BUITEN LAN USCH E BEK IGTEN. belg ie. e k a n h k ij k. zflde toe, die den dood zullen ten gevolge hebben. Pe dader is in hechtenis genomen. Eergisteren is door de Pruissische politie aan de rijksveldwachters te Zevenaar overgeleverd de persoongenaamd van Beekwelke onge veer een half jaar geleden bij zijn transport van Arnhem naar Zwolle, alwaar hij wegens verschillende diefstallen teregt moest staan en welk trans port geschiedde door een Arnhemschen politieagent, is ontvlugt. Hij heeft volgens zjjne bekentenis zich eerst nog eene week of vier in Nederland schuil gehouden, is vervolgens in Pruissen teregt gekomen, heeft daar met een kleinhandel eenigen lijd in zijn beslaan voorzien, totdat, door hel over zenden van een valies, zijn naam aldaar ontdekt werd. Eene vroutv te Zwolle, die jl. Vrijdag bij het ontvreemden van eene par ipluie op de weekmarkt werd gevangen genomenmaar weder op vrije voelen werd gesteld, werd eergisteren andermaal op het politie-bureau ont boden, omdat gebleken was, dat zij ook nog een paar nieuwe lederen schoenen op de weekmarkt had ontvreemd en daarna verkocht. Op weg naar het politic-bureau sprong zij van een hoogen kaaimuur nabjj de Sassen- poorlenbrug in de stadsgracht, met het doel zich te verdrinken. Mei moeite werd zij aan den wal gei rokken en vervolgens naar het ziekenhuis ge- hragt. De vrouw werd door het armbestuur bedeeld en maakte zich dik wijls schuldig aan misbruik van sterken drank. Te Steenwijkerwold is gisteren morgen een watermolen door den blik sem gelroflen en afgebrand. Uit Borger meldt men aan de N. R. C.: De schade, door den veen brand, zoowel in deze gemeente als in andere gemeenten in Drenthe, is gelukkig niet zoo groot als men wel dacht. Een feit is het echter, dat, niettegenstaande alle maatregelen, van gemeentewege genomen, de verre gaande roekeloosheid b|j het veenbranden blijft bestaan, waaraan dan ook de laatste branden zijn te wjjten. Te Tilburg heeft een treurig ongeval plaats gehad. Zekere v. B. was in een oliemolen werkzaam. Door gebrek aan wind stond de molen eenige pogenhlikken stil, en v. B. wilde daarvan gebruik maken om de as Ie sme ren. Hij verzuimde echter den molen te beletten zich in beweging te zet ten. Om te smeren moest hij onder de zware molenas kruipen, en naau- welijks was hij hiermede bezig, of eene windvlaag bragt de wieken in gang en deed de as wentelen; de ijzeren pennen grepen v. B. bij de kleederen, en de ongelukkige ging mede rond. De kleederen werden hem in flarden van het lijf gescheurd, en hij zelf verpletterd. -- Bij eene vechtpartij, die dezer dagen te Boxtel plaats had, is een per soon met een slok zoodanig op het hoofd geslagen, dat hij in levensgevaar verkeert. Door wijlen den heer A. A. H. van der Reyt, te Teleringen, is aan de algemeene armen aldaar een legaat besproken van 1000, vr|j van regten. Regtstreeksche berigten uit Zuid-Afrika tot 23 Mei melden, dat de volksraad in Transvaal zich sterk voor uitbreiding der telegrafen heeft ver klaard en de regering gemagtigd ten spoedigste over te gaan tot het maken van een wagenweg en spoorweg naar Delagoabaai. De volksraad heeft de aanvrage om pensioen aan de weduwe van den ex-president Burgers afgewezen. Berigten uil Paramaribo van 21 Met melden dat de nieuwe zitting der koloniale staten Dingsdag 9 Mei door den gouverneur is geopend met eene rede, waarin o. a. wordt gezegd: Slaan wij het oog op de verrigtingen van den grooten landbouw, hoofd bron van Suriname's bestaan en welvaarl, zoo blijkt ons, dat in 1881 aan cacao ruim 834,000 kg. meer geproduceerd en ruim 25000 kg. meer uit gevoerd zijn dan in het jaar te voren. Daarentegen geven de uitkomsten der suikercultuur een nadcelig verschil in productie en uitvoer van ruim 159,2000 en 135,000 kg. Deze teleurstelling wordt evenwel aanmerkelijk verzacht door het