boerderij. Vijf paarden, drie sinks hoornvee, drie geilen en twee varkens werden eene prooi der vlammen. Er schijnen gegronde vermoedens ie be slaan om aan kwaadwilligheid te denken. Voor eenige dagen beviel te Valkenburg, in Limburg, eene jonge doch ter, zonder dat iemand daarvan kennis droeg. De zaak kwam echter bij toeval aan het licht en nu werd door de justitie een onderzoek inge steld, met hel gevolg, dat er een kinderlijkje in een afgelegen hoek der begraafplaats werd ontdekt. 's GRAVENHAGË. 15 Junij Naar men verneemt is de baron Guillaume, oud-secretaris bij het Bel gische gezantschap te 's Hage, benoemd tot ridder der orde van den Neder- Jandschen Leeuw. De minister van binnenlandsche zaken heeft bepaald dat het eind examen der gymnasia met zesjarigen cursus in de hierna genoemde gemeenten bit jaar zal worden afgenomen op de hierna voor elk dier gymnasia aan gewezen dagen, namelijk: te 's llertogenbosch 29 en 30 Junij en 1 Juljj, te Arnhem 6, 7 en 8 Julij, te Nijmegen 3, 4 en 5 Julij, Ie Zutphen 3, 4 en 5 Julij, te Rotterdam 6, 7 en 8 Julij, Ie 'sGravetthage 28, 29 en 30 Junjj. te Schiedam 3. 4 en 5 Julij. te Haarlem 7. 8 en 10 Julij. te Mid delburg 7. 8 en 10 Julij, te Utrecht 28, 29 en 30 Junij, te Leeuwarden 6, 7 en 8 Julij, te Sneek 3. 4 en 5 Julij. te Deventer 10. 11 en 12 Julij, te Assen 10, 11 en 12 Julij, en te Maastricht 3, 4 en 5 Julij Voorts heelt genoemde minister goedgevonden de volgende gecommitteer den aan te wijzen, te wier overstaan de bedoelde examens zullen worden afgenomen, te welen: a bij de eind-examens der gymnasia te 's Hertogen bosch, Maastricht en Middelburg: dr. J. G. van Eyken, inspecteur der gymnasia te 's Gravcnhaged'. J. YVolijer, hoogleeraar aan de vrije univer siteit te Amsterdam, en dr. D. G. Cramer, directeur der h. burgerschool te Zutphen; b. hij de eind-examens der gymnasia te Zutphen, Arnhem en De venter: d'. J. A. Wijniie, dr. H. van Herwerden en dr. C. 11. C. Grinwis, hooglceraren aan de rijks universiteit te Utrecht; c. bij de eind-examens der gymnasia te 'sGravenhage, Schiedam en Rotterdam: dr. D. Bierens de Haan, Itoogleeraar aan de rijks universiteit te Leiden; dr. J M. J. Valelon, hoog leeraar aan de gemeentelijke universiteit te Amsterdam, en hoogleeraar dr. 0. A. Engelbregt. directeur der rijks- h burgerschool te Utrecht; d. bij de eind-examens der gymnasia te Utrecht, Nijmegen en Haarlem: i'. W. G. Brill, hoogleeraar aan de rijks universiteit te Utrecht; dr. A. Kuenen, hoog- teeraar aan de rijks universiteit te Leiden, en dr C. P. Burger, directeur der rijks- hoogere burgerschool te Leeuwarden; e. hij de eind-examens der gymnasia te Sneek. Leeuwarden ru Assen: dr, T. J. llalbertsma. dr. 11. E. lloltzer cn dr. H. J. Rink. hooglecraren aan de rijks universiteit te Groningen Het geregtshol te 'sGravetthage heeft heden uitspraak gedaan in de zaak van J. \V. K uit Vlaardingen. wegens diefstal van kleederen en geld ote behulp van een valschen sleutel op het vaartuig de Vrouw Johanna, en hem veroordeeld lot 18 maanden celstraf. B U 1 T R N LANDSCMK B E R I GTEN. BKGELA V 19. LONDEN. 