BUITENLAN USCHE BER1GTEN. In bewnsteloozen toestand opgenomen, werd zjj in eene woning gebragt, alwaar zjj den volgenden morgen overleed. Door de regtbank te 's Hertogenbosch is A. Kievits, brander, handelende onder de firma Kievits Hamer aldaar, veroordeeld tot eene geldboete van /5425.82% of een jaar en 7 dagen celstraf wegens b(j afstoking bevonden overmaat, het hebben van een verborgen neerlaag en geheime afleiding in de slang. De persoon, die uit Vlissingen naar Breda werd gebragt als verdacht van de mishandeling van den veldwachter te Prinsenhage, welke persoon in hel Politieblad, gesignaleerd staal, is weder op vrije voeten gesteld, aan gezien hij met die mishandeling niets gemeens heeft, en evenmin verdacht wordt de schuldige te zijn van den te Gooreind gepleegden moord op een 11-jarig meisje. Daarentegen is toevalligerwijs, lusschen Geertruidenberg en Made, de werkelijke dader van het eerstbedoelde misdrijl in hechtenis genomen. Te Roosendaal is tegen twee personen proces-verbaal opgemaakt, omdat zij Zondag avond II. de lantaarn uit de handen van den baanwachter Kem penaar hebben geslagen, die, tijdens de goederentrein uit Rotterdam kwam, aan den overweg van den spoorweg op post stond; tevens hebben zjj de sluitboomen van den spoorweg, tegen het verbod van den wachter, moed willig opengeworpen. Van de lantaarn waren twee glazen, waaronder het veiligheidsglas, stuk geworpen. In een schrijven aan de N. R. C. uit Uniondale (Zuid-Afrika)van 30 Mei, komt het volgende voor; De afstammelingen der Fransche vlugtelingen, tijdens de herroeping van het edict van Nantes onder protectie van Jan Compagnie hierheen geëmigreerd, verspreiden thans eene menigte circulaires door de kolonie, met het doel een gedenkteeken op te rigten ter eere der nagedachtenis hunner voorvaders. Zij wenschen dit in den vorm van een //gedenkskool", om met Die Patriot te spreken, van wien de beweging uit gaat. Als de geschiktste plaats om die gedenkschool te doen verrijzen, heb ben zij het «Dal Josaphat" gekozen, nabij de Paarl gelegen, en ongeveer het centrum uitmakende van de streek, die door de oorspronkelijke vlugte lingen geoccupeerd werd. Met de oprigting van deze school heeft men ten doel bovenal een gedenkteeken dier vrome voorvaderen te slichten, die het dierbaar geloof hooger schatten dan wereldsche rijkdommen, zooals ik reeds aanmerkte; maar ook om de moedertaal der Aftikaanders in eere te hou den. alsook de geloofsleer der Ned. ger. kerk. //Gevolgelijk", dus zegt de cir culaire. verondt zij zich op den Bijbel, als het levend en ecuwig blijvend woord van God, en in overeenstemming hiermede op de belijdenisschriften der Ned. ger. kerk, erkent zij den Christus als drn Zoon van God, den Koning Israels en den Zaligmaker der wereld, en heelt tol leuze: De vreeze des Hceren is het beginsel der wijsheid. Aan deze school zal eene kostin- rigting toegevoegd worden op den voet van een respectabel bcerenhuisgezin, waar de kinderen ouder een christelijk opzigl slaan, ook in de vacanlie- dagenwaar zij goed verzorgd worden van gezond voedsel en behoorlijke inwoning, en waar de toeleg is om de voorvaderlijke zeden en gewoonten te handhaven." De l',e Mei II. was voor de Transvaal een heugeljjke dag, daar na een tijdsverloop van zes jaren de Volksraad weder voor het eerst in gewone jaarlijksche zitting bijeenkwam. De oud-voorzitter van toen, de heer Boden- stein, werd weder met algemeene stemmen tol zijn vroegeren eerepost be noemd. Onder het talrijk opgekomen publiek zag men ook den Britschen resident en den Portugeschen consul. Het verdere nieuws van Transvaal is, dat een karavaan van 150 boere- wageus de reis naar Delagoabaai in de aanstaande maand zou ondernemen, om der wereld te laten zien dat de weg naar de zeehaven ook zonder spoorweg open is. Evenwel heeft de thans vergaderde Volksraad de zaak van den spoorweg vljjtig ter hand genomen, schoon hij, volgens de laatste post, nog niet tol een besluit gekomen was. 