LEI08CIEE CRIJRANT. MAANDAG 19 JUNIJ. V. Hl. STA DS-BE RICHTEN. B I N N E N L A N D S C H E 15 E R T G T 15 N. De Courant verschijnt dagelijksZon- en Feestdagen uitgesonderd. De prijs der Courant is per vierendeel /aars I.SO, franco p. p2. Azonderlijke nummers lijn verkrijgbaar voor 5 cents. De prijs der Adverlentiëu is van 14 regels 1.iedere regel meer 25 cents. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der gemeente LEIDEN brengen ter kennis van belanghebbenden dat de gelegenheid lot inschrijving van leer lingen voor de lloogerc Burgerschool voor meisjes wordt open gesteld tot den 27'" Juni e, k.. des Maandags en Dinsdags van iedere week, des namiddags van half drie lot vier uren in hel lokaal aan de llude Vest, waarin die inrichting thans is gevestigd, terwijl het eerste admissie-examen zal aanvangen op Donderdag den 6en Juli e. k. des voormiddags te negen uren. Burgemeester en Wethouders voornoemd, DE KANTER. Burgemeester. Leldenden 5" Juni 1882. E. KIST, Secretaris. LEIDEN17 Jnnjj Het getal der in het Werkhuis alhier opgenomenen bedroeg gedurende deze week dagelijks van 45 tot 63 volwassen personen en 6 lot 12 kinderen. In de afgeloopene week werden op de zwcm-iniigtiug Rliijnzigt 148 zwembaden door heeren en 4 door dames genomen. De temperatuur van liet Rijnwater daalde successivelijk van 18" tot 14" Celsius. Men meldt ons uit Zevenhuizen: Donderdag overleed alhier in den ouderdom van 76 jaren de heer J. Elshout, gemeente-secretaris alhier. Tal van jaren vervulde hij naast deze betrekking ook die van gemeente- en kerkeljjk ontvanger en secretaris-penningmeester van drie polders. Zijn ge zin verliest in hem een leeder echtgenoot en liefhebbend vader en de ge meente een alom geacht ambtenaar, wiens plaats moeijelijk zal te vervullen zijn. Toegerust met algemeene kennis en groote mate van ontwikkeling, en begaafd met een scherpziend oog en stalen geheugen, paarde de overle dene aan eene greote male naauwgezetheid eenc onvermoeide werkzaamheid. Was hjj in zijne veelvuldige betrekkingen een man op zijne plaats, ook als mensch was hij geacht. Door zijn vriendschappelijken omgang was de heer Elshont veler vraagbaak en raadsman. De naam van den man, die zijn tijd zoo werkzaam lot het welzijn zijner medeburgers heeft besteed, zoodat men van hem in waarheid kan zeggen: "Hij heeft gewerkt tot het einde toe", blijft in dankbare herinnering voortleven. De Staatscourant beval het verslag van het vergelijkend examen voor de betrekking van surnumerair der registratie en domeinen, gehouden te 's Gravenhage, den ll1"» April en volgende dagen. De minister van binnei.landsche zaken heeft ter kennis van belangheb benden gebragt. dat met 1 September de betrekking van leeraar in de Eransche taal aan de rijks- hoogere burgerschool met driejarigen cursus te Venlo te vervollen is. Jaarwedde 1500. Zij, die voor deze betrekking in aanmerking wcnschcn te komen, moeten zich vóór of op 1 Julij e k. aan melden bij den hoogleeraar, inspecteur van het middelbaar onderwijs, dr. M. Salverda, te 's Gravenhage. Door den minister van binnenl. zaken is afgewezen het verzoek van jhr. mr. H. B. Martini van Geilen en F. P. N. van Hal, ingezetenen van Vught, om schorsing of vernietiging van een besluit van gedep. staten, houdende goedkeuring der gemeente-begrooting, waarop als post van uit gaaf is gebragt een subsidie van ƒ10000 voor den bouw eener nieuwe kerk voor de r. k. gemeente. De staten der provincie Zuidholland zijn tol het houden hunner aan slaande zomervergadering, opgeroepen in liet lokaal der zittingen vo;r de tweede kamer der staten-generaal. De bescheiden betreffende onderwerpen, welke daarin ter tafel zullen wor den gebragt, zijn in druk aan de leden rondgedeeld. Onder de in te leveren stukken belmoren: 1". een schrijven van den minister van waterstaat, handel en nijverheid, waarbij de redenen worden medegedeeldwelke Z. M. den koning weerhouden Hd. goedkeuring te ver- leenen aan hel statenbesluit tol wijziging van het provinciaal reglement op de wegen en voetpaden en aanvulling van dat reglement met bepalingen omtrent tramwegen; 2°. voordragten tol vernieuwing op de huishoudelijke begrooting van de provinciale subsidiën ten behoeve van: de koninklijke muziekschool te 's Gravenhage, de ambachtsscholen te Rotterdam en 'sGravenhage, dc ambachtsteekenscholen te Noordwijk en te Woerden, de ambachtsschool te Alphen, dc school voor aankomende ambachtslieden te