14 JunU- In Hydepark is. onder leiding van den Democralischen Bond. eene ma nifestatie legen de nieuwe lersche dwangbill gehouden. Verscheiden dui zenden waren tegenwoordig. Joseph Cown, de radicale afgevaardigde voor iNew-Caslle en een der heftigste tegenstanders van de wel in het lagerhuis, voerde het voorzitterschap. Een der met bijval aangenomen moliën veroor deelde de. tirannieke politiek der liberale regering ten opzigle van Ierland en protesteerde tegen de bill, omdat daarvan alleen hel gevolg kan wezen toeneming van de geheime genootschappen en gruweldaden en aanwakkering van de gevoelen» van vet billeting tusschen leren en Engclscheu. In de lersche staatsgevangenissen zijn op dit oogenblik nog 2C3 ver dachten tegen 386 in Mei, 511 in April, 587 in Maart en 312 in Februarij. Itt het noorden van Schotland heeft het Zondag en Maandag gesneeuwd. De toppen van het Grampian-gebergle zijn met sneeuw bedekt en het weêr is plotseling zoo koud geworden als in Januarij. Uit eenige streken van Flintshire wordt ook winlerweèr met sneeuw gemeld. Verschillende bladen ontvangen onrustwekkende berigten uil Egypte. De Times meldt, dat de consuls Ie Alexandria aan de Europeanen den raad geven spoedig te verltekken. Aan de Daily News meldt men, dat de on rust toeneemt, ieder wapenen koopt en de kapitalisten Egypte verlaten. De Daily Telegia/jlt verneemt uit Caïro. dat Derwisch-pacha, zijne zending reeds als hopeloos beschouwende, naar Konstantiuopel zon willen icrugkeeren lie berigten omtrent den vermocdelijken oogst in de Verccnigdc Staten luiden uit de verschillende deelett des lands over hel algemeen gunstig; sommige gedeelten des rijks geven liet uitzigt op een zoo r(jken oogst als nog nooit te voren beleeld is. PKANkKIJK. Woensdag is er een ministerraad op het Elysée gehouden, die zich uitsluitend met de Egyptische zaken heeft beziggehouden. Door de kamer van afgevaardigden is art. 1 van het ontwerp tot toe- laling der echtscheiding, bij de tweede lezing, aangenomen met 344 tegen 143 stemmen. De minister van justitie heeft zijne aanvrage om ontslag ingetrokken op aandrang van den president der republiek. Men verzekert, volgens de National, dat de minister van marine plan heelt aan de kamer nog een credict aan te vragen voor de expeditie van Tut kin. De minister is van uieeniug. dat eene laatste poging gedaan moet worden, wil Frankrijk voor goed zijne heerschappij in dat land vestigen. Eene deputatie van den gemeenteraad te Choisy-le-Roi heeft den presi dent der republiek nitgenoodigd tegenwoordig te zijn bij de onthulling van het standbeeld van Rouget de l'l-Ie. den dichter en componist van de//Mar seillaise". op 23 Julij. De president der republiek heeft aan de deputatie gezegd, dal de regering zich bij die gelegenheid zal laten vertegenwoordigen. -- De dagbladen melden dat te Saiut-Chamond hel geheele personeel van hel gemeentehuis wegens verduistering van gelden en valschheid in open bare geschriften in hechtenis is genomen. De geldverduisteringen moeten sedert verscheidene jaren gepleegd zijn en aanzienlijke sommen beloopen. Te Lemé, in het dep. Aisne, was dezer dagen een jongen van twaalf jaar in een kersenboomgaard geslopen. Den eigenaar ziende aankomen, sprong hij van eene hoogte van vier meter af en kwam schrijlings op een raster teregtwaarvan een der punten hem den buik doorboorde. Hij wist er nog af te komen en sleepte zich, zijne ingewanden met de hand binnen houdende, eenigen afstand voort. Eerst twee uur later hoorde iemand zijn gekerm en nam hem op. Naar huis gedragen, blies hij eenige uren daarna den adem uit. -- Nabij het station Nuitsisous-Rivière is op den spoorweg Parijs-Lyon- Middellandsche Zee een sneltrein op een goederentrein geloopen. Alleen de machinist van laatstgenoemden trein werd