PER TELEGRAAF. zwaard, waarmede de kamer dezen Gordiaanschen knoop Jicefl doorgehakt, een sabel van hout. Men is heden even ver als men gisteren was. Gesteld, ■de commissie diende een ontwerp in in den geest van de besluiten der kamer, verbeeldt men zich dan dal de senaat het zou aannemen? Zelfs de regterzijde van dit ligchaam zal zich niet verpligt achten msgr. Freppel na te volgen, die in de kamer voor de verkiezing der regters stemde. De radicale bladen daarentegen toonen zich zeer ingenomen met de be doelde besluiten en verklaren dat de kamer zich daardoor verdienstelijk heeft gemaakt jegens het vaderland. -• Volgens de Temps is het onderzoek naar de handelingen der politie agenten bij den oploop in de studentenwijk te Parijs algeloopen. Het blad verneemt, dat dientengevolge twee agenten ontslagen zijn, die zich jegens sommige in hechtenis genomenen aan gewelddadigheden hadden schuldig gemaakt. Een derde is streng gestraft, een brigadier is gedegradeerd en 4 onder-brigadiers zijn gepensioneerd. Te Parijs is in het Cirque d'Hiver eette bijeenkomst gehouden, om hulde te brengen aan de nagedachtenis van Garribaldi. Er waren 20000 plaatsen a 50 centimes, 2200 plaatsen van 1 lot 5 fr., 200 fauteuils a 20 fr., terwijl de loges slechts verkrijgbaar waren voor 500 fr. De opbrengst strekte lot ondersteuning der weduwen en weezen van de soldaten, die in den oorlog van 1870/71 onder Garibaldi gesneuveld waren. De lieer de Frcycinetals lid der nationale verdediging in 1870 uilgenoodigd de bijeenkomst bij te wonen, had te kennen gegeven dat hij als minister van buitenlandsche zaken daar aan niet kon voldoen. Hij kon alleen het londs door eene bijdrage steunen. Victor Hugo, eere-voorzitter, was niet tegenwoordig. De aandrang van het publiek om in de zaal te worden toegelaten was zeer groot, zoodat de hulp der politie moest worden ingeroepen. Er werden verschillende redevoerin gen gehouden, afgewisseld door treurmuziek en de uitvoering der Garibaldi- hymne. Door den heer Lockroy werd hel borstbeeld van Garibaldi met een immortellenkrans gelooid De werkstaking der werklieden van de raffinaderijen kan als geëin digd beschouwd worden. Eenige kruideniers hadden van deze werkstaking misbruik gemaakt om den prijs van de suiker te verhoogden. Een hunner, I op den boulevard Saint Germain te Parijs, wekte door deze handelwijze de woede zijner vrouwelijke begunstigers zoo op, dat zij besloten, den winkel te bestormen en te vernielen. De politie kwam gelukkig Itisschenbeide, doch de kruidenier was toch genoodzaakt zjjn winkel te sluiten. Volgens berigten uit Gochin-China is de citadel van Hanoï, die verde digd werd door eenige duizenden Aunamiten, gebombardeerd geworden door drie Fransche kanonneerbooten. Vervolgens liepen de Franschen storm. Het was een hevig gevecht. Ten laatste hebben de Franschen de citadel geno men. De Annamiten hebben een verlies geleden van 200 man aan dooden en gewonden. Het verlies der Franschen was gering. ITALIË Zondag II. had te Rome het overbrengen plaats van Garibaldi's borst beeld naar het Kapitool. De stoet, die zich daartoe gevormd had. bestond uit p. m. 50000 personen. Voorop ging een troep oud-soldaten van Gari baldi en een muziekcorps. Daarna volgden de leerlingen van vele scholen, de studenten der akademiën, de leden van een aantal werklieden- en staat kundige vereenigingende veteranen van het leger, de leden van de vrij- uictselaarsorde, elk dier groepen of vereenigingen met hare banier voorop. De wagen, waarop het borstbeeld was geplaatst, was omgeven met de vlag gen van de verschillende sleden van Italië, die in 1870, na de vermeeste ring van Rome, aan den gemeenteraad dier plaats tot aandenken ten ge schenke waren gegeven. De wagen, getrokken door acht schimmels, was gevuld met bloemen en lauwerkransen. De optogt werd gesloten door de Fransche deputatie, de bijzondere vrienden van den overledene en de wedu