LEIiSCHE COURANT. 1882. VRIJDAG 30 JUNIJ, V. 151. BINNENLAND SC HE BERIGTEN. De Courant verschijnt dagelijks, Zon- en Feestdagen uitgezonderd. De prijs der Courant is per vierendeel jaars 1.50franco p. p, f 2. A/ionderlijke nommers sijn verkrijgbaar voor 5 cents. De prijs der Advertentiën is van 1—4 regels 1.iedere regel meer 25 cents. LEIDEN, 29 Junij. Door Z. M. is benoemd tol rector magnificus, voor het jaar 1882/83, aan de Leidsche universiteit, de hooglceraar dr. P. van Geer. -• Heden is de persoon van P. T.. in deze gemeente niet te huis behoo- rende en die zich alhier aan bedelarij had schuldig gemaakt, door de po litie, die proces-verbaal tegen hem had opgemaakt, naar de gevangenis te 'sGravenhage overgebragt. In plaats van den luit. ter zee 2e kl. F. M. A. Mathon wordt met 1 Jnlij aanst. bij de kweekschool voor zeevaart te Leiden gedetacheerd de luit. ter zee 2* kl. II. Velthuyzen, thans non-actief. De algemeeue vergadering van de deelhebbers in de spoorwegmaatschappij LeidenWoerden zal op 29 Jtilij aaiist. op Zomerzorg worden gehouden. Voor de acte van hoofdonderwijzer werden den 26'", 27c0 en 28rD Junij te 's flage geëxamineerd 11 candidaten; 8 trokken zich terug, 1 werd afge wezen, tcrwjjl werden toegelaten de hh J. Verhagc, uit Wolfaartsdijken J. van der Waals, uit Leiden. Door de geneeskundige slaals-commissie zijn lot arts bevorderd de hh. A C van Dijk en J. W. Blanken, med. doctorandi, liet getuigschrift voor het eerste gedeelte van het arts-examen is uitgereikt aan de hh. A. llal- hertsma en H. F. A. Peypers, med. doctorandi. Tot tandmeester is bevor derd do heer J. R. Ileincmann. Door de commissie, zitting houdende te Utrecht, belast met hel a "ne men van hel examen voor apothekers-bediende, zijn drie candidaten geëxa mineerd; een werd afgewezen; aan twee. mej. M. E. J. Gaerlner, van Am sterdam, en mej. G. Jongbloed, van Sneek, werd hel diploma uitgereikt. Er hebben zich veel meer infanterie-officieren aangemeld voor detache ring bjj hel wapen der artillerie in Oost-lndië dan er plaatsen zijn opengesteld. -- In de afdeelingen der tweede kamer vroeg men, bij de overweging der door hel depart, van oorlog voor 1882 gedane verstrekkingen, of er, met het oog op de volgens sommigen zeer twijfelachtige uitkomsten, die de proef nemingen met Ilongaarsche en Iersche paarden in het leger hadden opgele verd, niet voortaan voor denzeliden prijs goede inlandsche paarden voor de remonte zijn te verschaffente eer daar verschillende buitenlandsche mogendheden, als Frankrijk en België, zich voor hunne remonte gedeelte lijk juist tol ons vaderland wenden. Anderen vreesden, dat het aantal inlandsche paarden, voor de remonte geschikt, veel le gering zou wezen, wanneer men ten minste niet in buitensporige uitgaven wilde vervallen. Paarden, door buitenlandsche mogendheden ten onzent gekocht, zijn voor namelijk voor de gendarmerie bestemd, luidde verder eenc opmerking. De officier van justitie te Breda verzoekt in een buitengewoon Politie blad de opsporing van een ellendeling, aldus gesignaleerd; Een persoon, verdacht van moord en verkrachting van Maria Cas, oud bijna elf jaren, te Wuestwezel, kanton Brecht (Belgis), den 20sl,D Junij jl, tttsschen 7y2 en 8 uren des morgens; groot van gestalte; draagt tamelijk lange, donkere haren, geen baard, of een van weinige dagen; gekleed met een zwarte of donkerkleurige jas, geheel versleten en verscheurd, broek eveneens; donkere of zwarte pet, en slechten toestand. Op het oogenblik der misdaad scheen de vermoedelijke dader in langen tpd niet gcwasschen, zoo vuil van aange- zigt was hij. Het is waarschijnlijk een landlooper. De moord is vermoe- lijk gepleegd met een mes en welligt bevinden zich bloedsporen op zijne kleederen. Naar de N. R. C. verneemt zal Z. M. de koning in de volgende maand een bezoek brengen aan Frankfort en een togt maken in Beijeren. In den toestand van den aartsbisschop van Utrecht is geene verande ring gekomen. Het vervoer naar Utrecht heeft echter geene kwade gevol gen gehad. Aan den directeur der gemeentewerken te Dordrecht, den lieer J. A. van der Kloes, is, ten gevolge zijner benoeming tot lecraar aan de polytech nische school te Delft, legen 1 Augustus a. s. door den gemeenteraad aldaar eervol ontslag uit zijne betrekking vetleend." In verband daarmede zijn burg. en wetli. gemagtigd sollicitanten naar die betrekking op te roepen, op een tractement van ƒ3000, en daaibij het tijdstip van infunctietreding te bepalen uiterlijk op 1 Januarij a. s. Tot onderwijzeres aan de lusschenschooj te Haarlem is benoemd mej. J. S. S. Fabcr. Een