BUITENLAN DSCll E B E li l G TEN Er bestaat gelegenheid tot verzending der correspondentie naar Nederl. lndië, door middel van het stoomschip Utrecht, waarvan het vertrek uit Rotterdam op 24 Junjj aanst. is bepaald. Behalve naar Batavia wordt met deze gelegenheid mede eene brievenmaal naar Padang verzonden. De brie ven en verdere stukken behooren 24 Junjjuiterlijk 's namiddags vóór 3 ure, te Rotterdam aangekomen te zijn. Het stoomschip Primes Amalia, van Amsterdam naar Batavia, is op 21 Junij te Marseille aangekomen. De Prins Alexander, van Batavia naar Amsterdam, is op 20 Junjj aldaar aangekomen. Door de geneeskundige staats-commissie is het getuigschrift voor het eerste gedeelte van het arts-examen uitgereikt aan de bh. H. van Anrooy, E. 11. Halbertsma, P. Timmers, med. doctorandi, en M. M. Jung, cand.-arts. Door de commissie, zitting houdende te Utrecht, belast met hel afne men der examens van apothekers-bediende, zijn drie candidaten geëxami neerd. Toegelaten werden mej. C. Ilaagsma, geb. te Leeuwarden, en mej. A. G. Damsté, geb. te Achlkarspelen. Eene moest afgewezen worden. De examens ter verkrijging van de acte als hoofdonderwjjzer hebben jl. Maandag te 's Hage een aanvang genomen. Den 19 20™ en 21" dezer werden geëxamineerd 12 heeren, 5 trokken zich terug, 2 werden afgewezen, terwijl werden toegelaten de heeren: J. II. Verkerk, uit Haastrecht; J. van den Berg, uit Kralingen; C. L. lloo- gevcen en 11. Schollens, beiden uit Rotterdam, en G. Severjjn, uit Amsterdam. De wis- en natuurkundige afdeeling der kon. akademie van weten schappen te Amsterdam zal Zaturdag aldaar eene gewone vergadering hou den. In die vergadering zal beraadslaagd worden over het rapport der commissie voor de lijkenverbranding. Directeuren van het Bataafsch Genootschap hebben tot lector des gc- nootschaps benoemd dr. J. L. Hoorweg, leeraar aan de rijks hoogere bur gerschool te Utrecht. --Te Amsterdam hadden gisteren, ter voortzetting der studentenfeesten, volkspelen plaats op hel sierlijk daartoe ingerigte Amstelveld, waaraan 200 personen deel namen. Eene ontzaggelijke volksmenigte was op hel terrein en daarom bijeengekomenmaar het geheel is in goede orde afgeloopen. De vertegenwoordigers der bevriende studentencorpsen waren des namid dags de gasten van den lllustrissimus Senates Studiosorum Amstelaedamen- sium, aan een feestmaal ten huize van Zomerdijk Bussink. Des avonds had in het Paleis voor Volksvlijt de groote muzikale uitvoe ring plaats, dat men het glanspunt der feesten mogt noemen. Door een koor van 500 zangers en een weibezet orchest werd «La Damnation de Faust", van Hector Berlioz, ten gchoore gebragt, onder de leiding van den heer Dan. de Lange. De uilvoering, die groote moeijelijkheden opleverde, is, dank zij de zorgen daaraan besteed, zeer goed geslaagd. Naar hel O. P. IV. mededeelt, had Zaturdag in de Spuistraat te Amster dam een jagt over de daken plaats, die heel wat personen gedurende eeni- gen tijd in spanning hield. Een 19 jarige jongen, die, ondanks zjjn jeugdigen leeftjjd, de gevangenis en het leven daarbinnen van nabjj heeft leeren ken nen, kwam ten huize zijner moeder, in het bezit van een horloge en ket ting. Het verleden van den jongen in aanmerking nemende, begreep zjjne moeder al spoedig dat die voorwerpen op oneerljjke wjjze waren verkregen; waarom zij hem daarover onderhield, hetgeen ongenoegen veroorzaakte en wel zoo erg, dat de politie in aanlogt was. Haar ziende naderen, vloog de jongen naar boven, het dakvenster uit, waarna een jagt over de daken begon lusschen hem en eenige agenten. Een inspecteur van politie, juist in de nabijheid, stelde een onderzoek in op den Voorburgwal, ten huize der lamilie, alwaar men meende, den persoon op het dak te zullen aan treffen. Hierin werd men teleurgesteld, daar de klimmer inmiddels eenige daken verder was en toen een huis was binnengegaanwaar hij in een slaapvertrek eene ware verwoesting aanriglle. Niet tevreden met hetgeen hij reeds had