LEIDSCHE CO ERA AT. ZATURDAG 1 JULIJ. V. 152. BINNENLANDSCHE BERIGTEN. De Courant verschijnt dagelijks, Zon- en Feestdagen uitgezonderd. De prijs iltr Courant is per vierendeel jaars /1.5G, franco p. p. 2. Afzonderlijke Hommers zijn verkrijgbaar voor 6 cents. De prijs der Advertentién is van 1—4 regels 1.iedere regel meer 25 cents. LEIDEN, 30 Junjj. Gedeputeerde staten van Zuidholland hebben aan de staten dier pro vincie berigt, dat zij bij hun voorstel volharden om ten aanzien van den Vliet, van den Leidschendam at tot Leiden, een dergelijk besluit te nemen als in hunne najaarsvergadering van 1881 omtrent den Rijn plaats vond, namelijk om te besluiten, dat de provincie op zich neme in genoemd vaar water al datgene te verrigten, wat, boven hetgeen in het belang der wa terlozing van den boezem door het boezembeheerend waterschap dient te geschieden. Ier wegneming van voor de scheepvaart hinderlijke verontdie- pingen noodig mogt blijken. Een gunstig advies is door gedeputeerden aan de staten van Zuidhol land uitgebragt op het adres van P. van Essen, belast met het opruimen der ondiepten in het gedeelte van den Leidschen Vliet tusschen de Neksiuis en den Leidschen Dam. verzoekende eene tesemoetkoming in de hooge kos ten, die dit werk vereischte. Zjj stellen voor aan den aannemer een bedrag toe te kennen van ƒ3200, zijnde het verschil tusschen het door den aan nemer gestelde bedrag, dat in elk geval voor het werk gevorderd werd, en de aannemingssom ad 2800. De classicale vergadering Ie Leiden werd bijgewoond door 34 predi kanten en 35 ouderlingen. Voor het provinciaal kerkbestuur werd voor het altredend lid. prof. Prins, gekozen ae ontlening Suonk tc Dordrecht, en voor den aftredenden secundus, Nebbeus Sterling te Dordrecht, de ouderling Bicker Gaarien te Rotterdam. Tot leden van het classicaal bestuur werden herkozen d'. J. D. B. Brouwer te Leiden, scriba d'. T. J. Jansen Schoon hoven te Woerden, assessor d'. J. A. de Vlieger te Katwijk aan Zee, de ouderling A. de Mare te Leiden, en als sec. lid d'. A. C. J. van Maasdijk te Katwijk aan Zee. Gekozen a's sec. scriba ds. J. G. Verhoef! te Bode graven, als sec. assessor d5. A. van Druten te Rijnsburg; als sec. lid d'. W. Klercq te Koudekerk, en als srcundus ouderling de heer Sprey te Kou dekerk. Nog werd d». J. D. B. Brouwer herkozen als quaestor. Van de synodale voorstellen lot wijziging en aanvulling van verschillende kerkelijke reglementen zjjn aangenomen: 1. Verandering in art. 62 Alg. Regl. (stemmen der commissie voor de Waalsche kerk). 2. Toevoeging art. 33, Regl. kerkelijk opzigt en lucht (hooger beroep). 3. Verandering art. 4. Regl. op de vacaturen (meerderjarige kinderen van overleden predikanten). Toevoeging art. 30 Regl. op dediaconiên, (ondersteuning kerkekas). 5°. Wij ziging Regl. op het fonds tot ondersteuning vin hulpbehoevende gemeenten. Verworpen werden: Verandering art. 38 al. 5. Regl. godsdienstig onderwijs (aanneming van lidmaten). Ibidem art. 27 Regl. examen (verklaring of be lofte) 6. Aanvulling Regl. op de erkenning van nieuwe gemeenten (splitsing in plaats van kerspelvorming). De kinderen uit de gemeente Zoeterwoude, die hier ter slede het onderwijs genoten aan de school voor minvermogenden n". 1hebben heden die school verlaten. Het hoofd der school, de heer van der Harst, riglte tot hen een hartelijk afscheidswoord. In de volgende week zullen deze kinderen de van wege de gemeente Zoeterwoude nieuw gebouwde school aan den Heerenweg betrekken. De minister van tiinnenlandsche zaken, overwegende, dat ten gevolge van het overlijden van mr. M. V. Nijst cene verkiezing van een lid van de tweede kamer der staten-generaal behoort plaats te hebben in het hoofd- kiesdistricl Maastricht, heeft bepaald, dal die verkiezing zal plaats hebben Dingsdag 18 Jnlij e. k.en dat herstemming, is die noodig, zal geschieden Dingsdag 1 Augustus daaraanvolgende. De minister van binnenlaridsche zaken heef! ter kennis van belangheb benden gebragt, dat met 1 September aanst. de betrekking van leeraar in de staatswetenschappen aan de rijks- hoogere burgerschool met vijfjarigen cursus tc Middelburg te vervullen is. Jaarwedde ƒ1000. Zij, die voor deze betrekking in aanmerking wenschen te komen, moeten zich vóór of op 12 Julij e. k. aanmelden bij den hoogleeraar, inspecteur van het middelbaar onderwijs, dr. M. Salverda. te 's Gravenhage, Het stoomschip Prinses dmalia, van Amsterdam naar Batavia, is op 28 J n i) ij van Port-Saïd vertrokken; de Insulindemede op weg naar Bata via, passeerde op dien dag Kaap St. Vincent. liet hoofdcomité voor Nederland, ten behoeve der Russische Israëliten heeft een rapport openhaar gemaakt van het //comité