LEIRSCIIE COURANT. V. 150. DONDERDAG 29 JUNIJ. De Courant verschijnt dagelijks, Zon- en Feestdagen uitgezonderd. De prijs der Courant is per vierendeel jaars /1.50, franco p. p. f 2.- Afzonderlijke nommers zijn verkrijgbaar voor 5 cents. De prrjs der Advertentiën is van 1—4 regels 1,iedere regel meer 25 cenis. uc.rzs'.-' -zrri-ntsrfi jaaatsxeve.v: STADS-BERICHTEN. Vergadering van den Gemeenteraad van Leiden, op Zaterdag 1 Juli 1882, des namiddags te twee uren. Voordracht tot oprichting van eene Hoogere Burgerschool voor meisjes en een Gymnasium op de Ruïne. (105, 114 en 118) BIN N R N LANDSCHE BE RIGT E N. LEIDEN, 28 Junij. Al wie belangstelt, zooals reeds van velen onzer stadgenoolen geble ken is, in de Groeneveldstichting voor predikauts-weduwen en dochters, zal het niet onaangenaam zijn te vernemen, dat een lraai geteekend, welgelij kend portret van wijlen den menschlievenden stichter bij den heer Sala, op de Breedestraat, gedurende deze week welwillend ter bezigtiging is gesteld, alvorens naar de plaats zijner bestemming op de Oude Vest Ie worden overgebragt. -- De onlangs tot kapitein bij het 4' reg. infanterie bevorderde le luit. Calcocn, van het reg grenadiers en jagers, zal alhier in garnizoen komen. Tol leden van het Prov. Utrechtsch genootschap van wetenschappen zijn o. a. benoemd de bh. dr. P. P. C. Hoek, leeraar aan de hoogere bur gerschool alhier, en mr. W. M. d'Ablaing, hoogleeraar alhier. Bij de examens te 's llage is heden als hoofdonderwijzer toegelaten de heer J van der Waals, van Leiden. De schrikbarende regen, vernemen wij, heelt overal aan poldermolens en stoomgemalen werk gegeven oin het overvloedige water uit te werpen en Rijnland, dat in bijna zeven maanden met een lagen boezem geen zorg had voor alvoer van water naar zee, omdat er regen noch sneeuw viel, vindt zich bij een hoogen boezemstand nu met dien afvoer belast. Het omgekeerde, het inlaten van versch water, heeft om dezen tijd anders plaats. De regering heeft geantwoord op het verslag der tweede kamer over het ontwerp tol bekrachtiging der overeenkomst met de Hollandsche ijzeren spoorwegmaatschappij. De regering houdt hel voorstel vol; door de geslo- tene overeenkomst wordt de beslissing omtrent den aankoop der spoorwe gen door den staat en omtrent de staats-exploitalie niet gepraejudicieerd; integendeel zal eene beslissing in dien zin, zoo daartoe werkelijk aanlei ding mogt komen er veel gemakkelijker door zijn geworden. De belangen en behoeften van handel en verkeer zouden door de naasting van den Hol- landschen ijzeren spoorweg thans zeker niet gebaat, hoogstwaarschijnlijk wel benadeeld worden. De uitslag van het eind-examen aan de polytechnische school te Delft is als volgt: Aangemeld hebben zich 47 candidaten; 3 hebben zich terug getrokken. Geslaagd zijn: voor B art. 60 (technoloog) de hh. N. M. Koning en F. G. Waller; voor C art. 61 (civiel-ingenieur) de hh. 11. P. A. Alpherts, J. E. A. Bakhuis, A. E. R. Colletle, M. F. J. Cosijn, W. E. Cramer, W. K. du Croix, W. Elenbaas, O. J. van der Eist Jr.J. M. W. van Elzelingcn, II. van Gelder, B. M. Gratama, G. Heufl, F. Hijner, J. P. Hofstede Jr., 11. J. van Hoorn, J. B. Kam, J. Krap, J. P. Kruimel, B. 11. Mondt, B. J. Paar- dekoper, A. E. Rahusen, M. C. A. Reigers, F. J. W. van Rossum, M. San ders, J. L. SchouteB, C. W. Snellebrand, J. W. C. Tellegen, J. M. A. Zoet mulder; voor C art. 62 (architect) de hh. D. P. van Ameyden van Ruym en II. Oostinjer: voor C art. 64 (werktuigkundig ingenieur) de hh. C, E. Koch en K. F. Koning. De commissie, zitting houdende te Middelburg, belast met het afne men van de examens voor apothekersbediende, heeft vier candidaten geëxami neerd en aan drie eene acte van bevoegdheid uitgereikt, zijnde de dames J. Krim te Dordrecht, C. Lansberg te 'sGravenhage en J. M. E. van Werk hoven te 's Bosch. Eene candidaat heeft zich teruggetrokken. De examens zijn thans geëindigd. Door de commissie, zitting houdende te Utrecht, zijn 3 candidaten geëxa mineerd, waarvan twee zich terugtrokken; toegelaten werd de heer E. J. A. van Gils, geb. te Tilburg. Volgens den Standaard is door heeren directeuren der Vereeniging voor hooger onderwijs op gereformeerden grondslag onlangs besloten: 1". met gedeeltelijke wijziging van vroegere opdragt, het onderwijs in de practicale godgeleerdheid op te dragen aan den heer dr. Ph. J. lloedemaker, gewoon hoogleeraar, en 2°. tot gewoon hoogleeraar in de juridische faculteit te be noemen den heer mr. D. P. D. Fabius, lot dusver buitengewoon hooglecraar. -- De gezondheidstoestand san den heer A. L. Schaepman, aartsbisschop van Utrecht, is zeer verontrustend. Hij heeft eenigen tijd aan de badplaats Neueuahr vertoefd, maar bevindt zich thans weder te Utrecht. Met genoegen, meldt het D. v. 