LEIDSCRE COURANT. 1882. V. 155. WOENSDAG 5 JULIJ. BINNENLANDSCHE BERIGTEN. De Courant verschijnt dagelijks, Zon- en Feestdagen uitgezonderd. De prijs der Courant is per vierendeel jaars 1.50, franco p. p. f2.- Afzonderlijke nummers sijn verkrijgbaar voor 6 cents. De prjjs der Advertentiën is van 14 regels 1.iedere regel meer 25 eenis. LEIDEN4 July. De persoon van J. L die eenigen lijd geleden binnen de school van den beer Lancel is gekomen en aldaar een der onderwijzers beeft aangegre pen, is door de arrondissements-regibank te 'sGravenhage te dier zake ver oordeeld tot eene boete van 15 of 3 dagen gevangenisstraf. Gedurende de algeloopen maand Junij, zijn per Rijnlandscken stoom tram (LeidenKatwijk) vervoerd 35G0G personen, met eene opbrengst van ƒ4704.07 of ƒ1823 per dag en per kilometer; sedert 1 January 1882 1G3710 personen, met eene opbrengst van ƒ21284.25, zijnde ƒ13.70 per dag en per kilometer. Aan het depart, van marine t#'s llage werd heden aanbesteed: het maken en leveren van het ijzer- en houtwerk benoodigd voor hel etablisse ment bestemd voor de verlichting op Mendanao (Stolze-straat), en het ge reed maken en leveren van bet hardsteenwerk voor het etablissement be stemd voor de verlichting op Mendanao (Slclze-siraal), alles met den aan kleve van dien. liet minst was ingeschreven, voor het eerste werk. door de kon. grofsmederij te Leiden, voor 10200, en voor het tweede werk, door den heer L. Binger, te Amsterdam, voor ƒ2050. De minister van tiinnenlandsche zaken heeft ter kennis van belang hebbenden gebragt, dat, met 1 September aunst., de betrekking van leeraar in de gymnastiek aan de rjjks- hoogere burgerschool met driejarigen cursus te WarfTum te vervullen is. Jaarwedde ƒ500, die tot 700 wordt ver hoogd, wanneer de te benoemen leeraar tevens onderwijs in schoonschrijven kan geven, terwijl bovendien uitzigt bestaat, dat hem, op eene toelage van ƒ200, het onderwijs in de gymnastiek wordt opgedragen aan de te YVarf- fum gevestigde rijks n rmaallessen. Zij, die voor die betrekking in aan merking wenschen te komen, moeten zich vóór or op 15 Jultj e. k. aan melden bij den inspecteur van het middelbaar onderwijs, dr. D. J. Steyn l'arvé, te 'sGravenhage. Naar men verneemt moeten zich niet minder dan ongeveer 250 adspi- ranten hebben aangemeld voor het staatsexamen voor het notariaat. Te Katwijk aan Zee werd in de afgeloopen week de kustvisscherij nog door 14 schuiten uitgeoefend welke besomden 50 a 208 in 4 en B dagen. De vischprijzen waren zeer hoog. Tot heden zijn 32 bommen naar de haringvisscherij uitgegaan. De burgemeester van Delft heeft aan den raad medegedeeld, dat het spoorwegstation zal worden verplaatst, waarschijnlijk naar den Leeuwcn- hoeksingelop het terrein der Raamtuinen, terwijl dan het tegenwoordig emplacement aan de gemeente zal komen. Een kort overzig! gevende van verschillende veranderingen, welke daarvan het gevolg zullen zijn, zooals het veranderen van de zg. Kraanbrug in eene vaste brug, na demping van de Kolk by de Binnen- en verecniging van Buiten- en Binnenwalcrslooi nadere bepalingen omtrent den overgang naar de Lakenlaan en verdere be woners van dal gedeelte der stad. deelde hij mede, dat de plannen nu zoo ver zijn gevorderd, dal zij weldra aan de goedkeuring van den raad kunnen ■worden onderworpen. Te Rotterdam werd eergisteren avond een werkman, wonende Ie Kra lingen, terwijl hij voor zijne werkplaats (Rotlerdamsche gasfabriek) een weinig stond te rusten, onverhoeds aangevallen door een Javaan of Afri kaan, die hem, zonder dat daartoe zijnerzijds ecnigc reden was gegeven, een steek in de borst toebragt. Gelukkig is de wond niet van dien aard, dat het leven van den man in gevaar zou zijn. Te Amsterdam is gisteren de jaarvergadering gehouden van deelheb bers in de Nederl. handel-maatschappy. Volgens het uitgebragt verslag bleef het kapitaal der maatschappij op ƒ35.783,000. De balans over 1881 sluit met eene winst van 1,708,000. Wegens faillissementen en wanbetalingen van binuenlandsche debiteuren is ƒ114.874 af te schrijven In 1881 werden voor rekening van den staal ontvangen 864.230 balen kofïij. 