door een Javaan of Afrikaan was aangevallen, een verzinsel. De naarheid schijnt te zijn, dat hjj met een paar kameraads liep en dat zjj toen een vreemdeling, vermoedelijk een Duitscher, tegen liet lijf liepen; daaruit ont stond een twist, waarbij de werkman van den vreemdeling een steek in de borst kreeg. Het verhaal, dat de wond zonder aanleiding door een kleur ling was toegebragt, had men verzonnen, omdat men vreesde, dat de ge kwetste anders geen ziekengeld zou ontvangen. Zaturdag 1 Julij is de cursus 1881—1882 der tooneelschool te Amster dam gesloten, nadat dien dag en den vorigen, ten aanhooren van lal van autoriteiten en genoodigden, de overgangs- en eind-examens aan de leerlin gen waren afgenomen. Drie van deze verkregen eervol ontslag, onder toe kenning van een diploma, nl. de dames W. J. J. Weiman en S. A. 80s, henevens de heer II. Schwab, die, met medewerking van den vakleerling G. G. C. Ruys, als proeven van Tooneelspel, vertoonden: het eerste bedrijf van Racine's //Mithridate"; eene scène uit Halm's «Zoon der Wildernis", en de door mr. A. W. Jacobson uit het Fransch vertaalde comédie: «'t Eerste hoofdstuk van het Derde boek". Tot eene hoogere klasse werden bevorderd de leerlingen L. M. Smith, R. van der Hilst en A. Schenk. Twee zijn in hun overgangs-examen niet geslaagd, terwijl een ander nog te kort de school bezoekt om voor verhooging in aanmerking te kunnen komen. De cursus 1882—83 begint Dingsdag 5 September. Nieuwe leerlingen kun nen zich daarvoor nog tot 12 Julij aanmelden bij den directeur S. J. Bou- berg Wilson, aan het gebouw der school. Marnixstraat 150. Gedurende het tweede kwartaal van dit jaar zijn met verschillende stoomschepen van Amsterdam naar New-York vervoerd 10776 landver huizers. Aan den spoorweg nabij Weesp is eergisteren een remmer, een jong mensch, van een zandtrein gevallen, waarbjj hem door een der wagens de regterarm werd verbrijzeld. Te Utrecht, nabij de begraafplaats, is door een Rjjnspoortrein een werkman aangereden Zwaar aan het hoofd gewond, doch nog levend, werd de man naar het ziekenhuis vervoerd. In de te Baarn gehouden algemeene vergadering der vereeniging van gasfabrikanlen in Nederland, werd de volgende conclusie met overgroote meerderheid aangenomen: /'De vergadering bljjfi van oordeel, dat hel wen- schclijk is den verpligten ijk van gasmeters niet op te hellen, doch daarin die veranderingen te brengen, welke door de ondervinding noodig zijn be vonden." De vraagin hoeverre de vorderingen van de electrische ver lichting liet bedenkelijk maken nieuwe gasfabrieken in groote sleden op te rigten, werd niet in behandeling genomen. Iu plaats van den heer J. A. Frangois, die met 31 December a. s. als voorzitter der vereeoigiging moet aftreden en niet herkiesbaar is, werd gekozen de heer D. van der Horst, directeur van de gemeente-fabriek te Leiden. In de te Wageningen in de sociëteit »Jtinusliof" gehouden zomerver gadering der Nederl. Entomologische Vereeniging, onder voorzitterschap van dr. Ritzema Bos, is de heer F. M. van der Wulp als lid van het bestuur herkozen en tevens als lid der redactie van het «Tijdschrift voor Entomo logie';, evenzeer als jhr. dr. Ed. Everts in laatslgemelde betrekking. Ver schillende wetenschappelijke mededeelingen werden gedaan door de hli. d'. A. W. M. van Hasselt, dr. M. W. Bejjerinck, A. J F. Fokker, jh'. Everts, C. Ritsema Cz.F. M. van der Wulp en dr. J. Ritzema Bos. Als plaats van bijeenkomst voor hel volgende jaar werd Assen aangewezen. Na afloop der vergadering werden de aanwezige leden in de gelegenheid gesteld de rjjks- landbouwschool te bezigligen, waarna zjj zich vereenigden aan een gemeen- schappelijken maaltijd in het hotel «de Wageningsthe berg", terwijl den volgenden dag een gezamenljjke uitstap plaats had, door Iraai weder be gunstigd. {F ad.) Te Lith is eergisteren nacht brand ontstaan in het huis van een klom