I' K TKI.EC.fi A A F. •schoppen (ongeveer eene halve fleseh) en le Annweiier biedt een herbergier er zelfs aan voor 10 pf. (6 cents) per schoppen. RVILA1ÏD. Uit St. Petersburg meldt men aan de Köln. Zeit. omtrent de reeds gemelde gevangennemingen, dat 14 personen in hechtenis genomen zijn, waaronder eene vrouw. Zij hadden allen hunne goederen gepakt en stonden op het punt af le reizen. In een buis, tegenover het hunne gelegen, werden aiog twee mannen in hechtenis genomen. Het berigt omtrent het bij hen gevonden dynamiet met eenige reeds afgewerkte bommen baarde le'Petersburg groot opzien, en het gevoelen is algemeen, dat dc 'krooning te Moskou niet «onder nieuwe aanslagen zal voorbij gaan. Bij het plan van den nu ont dekten aanslag schijnen een bjjzonder groot aantal personen, die daaraan gouden deelnemen of ten minste daarvan wisten, betrokken te zijn. De brand in den schouwburg le Riga heeft zich tot dat gebouw be haald, maar dit is geheel uitgebrand. De oorzaak van den brand is niet .bekend. TURK» E. De Sultan heeft de Medjidié-ordc 1' klasse aan Arabi-pacha geschon ken en den Khedive een aandenken in diamanten gezonden. -- In de jongste zitting der conferentie zijn niet alleen de souvereine Tegten van den Sultan over Egypte erkend, maar gaf de voorzitter ook aan de Porie zijn leedwezen te kennen over hare niet-deelneming aan de confe rentie en uitte de hoop dat zij alsnog op haar besluit zou terugkomen. De conferentie was volstrekt niet vijandig jegens Turkije. Konstantinopel was tot zetel der conferentie gekozen, ten einde des te gemakkelijker met de zienswijze der Torte bekend te worden en op vriendschappelijke wjjze punt voor punt te kunnen regelen. 'sGRAVENllAGE, 27 Junij. Ür. W. G. Brill is eervol ontslagen als hoog- leeraar in de faculteit van letteren en wijsbegeerte te Utrecht, en lot hoog leeraar in gemelde faculteit aan de universiteit aldaar zijn benoemd prof. Moltzer, te Groningen, en dr. Gallée. lector aan de universiteit te Utrecht. PARIJS, 26 Junij. In de kamer van afgevaardigden hee t de minister president op eene vraag van den heer Lockroy betreflende de terugroeping van den Fransehen consul-generaal te Caïro, den heer Sienekewicz, geant woord. dat deze teruggeroepen is om redenen van dienst. Eene verande ring van Frankrjjks staatkunde in Egypte wil het besluit volstrekt niet te kennen geven De minister verklaarde de andere punten van de vraag des heeren Lockroy met stilzwijgen le zullen voorbjjgaan. LONDEN. 26 Junij. In hel lagerhuis vroeg de heer Larson, of de rege ring bevestigen of logenstraffen kon, dat de transportschepen Rapid, Ports mouth en Chatham gereed gemaakt worden, en was dit zoo, of de regering dan de bestemmingsplaats dier schepen kon opgeven. Sir Ch. Dilke ver klaarde, dat hij op die vraag meende niet te moeten antwoorden. Dilke gaf verder te kennen, dat het Engelsche consulaat-generaal te Cairo aanzegging heelt gekregen om geen deel te nemen aan de commissie tot onderzoek naar de moorden te Alexandria, als die commissie door Agheb-pacha ge vormd wordt. Vanwege de regering is in het lagerhuis verklaard, dat verder uitstel van Cetewayo's reis naar Engeland thans onnoodlg geworden is. LONDEN, 27 Junij. De regering heeft gelast dat binnen vier dagen 20000 geweren en andere equipementstukken gereed moeten zijn. Hieruit leidt men af dal de reserve zal opgeroepen worden. KONSTANTINOPEL. 