LEIPSCIIE COURANT. V. 158. 1882. ZATUPvDAG 8 JULIJ. De Courant verschijnt dagelijks. Zon- en Feestdagen uitgezonderd. De prijs der Courant is vierendeel gaars /1.50, franco p, p. f 2. Afzonderlijke nommers zijn verkrijgbaar voor 5 cents. De prrjs der Advertentiën is van 1—4 regels f 1.iedere regei meer 25 cents. STADS-BERICHTEN. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN, Gezien het door den Commissaris des Konings in de provincie Zuid-IIol- land in hunne handen gesteld adres van het Bestuur der gemeente Leiden, houdende verzoek om vergunning tot uitbreiding van de Stedelijke Gasfabriek door de oprichting van een zesden gashonder op het perceel gronds toebe- hoorende aan de gemeente Leiden en gelegen in den Kleinen Stadspolder in de gemeente Leiderdorp, bij het Kadaster dier gemeente onder Sectie A, n". 2334. Gelet op de artt. 6 en 7 der wet van 2 Juni 1875 (Staatsblad n°. 95); Geven bij deze kennis aan het publiek dat genoemd verzoek, met de bjjlagen, op de Secretarie dezer gemeente ter visie gelegd is; alsmede dat op Vrijdag den 21,,M1 Juli aanst.'s voormiddags te elf uren, op het Raadhuis, gelegenheid zal worden gegeven om bezwaren tegen dat verzoek in te brengen. Burgemeesler en Wethouders voornoemd, DE KANTER, Burgemeester.. Leiden, 7 Juli 1882. E. KIST. Secretaris. B I N N KNLA N I)S C 11 li B K RI GT li N. LEIDEN. 7 Julij. Heden middag ten 2 ure werd op Zomerzorg de tentoonstelling van j planten, bouquettcn, vruchten en groenten, uitsescbreven door de aldecling Leiden en omstreken van de Nederl. Maatschappij voor tuinbouw en plant kunde, geopend door den eere-voorzitter drr afdecling, den hoogleeraar dr. W. F. R. Suringar, met het houden der volgende ••ede: Dames en Heeren! De blocmcn-tentoonstelling, die thans geopend wordt, is tot viering van en herinnering aan het vijfjarig bestaan van de afd. Leiden der M. v. T en ri Wanneer men zich een 30-tal jaren terugdenkt, zal men zich herinne ren de toenmalige Kon. M. v. Tuinbouw, die haar hoofdzetel had te 's 11 age, en welker tentoonstellingen dan, te Rotterdam en elders gehouden, op smaakvolle wijze ingerigt en naar degelijke programma's gevormd, den bloei van den tuinbouw in ons vaderland niet weinig bevorderden, die zal zich dan ook herinneren het aandeel, dat verdienstelijke en kundige stad- genooten, waaronder ik onzen te vroeg gestorven dr. Molker.boer mag noe men, aan die zaak hebben gehad. Die maatschappij ging te gronde, omdat men meende, dal kleinere lokale tentoonstellingen haar belang verloren had den en plaats moesten maken voor groote, nationale en internationale ten toonstellingen, waarvoor, blijkens ondervinding, alleen het Paleis »oor Volksvlijt te Amsterdam de geschikte gelegenheid kon aanbieden De direc tie van dit paleis nam dan ook de taak over, maar het bleek spoedig, dat het bevorderen van den bloei van den tuinbouw en de exploitatie van eene onderneming als de genoemde niet zoo gemakkelijk te zameu gingen, en er werd dus door die directie eene commissie van deskundigen voor eventueel te houden bloemen-lentoonstellingen benoemd. Het is echter duidelijk, dat met zulke groote tentoonstellingen, die uil den aard der zaak zelden kunnen plaats hebben, de bloei van den tuinbouw niet in zijn geheelen omvang bevorderd worden kan, dat de lokale belangen daarbij te veel op den achtergrond treden en dat voor sommige, als die welke hel onderwijs raken, geen plaats overblijft. Intusschen was uit eene kleine kiem de tegenwoordige M. v. T. en PI. ontstaan; terwijl gezellige bijeenkomsten, het vormen van eenband lusschen kweekers en liefhebbers aanvankeljjk op den voorgrond stonden. werd eene maatsehappij gevormd met afdeelingen, die elk in het bjjzonder de lokale belangen zouden bevorderen, en gezamenlijk, onder leiding van het hoofdbestuur, de nationale belangen op het gebied van den tuinbouw zouden behartigen. Gelijk wel eens meer gaat, werd aanvankelijk het gebied eenig- zins ruim genomen, en ook het bevorderen van de belangen der kruidkunde in het programma opgenomen. Nu is het duidelijk, dat kruidkunde evenals schei- en natuurkunde voor den tuinbouw onmisbaar zijn, en daarmede in naauw verband staan, maar levens, dat de zaak veel te uitgebreid en hete rogeen zon worden, indien de bevordering van deze wetenschappen, tegelijk met die van den tuinbouw, ondernomen werd. Bij de oprigting onzer afdeeling werd dan ook eene scherpere begrenzing en beperking van dit doel onzer werk zaamheden op den voorgrond gesteld. Onze aldeeling mogt zich weldra in een goeden bloei verheugen. Er werden bijeenkomsten georganiseerd, waar Lefhebbers en kweekers en beoefenaars der wetenschap bijeenkwamen om ■elkander voor Ie lichten en van elkander voorliehling te vragen. Tentoon