LEIDSCHE COURANT. VRIJDAG 23 JUNIJ. BINNENLANDSCHE BERIGTEN. V. 145. l)e Courant verschijnt dagelijks, Zon- en Feestdagen uitgezonderd. De prijs der Courant is per vierendeel jaars /1.50, franco p. p. f 2.— Afzonderlijke nommers zijn verkrijgbaar voor 6 cents. De prijs der AdvertenliCn is van 1—4 regels 1.— iedere regel meer 25 cents. LEIDEN, 22 Jiinij. In de heden gehouden zitting van den gemeenteraad is ingekomen eene dispositie van gedep. staten, houdende goedkeuring van het kohier der plaatselijke directe belasting, dienst 1882, een adres van de afdeeling Leiden en omstreken van de Nederl. Maatschappij voor tuinbouw en plantkunde, tot oprigting eener plantenbeurs in deze gemeente, en een adres van dr. J. Campert, om ontslag als leeraar aan de hoogere burgerschool en aan liet gymnasium. Aan de orde was de benoeming van eene derde onderwijzeres aan de jongens school le kl. De heer Donner verzocht inlichting waarom er eene onder wijzeres en niet een onderwijzer zou worden benoemd. De voorzitter wees er op, dal de eerste der op de voordragt voorkomende onderwijzeressen reeds tijdelijk met vrucht in die betrekking werkzaam was. liet was een sevolg van de proef, die men vroeger genomen had, om tot op zekeren leeftijd der kinderen ook onderwijzeressen aan le stellen. Tot onderwijzeres aan be doelde school werd benoemd mej. M. Dee. Tot commissaris der bank van leening werd op nieuw benoemd de heer mr. C. Cock, die zich die benoeming liet welgevallen. De voordragt tot wegneming van dc pomp nabjj de Kloksleeg werd goed gekeurd. Voorts werden gunstige beschikkingen genomen op het adres van Cebr. van Wijk C\ lot hel leggen van een duiker, en op dat van Jaeger C". ter bekoming van een gedeelte water der Siugelgracht. Aan den heer J. S. G. I)is«e werd, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als leeraar in de gymnastiek. Een suppletoire staat van degemeente-begrooting, dienst 1882, voor de uit le keeren bjjdrage aan Alkemade, werd goedgekeurd. Daarna kwam aan de orde de voordragt betreffende dyi aankoop van percelen voor de verbouwing van het schoollokaal aan de Pielerskerkgracht. De voorzitter zeide, dat de som in de voordragt opgegeven nog met f 700, wegens kosten van overdragt, moest verhoogd worden en dus/10500 beliep. De heer dc Goeje stelde als motie voor de behandeling dezer zaak uit te stellen om de schoolcommissie in de gelegenheid te stellen de zaak naattwkeurig te onderzoeken en daarover rapport uit te brengen. De heer van Dissel vroeg of men ook gebonden was aan het voor dc panden gedane bod. De voor zitter zeide, dat de tegenwoordige eigenaars gebonden waren tot 12 Julij aanst. Dc heer de Goeje verklaarde, dat de schoolcommissie daarvan on kundig was. De Ierm[jn is 12 Julij, zeide de voorzitter, en reeds is een der eigenaars overleden, zoodat wij met zijne erven le doen hebben. Dc zaak is reeds lang aanhangig geweest. De heer de Goeje somde nog ccnige bezwaren op, die zijns inziens aan de herbouwde school zouden verbonden zijn, en die een nader onderzoek wettigden. De voorzitter geloofde, dat het verkieslijker was op een vrij terrein te bouwen, maar dat had men niet, men moest dus roejjen met de riemen die men had. Hij geloofde echter, dal, welke ook de inzigten mogten zijn der schoolcommissie, men die percelen wel noodig zou hebben. De motie, in stemming gebragt zijnde, werd aan genomen met 17 legen 6 stemmen. Nadat de voorzitter de geheimhouding had opgeheven omtrent het ver handelde in dej geheime zitting van IC Februarij jl.kwam in behandeling de voordragt tot oprigting van eene hoogere burgerschool voor meisjes en een gymnasium op de Ruïne. De heer Buys stelde als motie van orde voor te besluiten om de beslissing aan te houden en de verschillende omtrent deze zaak gewisselde stukken te doen drukken, liet was een belangrijk en moeijelijk onderwerp, en zijne meening was nog niet gevestigd. Het voor stel was eerst sedert drie dagen in handen der leden, en de stukken waren slechts in de leeskamer ter inzage gelegd. Om te komen tot eene zelfstan dige meening was dc tijd te kort. Het was steeds eene gewone klagtdat de werkzaamheden van den raad daarbuiten zoo weinig belangstelling wekten. Nu waren er omtrent deze zaak adressen ingekomen, en zonder de juist heid dier adressen te onderzoeken was dit toch een verblijdend verschijnsel. Door het drukken der stukken zou hel grootc publiek in staat worden ge steld dc zaak le beoordeclen. De voorzitter zeidedat buig. en weth. zich met die motie niet konden vereenigen. liet had hem verwonderd, dal men de zaak onvoorbereid had genoemd. Hij geloofde niet dal eéng zaak zoo lang aan de orde was geweest als deze, In de vergadering van 10 Februarij was beslistdat op die plaats zou worden gebouwd en toen was de zaak niet ter loops, maar met nadruk