's GRAVENHAGË. 6 Julij. Naar men verneemt zjjn de hh. W. Paats, consul Ie Buenos-Ayrcs, en R. J. Canevaro, consul-generaal der Nederlanden te Lima, benoemd tot rid der der orde van den Nederlandschen Leeuw. In de zitting van de eerste kamer van heden zijn, bijna alle met algemeene stemmen, aangenomen de wetsontwerpen tot wijziging der regi stratie- en zegelbelasling, verbetering van den ouden IJssel, betreffende het subsidie voor de verbinding van de Voorzaan met het Noordzeekanaalde scheepvaart op de kanalen in Groningen en de onteigening voor den tramweg Lichtenvoorde— Groenlo. De minister van financiën gaf geruststellende verklaringen omtrent den fiuaneiëleu toestand, voorzoover betreft het eveuwigt lusschen gewone mid delen en uitgaven. De opbrengst van 1882 mag op 5% a 7% millioen boven de raming worden geschat. Versterking der middelen blijft echter noodig, vooral met het oog op de regeling der gemeenle-financiën. Morgen zijn al de andere ontwerpen aan de orde. De heer Borsius, lid der eerste kamer, woonde voor hel eerst na zijne ongesteldheid heden de vergadering der staten-generaal bij. Den afgevaardigde werd door zijne medeleden met zijn herstel geluk gewenscht. Z. K. II. prins Albert van Prnissen wordt den 17'° Julij a. s. te Scheve- n'tinten verwacht, alwaar hij als gewoonlijk in hel groot stedelijk badhuis zal logeren. Bij de voltrekking van het huwelijk der dochter van den Spaan- schen gezant bij ons hof hebben in de r. k. kerk in de Parkstraat een of meer zakkenrollers hun slag waargenomen. Eenige personen, in het kerk gebouw aanwezig, werden bestolen. Fen 76-tal Amerikaanschc touristen, meest dames, hebben, onder ge leide van d'. Loomis. deze stad bezocht. Zij hadden hun intrek genomen in het Hotel Paulez. liet gezelschap is thans naar Antwerpen vertrokken, om eene reis te maken door België en vervolgens door Duitschland en Go lenrijk. De residentie heeft thans de beurt, ontvangen van een bezoek der millioenen-jufvrouwdie, vergezeld van haar echtgenoot en familie, dage lijks uitstapjes maakt, waarbij de rijke dame haar naam met eere handhaaft. Op last van de badhuis-commissie zijn aan het strand te Scheveningen eenige tafels opgeslagen voor de kooplieden, die zich tot heden met hunne waren lusschen de stoelen en tenten bewogen. De bedoeling was meer orde aan het strand te verkrijgen en den strandbezoeker te vrijwaren voor den overlast van den soms al te vrjjposligen koopman. Deze maatregel nu zou eergisteren in werking komen; de verschillende kooplieden, er waren 20 plaatsen aan 10 tafels, lootten op het politie-bureaudoch naar hel voor beeld van een paar onwilligen hebben allen geweigerd de aangewezen plaatsen in te nemen. BELGIE. Eene voor de numismatiek belangrijke vondst is dezer dagen te Mont Talhize nabij Hoei gedaan. Ruim 5000 penningen en munten (obolen) heeft men daar uit den grond opgedolven. De gevonden penningen daleren alle uit de 12e eeuw, tusschen de regering van Frederik Barbarossa (1152 1191) en Philip van Heinsberg, aartsbisschop van Luik (1161 1191). Onder de penningen zijn eenige zeer zeldzaam. ESCELA N D. LONDEN. 5 Juljj. In het hoogerhuis heeft lord Cadogan de regering geïnterpelleerd over het bezoek, dat Cetewayo aan Engeland brengen zal. Uit het antwoord van den minister van koloniën bleek, dat de regering uitdrukkelijk aan Cetewayo te verstaan had gegeven, dat dit bezoek niet in zich sloot eene teruggave van den troon van Zulu-land aan Cetewayo. Maar onmogelijk was het niet, dat de regering tol dit besluit kwam. Cetewayo was inderdaad gevangengenomen en van zijn gezag beroofd in een oorlog, dien de tegen woordige regering als onnoodig en onregivaardig beschouwde, en de ex- koning was geenszins, gelijk hij door