wien op Je spoorbaan nabij Beers door een zandtrein de beide beenen waren verbrijzeld. - Men meldt uit Groningen: De commissaris des konings in dit gewest, de heer mr. L. graaf van Heiden Reineslein, is heden naar den Haag ver- j trokken. Zijn vertrek staat, naar men verneemt, in verband èn met de ministeriële crisis, èn met bet ontslag, dat hij voornemens is tegen 1 Octo ber (den dag, waarop de heer van Heiden alsdan 50 jaren staatsambtenaar is) te nemen uil zijne hooge en eervolle betrekking. Onder Ossendrecht is eene schuur van den landbouwer Jacobs in de ascb gelegd; 4 paarden, 1 venlen, 1 stier, 9 kalveren en 3 varkens zijn in de vlammen omgekomen. Eenige dagen geleden was van dienzelfden land bouwer de stal afgebrand, zoodal men gelooft, dat er aan kwaadwilligheid moet gedacht worden. 's GliAVENllAGE, 21 Junij Door Z. M. is vergunning verleend aan den heer J. J. Putman, kanun nik van het aartsbisdom van Utrecht, tot hel aannemen der versierselen van ridder der orde van Karei III, hem door den koning van Spanje ge schonken; aan den heer J. 11. B. Gravenhorst, districtsmeester op .Curacao, lot het aannemen van het ordeteeken der vijfde klasse van het Borstbeeld van den Bevrijder, hem door den president der Vereenigde Staten van Vene zuela geschonken; aan den fuselier C. E. Beiss en aan den korporaal P. II. L. Jorisscn, beiden van het leger in Nedcrl. Indië, aan den eersten tot het dragen der Duitsche hcriuneringsmedaille voor den veldtogl tegen Frank rijk in 1870—71, en aan den tweeden tot het dragen van het IJzeren Kruis 2e kl.van de herinneringsleekenen voor de veldtogten tegen Oostenrijk in 1866 en tegen Frankrijk in 1870—71 en van het ouderscheidingsteeken we gens Duitsche dirnst; aan den voor de dienst in Indië bestemden officier van gezondheid 2e kl. dr. F. Preitner, lot het dragen van het Beijersche herin- neringsteeken voor het deelnemen aan den veldtogl tegen Pruissen in 1866 en van de Duitsche medaille, ingesteld ter herinnering aan den veldtogt legen Frankrijk in 1870—71. Aan den heer J. 11. Vroom is, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als kantonregter plaatsvervanger te Bolsward. De ministers van marine en van binnenlandsche zaken zullen in deze week geen gehoor verleenen. In de zitting van den gemeenteraad van gisteren sprak de waarn. bur gemeester nog een aandoenlijk «in memortam" ter eere van wijlen den afge treden burgemeester. Tot leeraar in het regtlijnig tcekenen en de beschrijvende meetkunde aan de hoogere burgerschool voor jongens is benoemd de heer C. J. Francois, thans leeraar Ie Gorinchem. Een crediet van ƒ1500 werd toegestaan ten behoeve der viering van den verjaardag van II. M. de koningin, liet plan bestaat deze gelden grootendeels aan te wenden tol het aanbrengen eener illuminatie op den vijver in het Ilaagsche Bosch. Eene crediet-aanvrage van ƒ1000 voor in September te houden wedrennen weid toegestaan. Ten einde aan de omstreeks 700 restanten van de lagere scholen reeds met den aanvang van den eerstvolgenden cursus zooveel mogelijk plaatsing te verzekeren, heelt de raad, op voorstel van den arrondissements-school- opziener, eenige nieuwe bestaande scholen tijdelijk bestemd tot opnemiug van het aanzienlijke getal kinderen, dat op onderwijs wacht. Het daartoe strekkende voorstel van burg. en weth. gaf den heer Rietstap aanleiding om den raad er op te wijzen, hoe de gemeenteraden onder hel tegenwoordige school-regime genoopt zijn aan den leiband der schoolautoriteiten te loopen. Onder die wetgeving is de raad z. i. slechts de ruwe kracht, die niets an ders te doen heeft dan uit te voeren, hetgeen de schoolautoriteiten gelieven voor te schrijven. Vandaar dat het hem onverschillig was of deze maatregel al of niet als urgent kon worden aangemerkt, waaromtrent de heer de