat-major aan boord van de Adder, kommandant de luit. ter zee le kl. E. Simon van der Aa, bestond nil: luit. ter zee 2» kl. M. Smits, 1* officier, luitt. Ier zee 2' kl. G. Borel. G. Jonckhecr, E. van Voorthuisen, officier van gezondh. 2e kl. A. Lofvers en officier van administratie 2e kl. W. F. Klompé. Verder behoorden tot de bemanning: 51. van der Werf, schipper; J. 11. F. van Balkum, bootsmansmaat; F. G. Schultze, 2e stuur man; II. Schotz, konstabel v. c.G. H. Hirs, 2« timmerman; D. van Brede- rode, botteliersmaat; J. C. Lint velt2» schrijver; C. R. Seeger, hofmeester; L. van Rijswijk, scheepskok; J. F. A. van der Hitst, koksmaat; J. C. Meijer, schoenmaker; H. D. Jansen, matroos 1' kl.; J. D. Davids, id. 2C kl.; L. Kremer, id. 2e kl.; J-. de Maat, matroos 3* kl.; J. Reiziger, id.II. Roel- ker, id.; J. Jutte, id.; C. L. Tbeenwis id.; P. J. J. L. de Ruyter, id.; K. Patijn id.; A. 5V. A. van Driel, id.; P. van de Velde, lichtmatroos; H. 5lod- derman, id.; J. C. Baartmans, machinist 1' kl.; J. P. Hoist, machinist 2' kl.J. Dalmeijer, id.; H. G. 5ieuldijk, machinist-leerling le kl.; W. C. Harinck, id.; P. J. Bridge, id.; L. Overstrrjd, id.; J. van Rijsberger. mili- cien-vuurstoker; F. Ham, id.; K. F. BoHquet, id.; G. Wagenaar, id.; J.Rid- meesler, id.; C. L. Beversluis, id.; J. van deli Berg, id.; J. Th. van der Sprong, id.; J. J. Christianie, vuitrstoker 1* kl.; J. Hazenberg, id. 2* kl.; J. G. J. van den Berg. korporaal der mariniers; II. D. van derPlnym, tam boer 3* kl.; L. Jacobs, marinier 1» kl.; W. Ackerman, id.; J. Smeding, id. 2* kl H. van Bronswijk, id.; H. Riemers, id.; J. B. 51erk, id.; J. Len- nings, id. 3e kl.; F. J. 5Iichels, id.; J. W. Caspers, id.; J. Schieveen, id.; P. Jager, id.; G. A. van Oerlee, id. Volgens latere berigfen is het zeker dat de Adder met man en muis is vergaan. De sleepboot Simsón, ter opsporing uitgezonden, heeft te IJmniden drie lijken aangebragt. Te Nieuwe Diep zijn door kruisende stoom- booten en schuiten mede lijken aangebragt. De loodskotter n°. 4 is aldaar aangekomen met hel lijk van den luitenant ter zee Jonckheer. Achter den Hoorn is aangespoeld het lijk van den kommandant Simon van der Aa. Te Vlieland zijn insgelijks zeven lijken aangespoeld. Hoogst waarschijnlijk heelt de ramp Woensdag avond plaats gehad; het horloge van den loods Duinker stond stil op 9 u. 10 m. De toestand, waarin de lijken verkeerden, toonden aan dat de ongelukkigcn een zwaren doodstrijd hadden geleden. De zcndings-commissie der christ. geref. kerk ontving dezer dagen eene gift van ruim ƒ1600 van de Heil. geref. kerk in Noord-Amerika. De opbrengst van het vervoer over de lijnen der llollandsche ijzerefl spoorweg-maatschappij bedroeg gedurende de maand Junij 297,800.53%. Sedert 1 Jannarij II. bedroeg hel bedrag der ontvangsten f 1,596,40008.

Leydse Courant | 1882 | | pagina 1