sommigen beschouwd werd, een schuldige, die in gevangenschap voor zijne euveldaden boette. Daarom laadde de regering eene groote verantwoordelijkheid op zich door hem maar steeds gevangen te houden. De heer Gladstone heeft in het lagerhuis verklaard, dat de vice-admi- raal Seymour met betrekking tot de wapening der forten te AIcxandrië nieuwe instrucliën heeft ontvangendie voor elke gebeurlijkheid toerei kende zijn. Aan de Daily News wordt uit Alexaudrië gemeld, dat de aangehou denen bij het bekende oproer op geheimzinnige wijze ontsnappen en evenzoo de onontheerlijkste getuigen, zoodat eene enquête onmogelijk is geworden. Aan Daily News wordt uil Alexaudrië gemeld, dat Arahi-pacha op nieuw de officieren heeft bijeengeroepen om hunne meening te vragen over het geen gedaan moet worden, indien de Porie troepen mogl zenden. De meer derheid verklaarde zich legen verzet, maar Toelba-pacha en Abdallah-pacha. dweepziek en heftig van aard en die een zeer grooten invloed op Arabi hebben, zeiden dat men tot den laatsten man vechten moest. Zoolang echter niet met zekerheid bekend is or de Sultan voornemens is Egypte door zijne troepen te doen bezettenwordt geen besluit genomen. Dal Arabi tot dusver op gezag van den Sultan gehandeld heeft, wordt door niemand in twijfel getrokken, maar misschien is hij verder gegaan dan de Sultan wenschte. fs dit niet het gevaldan zal het gevolg der Turksche lusschen- komst niets anders zijndan dal Egypte aan de willekeur van den dictator en van Turkije overgeleverd en dus voor Europeanen onbewoonbaar wordt. Voor Alexandrië liggen thans 32 oorlogsschep14 Engelsche. 6 Fransche, 3 Amerikaansche, 2 Russische, 2 Gricksche, en verder een der Italiaansche, Oostenrijksche. Duitsche, Nederlandsche en Spaansche marine. Te Dublin is weder een man op de straat doodgeschoten. Hij bleek lid te zijn van een Iersch genootschap, en men schrijft den moord dus aan de Fenians toe. De daders ontsnapten. Volgens gerucht zou ook het leven van den kardinaal Mac Cabe gevaar loopen, uithoofde hij de Ierscbe sluipmoorden heelt veroordeeld. Maandag werd de veiling van de kunstschatten uit het Hamilton-paleis onder steeds toenemende deelneming van het publiek voortgezet. Onder de voorwerpen van historisch belang telde men de wieg van koningin Elisa beth; de schrijftafel van den hertog van Choiseul; twee kastjes, behoord hebbende tot hel meubilair van de kamer in het winterpaleis, waarin de Russische keizer Paul vermoord werd; voorts de beroemde Laocoon-groep in brons. Na afloop van de kuust-verkooping werd de boekerij verkocht, die niet alleen letterkundige en typographische schatten van den eersten rang bevatmaar ook vele kostbare en zeldzame oude boekenwelke vroe ger het eigendom «aren van koningen van Engeland en Frankrjjk, van pausen, kardinalen en bisschoppen, van staatslieden en geleerden. Alhier hebben twee vrouwen eene geregelde bokspanij gehoudenomdat ieder van haar beweerde de sterkste te zijn. Er waren vele toeschouwers. Overeengekomen was, dat zij elkadr niet bij de haren zouden trekkenniet schoppen en niet krabben; een eerlijk vuistgevecht. Na oorringen, haar- pennen en vingerringen te hebben afgelegd, schudden zij elkadr op gebrui kelijke wijze de hand en het gevecht begon. Bij den eersten gang kregen zij elkander reeds bij de haren, tnaar overigens ging alles ordelijk toe Bij den negenden hadden beiden elkaér een blaauw oog toegebragt en beider gelaat was bedekt met builen. Toen aan eene van beiden de zege was toegekend, vroeg zij aan de andere, of zij nu niet erkennen moest, dat zij de sterkste was in het boksen. Die verklaring werd gerecdeljjk afgelegd. Door een hevigen brand is Zaturdag namiddag de machine-werkplaats der hceren Gavin, Smith C'.te CardifI Docks, geheel vernield. De schade wordt, op 3000 a 4000 begroot.

Leydse Courant | 1882 | | pagina 2