gedaan, trok hjj een jas aan vau den heer des huizes en kwam in de keuken teregl, alwaar hij der vreesselijk onthutste dienstbode toeriep, hem te verbergen, (lp het hooren van het tumult, naderde mevrouw, die gelukkig spoedig van den uit de lucht gevallen gast werd bevrijd door de hulp der politic, die voor ecu wel is waar minder hoog, doch veiliger verblijf voor den jonkman zorgde. Dezer dagen is bij het schieten op vogels in een kersen-boomgaard te Liendrn de loop van het geweer van zekeren J. B. gesprongen, waardoor hem twee vingers en de duim werden verbrijzeld; de geheele band zal wel moeten worden argezet. Te Haren had dezer dagen een treurig voorval plaats. Het ruim 13- jarig zoontje van den logementhouder Kampbuis was, zonder voorkennis van zijne ouders, met den watermolenaar naar den molen gewandeld, waar de jongen zich wel meer ophield. Eenige oogenblikken later werd hij door den molenaar opgemerkt, levenloos beklemd lusschen de schroef van den molen. Uil Venlo meldt uien aau de IV. R. C., dal gisteren voormiddag het bankiershuis Woliers aldaar als het ware werd bestormd door personen, die volgens belofte hunne gelden zouden komen afhalen. Het kantoor bleef echter gesloten: ten laatste kwam er iemand naar buiten, die aan de menigte zeide. dat zij over vier weken kon terugkomen om het geld in ontvangst te nemen Het staken der betalingen van genoemden bankier moet in verhand staan met een faillissement in Roermond. De politie be waakt het huis. Blijkens beriglen nil Zuid-Alrika lot 30 Mei, door het Hbl. ontvangen, «as in den Oranje-Vrijstaat de spoorweg-quaeslie uitgesteld; er bestond groot merningsverschil over de aan te leggen lijnen en de wijze van aanleg. Het comité te Kaapstad tot inzameling van gelden voor mevr. de weduwe Bur gers had reeds 300 pond bijeen. In den Transvaalschen volksraad werd het door Hollandsche vrienden voor haar gevraagd jaargeld geweigerd, zoowel op politieke gronden, als omdat er geen pensioenwet bestond en d'. Burgers niet in Tr.u svaal was overleden. 's GRAVENHAGE, 22 Junij Naar men verneemt heeft Z. M. de koning tot ridders der orde van den Nederlandschen Leeuw benoemd de hh. George Cochery, directeur van het kabinet van den minister van telegrafen en posterjjen in Frankrijk, en René graaf d'Héliaud, secretaris van het commissariaat-generaal der eleclrici- teitstentoonstelling, in 1881 te Parijs gehouden. Door Z. M. is aan den heer II. B. A. Sassen, consul van Venezuela, te Brussel, veplof verleend tot het aannemen van hel ridderkruis der orde van Isabel la Catolica en der medaille van het openbaar onderwijs, hem respectivelijk door den koning van Spanje en door den president der Veree- nigde Staten van Venezuela geschonken. De luitt. ter zee 2e kl. A H. Hoekwater, non-actief, en F. M. A. Ma- thon, dienende aan boord van het wachtschip Ie Amsterdam, worden met 1 Julij a. s. gedetacheerd bij de kweekschool voor de zeevaart te Leiden. Het geregtshof te 's Gravenhage deed heden uitspraak in de zaak van M. P., commissionnair te Rotterdam, die, beschuldigd van valschheid in een onderhandsch geschrift, jl. Donderdag teregt stond. Het hof oordeelde de schuld aan het ten laste gelegde niet bewezen en heeft den besch. vrijge sproken, met bevel dal hij zal worden in vrijheid gesteld. ENGEI.A VD. LONDEN. 21 Junjj. Daar de behandeling der lersche dwangwet slechts langzaam vordert, geeft de Daily News aan de ministers den raad om, als de gewigtigste artikelen der dwangwet zijn aangenomen, de overige in te trekken, opdat de wet spoedig in werking gebragt en de wet op de achterstallige pacht ter hand genomen worde. De lord-mayor heeft een telegram uit Alexandrië ontvangen, waarin een beroep op zjjne hulp wordt gedaan ten bate van de duizenden arme familiën, die genoodzaakt zijn Egypte met achterlating van alles te ont- vlugten. De lord-mayor heeft het telegram aan de bladen medegedeeld, met uilnoodigiug aan allen, die met het Oosten bekend zijn, eenig practise!» denkbeeld aan te geven om in den nood te voorzien. In een schrijven aan de Daily News wordt de tegenwoordige toestand van Egypte geweien aan de buitensporigheid van den vorigen Khedive.