vraagt van 1,950,000 fr. ter vergoeding aan de personen, die geplunderd zijn bij den opstand te Saïda, in Algerië. Van deze som zal 900,000 fr. toege kend worden aan de Spaansche onderdanen, terwjjl de Spaansche regering aan de Fransche beloofde later bij de cortes een crediet van 300,000 pesetas te zullen vragen ter vergoeding aan de Franschen, die slagtoders waren van den opstand der Carlisten en der kantonalislen in Carthagena Dit ontwerp heeft bij de commissie veel tegenstand gevonden. De heer Clémenceau stelde voor het eenvoudig te verwerpen, maar een voorstel van den heer Louis Legrand verwierf de meerderheid, liet strekt om de zaak tot nader order ter zijde te stellen en dus geen rapport op te maken. Er is rene staatscommissie benoemd tot onderzoek van het plan ter verbinding van de Middellandsche zee met den Atlantischen oceaan door middel van een kanaal. In het dep Canlal is de heer Brugerolles, republikein, tot senator gekozen. Volgens de Voltaire zou Gambetta voornemens zijn in de kamer het woord te nemen, om de staatkunde in het Egyptische vraagstuk, door hem voorgestaan, nader uiteen te zetten, llij zou bewijzen, dat hij even ver verwijderd was van de avontuurlijke staatkunde, die men hem toedicht, als van die van vrede tot eiken prijs, zonder waardigheid en zonder nut, door den heer de Freycinet verkondigd. De commissie van den Parijschen gemeenteraad, die in last had met de gasmaatschappij te onderhandelen over eene vermindering van den gas- prijs, heeft met de maatschappij eene overeenkomst getroffen. Het gas ter verlichting en verwarming zal verminderd worden tot 25 en voor beweeg kracht tot 20 centimes. Daarentegen zal de maatschappij eene verlenging harer concessie krijgen. Voorts is bepaald, dat, te beginnen met 1885, de maatschappij en de stad de helft der zuivere winst aan de verbruikers zullen afstaan Bruce, het Engelsche paard, dat hij de wedrennen te Longchamps den prijs won, heeft zijn eigenaar, den heer Rymill, de weddenschappen mede- gerekend, niet minder dan 300,000 fr. opgebragt. In den stal te Longchamps, waar men het voor den wedren onder dak had gebragtliet de eigenaar het dag eu nacht bewaken, uil vrees dat de Engelsehen hel een of ander kwaad zouden doen. Toen Bruce kort voor de rennen zich eenigzins ver moeid betoonde, goot men eene fleseh champagne in zijn krib, het paard slurpte dat vocht gretig op en werd terstond zeer levendig. -- Bij dc Jena-hrug te Parijs heeft men thans weder het lijk van een man uit de Seine gehaald, met den hals in een strik, waaraan een kei steen hing, en met den mond gestopt. Het ligchaam, dat 10 dagen onge veer in het water meest gelegen hebben, was goed gekleed, geheel in het zwart. Te Mureaux, dep. der Seine en Oise, is het gezin van den heer Andriettx aldaar, behalve deze zelf, na het gebruik van giftige paddestoelen overleden. De heer Andrieux zelf had er niet van gegeten, daar hij op reis was. Tehuis komende, vond hij zjjne vrouw, zijn schoonzoon en vier kinderen, een jongen van 14 en drie meisjes van 15 tot 25 jaar, aan af grijselijke smarten ten prooi. Zij bezweken spoedig, ondanks alle aange rende middelen. DUIT8CHLANB. Gelijk verwacht werd is Bismarck in den rijksdag, bij de tweede lezing van het ontwerp betreffende het tabaksmouopolie, opgetreden om zijne voordraglen te verdedigen. Hij verklaarde, dat hij geenszins betwisten wilde dal het tabaksmonopolie, als ieder monopolie, een kwaad is, maar de hervormingen, welke de rijksregering en de bondsregeringen noodzakelijk achtten, waren onuitvoerbaar, indien de middelen daartoe haar onthouden werden. En thans was het inderdaad meer dan tijd om te beslissen of de behoefte aan die hervormingen al of niet bestond. De rijkskanselier achtte in het bijzonder de hervorming van het Pruissische belastingstelsel hoogst noodzakelijk. Hij wenschle afschaffing der klassen-belasting en loonde de daaraan