LEIDSC1IE COURANT. 1882. V. 14». WOENSDAG 28 JUNIJ. BINNENLANDSCHE BERIGTEN. De Courant verschijnt dagelijks, Zon- en Feestdagen uitgeionderd. De prijs der Courant is per vierendeel jaars 1.50franco p. p, f 2. Afzonderlijke nommers zijn verkrijgbaar voor 5 cents. De prjjs der Adverlenliën is van 14 regels 1.— iedere regel meer 25 cents. LEIDEN. 27 Junij. Door de politie alhier is proces-verbaal opgemaakt tegen de tapster M. d. V. en de bordeelhoudster B. v. B welke beide naar de gevangenis te 's Gravenhage zijn overgeliragt, de eerste had een boer een horologie afhan dig gemaakt, terwijl de tweede van deze /40 had ontvreemd. In den nacht van Zondag op Maandag jl.even na middernacht, is op eenc binnenplaats der katoenfabriek aan de Heerengracht door broeijing een begin van brand ontstaan in een ton met vette lompen. Door de spoedige werking van de waterleiding en de spuit dier fabriek is de brand terstond gebluscht, waardoor groolere onheilen zjjn voorkomen. In den afgeloopen nacht, ten 12 ure, is aan den Zuidsingel uit het water opgehaald het lijk van eene 60-jarige vrouw, genaamd M. K., weduwe van C. II., welke vrouw sinds gisteren morgen vroeg werd vermist en in haar nachtgewaad moet zijn verdwenenzoodat zij bjj ongeluk moet zijn te water geraakt, of zich zelve heeft verdronken; zij was nog al aan het gebruik van sterken drank verslaafd. Alle uitweidingen, schrijft men ons, over hooge ol lage luchtdrukking, die zich in Scandinavië, oost- of westwaarts van ons bevinden, met rui- menden of krimpenden wind, worden opgelost in dit eene: het kan nog geen zonter worden. Zoodra het warm wordt, komt de donder opzetten en breken de wolken los in hevigen regen. Het drooge weer slaat op verre na niet in verhouding tol de nattigheid, die thans de overhand ver krijgt en veroorzaakt dat de snijboonen, augurken en komkommers achteruit gaan, dat de aardbeziën meer beginnen te rotten dan aan te rijpen, dat de moerbeziën groen zullen blijven als het weêr niet omkeert, daf de aardap pelen te veel water krijgen, hierdoor zwellen, maar niet in stevigheid toe nemen en dat de hooibouw tegenspoed ondervindt. De veelbelovende lente tijd met zijne lange reeks van zonnige, kalme dagen, vroeg-groenendc akkers en grazige weiden, is nog door niet veel ander weêr dan storm en regen opgevolgd, hetgeen voor den oogst van sommige vruchten nadcelig zal worden. De minister van buiten), zaken heeft, naar aanleiding van vertoogen door eenige kamers van koophandel en fabrieken, in zake den invoer van vee in Engeland, geantwoord, dat, blijkens berigt der üritsche regering, men aan dien wensch geen gevolg kan geven, zoolang niet hier te lande, ook in het spoelingdistrictzoowel de longziekte als het mond- en klaauw- zeer geheel geweken zijn. De heeren de Beaufort, van der Kaay, Keuchenius en Schaepman hebben op het voorstel van wet van den heer de Savornin Lobman, tot wijziging van enkele artikelen der wet op het lager onderwijs, de volgende amendementen aan de tweede kamer voorgesteld: Art. 1. Aan het slot toe te voegen: «met bepaling of, en in hoeverre deze regelen verbindend zijn voor de localen waarin door gemeenten gesub sidieerd. bijzonder lager schoolonderwijs wordt gegeven". Art. 3. Na «als volgt" het volgende te doen vervallen en daarvoor te lezen: Indien de inspecteur van het geneeskundig staatstoezigt schriftelijk verklaart, dat het afgekeurde locaal voldoende verbeterdis, of dat het aantal kinderen genoegzaam beperkt is, kan het onderwijs worden hervat. Men verneemt, dat de heer mr. 51. H. Godefroi, oud-lid der tweede kamer en oud-minister van justitie, te Wurzhurg is overleden. Als kundig regts- geleerde had hij zich een gunstigen naam verworven. De eerste nieuwe haring is gisteren naar HH. 51M. den koning en de koningin te Wildungen verzonden. De eerste haringjager heeft 80 Vs ton haring aangebragt, waarvan 10 ton volle en het overige maatjes-haring. Het stoomschip Zeeland, van Rotterdam naar Batavia, is op 24 Junij te Padang aangekomen. De Prins Hendrik, van Batavia naar Amsterdam, kwam op 26 Jtinjj te Suez aan. Zaturdag 11. had in het Israëlitisch weeshuis te Rolttrd.im eenc bij eenkomst plaats van de hb. dr. L. Stein en dr. Bernstein uil Berlijn, als gedelegeerden van het centraal comité aldaar voor de uitgewekene Russische Joden met het locale comité van uitvoering onder het presidium van mr. M. Haantjes en nog enkele autoriteiten. Onderwerp der conferentie was het treden van maatregelen voor den doorvoer van 6000 vlugtelingen, die zich thans te Brody bevinden en van daar uit over Rotterdam in groepen van 300 500 naar Amerika zullen worden geëxpedieerd. Gedurende hun verbljjf ,e Rotterdam zullen deze uitgew ekenen van ritueel geoorloofd voedsel voorzien, gehuisvest en verzorgd worden voor liet grootste deel op kosten van het Berlijnsche comité en voor het resterende op kosten der Nederl. comités. De overige 6000 zullen over Amsterdam vertrekken. Een dames comité zal worden opgerigt, om de emigranten met raad en daad, toespraak en troost bij te staan. (/V. R. C.) Gisteren nacht kregen te Amsterdam man en vrouw, woonachtig in de Leidsche Kruisstraat, met elkander twist. 