penmaker; het huis is geheel afgebrand en daarbij heeft eene vrouw zoo danige brandwonden bekomen, dat zij spoedig overleed. Gisteren ontmoette de gemeenteveldwachter te Wilsum een man, die een paard aan een halsdas begeleidde en er overigens zoo verdacht uitzag, dat hjj aangehouden werd. Al spoedig bekende hij het paard uit de weide van Th. Wezenberg te IJsselmtiiden gestolen te hebben en genaamd te zijn O. Bouke, oud 27 jaren. Hij was 1 Julij uit Veenhitizen ontvlugt, waar hjj wegens herhaalde veroordeeling ten gevolge van openbare dronkenschap gelogeerd was en trachtte langs dezen weg geld te bekomen om naar Ame rika te kunnen gaan. De 33-jarige arbeider II. M. Ilmer, geboren te Dubbeldam, wonende te Veenhitizen, die den directeur der gestichten per brief om 100 ver zocht, onder bedreiging diens boedel anders in brand te zullen steken, is door het geregtsho! te Leeuwarden veroordeeld lot 5 jaren tuchthuisstraf. Te Zierikzee werd dezer dagen ren 84-jarig dronkaard tot drie dagen gevangenisstraf veroordeeld wegens overtreding der drankwet. Hij was de eerste, op wien de regthauk de wel had toe te passen. 's GRAVENHAGE. 5 Julij De heer jhr. R. W. J. van Pabst van Bingerden is benoemd lot school opziener in het arrondissement Tiel. Aan W. Classen, gel», te Brachelen (Prnissen), is vergunning verleend tot het geven van hooger onderwijs aan het Collegie van St. Albertus te Venlo. en aan de na te noemen vreemdelingen, mits zij overigens aan de bjj de wet gevorderde verrischten voldoen, is vergunning verleend tot het geven van middelbaar onderwijs hier te lande, als aan C. J. Gigandet. geb. te Vendlincotirt (Zwitserland), en mej. 0. S. Blom, geb. te Walincourt (Frankrjjk). Aan den heer M. J. Kok is, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als adjunct-commies bij het departement van buitenlandsehe zaken. Aan den 1™ luit. op non-activiteit A. W. J. J. baron van Nagell, van het wapen der artiller'e, is, op zijne aanvrage, eervol ontslag uit de mili taire dienst verleend, en bij het personeel van de geneeskundige dienst der landmagt zijn benoemd tot reserve-officier van gezondheid 2e k!., de burger- geneeskundigen P. W. Mari, arts, te Buitenpost, en F. L. Arentz, arts, I te Oudelande. t De minister van binnenlandsche zaken zal Zaturdag aanst. geen gehoor t verleenen. I De eerste kamer der staten-generaal heeft gisteren avond hare werk zaamheden hervat. De heer mr. B. van Roijen, nieuw gekozen lid der kamer voor de provincie Groningen, die reeds in handen des konings den eed had afgelegd, nam zitting. Voorts werd mededeeling gedaan, dat waren ingekomen verschillende ministeriele missives en stukken, zoomede de wets ontwerpen, die in de vorige week door de tweede kamer zijn aangenomen. De voorzitter bragt daarna in herinnering, dat, toen in de laatst gehou den zitting de werkzaamheden werden geschorst, reeds in staat van wijzen waren de wets-onlwerpen betrekkelijk de zegel- en registratie-belastingen en eenige andere ontwerpen van het ministerie van waterstaat enz., terwjjl daarna aan de orde zou zijn de interpellatie van den heer van Stirum aan gaande de waterverdeeling op de rivier de Waal. Hjj stelde thans voor deze ontwerpen in behandeling te nemen in eene vergadering op aanstaanden Donderdag ten 11 ure en Woensdag in de afdeelingen te onderzoeken de wels-ontwerpen, welke in deze vergadering waren ingekomen. Dienovereen komstig werd besloten. Bij den raad van state afdeeling voor de geschillen van bestuur, is heden ingekomen een kon. besluit van 20 Junij jl.waarbij is vernietigd het besluit van gedep. staten van Zuidholland nopens het houden van jaar markten te Katwyk, terwijl is goedgekeurd het besluit van den raad dier gemeente te dier zake van 16 Augustus 1881. De verjaardag van H. K. II. de prinses von Wied werd heden hier Ier stede door het uitsteken der vlag van de openbare gebouwen in herinnering