klevende bezwaren, vooral in de lagere klassen, aan waarin talrijke en vruchtelooze exectitiën voorkwamen, welk kwaad nog door gemeente belastingen verergerd weid. Dergelijke toestanden, zeide hij, leiden lol sociale beroering en tol landverhuizing op uitgebreide schaal; tegenover deze nadeelcn zinken de bezwaren van principiëlen aard in het niet, welke uitgaan van de zonderlinge opvatting, welke in de regering den algemeenen vjjand ziet. Men miskent de welwillende oogmerken van den keizer, die de ellende ziet en die wil wegnemen; het hoofddoel der regering is inder daad geen ander dan de belasting betalende ingezetenen te ontlasten. Verder zeide Bismarck, dat de //Verwendungsgezeiz" de regeling van uitgaven, die gevonden moeten worden uit geldenwelke uit de rijksinkomsten aan Pruis- sen zullen ten deel vallen, andermaal bij den Pruissischen landdag zou worden ingediend. Werd die wet weder verworpen, dan zou hij een be roep op de kiezers doen. Wat hel tabaksmonopolie betreft, dit werd in den rijksdag alleen bestreden uit partijpolitiek. Dal hij desniettegenstaande op zjjn post bleef, lag alleen hieraan, dat hjj getrouw bleef aan de belofte, door hem afgelegd toen hij in 1878 den keizer bij den aanslag op die» leven zag bloeden. Zijne hoop was gegrond op de Duitsche dynasliën, die tegenover gevaren van buitenslands en ter verdediging der monarchale be ginselen zich vast bij elkaar aansluiten en de nationale gezindheid in eere houden. Duitschland had hechte verbindingen met groote builenlandsche monarchiën, die dezelfde vredelievende belangen hebben. Bismarck eindigde zijne rede met den wensch, dat in den rijksdag partijbedoelingen mogten achterstaan bij de belangen der natie. De zoon van prins Wilhelm heeft bij den doop de namen ontvangen van Friedrich Wilhelm Victor August Ernst. De plegtigheid had plaats in het Nieuwe Paleis bij Potsdam en werd, behalve door den vader, den groot vader en den overgrootvader van het kinddoor een aantal vorstelijke per sonen bijgewoond. Uit Kassei zijn bevredigende berigten ontvangen omtrent den gezond heidstoestand van prins Karei van Pruissen; De geheimraad von Langeuheck heeft den keizer de geruststellende verzekering gegeven, dat de prins, on danks zijn 81 jaren, zeer krachtig is en dat hij dus, naar hel zich thans laat aanzien, de gevolgen van het ongeval te boven zal komen. De duizendjarige rozenboom, die bij den dom te Hildesheim staat, bloeit in dit jaar met een pracht en volheid, als in vele jaren niet het geval is geweest. De vrees, dat de plant zou gaan sterven, is verdwenen, nu de nieuwe uitloopers van de laatste jaren zich zeer krachtig hebben ontwikkeld. Eenige Joodsche familiën uit Russisch-Polendie naar Amerika wilden worden overgebragt, zijn te Hamburg afgewezen, op grond dat het comité wel aan uitgewekenen uit het keizerrijk Rusland, maar niet aan personen uit het koninkrijk Polen vrijen overtogt verschaft. Zjj zijn nu naar hun vaderland teruggekeerd. Uit Genève wordt gemeld, dat de top van den Risikopf bij Elm thans is ingestort, in dezelfde rigting als bij de eerste instorting, dus naar den kant van het dorp. Te Kiisnach, in het Zwitsersche kanton Bern, zijn op 21 Mei vier huizen in de asch gelegd; de bewoners van het perceel, hetwelk het eerst door het vuur aangetast werd, negen in getal, kwamen allen in de vlammen om. RUSL AIÏD. Een bevelschrift des keizers aan den senaat houdt indat graaf Ignatieff als minister van binnenlandsche zaken ontslagen en als zoodanig benoemd is graaf Tolstoi, president der akademie. Op een der voor Reval liggende Russische kanonneerbooten zijn twee officieren in hechtenis genomen, onder verdenking, dal zij lot de nihilisti sche partij behooren. PER TELEGRAAF. CAIRO, 12 Junij. Zoodra het berigt van het oproer te Alexandrië alhier was ontvangen, hebben de Duitsche en Ooslenrijksche consuls-generaal zich naar Derwisch pacha begeven en