zeer bemoedigend vooruitzigt. dat hoogst waarschijnlijk nog in het loopende jaar de centraalfabriek der Nederlandsche Handelmaat schappij haren arbeid zal aanvangen, en dat onderscheidene andere vereeni- gingen ter beschikbaarstelling van Nederlandsch kapitaal, die thans z|jn of steeds nog worden in het leven geroepen tot opheffing en uitbreiding van den grooten landbouw in Suriname, ook der suikercultuur ten goede zullen komen. Terwijl gedurende 1881 geene immigranten van hier naar Britsch-Indie terugkeerden, werd door nieuwen aanvoer herwaarts hun getal met 450 vermeerderd. Mag reeds uit dien hoofde de landbouw zich in versterking z|jner werkkrachten verheugen, in veel hoogere male zal dit eerlang het geval zjjn, daar voor het aanstaande saizoen eene bestelling van 630 immi granten is gedaan. Bij de goudindustrie is in 1881 het voor uitvoer aangegeven goud tot een bedrag van 68435 beueden het beloop der aangifte gebleven. Nietlcgen- s aande den verminderden uitvoer van suiker en van gond in 1881 overtrof nogtans de geheele koloniale uitvoer dien van het jaar 1880 in geldswaarde mei ruim 285.000 of bijna 8 pCt. Veel gunstiger nog was de waardever houding bij den invoer, die op een voordeelig verschil wijst van ruim /909 000 of meer dan 23 pCt. 's GRAVENHAGE14 Junij Door Z. M. is verlof verleend aan den heer W. A. van Ooslerzee, te Amsterdam, lot het dragen der versierselen van commandeur der Kon. orde van Isabel la Catolica, hem door den koning van Spanje geschonken, en aan den heer A. T. C. Schoevers, te 's Gravenhage, tot het dragen der versierselen van ridder der Kroonorde van Italiëhem door den koning van Italië geschonken, en aan den luit. ter zee 2' kl. F. C. E. L. Koster tot het dragen der versierselen van ridder der orde van de Kroon, hem door den koning van Italië geschonken. Door Z. M. is o. a. pensioen verleend aan de hoogleeraren dr. J. H. Scholten te Leiden, dr. G. J. Loncq te Utrecht en dr. W. A. Enschedé te Groningen, voor ieder ten bedrage van 4000, en aan A. Hakbjjl, con cierge aan het ethnographisch museum te Leiden, ten bedrage van ƒ171, Tot hoofdcommies bij het departement van buitenlandsche zaken is be vorderd de heer mr. W. N. van Hamelthans commies. Tot kautonregter-plaatsvervanger te Oud-Beijerland is benoemd de heer J. A. Vlug, ontvanger der directe belastingen aldaar. De dirigerende officier van gezondheid 2' kl. bij de zeemagt W. F. Meyboom is, op zjjn verzoek, op pensioen gesteld, en lot dirigerend officier van gezondheid 2' kl. bij de zeemagt is bevorderd de officier van gezond heid 1' kl. j. B. Coomans de Ruiter. Dg officier van gezondheid 1« kl. J. van Koetsveld van Ankeren, van het personeel van de geneeskundige dienst der landmagt, is op pensioen ge steld, en bij genoemd personeel is benoemd lot reserve-officier van gezond heid 2' kl.de burgergeneeskundige W. J. Voorihuysen, arts, te Baarn. De luitt. ter zee 2' kl. j. Bollaan en H. O. VV. Planten en de officier van administratie 1« kl. J. C. de Vries, uit Oost-Indië teruggekeerd, zjjn op non-activiieit gesteld. De luitt. ter zee 2' kl. K. j. Bal, J. ii. Strootmanen J. J. Hissing, de officier van gezondheid 2' kl. A. F. Verschuur, arts, en de officier van administratie 2' kl. G. J. Guichard. dienende aan boord van het schroefstoomschip Aruba, worden mede op non-activiteit gesteld. De minister van marine zal Vrijdag en die van binnenlandsche zaken Zaturdag aanst. geen gehoor verleenen. In sommige dagbladen komt het berigt voor, dat den 7ddD Julij voor het geregtshof te 's Gravenhage R. zal teregtstaan. die beschuldigd wordt den moord te hebben gepleegd op den heer S., te Veere. Men verneemt, dat dit berigt ten eenenmale ongegrond is. De dag voor de behandeling van deze zaak is nog niet bepaald. Volgens te Scheveningen ontvangen berigt Hit Zandvoort is aldaar en