was, doch meer kon men hem niet zeggen. In elk geval was door de firma Klerk niemand gemagiigd om een vertegenwoordiger te Rotterdam aan te stellen. Te Amsterdam zijn gisteren de feesten aangevangen der viering van het 250-jarig bestaan van de instelling voor hooger onderwijs aldaar. Ten 1 ure begaf zich het studentencorps naar het centraal station om de oud studenten en vertegenwoordigers der bevriende studentencorpsen af te halen. Oe feestvierenden begaven zich langs den bepaalden weg naar //Felix Meritis". waar de rector van den «lhistrisimus Senatus Sludiosorum Amstelaedamen- siuro", de heer W. F. van Leeuwen, den zamengekomenen met reu wel sprekend woord welkom heette en de feesten met eene toespraak opende. Zij werd beantwoord door den heer mr. lierman J. van Lennep. Daarop had de aanbieding plaats van een adres van gelukwensching aan het Am- sterdamsch studentencorps door het Leidsche studentengezelschap //Amstelo- damum", bij monde van den heer Pantekoek, voorzitter van dat gezelschap. Vervolgens werd receptie gehouden van hel gemeentebestuur en de curatoren voor de reünisten en studenten aan de Amsterdamsche universiteit, in het gebouw der hoogescbool. Daarna begaf men zich naar het gebouw van het genootschap «Natura Artis Magistra", waar ten 4 ure d'. J. A. Böhringer de feestrede hield. Des avonds had hel feestdiner der reünisten in het lokaal Plancius plaats. 160 personen namen daaraan deel. In den nacht van Zaturdag op Zondag werden de inwoners van Rhe- nen geruimen lijd uil den slaap gehouden door een geweldig straatrumoer, veroorzaakt door een gevecht tusschen Duitsclie werklieden van den spoor weg met eenige ingezetenen. Straatsteenen en messen deden als wapenen dienst, en den volgenden morgen kon men op straat hel tooneel van den strijd nog duidelijk herkennen door de sporen van bloed. Door de commissie voor inwendige zending in Gelderland is tot zende- Iing-le' raar voor Nijmegen beroepen d'. J. van der Lindenpred. te lleusden. Zondag II. is op Bronbeek het door de Arnhemsche Burgervereeniging aan die slichting ten geschenke gegeven standbeeld van wijlen Z. M. koning Willem II op plegtige wijze, met eene toespraak van den voorzitter der vcreeuiging. aan den generail-kommandant overgedragen. De uitslag der tc Leeuwarden gehouden harddraverij van wege IIH. MM. den koning en de koningin, waaraan 31 paarden hebben deelgeno men, was: 1' prijs, gouden zweep, gewonnen door A'ette, van den heer L. 1. Olivier, te Stiens. gereden door II. Hijlkema; 2' prijs, gouden oor ijzer, door (Vette, van den heer K. Kramer, tc Wolsum, gereden door 11 II. Mulder. Naar aanleiding van een ten huize van dr. van der Sluis, te Akkrum, door zijne dienstboden gepleegden diefstal, begaf zich de justitie uit lleeren- veen derwaarts, om een onderzoek in loco in te stellen. Naar men ver neemt, hebben de beide dienstboden bekend eene som van ongeveer ƒ200 te hebben ontvreemd uit de brandkast van haren heer. Nadat zij de ijzeren voorplaat der brandkast met behulp van een mes hadden opengekregen, had den zij de deur met den daarvoor bestemden sleuteldien zjj hadden weten magtig te worden, geopend. De belangrijke inkoopen, in den laatslen tijd door een dier meiden gedaan, bragt de zaak aan het licht. Te Breda mogt niej. K. van Poppel den dag herdenken, waarop zij 75 jaren de betrekking van orgeltrapster in de kathedraal had waargenomen. Naar gemeld wordt is door de maréchaussee te Heerlen proces-verbaal opgemaakt tegen de kerkelijke overheden, die zich Zondag ter gelegenheid van de groote jaarlijksche processiën in kerkelijk gewaad op straat hadden begeven. Zekere S., uit Neerritten, in Limburg, werd den 2Jt° Junijna acht jaren in hel luchthuis te Leeuwarden te hebben doorgebragt, ontslagen. Nu reeds is hij in hechtenis genomen wegens twee misdrijven, in de afge- loopen week gepleegd. Bij het onderzoek van het eene geval, namelijk de verwonding van een kastelein te Neerritten, kwam het andere uit, een diefstal met binnenbraak bij een ander. De man is in arrest genomen en naar de gevangenis te Roermond vervoerd. 