BU1TENLAN DSCHE BERIGTEN. PER TELEGRAAF. afkoelde, opende zij de kraan van het warme water en ging even in een ander vertrek. Daar vergat zij de aan hare zorg toevertrouwde krankzin nige, en toen toevallig iemand anders voorbijkwam werd deze dood gevon den. Zij was in de kuip letterlijk gekookt geworden. Haar geschreeuw moet overstemd zijn door het geraas, dat de andere krankzinnigen op de binnenplaats onder de badzaal maakten. De Rép. frang. stelt het getal omgekomen personen brj het gebeurde te Alexandrië op 800. Dat getal is gegrond op eene opgave omtrent het aantal dooden en gekwetsten, die in de hospitalen opgenomen zijn. Onder de dooden zijn echter meer inlanders dan Europeanen. Eerst dacht men, dat de aanvallers er het best waren afgekomen, maar nu blijkt het, dat het Arabisch gepeupel, na eerst in troepen de straten doorkruist en eene menigte Europeanen, die het op zijn weg tegenkwam, doodgeslagen te hebben, eindelijk gestuit is op een paar honderd Griekendie zich gewapend hadden en de aanvallers te lijf gingen. Deze gingen nu op de vlugt, maar werden achtervolgd en bij tientallen te gelijk algemaakt. Eerst toen kwam de militaire magt tusschenbeide. RUSLAND. Naar men uit St. Petersburg meldtis bij de jongste gevangennemingen aldaar aan het licht gekomendat de nihilisten reeds geruimen tijd in ver binding stonden met een hooggeplaatst ambtenaar aan het ministerie van buitenlandsche zaken, die hen geheel op de hoogte hield van al wat er be langrijks voorviel en hen vooral de uit het buitenland komende geheimen verried. De reeds gevangen genomen ambtenaar heet Wolkow en ontving van de nihilisten een zeer hoog salaris voor zijne diensten. Het observatorium te Pulkowa verkrijgt eerlang een nieuwen telescoop van ongehoorde afmetingen. Dat observatorium is nameljjk in 1839 door keizer Nicolaas opgerigt, met de bepaling, dat het altijd de beste instru menten moest bezitten. Die, welke het nu bezat, waren ook zeer goed, maar werden den laatsten tjjd overtroffen door de nieuwe in observatoria van Frankrijk en Engeland, vooral van Amerika. De nieuwe telescoop zal 45 voet lang zijn met een diameter van 32 duim. waarbij te voorzien was, dat menschenlevens in gevaar konden worden gebragt. Het openbaar ministerie zal bij de beregting dezer zaak worden waarge nomen door den procureur-generaal mr. van den Bergh, terwijl de besch. zal worden verdedigd door den advocaat mr. C. W. Vollgraff. De zaak wordt niet 9 Julij, maar 9 Augustus voor het geregtshof be handeld. HNGEIiAIKi LONDEN. 30 Junij. De pachters op dr. Martin's landgoederen op het Schotschc eiland Skye hebben elke pachtbetaling geweigerd, zoolang hun geen vermindering en terug betaling van vroeger te veel betaalde pacht is toegestaan, benevens het vrije weideregt op de berghellingen. Ook weigeren zij het betalen van de wagen belasting en het verrigten van heerendiensten voor den grondeigenaar, aan wien zij voortaan de visch ook niet goedkooper willen leveren dan aan ieder ander. Dr. Martin wil zeker van geen vermindering van pacht weten. In de Indische handelsstad Madras heerschen de pokken. De inland- sche bevolking aldaar eischle derhalve van haar priesters, dat men de godin Neramma, die de beschermvrouw van de huidziekten is, in processie door de stad zon dragen, wat de Engelschc gouverneur ten slotte ook toestond. Het in zijden gewaden gehulde en van goud en edelgesteenten schitterende beeld der godin werd nu, zittende op een zilveren troon, door vier en twintig Brahminen door de straten gedragen. Eene onafzienhare menigte volgde het beeld. Uit elk huis, waarin zich pokkenlijders bevonden, werd der godin een geschenk in geld aangebodendat door twee priesters voor haar in ontvangst werd genomen. Toevallig verminderde de ziekte een