Vries inlichtingen vroeg. Deze ontving de verzekering, dat de regeling spoed- eischend was. De regtbank alhier heeft zes maanden cellulaire gevangenisstraf opge legd aan zekeren d. R. alhier, een opzigter over arbeiderswoningen en als zoodanig belast met het ophalen der huurpenningen, ter zake dat hij in 1879, 1880 en 1881 herhaaldelijk die huurpenningen had ontvangen, doch. in plaats van ze af te dragen, ten eigen bate had aangewend. De leden der staat-commissie tol voorbereiding eener herziening van het Burgerlijk Wetboek zijn thans hier ter stede in algemeene vergadering bijeengekomen en zullen Ier gelegenheid daarvan hunnen voorzitter, mr. J. J. van Meerbcke, raadsheer in den hoogen raad, een contra-diner aanbieden. Naar men meldt bestaat er kans. dal de vruchten van den arbeid der com missie nog in dit zittingjaar gedeeltelijk bij de wetgevende magt zullen inkomen. Aan het ministerie van financiën werd gisteren in het openbaar bij inschrijving verkocht eene tot versmelting bestemde, hij verschillende rijks kantoren aanwezige hoeveelheid van hoogstens 365,000 koperen centen, wegende ongeveer 130 400 kilogram. Van de acht daarvoor ingekomen aan biedingen was de hoogste, die van de heeren Gebr. Abrahams, te 'sGraven- liage. a ƒ74 de 100 kilogram. BI! I TKN LA N DSC H K B K R I O TEN. liELGIE. De minister van binnenlandsche zaken heeft, bij eene circulaire aan de provinciale gouverneurs, te kennen gegeven, dat onder het nog werkend besluit van 23 Prairial jaar XII de gemeentebesturen in hunne polilie-verorde- ningeu niet de lijkverbranding mogen regelen, daar van uiets anders dan van begrafenis sprake is in het aangehaalde besluit. Dit te minder, omdat het facultatief toelaten van de crematie bijzondere voorschriften noodig maakt, in verband vooral met het ontdekken van misdrijven, en die slechts de rijksweigever zou kunnen maken. Het onderzoek van deze is aan de procureursgeneraal opgedragen, en de niikomslen van dat onderzoek zal men moeten afwachten. Verschillende leden van de Brusselsche balie zijn door een bedrieger opgeligt, die om onderstand kwam vragen en eene Ijjst aanbood, geteekend door verschillende advocaten. De man is nog altijd zoek. ENGELAND- LONBEN, 20 Junjj. Zaturdag is in hel Londensche beursgebouw door den prins van Wales het standbeeld onthuld van Rowland Hill, den hervormer van het postwezen. De burgemeesters van de voornaamste steden des rjjks zijn Zaturdag II. door den lord-mayor van Londen aan een diner op het Mansion House ontvangen. Er waren ongeveer 300 gasten. Omtrent hel alhier ontdekte geheime wapen-depót verneemt men het volgende: Zaturdag begaf zich een inspecteur van het departement der de tectives, vergezeld van een aantal polilie-constables, naar een huis in St. John-slreetroad, in hel noordelijk stadsdistrict Clerkenwell, waar hij in een stal eene groote partij klaarblijkelijk voor Ierland bestemde w apenen en ammunitie vond. De politie legde beslag op ongeveer 400 Snider- en andere achterlaadgeweren met scherp geslepen bajonetten, 60 Colt'sche zesloops- rcvolvers en ongeveer 80000 patronen. De wapenen waren in kisten ge pakt, die tot opschrift «breekbaar" drorgen. De stal was voor eenigen tjjd door een persoon gehuurd, naar hij voorgaf met het doel om dien als pak huis voor glas- en metaalwaren te gebruiken. De buren kregen echter arg waan tegen dezen zonderlingen industrieel, te meer omdat de zoogenaamde glas- en metaalwaren steeds in het late avonduur aankwamen en van lijd tol tijd verdachte geluiden van wapenen vernomen werden. Men waar schuwde de politie, die onmiddellijk hare maatregelen nam. Na inbeslagne ming van de wapenen werd tegen den avond in de nabijheid van den stal een Ier, Thomas Walsh genaamd, in hechtenis genomen. Men vond een sleutel bij hem, die op het