BUITENLANDSCHE BER1GTEN. C. P. Tielc, prol te Leiden; W. Pleyteconservator bij het museum van oudheden te Leiden; d'. B. F. Matlhes, te 's Gravenhage, J. A. Wijnne en M. S. Pols, beiden prof, te Utrecht. Nadat de secretaris kennis had gege ven van het overlijden van het buitenlandsche lid F. J. Chabas te Chélon, sprak de heer de Geer over Cicero's rede //pro Caecina" en de heer Leemans over cene plaats van Paulus Aegineta, betreflende verschillende pijlsoorten bij de ouden. Voor hel geregtshof te Amsterdam stond dezer dagen teregt G. van der Kodde, wonende te Amsterdam, beschuldigd van op 17 Februarij II. in het door hem met zjjne echtgcnoote en mede door andere huisgezinnen be woonde perceel in de Spaarndamstraat opzettelijk den brand te hebben ge sticht met een geleerd zeildoek, dienende tot bekleedsel van eene houten schutting in de keuken. Terwijl hij een oogenblik te voren in het door een tapper bewoonde voorvertrek in beschonken toestand zijne vrouw had mishandeld, kwam deze laatste zeer ontsteld terug met den uitroep,dal haar man den boel in brand stak. Hij werd gearresteerd, terwijl de brand, die zich reeds aan de zoldering begon mede te deelen, terstond gebluscht werd. De beschuldigde ontkende intusschen het hem te laste gelegde. De advocaat- generaal m'. Jolles oordeelde uit verschillende aanwijzingen het opzet en het gevaar voor menschenlevens bewezen en eischte eene tuchthuisstraf van vjjf jaren. De verdediger, mr. L. Drucker, trachtte aan te toonen. dat noch het wettig, noch hel overtuigend bewijs van schuld geleverd was en wees 'voorts op verzachtende omstandigheden. Hel hof heeft den beschuldigde schuldig verklaard, doch onder aanneming van verzachtende omstandigheden, zooals het weinig ernstig karakter der vrouw en zijn drift, en veroordeeld tot eene celstraf van 18 maanden. Te Amsterdam hield gisteren de Nederlandsche afdeeling van het Israë litisch Verbond hare jaarlijksche algemeene vergadering. De heer dr. A. S. Frank, rabbjjn te Keulen, hield eene redevoering over de vervolging der Joden in Rusland en werd bij herhaling toegejuicht. Ten gevolge van een twist, door minnenijd ontstaan, heelt een schil- dersknecht in de Lindenstraat te Amsterdam zjjn half-broeder met eene karaf eene wonde aan den hals toegebragt. De gekwetste werd in het gasthuis tir verpleging opgenomen. Zijne verwondingen zijn van ernstigen aard. In het verslag der zitting van den gemeenteraad van Enkhuizen, op genomen iu de Enk/t. Cour., leest men: De voorzitter geeft te kennen, dat het dagclijksch bestuur na het overlijden van den gemeente-ontvanger een onderzoek heeft doen instellen, en men lot de ontdekking is gekomen, dat *an de ontvangsten over 1880 niet is verantwoord een bedrag van ƒ2315,90. Een verder voortgezet onderzoek heeft aan het licht gebragt dal van 1881 aan ontvangsten onverantwoord is gelaten een bedrag van 3370. De lieeren Lakenman en Nijhofl geven hunne verbazing te kennen, dat zoo iets kon gebeuren, niettegenstaande alle kas-opnemiugen. De voor zitter licht toe, hoe dit mogelijk is geweest. Er wordt op gewezen, dat de borgstelling eene reële waarde van ƒ4500 vertegenwoordigt, zoodat die niet voldoende is om de schade te dekken. Intusschen kan niet vóór Jnlrj 1883, als wanneer de rekening over 1882 moet worden afgesloten, de zaak worden beëindigd. In de vuurwerkfabriek van de firma Ruysch te Utrecht zijn proefne mingen gedaan met de vuurpijlen, die door deze fabriek geleverd zullen worden ten dienste van de expeditie, welke in het begin der volgende maand naar Dicksonhaven vertrekken zal. Die vuurpijlen zullen daar dienst doen bij de waarnemingen van het noorderlicht. Op een afstand van 6 kilometers van het hoofdstation te Dicksonhaven. dat tot woonhuis voor de leden dei expeditie dient, zal nl. een observatiepost worden gebouwd, en zullen in beide stations gelijktijdige waarnemingen omtrent