's GKAVENHAGE20 Junij Aan den heer G. F. A. Hendriks is, op zijn verzcekeervol ontslag verleend uit zijne betrekking van adjunct-commies bij het dep. van financiën. De heer J. de Neef Wzn. is benoemd lot ontvanger der loodsgelden te Hellevoetsluis. "Tot commies der posterijen 4' klasse zijn benoemd de hh. A. H. M. B. Vis Diepeiink, A. van der Baan, P. Rentmeester en G. G. Beuningh, thans surnumerairs der posierjjen. Bij de directie van de grootboeken der Nationale schuld te Amsterdam zijn benoemd: lot boekhoudermet rang van adjunct-commies, C. P. d' Arnaud, thans adjunct-commies; tot adjunct-commies, A. A. Weddenpohl, eerste klerk. De 1' luit. der infanterie K. F. A. van de Wall, thans op non-activi teitis weder in active dienst geplaatst, met bepaling, dat hij zal worden ingedeeld bij hel reg. grenadiers en jagers, lot welk corps hij laatstelijk behoorde. De kapitein-luit. ter zee H. P. König is eervol ontheven van het bevel over hel schroefstoomschip 4e kl. Bonaire en op non-activiteit gesteld; het bevel daarover is opgedragen aan den luit. ter zee 1' kl. jh'. II M. van der Wijck. Bij een gisteren gewezen arrest heeft de hooge raad uitspraak gedaan ten aanzien van hel cassatieberoep, ingesteld door G. B.den gewezen huis knecht van jh'. v II., alhier, tegen een arrest van het geregtshof te 's Gra- venhage, waarbij hij, ter zake van diefstal ten nadecle van zijn heer, is veroordeeld tot 2 jaren celstraf. De hooge raad heeft het door den verde diger, m'. Bik, voorgedragen cassatiemiddel, de onvoldoende motivering van het arrest betredende, gegrond verklaard en met vernietiging van het arrest de zaak verwezen naar het geregtshof te Amsterdam. Hel beroep van F. G. Passchier, ingesteld tegen het arrest van het hof, waarbjj hij, ter ZBke van verschillende inbraken te dezer stede, is veroor deeld tot 12 jaren tuchthuisstraf, werd door den hoogen raad verworpen. Alhier is een aanvang gemaakt met het afnemen van het zoogenaamd groot O.-I. ambtenaars-examen. Van de 91 personen, die zich tol hel dep. van koloniën hebben gewend met verzoek tol het afleggen van dat examen te worden toegelaten, ontving één op zijn request eene afwijzende beschik king. Van de 90 overigen zijn er 19 doctor en 4 candidaat in de regtswe- tenschap. Vóór of tijdens het examen trokken zich reeds 5 candidate» terug. Ter benoeming van een leeraar in de geschiedenis en aardrijkskunde bij het stedelijk gymnasium alhier, zijn door burg. en weth. voorgedragen de hh.D. Aitton, luitenant der infanterie, leeraar aan den hoofdcursus te Kampen, en M. Ilorstink, te Bussum. Heden is ter kennis van den gemeenteraad gebragt een plandoor burg. en weth. ontworpen voor de exploitatie van de aangekochte terreinen tusschen den Kneuterdijk, de Heulstraat, hel Noordeinde en de Oranjestraat, alsmede van de voorwaarden van verkoop. Naar men verneemt is in dit ontwerp begrepen de aanleg van eene straat tegenover hel paleis van Z. M. den koning, alsmede eene gedeeltelijke verbreeding van de Heulstraat. Het paleis, vroeger bewoond door wijlen den kroonprins, zal behouden blijven overeenkomstig de bedoeling van het besluit tol aankoop der gebouwen van Z. M. Volgens het plan tol bebouwing van de door de gemeente aangekochte terreinen op den Kneuterdijk enz. zal tegenover 'skonings paleis eene regt- hoekige straat, uitloopende in de Amaliastraat, worden aangelegd; zullen de muren en torens langs den tuin in het Noordeinde verdwijnen ter ver krijging van eene gevellijn voor te bouwen perceelen op den grond ter weerszijden van de aan te leggen straatwordt het Heulslraatje