paar dagen daarna aanmerkelijk, wat de bevolking natuurlijk aan den invloed der godin toeschreef. Te Raton, in Nieuw-Mexicotrachtte de plaatsvervangende sheriff Dolmann zekeren speler Gus Mentzel in hechtenis te nemen. Deze loste pistoolschoten en kwetste Dolmann en twee anderen. Later kwam Dolmann met een aantal agenten om Mentzel in een speelhuis te vatten, waarop deze weder vuurde, zoodat de regler Edelston, benevens twee anderen op de plaats dood bleven en een ander plaatsvervangend sheriff zwaar gekwetst werd, die later ook bezweek. Het volk bestormde eindelijk het huis, greep Mentzel en hing hem zonder vorm van proces op. FRANKRIJfK. In de kamer van afgevaardigden is beraadslaagd over het in overwe ging nemen van het voorstel des heeren Delattre tot afschaffing der wet, waarbij de bouw der kerk van het H. Hart op Montmartre een werk van openbaar nut is verklaard. De minister van binnenlandsche zaken herin nerde, dat hij in 1873 gestemd had tegen de wet. die eene uittarting en eene schending van ons openbaar regt is. Krachtens die wet zal op terreinen, welke toebehoorden aan de stad Parijs, eene kerk worden opgerigt, bestemd om uitdrukking te geven aan Frankrijks berouw; die wet heeft aan eene geestelijke instelling eene bezitting toegekend, die slechts de eigendom kan zjjn van iemand in zijn privaat karakter. Maar de terreinen zijn gekocht en betaald; zij behooren thans wettiglijk aan een persoon. Inschrijvingen en schenkingen zijn bijeengebragt voor een bij de wet omgeschreven doel, en die gelden zouden bij eene onteigening teruggegeven moeten worden. Het was hier geen quaestie van billijkheid, maar van regt. Men hechtte ook te veel gewigt aan het werk. Het is niet te vreezen dat de kerk spoedig vol tooid zal zijn. Vijftien millioen zijn reeds verbruikt, en men is nog niet veel gevorderd. Waar zullen de andere middelen vandaan komen? Indien men het voorstel aannamdan zouden die vijftien millioen teruggegeven moeten worden, en de geestelijkheid zou ze aanwenden voor hare propa ganda, die vrij wat beter doel zou treffen. De heer Massip, rapporteur, antwoordde dat de nationale vergadering niet bevoegd was te beslissen over eene zaak, die de godsdienst raakt. De commissie heeft de zaak vooral van haren morelen kant beschouwd. Wat de uitkeering aan de inteekenaren betreft, spreker meende dat hier geen sprake kon zijn van vergoeding. De commissie ziet in de kerk op Montmartre eene godsdienstige demonstratie, in strijd met de denkbeelden der Parijsche bevolking. Deze zou een tempel willen zien verrijzen ter eere van de vrije gedachte, althans ter eere van de vrijheid van geweten. De wetgever moest den bouw van die wijkplaatsen der dweepzucht met alle kracht tegengaan, en de tegenwoordige kamer zou, om groole ongelukken te voorkomen, niet aarzelen de wet van 24 Juli 1873 af te schaffen. Nadat nog verschillende leden het woord hadden ge voerd, werd met 281 tegen 206 stemmen besloten het voorstel in overwe ging te nemen. -- Van de maires, die uitgenoodigd zijn den 13 Julij deel te nemen aan het feestmaal op het raadhuis, hebben tot dusver die van Nantes, Brest, ToulonGrenoble en Bcziers weigerend geantwoordsommigen onder bij voeging, dat zij mecnen zich op den nationalen feestdag niet uit hunne plaats te mogen verwijderen. Van de burgemeesters in het buitenland is een veront schuldigend antwoord ontvangen van dien te Weenen. Ook de Nederland- sehc gezant heeft, volgens de Temps, de uitnoodiging niet aangenomen. De Dlon. univ. vraagt, wat Betreft het feest van 13 Julij, dat nu brand weermannen, oudemannen en leerlingen van scholen ook genoodigd zijn, waarom dan ook niet een pensionairc van Charenton? Het blad gelooft, 1 dat deze kranzinnige geen dwazer figuur gemaakt zou hebben dan zekere