ter tijdelijke verzor ging enz.", te Amsterdam, liet oordeel van het comité over de 151 perso nen, die zich van 2 April tot 4 Junjj aanmeldden om hulp, luidt zeer gunstig. De meesten trachtten het lol emigratie te brengen; alleen hen, omtrent wie zekerheid bestaat dat zij zich hier eeue positie kunnen ver- schaflen, helpt het, ingeval zij weigeren te emigreren. Enkelen zijn hier reeds gevestigd en werkzaam. De meerderheid is naar Amerika gezonden, maar ook naar elders is uitgezien. Twenthe is wegens den fabriekstoestand ongeschikt gebleken, maar men heeft stappen gedaan om de emigratie naar Suriname Ie kunnen leiden. Het comité heeft niet, als hel Berlijnsche, alleen de valide personen ondersteund, maar gelooft dal alle ongelukkige uitgewekenen moeten worden geholpen uit naam der menschelijkheid. Het is daarom nog pas in hel eerste begin van zijne taak en er is nog dringende behoefte aan steun. In 2 maanden zijn 225 personen geholpen waarvan een gedeelte slechts eenige hulp, maar volstrekt geen reiskosten naar Ame- tika heeft ontvangen. Nu zijn er weder 218, schier van alles beroofd, aan gekomen. Het hooldcomité vraagt dus niet zonder grond om krachtigen steun en ruime bijdragen, als «een lichtstraal op een der donkerste taferee- len, die de eeuw, waarin wij leven, ontsieren." In den toestand van den aartsbisschop van Utrecht werd heden cene kleine verbetering waargenomen. De Tijd meldt, dat na eene verhindering van 8 jaren voor hel eerst wederom de processie naar Kevelaer op de vroeger gebruikelijke wijze zon der eenige vrees voor stoornis zal kunnen plaats grijpen. Het veel besproken landgoed «Rozenstein" zal voorloopig niet van eigenaars verwisselen. Van de boekaanbiedingen van de lib. Gebr. Koster en D. Bolle zijn verschillende partijen niet uitverkocht, en in een van die ouverkoeht gebleven pakketten is de bon gevonden met het getal, waarop in de gisteren gehouden trekking van de Ncdcrl. staatsloterij de hoofdprijs gevallen is. Onder Pernis wisten dezer dagen eenige kinderen, die met elkaar speelden, een hakmes meester te worden, met het ongelukkig gevolg, dat een meisje van acht jaar de voel bjjna werd afgehakt. Men vreest, dal de voet zal moeten afgezet worden, De heer mr. G. van Tienhoven heeft, volgens het IV. v. d. D., als burgemeester van de hoofdstad des rijks eene uitnoodiging ontvangen van den prefect der Seine om de inwijding van het nieuwgebouwd stadhuis van Parjjs tc komen bijwonen. Naar het blad verneemt heeft hij deze uitnoodi ging aanvaard. Men meldt uit Amsterdam: Woensdag zijn de kweekelim en van het Instituut tot onderwijs van blinden allen in het genot getreden hunner jaar- lijksche vacantie. Door de verschillende spoorweg- en stoomboot-maatschap pijen is dit den bchoefiigcn onder hen door volkomen vrybilletlenmeeren- deels zelfs met vrijdom van geleide en bagage, zoo gemakkelijk en onkost baar mogelijk gemaakt. Uit Nieuwer-Amstel meldt men: Het verscheuren van schapen door honden blijft nog altijd voortduren. Gisteren zijn weder 6 schapen in de weide van E. G. aan den Amsteldijk aangevallen en alle meer of minder gehavend. Een er van is totaal verscheurd. De eigenaar zag twee honden juist bezig. Als uitgehongerde wolven hielden zij huis. Bij hunne vlugt zette de eigenaar der schapen ze na tot bij de Leidsche poort, waar een der honden voor eene stalhouderij stilhield. Vermoedelijk is de eigenaar van een dezer honden bekend en naardien meer personen de honden bezig zagen en een agent van politie mcdcliep lot de plaats, waar de hond stil hield en de zaak zelve in handen der politie is, zal er wel eenige schrik onder eigenaars van honden komen en zullen deze meer zorg dragen om ze vast te houden. Zondag avond zijn te Zaandam eenige mineurs, werkzaam aan de nieuwe spoorlijn Zaandam—Hoornin verzet gekomen tegen de rijksveld- wacht en gemeente-polilie; een der mineurs werd in beschonken toestand in arrest genomen. Aan den zeedijk nabij het Oude Schild op Texel landde eergisteren avond een viel met twee jongens van 8 a 10 jaar er in, die te Nieuwediep in de haven gezeild hadden en met den stroom waren medegevoerd. Ge lukkig woei er een frisch westeljjk windje, anders had de eb de boot naar zee gevoerd, en zouden de jongens hoogstwaarschijnlijk verloren zijn geweest. Dingsdag avond zijn eenige personen, werkzaam bij den nieuw aan te leggen spoorweg Groningen—Delfzijlnabij Kosiverloren, door een treurig ongeluk getroffen. Om naar hunne woningen of keeten te kunnen terug- k eer enmoesten zij door eene boot over het Reildiep worden gezet. Het aantal, dal hiervan gebruik maakte, was groot, zoodal, toen de boot naattwe-

Leydse Courant | 1882 | | pagina 1