wen van de krijsers. die onder Garibaldi gesneuveld waren Op het Kapitool werd hei borstbeeld, nadat de heer Bovio en anderen toespraken hadden gehouden, overhandigd aan den syndicus onder de toejuiching van de aanwezigen. Ook te Napels is met groote plegtigheid een gedenksteen naar het stad huis gevoerd, 4Üe ter eere van Garibaldi in den gang van dat gebouw zal geplaatst worden. DEtTSCULAN». Cit Brody wordt gemeld, dat. ten gevolge van het strenge toezigt op de reispassen der emigranten uil Rusland, de toevloed der Joodsche vlugte- liugen aanmerkelijk is afgenomen. Op 7 Junij kwamen er slechts acht aan waarvan zes onmiddellijk werden teruggezonden, omdat hunne papieren niet in orde waren. Te Radziwilow daarentegen kwamen 450 emigranten aan, die waarschijnlijk voornemens waren maar Brody te vertrekken. Dezer dagen is in het dorp Grosshochstatten, bjj Bern, het dak en de toren der kerk afgebrand. De onderwijzer zou aan zijne leerlingen den luchtballon verklaren en liet ter verduidelijking een kleinen ballon opstij gen, waarbij hij zich van een wijngeestvlam bediende. De ballon vloog tegen het dak der kerk en stak de platte houlspanen, die zich onder de pannen bevonden, in brand, terwijl de felle wind de vlam terstond aan den toren mededeelde. De kerk zelve kon gelukkig behouden blijven. RUSLAND, Uit St. Petersburg meldt men dat de keizerin van eene dochter is bevallen, die den naam Olga heeft verkregen. Tolstoï, de nieuwe minister van binnenlandsche zaken, was onder Czaar Alexander II geruimen tijd minister van onderwijs en destjjds zeer hekend om zijne gestrengheid, waardoor, naar men zeide, vaak studenten in de armen van het nihilisme werden gedreven. Hij trad als minister af, toen Loris MelikoH als dictator aan het hoofd der regering gesteld werd. Hij is echter zeer verdraagzaam in geloofszaken en zijne benoeming tot Ignatiefl's opvolger is een gunstig verschijnsel voor de vervolgde Israëliten. LONDEN, 13 Junij. Lagerhuis. Sir Charles Dilke heeft op interpellaties over Egypte tot antwoord gegeven, dat het te Alexandrië rustig was en' de Egyptische troepen tot 12000 waren versterkt. De Khedive en Derwisch waren heden naar Alexandrië gegaan en Malet had instructiën ontvangen zich ook daarheen te begeven; Arabi was vermoedelijk nog te Caïro. YVat de zekerheid der Europeanen aldaar betreft, was er grond voor het ver moeden, dat wanneer de consul naar Alexandrië zou gaan, een groot getal der Europeanen zou volgen. Het voortduren der tegenwoordige toestanden van regeringloosheid kon niet worden geduid: meer was het den minister onmogelijk te zeggen. PARIJS, 13 Junij. In den senaat heeft de heer de Freycinet in antwoord aan Lareinty gezegd, dat de Egyptische troepen langzaam op het tooneel van de onlusten zijn aangekomen, maar hunnen pligt hebben gedaan. Daarna zjjn versterkingen aangekomen. De minister hoopt, dat de rust duurzaam zal zijn. Er zijn 38 slagtollers gevallen, waaronder één Franschman. De gebeurtenissen zijn aan een toeval te wijlen-, godsdienstige dweepzucht of politiek zijn er vreemd aan. Intusschen zijn van Fransche zijde alle nood zakelijke maatregelen genomen om de Franschen te beschermen. LONDEN, 14 Juli). In eene bijeenkomst der houders van obligatiën 3 pCts. buitenlandsche Spaansche schuld is besloten, om de conversie op de bekende voorwaarden aan te nemen, mits de raad van bestuur cn het comité de verzekering ontvangen, dat de coupons der nieuwe obligatiën vrij van be lasting zullen zijn. Burgerlijke £>taub Tan 8 tot en met 141 Junij 1883. BEVALLEN: S. M. Kooreman, geb. de Vos, Z. E. Ilamersma, geb. Baay, D. C. W. C. Wijnnobel, geb. Leget, D. J. Cloos, geb. Aalbersberg, Z. J. Smits, geb. Bernard, Z. - A. Duyser, geb. Mirande, Z. - J. P. Eykman, geb. Plantenga, Z. M. A. W. v. Iterson, geb. Plug, D. M. A. v. Jleurs, geb. Rijken, D. A v. d. Veer, geb. Smit. D. - A. R. 11. v. Dissel, geb. Krebs, I). - C