het noorderlicht worden gedaan. Vuurpijlen, witte en gekleurde, zullen daarbij worden gebezigd als waarschuwingseinen. De proeven slaagden volkomen. -- Eergisteren avond is de wisselwachter nabij het slation Rosmalen door den laatsten trein van Nijmegen overreden. Beide beenen werden van het ligchaam gescheiden en de dood volgde onmiddellijk. De man laat eene vrouw en vier jeugdige kinderen na. Een Duitscher van goeden huize had het hart van een 17-jarig meisje uit zijn land weten te veroveren. Daar de familie daarmede niet bijzonder ingenomen was, overreedde hij het meisje om met hem het oiiJerljjk huis te ontvlugten. Het jonge paar zocht in ons land eene wijkplaats. Eerst braglen zij een paar dagen te Zutphen door, en daarop vertrokken zij naar Arnhem. Intusschen was langzamerhand hel geld opgeraakt, enkele voor werpen van waarde waren reeds verkochten de jonkman had toenom in zijn geldgebrek te voorziende laagheid het meisje buiten haar weten in een huis van virJachte zeden te koop aan te bieden. Gelukkig kwam de politie daarachter; zij zette den laagliartigen vrijer over de grenzen en bragt het misleide meisje bij de bedroefde ouders terug. W.R.C Zaturdag namiddag zijn van een goederentrein nabij de brug te Zutphen twee wagens gederailleerd. Zij raakten van den trein los, werden omver geworpen en in elkaar geperst. De conducteurs zijn er bijtijds uitgesprongen. Drie koeijen van den heer A. VV. van der Sluis te Appelscha zrjti dezer dagen gedood, volgens verklaring van den veearts, door een zonnesteek. 's GRAVENHAGE, 13 Junij. Aan de hh. J. P. H. B. 11. Janssen, burgemeester van Belfeld, en A. Nanninga, burgemeester van Uithuizen, is, op hun verzoek, eervol ontslag vi rleend. Door Z. M. zijn benoemd: tot ontvanger der dir. belastingen en accjjn- scn te Veendam, de heer D. L. II. van Bassen Jongbloed, thans te Sloch- tcren, en tot ontvanger der dir. belastineen en accijnsen te Ameide, de heer J. II. II. Eelsingh, thans ontvanger der invoerregten en accijnsen te Vlis- singen Tot let raar aan de polytechnische school zijn benoemd de hh. J. A. van dér Klots, te Dordrecht, en P. van der Burg, te 's Gravenhage. Bij de algemeene rekenkamer zijn benoemd: tot eersten klerk, de tweede klerk A. J. C. Zeldenrijk, en tot tweeden klerk A. J. M. Stumpfl, tweede klerk bij het dep. van waterstaat, handel en nijverheid. De minister van marine zal Vrijdag aanst. geen gehoor verleenen. Z. K. II. de prins van Oranje heelt aan de Nederlandsche Maatschappij van Weldadigheid te Brussel als prijs voor hare loterij een prachtig zilveren milieu de table gezonden. Jl. Zaturdag heeft eene tweede zamenspreking plaats gehad tusschen den voorzitter der eerste kamer, dien dag alhier aangekomen, zijnen ambt- genoot van de tweede kamer der staten-generaal en den vice-president van den raad van state. Door het stormweder is eergisteren ochtend het grootste deel van de Scheveningsche vloot aan strand geslagen, terwijl een ander deel door men- schen- en paardenkracht naar boven werd getrokken. De schade is, hoewel niet aanzienlijk, toch vrij algemeen. EK'GEl.AND. LONDEN. 12 Junjj. In de Dublin Gazette is door de resering bekend gemaakdat 2000 f zal worden gegeven aan dengene, die inlichtingen geeft, leidende tot ont dekking van de moordenaars van den heer Bourke en van den korporaal Wallace, die hem ter bescherming vergezelde, 1000 worden uitgeloofd aan hem, die eenige geheime inlichtingen geeft, welke lot hetzelfde doel leiden, en 500 aan hem, die een persoon weet aan te wijzen, die de moordenaars geherbergd heeft. Te Leitrim, Tipperary en Edenderry zijn weêr een groot aantal pach ters van hunne hoeven verwijderd. Te Longford zullen eerstdaags 43 op straat worden gezet. Zij hebben allen geweigerd de verschuldigde pacht te betalen. In eene bijeenkomst van eene liberale vereeniging te Birmingham is besloten, den dag, waarop het vijf-en-twintig