behandeld. Hem was de opdragt gedaan te spreken tjict den minister over den afstand van terrein en hem te bedui den, dat de zaak niet langer kon wachten en er geen andere plaatsen beschikbaar waren. Met groote, meerderheid was hem die last opgedra gen. De heer Buys betwijfelde, dal er een besluit was genomen lot het bouwen eener hoogere burgerschool voor meisjes en een gymnasium, en toen was er sprake van afstand van de geheele Ruïne, dal nu anders is. Er was echter meer. Men had ook te beslissen over de aangevraagde sommen. Daartoe had men geen tijd gehad. Als lid van den raad was hij verpligt en bevoegd tijd te vorderen om de zaak te onderzoeken. De heer Donner verklaarde, dat hem ook niets bekend was van een stellig besluit, hoogstens indirect, geljjk ook, naar hij meende, bleek uit hel door den voorzitter gesprokene in eene in April gehouden zitting. Dc heer Zaajjer achtte bet noodzakelijk, bij verschil van gevoelen, licht te zoeken in de geschiedenis der zaak, waarvan hij een geleidelijk overzigl gaf. llij kwam tot de conclusie, dat er in de geheime zitting geen positief besluit was genomen. De voorzitter kwam hiertegen op. Hij had in de geheime zitting met nadruk er op gewezendat er eene scherp geformuleerde beslissing moest worden genomen en die beslissing lag opgesloten in dc opdragt hem gedaan. De heer lhiys handhaafde zijn voorstel. Laten wjjzeide hij, geen besluit nemen voor dat het publiek en wij met kennis van zaken kunnen oordeelen. De raad moet zijn rest handhaven en niet zijn een registratie-bureau. De heer dc Clercq verklaarde zich voor de motie van den heer Buys; déze was in zijn regl om meer licht te vragen. De heer Danisté was tegen uitstel; hel verschil in de overtuiging der leden zou daardoor niet veranderen. De heer Knappert verklaarde zich voor de motie, en de heer Dercksen bleek ook de meening Ie zijn toegedaan, dat er vroeger geen stellig besluit was genomen. De motie, in stemming ge bragt, werd met 15 legen 8 stemmen aangenomen. Eene voordragt tot verhooging der begrooting, dienst 1882, in ontvangst en uitgaaf, met ƒ137,000. ter voorziening in de lijdelijke behoefte aan kas geld, werd goedgekeurd. Voor het sluiten der vergadering gaf de heer Wilhelmy Damsté aan den voorzitter kennis, dat hijwegens afwezigheidgedurende een zestal weken de zittingen van den raad niet zou kunnen bijwonen. Heden morgen begon, onder begunstiging van prachtig zomerweder, de schietwedstrijd uitgeschreven door de Leidsche stndenten-vereenigiug //Pro Patria", in de duinen van Katwijk, welke door een aantal nette tenten en vele vlaggen een regt feestelijk aanzien hadden. üe president van //Pro Patria", de heer W. F. van der Wijck, opende het feest met een welkomstgroet aan alle aanwezigen. Ilij bragt zijn oprpgten dank aan alle deelnemers, die zoo welwillend aan de uiinoodiging, hun door //Pro Patria" gedaan, hadden gehoor gegeven; hij zag hierin duidelijke be wijzen van sympathie en vriendschap en hoopte, dat die vriendschapsband, die hen thans vcreenigdeniet alleen bij feestelijke gelegenheden zich zoude uitten, maar ook in meer krachtige oogenblikkenwanneer namelijk on verhoopt het vaderland ooit in gevaar mogt verkeeren Met een heilwensch ter eere van onzen koning waarmede alle aanwezigen met geestdrift in stemden eindigde hij zijne welsprekende rede. Vervolgens nam dc wedstrijd een aanvang. Des middags om 1 uur werd het feest opgeluisterd door eene muziekuit voering op het scliietterrein zelf door het muziekkorps van het 4*' regiment infanterie, hetgeen vele aanwezigen met hunne dames uitlokte om plaats te nemen in de daarnaast gelegene tent, waar men legen zeer billijke prijzen alle mogelijke verversehingen kon bekomen. Na een hardnekkigen en zeer betwisten strijd tusschen de verschillende corpsen mogt //Pro Patria" met glans als eerste overwinnaar uit het strijd perk treden. De namen van hen, die op zulke luisterrijke wijze de eer van hun gezelschap hebben gehandhaafd, zijn: van der Wijck, president van de vereeniging, Wichers WicrdsmaJ. Manger Cats, van Reenen en Evekink. De tweede prijs viel te beurt aan de Leidsche Schcrpschutters-vereeniging. Bij den wedstrijd tusschen de Stildenten-Sciierpschutters-vereenigingen //Pro Patria", uit Leiden, en «Frederik Hendrik", van Delft, mogt het wederom //Pro Patria" gelukken den prijs te behalen. De voortzet ling der verschillende personele wedstrijden zal morgen plaats hebben. De minister van financien heeft bepaald dat de conducteurs, machinisten en koetsiers der spoor- en tramwegmaatschappijen volgens art. 3 letter e en to der wet op de patenten als vrijgesteld zijn te beschouwen, doch .dal de controleurs, opzigters. ladingmeeslers, boekhouders en kantoorbedienden dier maatschappijen naar Tabel XI worden belast.

Leydse Courant | 1882 | | pagina 1