stellingen, op kleine schaal, maar daarom niet minder leerzaam en bevor derlijk aan de belangen, wier behartiging men zich had voorgesteld, wer den gegeven, exeursiën naar buitenplaatsen vau liefhebbers en tol het bezigtigen van kweekerijen werden georganiseerd, een ruilhandel met Japan werd geopend, en daarbij mogt men zich verheugen in een steeds toenemend aantal leden, zoowel onder de kweekers van beroep, als onder de verdere burgerij van Leiden, terwijl van den kant van het hoofdbestuur, van lokale besturen, van kweekers buiten de stad, van eigenaars van landgoederenwaaronder in de eerste plaats onze sedert over leden prins Frederik der Nederlauden, de heeren van der üudermeulen, van Lennep, baron van Tuyil te Velsen, dr. Everwijn te Noordwijk, de meest welwillende medewerking werd ondervonden. Ook bij deze gelegenheid ontbrak het aan zoodanige belangstelling in geeneu deele. Het hoofdbestuur der maatschappij ondersteunde de tentoon stelling met eene geldelijke bijdrage. Het gemeentebestuur van Leiden deed hetzelfde. De officieren van de schutterij boden hare muziek aan voor een heden avond te geven buitenconcert. De heer Couvée, eigenaar van dit lo kaal en tuin, gaf ons de beschikking daarover. Bezwaarlijk kon beter ge- legeuheid gevonden worden dan deze, die reeds in gewone omstandigheden, door de bekende liefhebberij voor bloemen van den eigenaar, eene permanente bloemen-tentoonstelling mag heeleu. Het zal allen zeker aangenaam zijn te vernemen, dat het bestuur besloten heeft, om, onafhankelijk van de prijzen, die aan de bekroonde inzenders zullen worden uitgereiktaan den heer Couve'e eene medaille tol herinnering aan dezen dag aan te bieden. Van ingezetenen werden bijdragen ontvangen; meer dau 50 traden bjj (Lze gelegenheid als leden toe; een drietal dames en een zeventiental heeren namen bereidwillig de taak der beoordeeling van de ingezonden voorwerpen op zichen dat er ook door talrijke en schoone bezendingen van vele zijden blijken van belangstelling werden gegeven, dit M. H. behoef ik u niet mede te deelen; een blik in deze zaal geeft u daarvan de overtuiging. Ik open thans de tentoonstelling, met een woord van dank aan allen, hoofdbestuur, bestuursleden, stedelijk bestuur, officieren der schutterij, den eigenaar van dit lokaal, jury leden, inzenders en ingezetenen, die op ver schillende wijzen tot het welslagen dezer tentoonstelling hebben medege werkt, en noodig u uit, om mij te volgen, ten einde de tentoongestelde schatten van Flora nader in bijzonderheden te beschouwen, en, wij twijfelen er niet aan, te bewonderen. Deze rede werd onmiddellijk gevolgd door fanfares van de kapel van het 4lte regiment infanterie. De president de heer Obreen bedankte den heer Grentzius voor het stuk, door hem bij deze gelegenheid gecomponeerd. Vervolgens gingen de aanwezigen hel tentoongestelde in ongenschoiiw ne men. Reeds bij hel binnentreden der zaal kreeg de bezoeker een grootsch denkbeeld van deze in waarheid rijke tentoonstelling. Links ontwaarde het oog vele en hooge heesters en planten uit de tropische gewesten waarbij talrijke bloemen uit de meer gematigde luchtstreken een alleraar digst contract vormden. In het midden der zaal was een zeer nel gras perk ingerigt, waarop men korven, gevuld met rozen en cycadëen, mogt bewonderen, die den kunstsmaak van de Leidsche dames Brumund en de Fremery alle eer aandoen; beide kunstgewrochten zijn omgeven door perkjes met geraniums van allerlei soort en kleur. Langs de wanden zijn achter de met groen omtooide pilaren lange tafels aangebragt, waarop de groole bonquetten, graf- en lauwerkransen, pièces de milieu, enz., als om strijd met elkander wedijveren in kunstzin en smaak. Vooral een zeer groot rozen bouquet, waarom men de woorden leest «Hulde aan den Tuinbouw", vervaardigd door den heer Kors, een waaijerbottquel en twee van gedroogde bloemen gemaakte figuren mogtcn de algemeene bewondering tot zich trek ken. Ook enkele zeer rijke en zeer zeldzame verzamelingen van gloxynia's vielen zeer in hel oog. Ook de tuin zeil is een bezoek ruimschoots waard. De kiosk is omgeven met eene menigte stamrozen, die een allergenaamste geur van zich verspreiden; in de nabijheid prijken rijke verzamelingen van fuchsia's. In hel achtergedeelte van den tuin is een afdak gebouwd, dat ter beschutting tegen regen en wind moet dienen voor de schoonste vruchten, waarmede dit jaargetijde mag pronken. Aan de tentoonstelling viel reeds heden middag een talrijk bezoek te beurt. De muziek van hel 4df rcg. infanterie bragt een goed gekozen programma ten uitvoer. Lijst der bckrooningenin volgorde van de nummers van het programma. N\ 1. JKonwenhoven, Warmond. Zilv. Med. 2. J. Kou wen hoven, Warmond.

Leydse Courant | 1882 | | pagina 1