I genoodigden van den Parijschen gemeenteraad, en het zou bijna kunnen zweren, dat hij het niet is, die de meeste zotheden zon gezegd hebben. Dezer dagen moest in het gesticht de la Salpetrière te Parijs een krankzinnig meisje van 27 jaar een bad nemen. De badkuipen aldaar zijn voorzien van een deksel, welke hoofd en hals vrijlaat, en de kranen zijn buiten bereik der badenden. Toen de,oppasseres bemerkte, dat het bad WASHINGTON, 30 Junij. Guiteau is heden middag ten 12% ure opge hangen. PARIJS, 30 Junij. De Agence Uavas zegt, dat de zamenkomst van den Conseil supérieur voor oorlogszakenheden op het Elysée gehouden eenvoudig ten doel had den president der republiek, volgens gewoonte, het jaarlijksch verslag zijner werkzaamheden aan te bieden. SUEZ29 Junij. De Engelsche en Fransche kanonneerbooten hier in de havens hebben voorzorgmaatregelen genomen voor het geval dat zij met torpedo's mogten worden bestookt. LONDEN, 1 Julij. Het lagerhuis hield eene zitting, die den gcheelen nacht aanhield en ten tien ure nog voortduurde. De heer Pamell en vijftien an dere Iersche afgevaardigden zijn door den voorzitter geschorst, wegens vrij willige obstructie. Gisteren avond zijn bjj het arsenaal te Woolwich bevelen ontvangen om binnen 24 uren gereed te hebben een completen artillerie- belegeringstrein van 30 groole stukken en 42 van minder kaliber. AKADEMIE-NIEUWS. PROMOTIE AAN DE LEIDSCHE UNIVERSITEIT. Den lsteD Julij de heer M. P. de liaangeb. te Amsterdamin de staats wetenschap, na verdediging van zijn akademisch proefschrift: Eenige be- schouivingen over de wet op de artsenijbereidkunst. Daarna dezelfde in de regtswetenschap, met stellingen. Denzelfden dag de heer C. II. M. Schadee, geb. te Rotterdam, in de regts wetenschap, na verdediging van zijn akademisch proefschrift: Iets over ver beurdverklaring van bepaalde voorwerpen. PROGRAMMA VAN MUZIEKUITVOERINGEN. Zomerzorg. Dingsdag 4 Julij, des avonds ten zeven ure, dooi de Kapel van het Muziekcorps der Grenadiers, onder directie van den heer J. II. Völlmar. lc Afd.1. «Marche du Diable", Suppe'; 2. Ouverture «LeLac des Fées", Auber; 3. Fantaisie uit de opera «l'Ombre" van Flotow, Steene- bruggen; 4. «Geschichten im Wiener Wald", Walzer, Joh. Strauss; 5. «Schone Geister begegnen sich", oder «Verwandschafts Symphonie"Charivari, Zuleh- ner. 2de Afd.: 6. Concert-ouverture «Nachklange vonOssian",Gade; 7. «Ju dith", Scène en Aria, Concone; 8. a. «Engellied". Westmeijer; b. «Husaren- ritt", Spindler; 9. Fantaisie uit «Guillaume Teil', van Rossini, üunkler; 10. «Nimm sie hin", Polka, Joh. Strauss. ZWOLLE, 30 Junij. Tarwe f 9.50 ƒ10.25; rogge ƒ7.75 k 8; boekweit ƒ7 5, 7.50; gerst ƒ6.25 a ƒ7; paardeboonen ƒ8,75 a ƒ9; aardappelen ƒ1.25 k ƒ1.75; alles per HL. Nieuwe aardappelen 25 k 40 ets de 5 kop. Boter. Aanvoer 925/8, 610/16 vaten, en 840/2 KG. stukgoed. Totale aanvoer 50040/2 KG. Middenmarkt 1 per KG. Handelswaarde ƒ25020. Notitie van heden: per KG. ƒ0 90 a ƒ1; per 20 KG. of vat prima kwal. 23.50 k f 25; afwijkende soort 21 k ƒ22; tweede soort ƒ16 a ƒ19. Eijercn: ƒ3 k ƒ4 per 100 stuks. Vee. Aanvoer en handel als vorige week. Varkens. Aanvoer ruim 650 biggen en p.m. 225 magere, dragtige en vette var kens. Biggen golden ƒ1.30 k ƒ1.65 per week; magere en dragtige varkens onver anderd; vette dito 2 ets per halve KG. lager. Huiden. Onveranderd. Russchen. Aanvoer p. m. 2000 bossen. Handel vlug. Prijzen 12 k 27 do 104 bossen. Schors. Handel gedrukt. De koopers zijn geretireerd. Men verwacht in Aug. a. s. lagere notitie. MASTENBROEK, 30 Junij. Hooi en Stroo. De hooihandel staat stil. Nieuw gewas wordt nog niet verhandeld. Stroo zeer gevraagd tot 15 h^8 de 1000 halve KG. vrij scheep. Tc Leiden ter Boekdrukkerij van J. C. DRARBE.

Leydse Courant | 1882 | | pagina 6