aanmerkelijk verbreed tot aan het paleis, waarvan een gedeelte bestaan bljjlt en zal de ongebruikte grond te koop worden aangeboden ter bebouwing. De ingeze tenen zullen in de gelegenheid worden gesteld de ontwerpen te beoordeelen, en, zoo noodig, tegenplannen aan te bieden. Het raadslid de heer J. C. Bloem en eenige zijner medeleden hebben bij den gemeenteraad een voorstel aanhangig gemaakt tot liet ontwerpen van plannen tot demping en riolering van eenige binnengrachten in deze gemeente. Het standpunt van burg. en weth., tegenover den Ireurigeu toe stand van sommige kanalen, is, zooals bekend is, dit, dat zij. hoezeer voor standers eener demping en riolering der binnengrachten, dezen maatregel niet kunnen aanbevelen, zoolang niet door den aanleg van eene binnenha ven voor de belangen van handel en scheepvaart is zorg gedragen. B U1T ËNLAN O SC II K B E K i G TE N. E!«(iK 1. A 1* 1». LONDEN. 19 Junjj. De behandeling der lersche dwangwet vordert slechts langzaam] Er worden op alle artikelen steeds vele amendementen voorgesteld, waardoor het tot stand komen der wet zeer wordt bemoeijelijkt. Als een bewjjs van de noodzakelijkheid eener verandering in de lersche regtspleging wordt medegedeeld, dat eene jury, de namen van drie mannen kennende, die een pachter met stokken hadden doodgeslagen, omdat hij een "geboycott" man legen hen verdedigd had, de volgende uitspraak tleed: //De overledende is gestorven aan eene ontsteking van het been, die zich aan het ruggemerg heeft medegedeeld; sommige wonden, door onbekende personen toegebragt aan het hoofd, hebben zijn dood verhaast. In het door de politie ontdekte geheime wapenmagazijn nabij St. John's streel zijn gevonden 60 a lOOduizend patronen in doozen en kisten gepakt, 400 snider- en andere geweren, 25 doozen zesloops revolvers en eene menigte andere wapenen. Naar de politie vernomen had, was alles bestemd om naar Ierland verscheept te worden. In de omstreken van Brighton eu Preston is de veepest uitgebroken. Op eene hoeve nabij Brighton moesten in de vorige week 40 melkkoejjen geslagt worden. De gewone wekeljjksche veemarkt te Brighton is op last der stedelijke overheid tot nader order gesloten en naar Lewes verlegd. Ook bij Preston zijn reeds 22 koebeesten geslagt en zal hoogstwaarschijnlijk de voorgenomen landbouwtentoonstelling, waarvoor reeds alle toebereidselen genomen waren, uitgesteld ol op eene andere plaats gehouden worden. De scheepsreeders en makelaars Vanghan C°. te Liverpool hebben hunne betalingen gestaakt met een passief van /l,800,000. FRASHRIJK. In de kamer van afgevaardigden heeft de heer Ballue de regering geïnterpelleerd over de aangelegenheden van Saïda. De heer de Freycinet verklaarde, vooralsnog niet te kunnen antwoorden, omdat er tegen een debat over dat onderwerp op dit oogenblik moeijeiykheden bestonden. Hij verzocht eene maand uitstel. Hij zou echter ook genoegen nemen met een uitstel van veertien dagen, behoudens mogelijkheid van alsdan te kunnen antwoorden. Met 304 tegen 97 stemmen werd de termijn van veertien dagen aangenomen. Eenige afgevaardigden zijn met de regering in overleg getredenom met hel oog op het te wachten langdurige kamer-recès de permanente com missie uit de kamer te versterken en voordat de kamer uiteengaat de wijze vast te stellen, waarop in spoedeischende gevallen de kamer weder bijeengeroepen zal worden. Het programma der volksfeesten ter gelegenheid van den nationalen feestdag van 14 Julij is verschenen. Er zullen o. a., evenals de vorige jaren, in verscheidene schouwburgen kosteloos voorstellingen voor het volk wor den gegeven. Er zal ook een luchtvaart plaats hebben. Schitterende ver lichting van vele openbare gebouwen; muziekuitvoeringen op verschillende plaatsen, 's Daags te voren zal hel herstelde raadhuis ingewijd worden.

Leydse Courant | 1882 | | pagina 2