's Gr. thans, zal ongetwijfeld door lien, die zich dezer dagen ongerust beloonden of de plannen van de IJssel- Stoomtramweg-Maatscbappij wel, althans eerlang, tot uitvoering zouden kunnen komen, de meest geruststellende verzekering daaromtrent ontvangen worden. Naar wij thans vernemen, kon juist gisteren avond, in eene toen gehouden vergadering, worden aangetoond, dat het gansche kapitaal voor het gehcele net gegarandeerd is. Dientengevolge kon in die vergadering op nieuw tot eenige benoemingen worden overgegaan en zijn, behalve het reeds aanwezig personeel, tot technische ambtenaren benoemd de hh. H. Linse Sr. en G. Dt'ouven, ingenieurs te Utrecht, A. Meijer, ingenieur te Rotterdam, P. A. J. Kros en Varseveld, teekenaars te 'sGravenhage; alsmede ter uitbrei ding van het administratief personeel de hh. R. Werdmiiller van Elgg en P. Weeniuk, alhier. De verschillende benoemingen van lijnpersoneel, ma chinisten, conducteurs enz. volgen binnen kort. Met de werkzaamheden aan de lijn Leiden Voorschoten zal nu direct een aanvang worden gemaakt. Men hoop! dat gedeelte reeds met Augustus ^aanstaande voor het publick verkeer open te stellen. Te Katwijk aan Zee is tot onderwijzer benoemd de heer J. G A. Binnendijk. Op de voordragt voor leeraar in de oude talen aan het pro-gymnasium te Gouda zijn geplaatst de hh. L. A. Kesper, te Leiden, en II. J. Reinders, te Amsterdam. De 23-jarige milicien-plaatsvervanger II. uit IJzendijke is, terwijl hg le Dordrecht met eenige andere pontonniers was gaan baden, op eene diepe plaats gekomen en verdronken. Aan het spoorwegstation te Haarlem is thans een aanvang gemaakt met den aanleg voor het aldaar aan te brengen electrisch licht. Hel wordt geleverd door de firma Wisse, Piccaluga C". le 'sGravenhage. In de Zaturdag te Amsterdam gehouden vergadering van de wis- en natuurkundige afdeeling der kon. akademie van wetenschappen is behandeld het door eene commissie, bestaande uit de heeren T. Place, A. W. M. van Hasselt, J. Zeeman, J. VV. Gunning en J. M. van Bemmelen. uitgebragt rapport omtrent de lijkverbranding. De vraag van den minister van binnen- landsche zaken, of de lijkschouwing bij lijkverbranding voldoenden waarborg oplevert voor de ontdekking van vergilten, was door de meerderheid iu ontkennenden zin, door de minderheid (prof. van Bemmelen) onder voorbe houd van verpligte lijkschouwing, in bevestigenden zin beantwoord. De hh. Verloren, Koster, Franchimont en Bauoihauer verklaarden zich voor hel gevoelen der minderheid, de hh. Stokvis, Zeeman en Mulder voor het ge voelen der meerderheid. De hh. Place en Gunning, leden der commissie verdedigden nader de zienswijze der meerderheid, en de heer van Bemmelen wederlegde de bezwaren tegen zijn gevoelen ingebragt. De heer Bosscha stelde als motie voor: dat allereerst door de vergadering de vraag zou wor den beantwoordof zij den minister in den geest der meerderheid of indien van de. minderheid zal antwoorden, ten einde later te bepalen wal aan hel aan genomen rapport zal bijgevoegd of daarvan afgenomen worden. De vergadering verklaarde zich voor die motie, en de voorzitter bragt daarop in stemming of men zich voor den geest der meerderheid of minderheid van het rapport verklaart. Met 25 tegen 9 stemmen verklaarde de vergadering zich voor het beginsel in het rapport der minderheid nedergelegd. Het rapport zelf gaf aanleiding tot de vraagof ook nog de andere afdeeling omtrent deze zaak zou worden gehoord, alvorens advies aan den minister le geven. Bij groote meerderheid van stemmen meende de vergadering echter, dat het de bedoeling van den minster is geweest om alleen het advies der natuur kundige afdeeling in te winnen. Ten slotte werd, na eenige wgzigingen van redactie, ook het rapport vastgesteld, Te Amsterdam viel eergisteren een timmerman in een beerput, waarin water stond. Ofschoon spoedig er uitgehaald en naar het gasthuis gebragt, is hij reeds des avonds overleden. Op Terschelling zal den 6en Julij ecu oud-onderwijzer en zijne vrouw het60- jarig huwelijk herdenken; van de tien kinderen die hun geschonken werden; hebben zij er nog twee bij zich en de stokoude minimum-lijders moeten nu, met een gezin van vier personen, rondkomen met 40 centen daags! De minimum-lijder heet J. C. Meijer. De heer P. J. Wichers, op Terschelling, zal hem gaarne de feestgaven van mcdelijdenden overbrengen. Door de sludenten-societcit ^Placet hie requiescere Musis" te Utrecht

Leydse Courant | 1882 | | pagina 1