jaar zal geleden zijn, dat de heer John Bright die stad iu het parlement vertegenwoordigd heeft, feeste lijk Ie vieren door eene grootc demonstratie Ie zijner eere en door het op- rigten van een standbeeld en hel vervaardigen van een portret van den lieer Bright. The Pall Mall Gaz. deelt mede. dat het "Anli-SIavernij-Genoolschap" Ie Londen lot den heer Gladstone het verzoek heelt gerigt, dat het vraag stuk der afschaffing van de slavernij iu Turkije en Egypte onderworpen worde aan de conferentie, die zich met de regeling van de Egyptischeqtiaestie zal hebben bezig te houden. De kabinetschef heefl den secretaris van het genootschap doen antwoorden, dat de slavernij volstekt geen deel uitmaakt van het programma der conferentie en dat zijns inziens die quaestie daar ook moeijelijk zou kunnen worden te berde gebragt, als hebbende eigenlijk met het doel der diplomatieke bijeenkomst niets te maken. Het trekt de aandacht, hoezeer in hel laatste jaar de invoer van Indisch graan in Europa is toegenomen. In het afgeloopen jaar bedroeg die 900,000 ton tegen 300,000 in 1880. Voor Engeland is dit tegenwigt van den goed- koopen graanaanvoer van Noord-Amerika van dubbel belang, omdat daar door aanzienlijke sommen gelds naar Engelsch-Indië vloeijen en tot vermeer dering der welvaart dezer kolonie bijdragen. Door de hh. P. Orr and Sons te Madras is gekocht en naar Engeland gezonden een prachtige diamant van 67 karaten, Ier geschatte waarde van ƒ400,000. Bij het ploegen in het district Biliary is de steen verleden jaar aan den dag gekomen. Volgens de hier bij de dagbladen ontvangen berigten is de aanleiding tot het oproer te Alexandrië te zoeken in een twist in de "Rue des Soeurs" ontstaan tusschen een Europeaan en een Arabier. Het gerucht verspreidde zich in de Arabische wijken, dat de eerste den laatste gedood had, waarop ettelijke duizenden Arabieren, met messen en knodsen gewapend, de straten afliepen, de tegenkomende Europeanen aanvielen en de Europesche winkels en huizen openbraken en plunderden. De politie was deels onmagtig, maar bleef ook deels werkeloos. De Europeanen losten geweerschoten uit hunne vensters op de muiters, waarvan velen sneuvelden. De voornaamste winkels in de «Rue des Soeurs" zijn geheel vernield. De muiters haalden den Engel- schen consul Cookson uit zijn rijtuig en wondden hem gevaarlijk door een knodslag op het hoofd; ook de Grieksche consul en de Italiaansche vice- consul ontvingen gevaarlijke wonden. De hoofd-ingenieur van het Engelsche oorlogsschip Superb kreeg eene dóodelijkc wond. Het aantal dooden is ongeveer veertig. Egyptische soldalen herstelden in den laten middag de orde, joegen de muiters uiteen, bezetten de hoofdstraten en hoofdgebouwen en patrouilleerden door de voornaamste buurten. Vele Europesche vrouwen en kinderen vlugtien in de consulaten, andere op de eskaders. De eerste steen is gelegd voor de nieuwe handelsbeurs te New-York, die het grootste beursgebouw der Unie zal zijn en 3 millioen dollar moet kosten. Het gebouw zal langs Broadway 300 voet breed zijn en langs Heaverstreet 150 voet diep, daarbij 100 voet hoog, en de groote hal zal 200 voet bij 150 wezen. De beurs telt 3000 leden, die bijna den ganschen uitvoerhandel van New-York en drie vierde van die der Unie in handen hebben. Sedert de alschalfing van den slavenhandel is de zwarte bevolking iu de zuidelijke staten der Noord-Amerikaansche Unie op eene merkwaardige wijze toegenomen. Terwjjl in 1870 de negerbevolking 4,242,003 zielen telde, was zij in 1880 aangegroeid lot 5,643,891. Hieruit volgt, dat de zwarte bevolking in 10 jaren tijd met 33 pf.t. vermeerderd is. Van 1860 tot 1870 bedroeg de toename slechts ongeveer 5y2 pCt. FRANKRIJK. De commissie voor de begrooting heeft den minister van buitenlandsche zaken gehoord over een wets-ontwerp, waarbjj de regering een crediet

Leydse Courant | 1882 | | pagina 2