hem op weg derwaarts aangetroffen. Hjj zond onmiddellijk afdoende bevelen aan den minister van oorlog. Dienten gevolge werden kort daarna de troepen te Alexandrië. die lol op dat oogen- blik het oproer werkeloos hadden aangezien, te hulp geroepen, en zoo werd de orde hersteld. In een consulair rapport worden bijzonderheden medegedeeld, waaruit het ernstig karakter van het oproer blijkt. Het rijtuig van den Griekschen consul-generaal werd tegengehouden door Egyptische soldaten, die bem en de hem vergezellende personen noodzaakten af te stappen en hen mishan delden, waarbjj de consul door hevige stokslagen werd getroffen. Er wer den ook pogingen gedaan om den Engelschen consul en eenige zijner col lega's, allen in hunne rijtuigen, tegen te houden. De Italiaansche consul werd gekwetst door een steen die uit de menigte op hem werd geworpen. De echtgenoote van den Oostenrijkschen consul-generaal is bij hare terug komst van eene wandeling op straat mishandeld en beleedigd. De Engelsche consul aldaar heeft door een slag op hel hoold eene kneuzing bekomen. De toegebragte verwondingen zijn niet gevaarlijk. Volgens de laatste berigten zijn er 49 Europeanen en 8 inlanders gedood én 80 gekwetst. In andere depêches wordt gezegd, dat er 67 Europeanen zijn gedood. De consuls generaal hebben heden ochtend in het Britsche consulaat nog eene bijeenkomst gehouden en zijn vervolgens naar Derwisch-pacha gegaan. Deze heeft ten opzigte zijner voornemens geen definitief antwoord gegeven. PARIJS, 12 Junij. In de kamer vroeg de lieer Tenat aan den beer Frey cinetwelke berigten hij ontvangen had nopens de gebeurtenissen te Alexandrië éu welke maatregelen hij genomen bad. De minister gal een overzigt van de reeds bi kende feiten en verzekerde de kamer, dat alle maatregelen wa ren genomen om Frankrijk en de Fransche vlag te doen eerbiedigen, de nationale belangen te beveiligen. Deze mededeeling werd met toejuichingen begroet. LONDEN, 12 Junij In het lagerhuis heeft sir Ch. Dilke medegedeeld, dat de wonden der consuls te Alexandrië van geringeu aard zijn. De mili tairen handhaven er thans de orde. De kommandant der Superb is gemag- tigd, zoo noodig, mariniers aan wal te zettendoch heeft getelegrafeerd, dal de onlusten geen politiek karakter hebben. Heden namiddag ten 2 ure was het in dc stad zeer rustig. Op straat werd iedereen gevisiteerd en ontwapend. Het hoogerhuis heeft de bill, die het huwelijk van een man met de zuster zijner overledene vrouw wettigt, met 132 tegen 123 stemmen verworpen. PARIJS. 12 Junij. De Temps meldt: De lieer Humbert heeft zijn ontslag aangevraagd. Daar het hem door den president werd geweigerd, heeft hij verzocht om eene maand verlof. ALEXANDRIE, 12 Junij. De Europeanen verlaten Egypte zoo spoedig mogelijk. Het corps consulair heeft eene proclamatie uitgevaardigd, waarbjj de Europeanen vermaand worden zich rustig te houden, en vertrouwen op het Egyptische leger wordt te kennen gegeven. Heden is dc rust onge stoord gebleven. Het aantal dooden bij hef oproer van gisteren wordt op honderd geschat. CAIRO, 12 Junij. 's Namiddags werden de consuls bij den Khedive ontbo den, en daar troffen zij Derwisch en de andere commissarissen benevens Cheril-pacha en Arabi-pacha aan. Arabi nam de verpligting op zich al de bevelen van den Khedive getrouw na te komen, het prediken van oproer in de moskeën, de ministers-bijeenkomsten en de in vijandigen geest ge stelde dagbladartikelen te verbieden. De Khedive beloofde maatregelen te nemen ter bescherming van hel leven en de bezittingen der Europeanen. Derwisch was bereid om gemeenschappelijk met Arabi de bevelen van den Khedive uit te voeren. AKADEME-NIEIfWS. PROMOTIE AAN DE LEIDSCHE UNIVERSITEIT. Den 13deD Junij de heer J. C. G. Jonker, geb. te Amsterdam, in deregts- wetenscliap, na verdediging van zjjn akademisch proefschrift: Over Ja- raansch recht.

Leydse Courant | 1882 | | pagina 3