lijk aangespoeld, op een van welks armen letters stonden ingeprikt. dit doen vermoeden, dat het lijk is van een der opvarenden van de Schevening- sche visschersschuil Onbestendigdie onlangs is vergaan. De verkiezingen voor de kamers, die thans moesten plaats hebben, lokten op verschillende plaatsen een hevigen strijd uit en de opkomst der kiezers was dientengevolge vrij groot. Te Antwerpen, te Brussel en te Gent, waar de strijd met niet weinig verbittering werd gevoerd, bleven de libe ralen overwinnaars, maar slechts met eene geringe meerderheid. Naar men meent te mogen aannemen is de liberale meerderheid in de kamer van 14 tot 18, en in den senaat van 4 tol 7 aangegroeid. E li t. e r. a LONDEN. 13 Junjj. De vier personen die als verdacht van medepligtigheid aan den moord op den grondeigenaar Bourke en den korporaal Wallace in hechtenis waren genomen, z|jn weder op vrjje voeten gesteld moeten worden, omdat men geen bewjjzen tegen hen had. In een land niet ver van Ardrahan zijn ver scheiden geweren gevondendie waarschijnlijk door de moordenaars op hun vlugt weggeworpen werden. Alle bewoners uit den omtrek weigerden aan het stoflel|jk overschot der vermoorden de laatste eer te bewijzen, zoodat bij de uilvaart van hel l|jk alleen tegenwoordig waren de broeder van den overledene en een constable uit Dublin. Aan beiden werden later in het dorp ververschingen geweigerd. Berigten, door de Daily News uit Alexandrië ontvangen, luiden niet zeer geruststellend. Arabi dreigde openlijk met de verklaring van den heili gen oorlog legen de Europeanen, indien de Khedive de voorgenomen afzetting van voorname nationale ambtenaren ten uitvoer bragt. Ook predikten hadjis voor de geloovige scharen bij de graven der heiligen, hen opruijende tegei de Europeanen. De opgewondenheid onder de inboorlingen was hoog geste gen, en eene uitbarsting was ieder oogenblik mogelijk. De Daily News ziet in het gebeurde te Alexandrië een duidelijk be wijs, hoe noodig het is, dat de ;mogendheden eene krachtige politiek volgen, Men moet, zegt het blad. volkomen voorbereid zjjn op de mogelijkheid van eene zamenspanning van den Sultan, Arabi-pacha, Derwisch-pacha, Halim- pacha en vele anderen legen de controle der mogendheden. De luchtreiziger Simmons heeft Zaturdag 11. eene luchtreis gemaakt vanMaldon, in het graafschap Essex, naar Arras.in hel Fransche deparlemeul Pas de Calais, een afstand van 140 mijlen, in minder dan twee uur. Ut heer Claude de Crespigny zou met zijne echtgenoote hem vergezellen, mail toen de ballon het eerst in beweging kwam, werd, doordat de touwen aai de eene zijde te lang werden vastgehouden, het schuitje zoodanig tegen eet muur geslingerd, dat de heer de Crespigny er uit viel en zijn been brak Zijne vrouw had reeds haar voornemen opgegeven. Een werkman, die bj' de toebereidselen behulpzaam geweest was, kreeg zulk een hevigen slag vat de schuit, dat hem twee ribben gebroken werden. De heer. Simmons, hoewel ook aan hel hoofd bezeerd door den schok, steeg nu alleen op. Het besluit der kamer lot afschaffing der regterlijke onafzetbaarheil en tot verkiezing der regters wordt door het Journ. de Dép. ten zeerst betreurd. De verstandige lieden der republikeinsche partyzegt dat blaf moeten met eene zekere onrust en eene zekere droefheid deze daad domme, van onzinnige overijling hebben aangezien. Van de mannen dt regterzijde spreken wij niet, die natuurlijk met de zaak hun voordu hebben gedaan, door mede te werken tot alles, wat de tegenwoordige staalt regeling in minachting brengen en albreken kan. Buiten de kamer echltt wij moeten het bekennen, brengen dergelijke dwaasheden het land in dief beroering en het is de pligt der bezadigde burgers het gerust Ie stellen e het te vermanen om zich niet te spoedig te bekommeren. Gelukkig is bi

Leydse Courant | 1882 | | pagina 2