gewond, DU1T8CHLANB. In den rijksdag heeft de lieer Richter de door Bismarck gehouden rede ten gunste van het tabaks-monopolie vinnig bestreden. Die rede was vol gens hem slechts eene nieuwe editie van die, welke op 7 Mei 1879 door hem was gehouden De rijkskanselier, zeide hij, schijnt eene stereotype rede er op na Ie houden, die hij altoos gebruikt wanneer het Item te doen is om nieuwe belastingen. Die nieuwe belastingen zelve weet hij dan altoos achterwege te houden, om zooveel te meer te kunnen zeggen over den zwaren druk van bestaande belastingen en de zaak te schetsen alsof die oude belastingen door de nieuwe zullen worden te niet gedaan en alsof het parlement de goede bedoeling der zaak niet begrijptdoordien het volstrekt geen verstand er van heeft. Doch, al heeft die rede indertijd zekeren indruk gemaakt en al zijn daardoor toen nieuwe belastingen en tolregten lot een bedrag van 130 millioen ingevoerd, wij hebben ons nooit er door laten over halen. Maar nu kan diezelfde rede toch niet meer dien vroegeren indruk maken, daar wij nu de proef op de som hebben wat er van zulke voor spiegelingen overblijft, wanneer de nieuwe belastingen en tolregten eenmaal in werking zijn. Moet men nu bij diezelfde voorstelling maar weer toege ven, om later hetzelfde te ondervinden? Verder toonde de beer Richter aan dal zelfs met vijf zulke monopoliën, als Bismarck thans wil hebben, nog op verre na niet kan worden verkregen wal hij alleen uit het tabaks monopolie wil vinden. Zooveel millioeuen zal dit céne monopolie niet ople veren, dat hij al dié oude belasiingen, waarover hij zoo klaagt, zou kunnen afschaffen, en al die nieuwe uitgaven voor pensioenen, werkliedenverzeke- ringen, enz. enz., die hij noodig acht, zou kunnen doen. Bismarck heelt nogmaals de voordragt verdedigd. Hij bestreed het verwijt dat de uitgaven voor het krijgswezen veel te hoog worden opgevoerd, onder opmerking, dat de reaering niet van zulk een groot leger houdt, maar dat Duilschland het toch wegens zijne geographische ligging noodig heeft. Verder bestreed hij de meening, dat hij met geen parlement kan regeren. Eene partijregeriug echter is in Dnitschlaud onmogelijk, en met eene partij-Richter zou niemand kunnen regeren. Hij, Bismarck, had veel meer regt om namens de natie te spreken dan Richter en diens partijgenooten. Wie, zeide Bis marck, heeft zooals ik zijn geheele leven aan de nationale politiek gewijd? Wie heeft zulk een ooriog gewaagd, welks uitslag niet van mij afhing? Waarom zouden wij zulk een goede Franschc instelling als het monopolie niet bij ons invoeren? Welke schitterende resultaten heeft Amerika niet van zijne beschermende regten verkregen! Al moogi gij het monopolie met eene verpletterende meerderheid van stemmen verwerpen, de overtuiging van hetgeen voor Duitschland nuttig is, staal bij ons hooger dan de meerderheid. Ten slotte werd art. 1 van het monopolie-ontwerp met 276 tegen 43 stemmen verworpen. Het zoogenaamde Nederlandsche paleis, te Berlijn, is door de erfgena men van wijlen prins Frederik der Nederlanden verkocht aan den Pruissi- schen staal. De koopsom bedraagt 1% millioen mark of 150,000 gulden. 008T-1NDIB. BATAVIA. 