25 Junij Naar men verneemt, heeft zich in den Turkschen ministerraad vrij wat verschil van meening geopenbaard over hel al of niet raadzame om aan dc conferentie deel le nemen. Eenigen der invloedrijkste ledeu oordeelden dat de Porie bij de conferentie zou kunnen toetreden, indien dc bepaalde verzekering wierd gegevrn dat alléén over de Egyptische quaestic, met uitsluiting van alle andere vraagpuntenberaad slaagd zal worden. Maar nog vóór dat deze b' lofle van de mogendheden ontvangen was, verklaarde de Sttllan dat hij met dc conferentie niet te ma ken wilde hebben. ALEXANDRIE, 25 Junij. De nationale partij heeft naar het schijnt veel hoop om, bij eene interventie van Engeland, oproer onder de Mohamedaan- schc bevolking van Engelsch-Indië te stichten. Arabi-pacha verklaarde, dat een oorlog veel gevaarlijker voor Egypte zou zijn. Volgens hem zullen de Muzelmansche Sepoys nimmer legen hunne Egyptische geloofsgenooten vechten. SIMLA, (Britsch-Indië)27 Junij. De Engelsche regering heeft aan de Indische regering eene mcdedeeling gedaan betreflende het zenden van troe pen uit Indiê naar Egypte, indien zekere gevallen zich mogten voordoen. I»OORTERS-EEI> VAN LEIDEN. liet aannemen van poorters had plaats tusschen zons op- en ondergang, •en wel op de Dlaauwe Steen of in de Vierschaar van het Raadhuis. Zij waren gehoorzaamheid verschuldigd aan den Graaf. Burggraaf en de rege ring der stad (Keurboek van 1406). Onder Maximiliaan, Roomsch keizer, •deden zy den volgenden eed (Eedboek van dien tijd): vDie poorter begeert te worden zei men eerst zeggen of lezen tgeen dat «hier nae volcht. /'Begeert ghy poorter te worden, soe suit ghy of doen alle bezwaernisse //daerinne ghy lol desen dage toe belast ende vervallen moocht wesen, tzy //van des gemeen lands schulde van schodt van lodt ofte andere ongelden "gelyk u buyren. Volcht u ycmant binnen sjaers van scade of om schulde, //dat zei wesen ende staen tol bescbeydeoheyt van schepenen ende niet lot //zynre onschulde. "Hebt ghy der stede van Leyden le doen binnen twie jaeren, dat zei "wesen tol uwe coste ende niet tot der slede coste. "Ghy zult binnen zes weecken naestcomende met uwe alingc woonsteêie "Comen binnen der stede van Leyden. "Ghy zult hebben zes weecken oest ende zes weeëken lente om te mogen "trecken opt lant om hw-c bouwerye te iregieren sondcr uw poortrecht te "verbeuren. "Voort zult ghy zweeren der ft. m'. als grave van Holiant en der stede //van Leyden goet ende getrouwe te wesen ende hare rechten te bewaeren, "der voorzeide stede hantvesten, previlegiën, keuren, statuten ende oude "loeflicke gewoonten le onderhouden, te steunen, te stereken ende all te "doen dat een goet getrou poorter schuldich is te doen ende indien ghy "yet verneemt dat die voorzeide stede mach gaen, dat zult ghy den burg-e- "meesteren terstont te kennen geven. "Voort zult ghy borgen zetten, vyf jaeren poortrecht te houden of vyf "pondt daervor te geven. "Ende als hem tzelve gelezen is, soe zei die burgemeester hem eenen eedt "Staven als hier nae volghet. "Jc zwere ende gelove aldat men hier voeren gelezen ende gezeyt is, dat "zal ick wel ende getrouwelicken onderhouden, gelyck een goet man van "trouwen. Soe moet my God helpen ende alle syne heyligen." "Ende alsdan zoe zei hy zyn voerzeide borghe stellen, ende gereedt geven XXX schellingen goets gélts tot kennisse van zynre ontfanginge." Na