slot van de staldeur paste. In zjjne woning werden nog 500 revolver-patronen gevonden. In hel Royal Court Theatre te Liverpool brak Zondag ochtend brand uit, waardoor het tooneel en alles wat daarmeè in verband was eene prooi der vlammen werd. Naar men uil Alexandrië meldt wordt aldaar hel gerucht tegenge sproken dat er bij het oproer 250 dooden gevallen zijn. In de rapporten der consuls wordt geconstateerd, dat er 46 Europeanen zijn gedood, liet aantal lijken, die in zee zijn geworpen, bedraagt 30. Het geheele aantal gedooden gaat dus het cijfer van 90 met te boven. Berigten uit de Vereenigde Staten maken melding van wervelwinden, die het Westen teisteren. Te St. Louis blies de wind met eene snelheid van 60 ntijlen in hel uur, en nabij de stad verongelukten twee sloombootcn. terwijl zes andere ernstige averjj leden. In Iowa werd de stad Grinell half vernield, waarbij 70 personen omkwamen. Een goederentrein werd door den wind van de rails geslingerd. De uitgever der New-York Herald, de heer Gordon Bennett, heeft 50000 dollars in obligation geschonken aan de weduwe van kapitein Long, den gezagvoerder der door hem uitgeruste Jeannelle, die bij de Pool-expe- ditie zoo noodlottig het leven verloor. Op het schip Freeman Clark, onlangs uit Calcutta te New-York aan gekomen, hebben de kok en de hofmeester, beiden Chinezen, den kapitein vermoord en den eersten stuurman aangevallen, die echter wist te ontko men. De moordenaars werden door de bemanning over boord geworpen. FRAVItK IJ ft. De president der republiek heeft de uitnoodiging om op den 13,leo Julij deel te nemen aan het feestmaal op hel raadhuis, ter gelegenheid van de inwijding van het herstelde gebouwaangenomen. Door de kamer van afgevaardigden is de'behandeling van het ontwerp lot toelating der echtscheiding ten einde gebragt. De voordragl in haar ge heel is met 336 legen 150 stemmen aangenomen. De kamer heeft zich ver- eenigd met een additioneel artikel van den heer Boucher, waarhij bepaald wordt dat de echlgenoolen, die vóór de invoering dezer wet van tafel en bed gescheiden zjjn, den termijn van driejaren niet behoeven af te wach ten om echtscheiding te vragen. De bepaling, volgens welke de overspelige man of vrouw, wiens ol wier huwelijk door echtscheiding ontbonden is, met zijn of haar medepligtige in den echt mag treden, is bij de tweede lezing met 263 stemmen tegen 125 gehandhaafd. Met betrekking lot de echtscheiding was een belangrijk debat gevoerd over het gewjjzigd artikel (305 van het wetb.), waarbij bepaald wordt, dat bij scheiding met wederzijdsch goedvinden alle wettige kinderen (niet alleen uit hit verbroken huwelijk, maar ook uil vroegere huwelijken) dadelijk zullen ontvangen de helll van het vermogen der ouders. Dat stelsel werd tnel vrij groote meerderheid aangenomen. Het hoofdmotief was dat men, door de nu aangenomen bepaling, de liglvaardige echtscheidingen zal voorkomen. De wel mag zells den schjjn niet hebben, dat zij de onzede lijkheid in de hand werkt. De begrooiingsconimissie heeft de begrootingen van bijna al de minis- leriën onderzocht en de uitgaven met eene som van ongeveer 34 milliorn verminderd, die aldus verdeeld is. op de marine 15 millioen, op oorlog 10. op financiën 3, op openhaar onderwijs 1, op openbare werken 2 en op binnenlandsche zaken 800,000 fr. Het denkbeeld, dat aan de regering wordt toegeschreven om de zomer- vacantie der kamer spoedig te doen intreden, wordt reeds door verschil lende bladen bestreden. Men meent, dat de kamer,met het oog op de Egyptische quaestie en de vele belangrijke zaken, die lol oplossing moeten gebragt worden, aan het werk moet blijven en de genoegens van het land leven er aan moet opolleren. - De Patrie wil weten, dal de minister van (Iiarine besloten is den

Leydse Courant | 1882 | | pagina 2