gebragt. Het bevel tot hel houden van parade was heden morgen ingetrok ken, wegens het ongunstig weder op dat oogenblik. Op de alhier in de Loge gehouden algemeene vergadering van kapittels is de heer J. J. F. Noordziek benoemd tol grootmeester-nationaal voor de hooge graden der orde van de vrijmetselaren in het koninkrijk der Neder landen, onderhoorigc koloniën en landen. Voorts zjjn leden van het opper bestuur daarbij de heeren: J. C. de Graaf, mr. C. G. Bijleveld, D. A. van Heemskerck Veeckens, A. J. Schouten. J. D. Gerlings. J. H. de Groot. mr. N. J. W. Smatlenburg en S. H. de la Sablonière. Fad. Werd onlangs gemeld, dat een aantal dames alhier zich vereenigd had den om het lot van de ongelukkige slagtoflers van de Russische vervolgings- zucht te helpen verzachten, thans kunnen wij berigten, dat die gewaardeerde pogingen van Nederlandsche vrouwen algemeene sympathie hebben gewekt. De dames hebben gemeend het vruchtbaarst werkzaam te kunnen zijn door een fancy-fair voor te bereiden, die in Augustus alhier zal worden gehouden. Een stadgenoot, de heer v. V., heden ochtend op weg naar Eik en Duinen met het voornemen het graf van zijne echlgenoote te bezoeken, was nog voor zijne aankomst op de begraafplaats een lijk. ten gevolge van eene beroerte, welke hem nabjj de Loosduinsche brug trof. buTtenlan ijscije berigten. ENGEL A ND, LONDEN. 4 Julij. De hertog en de hertogin van Albany ontvingen in Buckingham-palace eene deputatie nit den Schotschen adel. die onder leiding van de hertogen van Buccleuch en Richmond en van graaf Rosslyn, aan IIH. KK. IIII. een adres van gelukwensching bij gelegenheid van hun huwelijk kwamen aan bieden, dat vergezeld ging van verscheiden huweljjks-cadcaux. Voor den hertog was bestemd een ster in diamanten van de orde van den Distel, waarvan Z. K. H. ridder is. een diamanten collier en oorbellen voor de prinses en voor beiden een prachtig bewerkt zilveren servies. Na afloop van de heeren-audiénlie maakte eene door gravin van Aberdeen aangevoerde deputatie van 20 jonkvrouwen here opwachting en bood de prinses een bijbel aan, waarvan de kosten door 26.000 jonge dames bestreden waren. Dezelfde olifant in Myers' circus, die verleden week den oppasser Jones met zijne slagtanden doorboorde, heeft wederom een der oppassers gedood, door hem met de pooten zoo lang op het ligchaam te trappen tot hij den geest gaf. Volgens den correspondent van de Times in Egypte wordt de schade die Egypte door de gebeurtenissen der laatste weken lijdt, op 120,000 per dag geschat. Willen de mogendheden nog iets redden, dan mag. volgens hemhel uitstel niet te lang meer duren. De regering der republiek Costa-Rica heeft eene dame tol gevolmagligd minister bij de regering der Vereenigde Staten van Noord-Amerika benoemd. Deze betrekking is opgedragen aan mevr. Beatrix, geboren te Alabama, welke na een langd irig verblijf in Costa-Rica de staatsmannen aldaar zoo voor zich heelt ingenomen, dat de president en zijne ministers haar geko zen hebben om de republiek officiéél te vertegenwoordigen te Washington. F H A N Ei R I«l H. De kamer weigerde, met 295 tegen 173 stemmen, een voorstel in be handeling Ie neuten om eene commissie van 22 leden te benoemen voor de Algerijnsche zaken. Men maakte bezwaar tegen dal voorstel, omdat zulke groote commission de onafhankelijkheid van het uitvoerend gezag te zeer in gevaar brengen. De voorbereidende maatregelen voor het nationale feest, op 14 Julij, worden te Parijs met kracht voortgezet. Het nieuwe stadhuis, dat dezer dagen gereed is gekomen, zal bij die gelegenheid in al zijn luister blinken. Het gebouw is grooter dan bet oude. hetwelk onder de commune werd ver brandmaar de gevel levert niet dien schilderachligen aanblik op als die van het vorige gebouw, liet zal echter, versierd en verlicht, ongetwijfeld een zeer schoon geheel vormen.

Leydse Courant | 1882 | | pagina 2