Spits. geb. v. d. Meer, tweel. Z. cn D. J. Dubbelaar, geb. Eradus, D. J. M. J. Schols, geb. Hakkaart, D. N. S. Ditmar, geb. v. d. Mark, D. N. M. C. Reuzemaker, geb. v. d. Vlist. Z. C. J. Schenk, geb. Rietbergen, D. G. Marijt, geb. Smit. Z. - C. J. Eigeman, geb. Vervooren, Z. M. v. d. Lof. geb. Crama, D. A. M Sonders, geb. Markx, Z. - C. L. M. G. Dekker, geb. Veldhorst, Z. L. de Haas, geb. Eswilder, Z. J. E. Privé, geb. v. Duuren, Z. J. Witmans, geb. v. d. Assen, Z. J. E Staffelen, geb. Dreef. Z. J. E. M. Steenslraten, geb. Schreuder, D. GEHUWD: J. Scheller, jm. en M. Bool, jd. -- H. Veekman. jm. en L. Kriek, jd. W. Braklioveu, jm. en YV. S. Prohlting, jd. L. de Bruin, jm. en E. van den Dop. jd. A. Starre, jm. en S van Tongeren, jd. - C. Raaphorst, jm. en C. van der Poel. wed'. W, Smit, jm en M. H. J. Grundleluier, jd. J. H. Schutte, jm. en J. R. Kalmeijer, jd. L. van Dorp, jm. en C. Nippes, jd. W. van der Blij, jm. en D. van der Blij, jd. OVERLEDEN: P. Bolder, 58 j. -- T. J. de Kiewit, Z 3 m. P. M. van Hooi donk. Z.. I m. M. Pardon, geb. Cederhout, 47 j. J. M. Dille, Z„ 2 j. J. van den Wijngaard, Z., 6 m. J H. van den Hoek, Z., 8 j. S. W. Starre, geb, Be- kooy, wed. 61 j. J. D. Schuller, 78 j. C. J. van Meteren, Z„ 18 j. A. Nieu- wenhnizen, Z.. 1 w. C. van der Meer. geb. Bennink, 63 j. B. van der Wey- den, Z., 3 m. A. van der Woerd, geb. Ossevoort, 63 j. B. Mol. Z., lm. S. J. van der Wey, Z„ 9 m. J. Tisseur. geb. van der Kaay, 69 j. - K. W. Kooy- mans, D„ 1 m. - C J. Vijlbrief. D., 2 ra. C. Bontje. 54 j. J. van Kerkhoven, Z., 11 m. - M. Groep, D 20 j. A. P. van Meurs. D„ ld. W. M. J. Wage- mans, D„ 8 m. C. M. Kouwenberg, D„ 4 j. - F. J. Kloos, Z 23 m. H. Sng- ders. D, 13 m. W. Haarlem, Z., 18 j. J. de Haas, wedr. 82 j. A. v. d. Z.,lw. Jaarlijksch Ferslag van de Fereeniging tot voortdurende onder steuning der nagelaten betrekkingen van verongelukte visschers der Reederijen te Katwijk aan Zee en Noordwijk aan Zee. In het afgeloopen boekjaar zijn ontvangen aan conlributiën van de reeders, die zulks gedeeltelijk van de inkomsten der visschers afhouden: van 55 bomschuiten te Katwijk a 3 165. van 16 bomschuiten te Noordwjjk a 3 u 48. aan jaarlijksche bijdragen a 50 cents en hooger aan renten aan giften voor de zeerampen in de maand October II. gift van N. N legaat van mej. C. E. van Bever, laatst wed. G. van 't Riet 213.- 1058.40 1520.92 10607.82 2000.-- 1000.— 16400.14. Dit jaar zijn ondersteund: te Noord wijk aan Zee 5 weduwen en 5 weezen; te Katwijk aan Zee 32 weduwen, 38 weezen en 1 bejaarde, zijnde de nagelaten betrekkingen van de verongelukte bemanning der bomschuiten de Industrie, de drie Gebroeders, Zorg en Flijt, F rouw Ncel je, Kat- wijks welvaren, de Jonge Dirk, de Adriana, Katwijks welzijn, de vier Gezusters, de drie GebroedersFictor Jacob, F rouw Jacob, de hopende FisscherFrouw Johanna, Trouw Catharina, Lemdert. De goede ver wachting, Landbouw en Zeevaart en de Trouw Arendje. In dit boekjaar is uitgekeerd: ƒ2632.55; gedurende de zomermaanden: per week/ 1.25 voor elke weduwe, ƒ0.25 voor elk kind en 0.875 voor 1 be jaarde; gedurende de wintermaanden ƒ1.50 voor elke weduwe ƒ0.35 voor elk kind en 1.05 voor 1 bejaarde. Het kapitaal bedraagt: aan inschrijving op het Grootboek der 2% pCt. Nationale Werkelijke Schuld 49000 nominaalaan belegging in de Leidschc Spaarbank ƒ2900, aan belegging a deposito 15218.07 en aan contanten 835.-. De Vcreeniging betuigt hare erkentelijkheid aan allen, die hare pogingen hebben ondersteund, en wenscht dat men blijve medewerken om hel fonds door jaarlijksche bijdragen, giften en legaten te steunen, te meer daar de, gedurende den laatsten winter, zoo ruim toegevloeide giften toch nog on voldoende zijn ter voorziening in de behoeften ontslaan door de laatste zee rampen. De Vereeniging voornoemd, SAMUEL LE POOLEVoorzitter. Leiden, 13 Juni 1882. M. J. EIGEMAN, Secr.-Penningm.

Leydse Courant | 1882 | | pagina 3