6 Mei. Dej ziekte van den gouverneur-generaal is in den laatsten lijd niet veel verbeterd, vooral het volslagen gebrek aan eetlust verzwakt den zieke; toch moet, naar men verneemt, geen waarde gehecht worden aan geruchten, die zinspelen op de mogelijkheid, dat hij zich vcrpligt zou zien te repatriëren. - Het heeft maar weinig gescheeld of het Bataviaasch publiek zou eene herhaling op kleine schaal hebben bijgewoond van het afschuwelijk drama, in£T880 in de Scheveningsche duinen door een onverlaat gespeeld. Op een der Bataviasche meisjesscholen vervoegde zich een inlandsche huisjongen, met de boodschap, dat hij namens de moeder, mevr. de wed. S.was uit gezonden om haar dochtertje uit school te halen, om met mama eene bood schap te doen. De kleine werd geroepen, maar weigerde met den inlander mede te gaan, op grond dat zij hem niet kende en hjj geen bediende barer moeder was. Het hielp niet of de slimme inlander al beweerde dat hij eerst dien dag in dienst was getreden, de kleine bleef volstandig weigeren mede te gaan. zoodat de inlander onverrigler zake moest aftrekken. Spocditr bleek .dan ook. dat hij geen zuiver spel gespeeld had. want eenigen tijd daarna vervoegde de moeder zich aan de school cn verklaarde, dat zjj nie mand had afgezonden om haar dochtertje te halen. Men kan dus aannemen dat de kordaatheid van het kleine meisje haar zeker van veel onaangenaam heden, zoo niet erger, heeft gered. Het kan immers zeer goed wezen, dat die inlander het kind reeds vroeger had gezien, haar heelt gadegeslagen en haar heelt uitgekozen als eene gemakkelijke en goede prooi. Hel kan verder zjjn, dat zijne begeerlijkheid is opgewekt door de diamantjes, die het kind als belletjes in de ooren droeg, cn misschien nog door eenige luttele sieraden of kleinoodiën. PER TELKliïUAr. ALEXANDRIE, 14 Junij. De regering heelt alhier eene proclamatie afge kondigd, waarin de komst van den Khedive en Derwisch-pacha ter openbare kennis gebragi en verklaard wordt, dat de handhaving der oi'dé wordt ge waarborgd. De burgers moeten hunne zaken met vertrouwen hervatten. Een Turksch fregat is buiten de haven geseind. De Khedive heeft de patriarchen, de vreemde consuls, de ambtenaren en de aanzienlijke Europeanen ten gehoore ontvangen. Hij stelde hen ecrust met de verzekering, dat de stad in vier wijken zou verdeeld worden, in elke waarvan eene sterke bezetting zal worden geleed. Er was geene enkele reden om eene herhaling der rustverstoring te vreezen. LONDEN, 14 Junij. In hel lagerhuis verklaarde sir Ch. Dilke, dat de Engelsche consul-generaal Malet zijn intrek te Alexandria heeft genomen in een hótel, en daaruit is af te leiden, dat de veiligheid voor de Europeanen er verzekerd is. Het doel der regeringspoliliek, zeide hij verder, is om alle in Egypte verkregene regten te behouden en die te waarborgen. Frankrijk werkt hartelijk met Engeland zamen. Er bestaal ook volledige overeen stemming met den Sultan. Duitschland heeft in de laatste dagen tweemaal aan de l'orte vertoogen gedaan ter ondersteuning van het conferentieplan dat in het belang vail allen, ook in dat van den Sultan is. CAIRO. 14 Junij. De paniek neemt toe en hel vertrek der Europeanen duurt algemeen voort. Verscheidene kanioren zijn gesloten, alsook hel bureau van de Europesche controle. LONDEN, 15 Junij. De Times meldt uit Alexandria van gisteren: »Dc Khedive en Derwisch-pacha hebben te zamen de Porie verzocht een Turksch leger van 18000 man naar Egypte te zenden. Vier honderd-vijftig personen zijn in hechtenis genomen. Het voornemen beslaat een iulrrnalionale com missie te benoemen, tot het behandelen van hel proces tegen hen, die aan de ongeregeldheden hebben deelgenomen".

Leydse Courant | 1882 | | pagina 3