LEIDSCHE m. COCRAAT. WOENSDAG 14 J UNI J. Ue Courant verschijnt dagelijks, Zonen Feestdagen uitgezonderd, De prijs der Courant is per vierendeel jaars f 1.60, franco p. p. f 2. Afzonderlijke nommers zijn verkrijgbaar voor 5 cents. De prijs der AdverlentiPn is van 1—4 regels 1.iedere regel meer 25 cents. STADS-BERICHTEN. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN, Gezien art. 6 der Verordening van den ll(leD November 1880 Gemeente blad N°. 4 van 1881). Brengen ter algemeene kennis dat tot het doen Inschrijven van nienvre leerlingen voor de openbare scholen voor voor bereidend en voor meer uitgebreid iager onderwijs, gelegen heid zal gegeven v, orden voor die voor voorbereidend meer uitgebreid lager onderwijs voor jongens eil meisjes, in het schoolgebouw aan de Oude Pest; voor die voor meer uitgebreid lager onderwijs: der !e klasse, voor jongens, in het schoolgebouw aan de Aalmarkt der 1® klasse, voor meisjes, in het schoolgebouw aan de Boommarkt der 2C klasse, voor jongens, in het schoolgebouw aan de Pieterskerk straat der 2e klasse, voor meisjes, in het schoolgebouw aan de Breêstraat; en wel van den 5d,n tot en met den 17den Juni e. k., dagelijks (de Zondag uitgezonderd), van des voormiddags halfnegen tot negen uren, en op Maandag, Dinsdag, Donderdag en Vrijdag bovendien van hal/twee tot twee uren des namiddags. En geschiedt hiervan openbare afkondiging door plaatsing in de Leidsche Courant. Burgemeester en Wethouders voornoemd, DE KANTER, Burgemeester. Leiden, 31 Mei 1882. E. KIST, Secretaris. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN; Gezien art. 6 der Verordening van den 27"«e November 1879 (Gemeente blad n». 10); Brengen ter algemeene kennis dat door hen is benoemd: tot raad der Gebuurte n". 26 of n». 1 van Wijk VII de fleer NICOLAAS STADHOUDER, in de plaats van den Heer Cabel Josephus Heintz, die de gebuurte metterwoon heeft verlaten. En geschiedt hiervan openbare kennisgeving door plaatsing in de Leidsche Courant. Burgemeester en Wethouders voornoemd, DE KANTER, Burgemeester. Leiden 12 Juni 1882. E. KIST Secretaris. De BURGEMEESTER, Hoofd van het Gemeentebestuur van Leiden, brengt ter algemeene kennis dat op heden aan den Ontvanger der directe belastin gen alhier zijn ter baud gesteld twee op den 12dt0 Juni jl. invorderbaar verklaarde kohieren van de belasting op het personeel, dienst 1882/83, wijken I, II en III, en herinnert voorts een ieder aan zijne verplichting om zijnen aanslag op den bij de wet bepaalden voet te voldoen. En geschiedt hiervan openbare afkondiging door plaatsing in de Leidsche Courant. De Burgemeester voornoemd, Leiden 13 Juni 1882. DE KANTER. BI N N E N h A N i) S C H E B E 111 G T E N. LEIDEN, 13 Jnnij. Wolkbreuken elders, stortregen hier Men schrijlt ons: Wolkbreuken elders, stortregen hier, afgewisseld door eenige hagelbuijen hagel voor het opscheppen op rijpe aardbeziën en bloeijende rozen met heristkoude en harden wind, zijn gevolgd op eenc zomersche lucht, die door eene menigte onweêr geheel is ontstemd geraakt. Daarom is door enkele gure dagen op zooveel voorspoed, waarbij de meeste veldvruchten bijna eene maand vooruit zijn, nog geen verlies geleden, liet heeft meer plaats gehad dat kort voor of na den langsten dag de hooijers zich achter de hooistapels in het land verborgen legen de gure vlagen. Zelden daarentegen werden om dezen tijd poldermolens in de zeilen gezet, om overtollig water uit te malen, zooals nu in verscheidene polders geschiedt. De ingelanden, blijkbaar door bange vrees van te veel regen bevangen, malen hierbij hel levende water weg, om misschien over korten lijd, als de zomerwarmte zich hervat en droogte invalt, weder dood water uit den boezem in te laten en daarmede zich te vergenoegen, zooals reeds heelt plaats gehad. Bij kon. besluit van 2 Junij IJ. is de gemeente Amerongen aangewezen •als standplaats van een postkantoor. De raad van