bekende dief, zekere J. van der G., oud 23 jaren en geboren te Haarlem, die reeds verschillende vonnissen heeft ondergaan, is op nieuw gearresteerd door den rijksveldwachter te Zandvoorl, wegens diefstal van een zilveren horlogie. Door den gemeenteraad van Amsterdam is besloten den stadsschouw burg niet meer voor 5000 'sjaars te assureren, nu afdoende maatregelen tegen brandgevaar zijn genomen, voorts om eenigc gedeelten van de Han delskade te verhuren legen ƒ2 50 per centiare gedurende 40 jaren. Af wijzend werd beschikt op het verzoek van den heer Oscar Carré, om op het Amstelveld een vast circus op le rigten. Na langdurig debat is devoor- dragl tot aanstelling van 2 kerkelijke hoogleeraren aangenomen met 14 legen 12 stemmen. De correctionele kamer der arrondisscmenls-reglbank te Amsterdam heelt den looper bij de kasvereeniging L. J. Barendsen schuldig verklaard aan bel hem ten laste gelegde misbruik van vertrouwen, door niel-verant- woording van ƒ900 wegens assignaties, hem ter incassering opgedragen. Hij is deswege veroordeeld lot eenc cellulaire gevangenisstraf van 183 dagen en betaling van eene geldboete van ƒ12 50. met vrijspraak van liet hem mede ten laste gelegde misbruik van vertrouwen. In de Dingsdag gehouden vergadering van het Prov. Ulreclitsch genoot schap van kunsten en wetenschappen zijn twee ingekomen verhandelingen met den gouden eereprijs bekroond. Bij de opening der naambriefjes bleek, dat de eerste verhandeling, betreffende de plaatsbepaling van gesubstitueerde atomen en atoomgroepen in de aromatische ligcliamen, was geschreven door df. J. van der Plaats, terwijl de tweede, handelende over de verdiensten der Hollandsche geleerden ten opzigte van Harvey's leer van den bloedsomloop, het gezamenlijk werk was van dr. A. 11. Israels en dr. C. E. Daniëls. (lp voorstel van den voorzitter werden de hh. van der Plaats en Israels met acclamatie tot leden van het genootschap, waarvan de heer Daniëls reeds lid was, benoemd. Vervolgens werd overgegaan tot de vaststelling van en kele nieuwe prijsvragen en tot de hernieuwde uitschrijving van eenige oude prijsvragen, waarvoor de termijn van beantwoording was verstreken. De vergadering verklaarde met 43 legen 28 stemmen liet niet wcnschelijk te achten om, op het voetspoor van de Maatschappij der Nederlandsche letter kunde te Leiden, ook aan afwezige leden de gelegenheid te geven over de voorgestelde candidaten voor het lidmaatschap hunne stem uit te brengen waaromtrent de directie een voorstel had gedaan. Te Zwolle werden sedert eenige weken een groot aantal winkeliers door eéne brutale opligtster bedrogen. Op naam van welgezeten burgers verkreeg zij allerlei winkelwaren, brood, pantoffels, schoenen, aardewerk enz. Na lang zoeken heeft de [olilic haar Dingsdag gevonden en in hech tenis genomenwaarna zij door een 12-tal bedrogen winkeliers werd ber kend en ook hare schuld beleed. Den 4dc° Julij aanst. vertrekken van het instruclie-bataillon naar de regimenten infanterie 34 korporaals titulair, benevens 2 sergeanten. Voor den daaropvolgenden dag zijn 36 jongelieden ter dienstneming opgeroepen, om met 21 pupillen, die alsdan van de pupillenschool overkomen, de ont- stane vacatures weder aan le vullen. De eerstvolgende oproeping heeft den 16,| n Augustus plaats; voor dezen datum hebben zich reeds 70 adspiranten aangemeld. Eergisteren nacht is le Dalfsen bij den landbouwer R. Ekkelenkamp een stoute diefstal gepleegd. De dief of dieven hebben, zonder dat de in het woonvertrek slapende bewoners iets hebben gehoorduit eene kast in dat vertrek ontvreemd 300 aan bankpapier en specie, onderscheiden gouden en zilveren voorwerpenbenevens eenige kleedingstukkenterwijl een paar nieuwe schoenen, welke zich mede in dal vertrek bevonden, hun niet on geschikt is voorgekomen. Bij hun vertrek hebben zij alle deurenbehalve de voordeur, opengelaten. De heerlijkheid //Valkenberg" te Breda, vroeger het eigendom van wijlen Z. K. II prins Frederik der Nederlanden is in eigendom overgegaan aan de gemeente. Waarschijnlijk zal deze heerlijkheid in een sierlijk, park herschapen worden. Te Eindhoven is een gnedcren-treindie uil Boxtel kwam, uit het spoor geloopen. De schade aan het materiëel is nog belangrijk; een machi nist-leerling kreeg ligte verwondingen. Door middel van inbraak is in het hulppostkantoor le Best, in den nacht van Zondag op Maandag, een diefstal gepleegd, en is aan postzegels en eenig geld circa 10 ontvreemd, terwijl ook twee brieven, aan den brievengaarder zelf geadresseerd, en twee aan andere personen, vermist zijn.

Leydse Courant | 1882 | | pagina 1