BIJITENLAN DSCH E BER 1 GTE genot zjjner zintuigen en doet uatuurljjk niets liefer dan nog eens ophalen van «den ouden goeden tijd". Ubl Te Amsterdam heeft gisteren nacht Pieter Kok. weggejaagd matroos van een oorlogsschip, op de Noordermarkt een scherp geladen pistool gelost op een in zwangeren toestand verkeerend meisje, waarmede hij liefdesbe trekkingen had aangeknoopt, die in den laalsten tijd echter zeer waren bekoeld. De dader, aanvankelijk ontvlugt, is in handen der justitie en bekende met voorbedachten rade uit minnenijd te hebben gehandeld. Het pistool is door hem in de Haarlemmervaart geworpen. Voor zijn slagtoffer beslaat vooreerst geen levensgevaar, het schol werd op slechts een paar passen afstands gelost. Onder de arbeiders der stoomspinnerij en weverij te Veenendaal waren er, die tapperijen hielden, en van deze kroegen maakten de werklieden hel meeste gebruik. De directie der fabriek heeft thans aan hare arbeiders ver boden het tappersbedrijl uit te oefenen. Te Harderwijk zag men eergisteren namiddag in zee een schip, dal de noodvlag geheselien had. Niettegenstaande het onstuimige weder, besloten eenige vischers er op uil te gaan. Bij het vaartuig komende, vonden zij dat het een schip was, geladen met ijzer en aan den achtersteven lek ge worden. Hel behoorde aan den schipper Vos, komende van Hasselt en be stemd voor Amsterdam. Met moeite bragt men het schip binnen. Had men het niet tijdig ontdekt, dan waren de opvarenden, beslaande uit man, vrouw en 3 kinderen, zeker eene prooi der golven geworden. Uil Breda meldt men, dat eergisteren morgen de kadetten van hel 4e en 3e studiejaar het kamp op de Tetcringsche heide in de nabijheid van Breda hebben betrokken. Zij waren vergezeld door een detachement van het 6' rcg. infanterie, een dito vesting-artillerie, een dito genie-soldaten en eene bespanning veld-artillerie. Gedurende het kamp zal wekelijks een de tachement infanterie van ongeveer 200 man voor de infanterie oefening naar het kamp van Breda vertrekken, terwijl dagelijks mede een peloton cavalerie voor de oefening van de kadetten der cavalerie dienst zal doen. Omtrent den zwaren brand op «den Berg" onder Ossendrecht. waarbij 21 stuks vee eene prooi der vlammen werden, meldt de C.luist eene week te voren is, 's morgens outireeks 8 uur, van diezelfde boerderij eene groote schuur verbrand, zonder dat men de oorzaak er van kon opsporen, terwijl enkele dagen te voren een brutale diefstal van kleedingstukken der bewoners had plaats gehad. De laatste brand, die 'smiddags 12 uur plaats had, was zon hevig en nam door den sterken wind zoo snel toe, dat het gcheele gebouw, benevens twee bijgebouwen weldra aan alle zijden door de vlammen omringd waren en er aan redding van het vee niet meer te deuken viel. In drie weken tijds is dit de vierde brand in de gemeeute Ossendrecht. Van geen der branden is tot heden de oorzaak bekend. Een streng onderzoek wordt door de te Ossendrecht gestationeerde maréchaus sees ingesteld Zekere S., le Boxtel met gebroken arm achtergelaten door den eigenaar van het Amerikaansche paardenspel, ging dezer dagen in stilte heenna van de lieden, die hem goedgunstig hadden opgenomen, zich geld en horloge te hebben toegeëigend. Door de ijverige bemoeijngen van den brigadier der maréchaussees werd de ontdankbare gast echter opgespoord en naar 's Bosch vervoerd. 