de afzwering van den koning van Spanje moest men. volgens besluit van die van de gerechte dd. 14 Juli 1583, den volgenden eed doen "Dat zweert gy dat gy den Coninck van Spaengien en zjjn anhangers "hout ende voortsaen houden zult voor vianden -en u ontslagen van den "eedt en plicht daermede gy denzelven zyt verbonden geweest. Dat gy den "Prince van Oraengien, de lande van Holland ende die milten zeiven ge- "unieert zullen blyven mitsgaders dezer stede zult wezen gehou en getrou-, «den voorn, fleere Prince, den Staten van Holland en den Burgemceslren "dezer stede -zult gehoorzaem wezen, ende indien gy verneemt dat byyemand »mit woorden of werc'ken yet gedaen, gealtenteert of beraedslaeckt werde "dat tot naerdee! van den voorz. Heere Prince, den geuneerde -Lande ende "namenlKcken den Lande ofte Steden van Hofland of eeuige derzelver en «bezunder deser stede zoude moge strecken, dat gy t-zelve terstont en zon- "der vertrec den -Burgermeesircn dezer slede le kennen -te geven eu voorts «al doen eu laten zult dat goede getrouwe inwoenderen deser slede behoren "le doen cn te laeten. Zoe waerltck helpe my God en Zyn heylich tcoort." Na den dood van den Prins in 1584 is de clausule van Prince van Oranje weggelaten. In 1620 deed men denzelfden eed -en bevestigde dien met de woorden^ So ioaerlick moet my God almachtich helpen. De registers van ingeschrevene poorters loopen 1364 tot 1811 en zijn allen in bet Archief aanwezig. R. E. Zitting van het Kantongerecht te Leiden van 26 Juni 1882. Kantonrechter Mr. W. van der Ivaay. Griffier mr. F. G. van Binsbergen. Ambtenaar van het openbaar ministerie mr. P. A. van Buttingha Wiehers. Uitspraak*5!!» strafzaken. Naam en woonplaats der beklaagden. Aard van het misdrijf. Gevallen -uitspraak. A. v. N.Alkemade, in gesloten jachttijd zich met 10. of 3 dagen -en ver geladen schietgeweer in het veld bevinden zonder consent of buitengewone machtiging tot het schieten van wild of schadelijk gedierte, Warmond, beurte geweer. W. W.Leiden visschen zonder acteZoeter- ƒ0.50 of 1 dag en ver woude beurte fuik. J. S., Katwjjk, zich met wildstrikken in liet 10.of 3 dagen verbeurte veld bevinden Katwijk en vernieling wildstrik. W. K.idem, idem idem idem M. v. D idem zoeken van eijeren van wild vrijspraak. óf waterwild, J. de J., idem, idem, idem. G. v, N.Voorschoten idem, ƒ10.of 3 dagen. j. y. D.Katwijk, idem, idem idem A, de V., idem, idem. 3. v. d. B.Noord- idem, idem. wijkerhout "J - J. J. v. d. B.id. idem (tweemaal), idem (tweemaal). P. Z.Sassenheira idem (tweemaal), idem idem H. S., idem, idem (driemaal), idem (driemaal). J. de V., Katwijk, idem, idem. P. H.Noordwijker- idem idem. hout, A. S., idem, idem, na vroegere veroor- ƒ20.of 6 dagen. deeling ƒ3.of 1 dag. K, K.Katwijk, weiden van vee langs den weg, Katwijk J. A.idem, idem, idem. C. Z.ltijnsborg, weiden van vee in Rijnlands ƒ5.— of 1 dag. onvrjj duin, idem. P. v. d. H., Leider mishandelen van een hond 1.of 1 dag. dorp, Leiden J. v. d. P.Katwijk te paard een voetpad berijden ƒ3. of 1 dag. Katwijk, ƒ3 of l dag (tweemaal) M. v. B.Leiden, onder het rijden zitten op een door honden getrokken kar en daarmede doorrijden bij het voorbijrijden van voer tuigen bespannen met poer den Oegstgeest J. II.Amsterdam, zich niet aanmelden tot het 1 dag. voorgeschreven geneeskundig onderzoek voor publieke vrou wen Leiden

Leydse Courant | 1882 | | pagina 3