Leiden, de industrieschool voor meisjes te 'sGravenhagede vereeniging tot opleiding van bewaarschoolhouderesscn te Leiden en hel Sophia kinder ziekenhuis te Rotterdam. Verder is aan de vergadering ter vaststelling aangeboden eene door gedep. staten outworpen verordening ter voorziening in schecpvaartbc- langen. Uit de memorie van toelichting, bij dit ontwerp gevoegd blijktdal gedep. staten van oordeel zijn, dat de behoefte aan eene regeling bij provinciale verordening bestaat, omdat bij vele wateren de belangen van het algemeen verkeer zijn betrokken en de belangen der gemeente, waarin zoodanig wa ter ligt, zeer dikwijls te gering zijn om daarin een waarborg te vinden voor voldoende behartiging. Alleen daar waar het geldt een doodloopend water zal hel gemeentebelang met de belangen van het algemeen verkeer gelijken tred houden. Vandaar art. 1 van het voorstel. Op die wijze wordt uij de wateren eene gelijksoortige onderscheiding gemaakt als die. welke betreffende de wegen bij de laatste wijziging in het reglement op dc wegen en voetpaden is gebragt. De begrooting van kosten voor het provinciaal bestuur, voor zooveel het rijksbestuur is, voor het jaar 1883, wordt voorgesteld op ƒ81440. De begrooting der enkel provinciale en huishoudelijke inkomsten en uit gaven van de provincie Zuidholland voor 1883, wordt voorgedra:en op ƒ288.038.51. Tot bestrijding van de uitgaven zullen volgens het voorstel worden geheven: 7 opcenten op de hoofdsom der grondbelasting voor dc gebouwde en ongebouwde eigendommen over 1883; en 4 opcenten op de hoofdsom der belasting op het pesoneel over 1883/1884. Door de commissie te Utrecht voor het examen van apothekers-bediende -'jjn wedar 3 adspiranten geëxamineerd: de heer J. van llemert, geb. te Haarlem, slaagde; 1 werd afgewezen, 1 trok zich terug. De uitslag van bet overgangs-examen B.aan de polytechnische school te Delft, is als volgt: Aangemeld hebben zich 73 candidaien, teruggetrok ken 12, terwijl geslaagd zijn de heeren: Voor art. 61—62: B. M. BlijdensteinG. L. Briessen. J. J. 's Jacob. K. Pringle, L. van der Sande. A. L. Snouck Hurgronje, G. G. Snouckaert van Schauburg, A. J.tM. Stollels. .1. G. M. E. Vlielander, N. Wildehoer, T. J. van Bent, P. J. Bertel. Art. 616264: J. André de la Porte, J. A. Beyerinck, J. de Brtiyn,' J. B. Cores de Vries, H. Doyer, D. Drost, A. G. 11 van Eelde. 11. vanGorsel, H. J. Heuvelink, W. Massink Az.F. 11. de Monté van Loren, F. J. van Oppen, A. M. H. G. van Pelser Berensberg, A. M Peman Kakebeek. J. Poinpe, J. F. Rebel. G. den TexA. 11. W. van der Vegt. C. H. Verhuist Art. 63—64: J. T. J. de Brtiyn Kops, J. 't Hooft, J. P. Teding van Berkhout. Art. 64: P. J. A. M. van den Bergh, S. Bouma. W. C. M. van Eetcn, B. V. E. Houthuysen, F. L. E. M. Eerstens, A van Lennep, J. M.C. Quarles dc Quarles. L. Bienfait, W. H. L. Janssen van Raay, H. Loudon, L. C. Nijen- huis, J. H. I'eelen, G. J. van Thienen. Art. 64—65: C. J. van Loon. Art. 65: J. G. F. Rooker, C. M. J. Wertheim. Het stoomschip Prins Frederikvan Amsterdam naar Batavia, is op 15 Jnnjj te Padang aangekomen. Een treurig ongeval had Woensdag avond plaats op den straatweg onder llillegom. Zekere A. van der Keulen, tuiniersknecht aldaar, geraakte door een of ander toeval onder den stoomtram zonder dat dit gedurende den rit. werd bemerkt. Eerst des morgens, toen een metselaarsknecht de plaats pas seerde, ontdekte deze het verminkte ligcliaam op de rails, met eene groolc wonde aan hoofd en schouder. Ook hier zou drankmisbruik de oorzaak van het ongeval zijn. De heer M. Kinsbergen te'Amsterdam, wiens naam zich velen nog wel zullen herinneren, hoewel hij sinds lang van het tooneel des openbaren levens verdwenen is, beleefde gisteren zijn honderdste jaarfeest. Hij begon zijne loopbaan als trompetter en genoot in die hoedanigheid op lienjarigen leeftijd de eer van op het Loo gcnoodigd Ie worden, om zich daar te doen hooren. Pligtmatig hielp hij Napoleon luisterrijk inhalen en gaf hjj zijne talenten meermalen ten beste op het paleis, zoowel voor den prins van Plaisance. als voor Lodewijk Napoleon. Hij was getuige van de landing der Engelschen op Walcheren, het bombardement van Vlissingen, het beleg van Bergen-op-Zoom en van Naarden. Bjj de landing van Willem I stond hij in het eerste gelid en hjj de plegtige inhuldiging van Willem II en Willem III ontbrak hij evenmin. De grijsaard is nog opgewekt en in liet

Leydse Courant | 1882 | | pagina 1