's GHAVENHAGE 17 Junij Z. M. de koning heeft aan den heer J. II. Völlmar. directeur der kou. militaire kapel van het reg. grenadiers en jagers, de medaille van de Eiken kroon toegekend. Aan den heer A. VV. Philipse is, op zjjn verzoek, eervol ontslag ver leend uil zijne betrekking van referendaris bjj hel dep. van justitie, onder dankbetuiging voor de door hem daarin bewezen diensten. Tot notaris te Delft is benoemd de heer A. J. Bakker, thans notaris te Pijnacker, en tot notaris te Scheveningeude heer B. L. Loeff, thans notaris te Gcertruidenberg. De luit. ter zee 1' kl. P. J. L. de Chateleux is, op zijn verzoek, eervol uit de zeedienst ontslagen, en tot luit. ter zee le kl.de luit. ter zee 2' kl. P. H. Prager. De luit. ter zee 1' kl. R. de Vidal de St. Germain, uit Oost-lndië teruggekeerd, is op non-activiteit gesteld. Door den minister vau koloniën is de heer G. Boele van Schagen, machinist-bankwerker aan het etablissement der Nederlandsche stoomboot maatschappij te Fijenoord, gesteld Ier beschikking van den gouverneur- generaal van Nedcrl. Indië, om tijdelijk te worden benoemd tot machinist bij de Bataviasche havenwerken. De koning van Wurtemberg heelt aan den luit.-generaal Mac-Leod het grootkruis der orde van Frederik van Wurtemberg geschonken. De zaakgelastigde van Z. M. den keizer van Japan en de secretarissen bij liet gezantschap van dat rijk hij ons hof zijn heden middag naar Brussel vertrokken, alwaar dezelfde legatie geaccrediteerd is. Naar men verneemt zullen de waarnemende burgemeester en de wet houders en leden van den gemeenteraad en corps het stoffelijk overschot van den oud-burgemeester jhr. Gevers Deynoot grafwaarts leiden. Het stoffelijk huldeblijk, hetwelk de gemeente-ambtenarén zich ge vleid hadden nog tijdens het leven van den afgetreden burgemeester aan dezen le vcrceren, zal vermoedelijk aan de familiebetrekkingen van den overledene worden aangeboden, als herinnering aan de hoogachting, welke zij het hoold der verschillende lakken van de gemeente-administratie, waarbij zij werkzaam zijn, toedroegen. In den Koninklijken Zoölogisch Botanischen Tuin. door het bestuur welwillend afgestaan, werd heden middag ten 12 ure de tentoonstelling van postduiven geopenddoor de Ilaagsche Postduivenvereniging «de Ooijevaar" uitgeschreven. Daarbij waren tegenwoordig de vertegenwoordiger van den minister van oorlog, generaal van der Star, de heer wethouder van Stralen namens hel gemeentebestuur, vele officieren van het leger, hel bestuur van den tuiu, bestuur en leden der Postduivenvereniging enz. De eere voorzitter dier vereniging, tevens directenr van den tuin, de lieer J. C. J. van Oglenheette de aanwezigen welkom en wees op de belanstelling, die de jeugdige en toch zoo krachtig ontwikkelde vereeniging mogt ondervinden. De generaal van der Star verzekerde zijnerzijdsdat de minister van oorlog en het rijksbestuur met de meeste belangstelling de pogingen der vereeni ging gadesloegen om door middel van postduiven bevorderlijk te ziju aan de weerbaarheid des lands. Vervolgens werden de genoodigden door hel bestuur der Vereniging in het feestlokaal binnengeleid, dat, evenals de ingang van den tuin, met vlaggen en tropeën sierlijk was gedecoreerd. In het midden van het serre gebouw zijn de oorlogsduiven in korven opgesteld, gerangschikt naar de plaatsen vanwaar zij over eenige weken zullen worden opgelaten. De duiven, die aan de internationale wedvlugt uit Parijs deelnemen, zijn 270 in aantal, en van 72 deelnemers uit 12 verschillende plaatsen afkomstig. Zij zijn heden naar Parijs gezonden en zullen morgen vroegtijdig van daar worden opgelaten. De overige postduiven, waaronder er velen zijn die eene bekrooning heb ben verworven, zijn heden en morgen in den tuin le bezigtigen. BELGIË. Vermoedelijk heelt de Brttsselsche politie eene goede vangst gedaan. Er zijn namelijk een Engelschman, een Amerikaan en een vrouwelijke reis genoot aangehouden en tegelijkertijd een koffertje met een brillanlen inhoud. Aan bankbilletten en prachtige sieraden bevatte dat cassetje eene waarde van ongeveer een millioen fr. De aangehouden personen zonden betrokken zijn bij een diefstal te Parijs gepleegd, waarbij een bedrag van 600,000 fr. aan voorwerpen van waarde is gerooid. Hel waardige drietal is reeds op weg naar Parijs. E K G E 1, A X 19. LONDEN. 