51en vervolgde elkaar tol de Baangracht, waar de vrouw, om aan de slagen van haar wederhelft te ont gaan, in het water sprong. Zij werd met hulp van anderen door hem gered en in hoogst bedenkelijken toestand naar de echtelijke woning teruggebragt. Een jongeling daar ter stede heeft eergisteren eene brandende petroleumlamp over het ligchaam gekregen. Zijne kleederen stonden spoedig in vlam en zoo vlugtte hij in wanhoop de straat op. In aller ijl schoten eenige per sonen ter hulp en gelukte het de vlam te blusschen. De ongelukkige heeft ernstige brandwonden aan rug en hals bekomen. Te Zalt-Bommel zjjn Zaturdag twee jongens bij het baden in de Waal verdronken. Ook nabij Leerdam zijn op dezelfde wjjze twee knapen ver dronken. Te Ommelaiiderwijk huwde eenige weken geleden een arbeider met zekere L. B. Toen dc man Dipgsdag avond van zijn werk te huis kwam, vond hij zijne vrouw niet, en bij onderzoek kwam men te weten, dat zij met geld en de voornaamste kleeding, vermoedelijk met een timmermans- gezel, de wijk naar Amerika had genomen. Zondag is bjj het hevige on weder, dat over de noordelijke provinciën woedde, te Groningen een persoon, nabij het station, door den bliksem ge dood. lljj werd aan het hoofd getroffen en de kleederen hingen hem als lappen aan het lijf. Te Gorredijk is de bliksem geslagen in den nieuwen roggemolen van de Roer. Vier molenmakers bevonden zich in den molen, toen vuur en zwaveldamp hen voor een oogenblik bedwelmden. Zij kwamen echter met den schrik vrij. Niet alleen is de ééne roede, die met de nog onbekleede spits regt omhoog stond, voor een groot deel afgeslagen, maar op verschillende plaatsen hebben balken en bintwerk geleden. Te Assen zochten drie jongelieden eene schuilplaats onder een boom; twee hunner werden door den bliksem getroffende één in meerderede ander in min dere mate. Men hoopt ze beiden in het leven te behouden. De derde bleef ongedeerd. Te Assen is de bliksem geslagen in het huis bewoond door den heer C. J. baron van llemert tot Dingshof, staande vooraan in het bosch. Hoe wel geen brand werd veroorzaakt, rigtte de bliksem evenwel vrij wat schade aan de trap, de plalonds, schilderijen, beeldwerk, enz. Bijna alle vertrek ken, zoowel boven als beneden, werden bezocht; de bliksem nam op zijn weg o. a. het verguldsel van eene schilderij weg en wierp de aardappelen, die op de kagchel stonden te koken, uit de pan. De bewoners kwamen met den schrik vrij. Dezer dagen had zich te Burumin Frieslandeen zesjarige knaap meester welen te maken van een doosje lucifers en slak daarmeè cenig hooi in brand, dat zich in eene bergplaats bevond. Het gevolg was, dat binnen weinig tijd twee bergplaatsen in dc asch werden gelegd. Twee geiten, vele gereedschappen, kleedingstukken enz. gingen daarbij verloren. Te Breda is, bij afwezigheid van den bewoner, ten huize van J. VV. G. in de Middcllaan, door inklimming ontvreemd een lessenaartje, waarin o. a. eene lederen portefeuille met bank- en muntpapier ter waarde van 1010. Het lessenaartje is ledig teruggevonden in den tuin achter het Gasthuis, de por tefeuille in het water van het Achterom. Een onbekende te Maastricht heeft aan dc schoolcommissie te Houthem 8000 postzegels van 1 cent doen toekomen, om te dienen als inleg in de postspaarbank voor de armenkinderen aldaar, die geregeld de school bezoe ken en zich door een goed gedrag onderscheiden. Een acht- a negenjarig knaapje te Montfoort, met zjjne twee oudere broeders in den kersenboomgaard zijnde, maakte zich meester van een ge laden geweer, waarmede men op de mnsschen schoot, en kreeg weldra de volle lading in den onderbuik. Het knaapje was zoodanig getroffen, dat het weinige minuten later overleed. In het Belgische dorp Vlijtingennabij Maastrichthad onlangs een jongeling betrekkingen aangeknoopt met een meisje uit genoemd dorp. Die betrekkingen waren later afgebroken en hel meisje zou nu met een ander in den echt treden. Vóór eenige dagen nu kwam de voormalige minnaar bij hel meisje op het veld en bragl haar met eene spade een slag op het

Leydse Courant | 1882 | | pagina 1