140,829 blok ken tin, 814 colli kina-bast, terwijl de in publieke veiling verkochte hoe veelheden dier producten de volgende bedragen aantoonen822,432 balen kofïij 37,359,269; 135,597 blokken Banca-tin en 4788 blokken Billiton- tin 4,939,675; 850 colli kina-bast ƒ132,0G4, te zamen ƒ42.431.008. Bij drie zeerampen was de staat betrokken; twee schepen bekwamen averij, doch konden, na reparatie, de reis vervolgen, terwijl het stoomschip Koning der Nederlanden totaal verongelukte. Door een en ander leed de staat het verlies van 3000 balen kodij, terwijl 23 balen kofïij in de nood havens werden verkocht. Per aandeel van 1000 kan 47 worden uitgekeerd. Te Oldebroek kregen dezer dagen twee jongens een zoo hevigen twist, dat de een den ander eene wond in het dijbeen toebragt, zoodat het, vol gens geneeskundige verklaring, weinig gescheeld bad of de ongelukkige was op de plaats dood gebleven. Er bestaat nu echter hoop op herstel. De schuldige is aangehouden. Te Steenderen is aan den Ussel een lijk aangespoeld, waarvan het bovenste gedeelte in een zak gewikkeld Was. Het is het lijk van eene dienst bode van zekeren landbouwer op Olborgen onder Steenderen. Te Kampen herdacht Zondag II. de heer dr. D. Lubaclt, inspecteur van het geneeskundig staatstoezigt in Overijssel en Drenthe, den dag, waarop hij nu 40 jaren geleden lol doctor in de geneeskunde werd bevorderd. Zeer vele belangstellendenwaaronder vrienden en vereerders van elders opgekomen, waren des middags in de fraai versierde concertzaal bijeenom den heer Lubach, den man, die zich op meer dan één gebied verdienstelijk heeft ge maakt, hartelijk geluk te wenschen met dezen dag. Als blijk van waarde ring werden Item o. a. aangeboden zijn portret in olieverf, met eene fraajje lijst, geschilderd door den heer A. F. Reicher te 'sGravenhage, eene schrijf tafel, een stoel, eene boekenkast, eene zilveren medaille door de Ned. gym nastiekvereniging, een album met zilveren plaat en inscriptie, bevattende portretten der gevers, enz. Door de gymnastiekverenigingen //Mavors" en //Hercules" en gymnasten van elders werd deu lieer Lubach des avonds eene serenade gebragt. De regenmeter te Frederiksoord leverde in de afgeloopen maand Junij de buitengewone boeveelheid van 149 millimeter. Buitengewoon mag het heeten, want in de 114 maanden, die van 1 Jan. 1873 tot Junij 1882 ver- loopen zijn. kwam slechts één voor met hetzelfde cijfer, nl. Aug. 1877; alle andere waren lager. De gemiddelde regenval der Junijmaanden 1873 1881 was 70, zoodat Junij 1882 meer dan het dubbele bedraagt. Vrijdag II. stonden voor de arrond.-rcgtbank te Winschoten teregt L. Steenhuis, gefailleerd koopman, en Martje R. Wagenaar, beiden van VVil- dervank; de eerste beschuldigd de beide kinderen, waarvan zijne huishoud ster Aaltje Kliphuis achtereenvolgens in Jan. 1880 en Maart 1881 is beval len, zonder aangifte bij den burgerlijken stand, in eene ongesloten kist inde schuur te hebben begraven; de laatste beschuldigd van. onbevoegd, bij deze verlossing, tegen beloonipg, bijstand te hebben verleend. Tegen den eerste werd geëischt: twee geldboeten a ƒ100, subsidiair 7 dagen voor elke boete, en legen de tweede eene cellulaire gevangenisstraf van 183 dagen, ƒ100 boete, of 7 dagen cel, en twee boeten a 25, of 2 dagen cel voor elke boete. De uitspraak is bepaald op 6 Julij. Te Vlissingen is een persoon aangehouden, die aldaar met haring te koop liep. Men vermeende dat hij alle overeenkomst had met zekeren I Fluiten voor eenigen tijd uit Breda gesignaleerd. In voorloopig arrest ge bragt gedroeg hij zich als een woesteling en vernielde wat hem voor de hand kwam, daarbij tevens over den moord van een 11-jarig meisje spre kende, zoodat men ten slotte vermeende in den aangehouden persoon eene groote overeenkomst te zien met den moordenaar van het meisje, dat kor telings op de grenzen van België is vermoord. Hij is gevankelijk naar Breda overgebragt -- Dezer dagen werden verschillende herbergiers en logementhouders te Roermond opgeligt door een vreemdeling in de kleeding van r. k. geestelijke, j Na gedronken, gegeten en gelogeerd te hebben, maakte die persoon zich 's morgens, onder voorgeven van de mis te gaan lezen, zonder te betalen uit de voeten. Bij de politie te Venlo deed Zatttrdag een 13-jarig meisje aangifte, dat door twee andere meisjes twee linnen bedlakens en twee dito hemden van eene open bleek ontvreemd waren. De politie, die hierop een onderzoek instelde, bemerkte echter weldra, dat de aangeefsler zelve de diefegge was en dat zij het gestolene reeds in de bank van leening verpand had. -- Tusschen Wijlré'en Valkenburg sprong Donderdag II. een Duitsch land verhuizer uit den trein, terwijl deze in volle vaart was. Ilij kwam er met eerie onbeduidende wonde aan de knie af. Als reden voor deze roekelooze daad gaf hij op, door twee landverhuizers, die met een meisje in denzelfden waggon als hij hadden plaats genomen en het op zijn geld en horlogie had den gemunt, te zijn aangevallen. Het meisje zou zelfs beproefd hebben hem. door iets wat zij op een zakdoek had gegoten, te bedwelmen, terwijl

Leydse Courant | 1882 | | pagina 1