16 Junij. In liet lagerhuis heeft de lieer Parnell de aandacht gevestigd op het toenemend aantal der uitzettingen in Ierland. De minister Trevelyan gaf toe. dat dit getal schrikbarend aangroeide. Maar de regering kon er niets anders aan doen dan met de dwangwet zooveel mogeljjk haast maken, ten einde daarna met evenveel kracht de wel op de achterstallige pacht, die vele uitzettingen voorkomen zou, in behandeling te brengen. Hjj spoorde daarom de lersche leden aanhunne oppositie tegen de dwangwet zooveel mogelijk te bekorten. Te Roscommon, in Ierland, zijn hel raadhuis en een groot aantal an dere iiuizen-door brand vernield. Door onvoldoende hulpmiddelen kon men. ondanks de ijverige pogingen, weinig tegen de vlammen uitrigten. Voor de vele noodlijdenden, die nagenoeg van alles beroofd zjjn, is eene inschrijving geopend. Het Britsche eskader ter hoogte van Alexandrië bestaat uit twaalf schepen, met eene gezamenlijke equipage van 3346 man, De bewapening van zes der grootste schepen omvat in het geheel 56 kanonnen van zwaar kaliber, waaronder vier van 80 ton, tien van 25 ton, dertig van 18 ton, tien van 12 ton en twee van 6% ton gewigt. De Engelsche bladen bevatten dagelijks bijzonderheden over de le Alex andrië gehouden slagting onder de Europeanen. Het aantal gedoode Euro peanen is nu niet meer 43, maar 115. Het aantal gedoode inlanders is nog niet juist bekend. Een ooggetuige van den moord verhaalt ontzettende bijzonderheden over de door hem aanschouwde gruwelen. Onder de gedoo- den bevindt zich een Duitsche commies, genaamd Biedermann, voorts twee jonge Engelschen uit aanzienlijke familiën te Manchester. Dobson en Ri chardson. Hunne patroons aldaar hadden juist brieven van hen ontvangen houdende klagten over onvoldoende bescherming, zoodat zij reeds sedert geruimen tijd met geladen revolvers onder het hoofdkussen sliepen. De heer Bennett, eigenaar van de IVew-Tork Herald, die de Jeannette naar de Noordpoolzee heeft uitgerust, doch welk schip vergaan is, heeft bekend gemaaktte zullen zorgen niet alleen voor de weduwe en kinderen van den kapitein van de Jeannette, maar eveneens voor elke weduwe en eiken wees der manschap, die zich aan boord der Jeannette bevond en mede omgekomen is. FRASkRIJK. In den ministerraad is nog niets vastgesteld omtrent het sluiten van de zitting der kamer. Zij zou die sluiting willen bepalen op 13 Julij. De inschrijvingen, in de Figaro geopend ten behoeve der bijzondere katholieke scholen, bedragen thans ruim een millioen fr. Omtrent het gedenkteeken voor Coligny te Parys is eindelijk eene beslissing genomen. Het zal geen standbeeld zijn, maar een grafteeken. waarin het gebeente van den admiraal, dat nu in Chatillon bewaard wordt, bijgezet zal worden. Het zal een marmeren gevel hebben, met zinnebeel dige voorstellingen van Frankrijk en godsdienst, en borstbeelden van het drietal gebroeders: Üdet van Chatillon. Casper van Coligny en Frans van Andelot. Het zal geplaatst worden in den tuin van liet Oratoire du Louvre, de Protestantsche kerk, in de Rne Rivoli. De gemeenteraad heeft er 300C0 fr. voor toegezegd en de uitvoering van het geheel is opgedragen aan den beeldhouwer Crauk. Door de volledige bekentenis der vrouw is thans over den moord op den apotheker Aubert bel noodige licht verspreid. Voor den regtcr van instructie gebragt, bekende zij. dat tusschen haar man en haar reeds eenige dagen te voren lot den dood van Aubert besloten was. Na met haar man en zwager te Parijs in eene restaurauiie gedineerd te hebben, had zjj beiden naar het station gebragt, en was na hun vertrek, «daar zij nog een uurtje voor zich had", een half uur in eene kerk gaan doorbrengen. Ten acht

Leydse Courant | 1882 | | pagina 2