- Om de renten Ie kwijten op Ismaëls verbazende schuld is het volk zeer zwaar belast. Tot dusver is de Fransche en Engelsche tusschenkomst door de Egypienaren niet beschouwd als eene staatkundige, maar als eene finan ciële. De controle met zijne zeer ruim betaalde ambtenaren en het ver dringen der inlandsche ontvangers is gehaat geworden. De nationale partjj gevoelt, dat het land geldelijk is overgeleverd aan den ongeloovige en uit zogen wordt, om den ongeloovige te betalen. De kreet //Egypte voor de Eayptenaars" is het groote geheim van Arabi's welslagen, omdat hij eigen lijk beteekent wraking van Isqjaëls schuld en bet vertrek met pak en zak van de Europesche controle. Verder zegt de schrijver, dal Derwisch-pacha en Arabi-pacha zamen de magt hebben en die wel zullen behouden. Den Khedive, den vriend van Engeland en Frankrjjk, zullen zjj niet afzetten. Men zal hem behouden als nuttig uithangbordom den vreemdeling genoe gen te doen. Althans voor een tjjd. Maar wanneer Engelands en Frankrijks troepen landenzal eerst regt blijkenhoe groot de vriendschap is tusschen Derwisch en Arabi. Dan komt zeker de Europesche uitlogt, indien niet een algemeene moord. En bet eerste wat geschieden zal is hel sluiten van het Kanaal. Turkije heeft den voet in Egypte en zal dien er in houden. Thomas Walsh, in wiens stal te Clerkenwell de politic een wapen magazijn ontdekte, heeft voor het geregl in Bowstreet zijn eerste verhoor ondergaan. De aanklagt beschuldigt hem van het onbevoegd en frauduleus handeldrijven in wapenen, die, naar men meent, staatseigendom zijn. In den loop van het verhoor werd geconstateerd, dat de in beslag genomen geweren meerendeels den gouvernementsstempel dragen. Men vermoedt dus. dat zjj uit de rjjksarsenalen gestolen zijn. Van andere zijde wordt intusschen verzekerd, dat de regering gcruimci» tijd geleden eene groote hoeveelheid overtollige geweren heeft laten verkoopen. Het eerste verhoor eindigde met de verwijzing van de zaak tot de volgende week. Bjj Christie, Manson en Woods te Londen werden dezer dagen, onder groote deelneming van kunstliefhebbers en vertegenwoordigers van Europe sche museade kunstschatten van Hamilton-palace verkocht. Op den eersten dag werd de Hollandsche en Vlaamsche kunst geveild De hoogste prijs werd bedongen voor Rubens' //Daniël in den leeuwenkuil" 5145 Deze schil derij werd door Karei 1 aan een voorvader van den hertog van Hamilton ten geschenke gegeven en bleef sedert in bet bezit der familie. Onder de overige schilderijen, die hooge prijzen bedongen, mogen genoemd worden: Rubens, //portret van Karei 1" 808 Holbein //Edward Seymour, hertog van Somerset, in een zwarte pels" 514 Albrecht Ditrer, /-portret van den kunstenaar, in wil gewaad met bruinen mantel" 409 Rubens, //portret van Philips IV van Spanje" 598 Rembrandt, «-portret van den kunste naar, in een pels met een gouden kelen" 703 A, A.van Dijck, //portretten van de hertogin van Richmond en van haar zoon- als Cupido" 2042 een «boschgezigt" van Jacob Ruysdacl 1218 eene «herberg" van Adriaan van Oslade 1837*; Rubens, «portret van zijne eerste vrouw Elisabeth Brandt, in een zwart kleed op een stoel zittende; op den achtergrond een altaar en een schilderij voorstellende de Heilige Familie naar Rubens" 1837 «de ge boorte van Venus" insgelijks van Rubens, eene in grisaille geschilderde figuur, 1680 «kalme zee" met een in de verte saluerend oorlogschip, een voor anker liggend jagt en andere vaartuigen, door Wm. van de Velde, 1345*. De tachtig schilderijen braglen te zamen op 43106 In Ierland zijn de militaire kazernes onder scherpe bewaking gesteld; aan burgers is de toegang tot de kazernes verboden, de posten zjjn ver dubbeld, de nachtpatronilles vervierdnbbeld en aan de schildwachts is de

Leydse Courant | 1882 | | pagina 2