administratie van den Hollandsclien IJzeren spoorweg heeft op hare lijnen aan schoolgaande kinderen en kinderen van weeshuizen of gestichten, onder geleide, eene reductie van vracht toegestaan. Twee kinderen beneden de 15 jaren kunnen op één reloar reizen, terwijl voor kinderen boven de 15 jaren, alsmede hunne gelriders, de volle vracht wordt betaald. Het stoomschip Prins Alexander, van Batavia naar Amsterdam, ver trok op 12 Junij van Suez. De Zuidholland, op weg naar Java, passeerde op 11 Junij Oiiavos. Van Harderwijk zal op 21 dezer, onder bevel van den lste0 luitenant der artillerie J. M. Braam, vertrekken een detachement suppletie-troepen, sterk 50 man, benevens 3 onderofficieren, met bestemming naar Java, aan boord van hel stoomschip Insulinde De 2ds luit. der infanterie J. II. Saad- houder is als medegeleider van genoemd transport aangewezen. De opbrengst van het vervoer over den Nederlandschcn Rijnspoorweg over de maand Mei 1882 beliep 455 982.82%. Totale opbrengst van 1 Januarij 1882 af 2,042,466.89legen 1,979,856.10% in 1881, zQnde per dagkilomeler 59.75, legen 59 59. Lijn Leiden—Woerdenreizigers (14.771) 8089 78% bagage (16 t.) ƒ96 25, bestel-, ijl- en vrachtgoederen (1575 t.) 1852.04, levende dieren en rijtuigen 289.52. Toiale ontvangst 10,327 59%. Toiale ontvangst van 1 Januarij 1882 ad 42,513.32%, legen 42 766.02% in 1881, zijnde per dagkilometer 7 82, tegen 7.86. In de afgeloopen week zijn de Katwijker kustvisschers met een mooije vangst aangekomen; zij bcsomrien /90 a ƒ150 in 5 a 6 dagen reis Besteed werd voor tarbot 2 a ƒ5.50, tong 15 a 35 ets., bunschol 40 a 70 ets. per stuk; binnenlek f 3.50 a 5. scharren ƒ3 a 74 50 en keu /0 70 a 1 per mand. Door onstuimig weder zijn de schuiten hoog op strand gegaan. liet Vad. meldt: Door een vrij groot aantal letterkundigen en vereer ders is dezer dagen te 's Hage eene vergadering gehouden ter bespreking van de vraag, op welke wijze men aan de begaafde schrijfster mevr. A. L. G. Bosboom Toussaint hulde zou kunnen brengen bij gelegenheid van haar 70'° verjaardag, den 16dtn September a. s. Na ampele bespreking werd be sloten, haar eene buste in marmer en een album aan te bieden Eene com missie, bestaande uit de bil.: dr. Jan ten Brink, president; A. A. Vorster- man van Oycn, secretaris; Henri J. Stemberg; penningmeester; mr. C. Vos- maer en A. Werumeus Buning, vverd met de uitvoering van dit plan belast. Zondag aanst. zal te 's Hage de vergadering plaats hebben der afge vaardigden van de vrijmetselaarsloges van het Nederlaudsch Groot-Oosten, ter verkiezing van een grootmeester-nationaal in de plaats van wijlen Z. K. 11. prins Frederik. Tc Rotterdam is door een belangstellend lid der gemeente aan dea kerkeraad der Ned. herv, gemeente hel aanbod gedaan om voor zijne reke ning aan de oostzijde der stad eene school, met bewaarschool en onderwij zerswoning, te laten bouwen en van bet noodige schoolameublement te voor zien. De kerkeraad beeft met dankbaarheid dit aanbod aanvaard. Zaturdag morgen is over de stad Dordrecht eene windhoos getrokken, die geduchte sporen van hare kracht heeft achtergelaten. Pannen vlogen van de daken en ruilen werden ingedrukt. O. a. werd van de sociëteit //de Vriendschap" voor een groot deel het dak vernield In tal van particuliere tuinen en op wandelwegen werd eene menigte fraaije hoornen ontworteld of van de takken beroofd. Het meest echter leden de kramen op het Schellersplein. Eene kraam werd als het ware in elkander geschoven, ter wijl van eene andere het geheele dak werd weggenomen en in de Voor- straalshaven neêrgeploft. En wat de schade nog grooter maakte, was de geweldige stortregen, die nederviel, zoodat wat van den inhoud der geteis terde kramen door den wind werd gespaard, door den regea bedorven of beschadigd werd. Aan de Augustijne-kerk werd eene elcclriseer-machine, welke daar was opgesteld, uit elkander gerukt en de stukken over de Voorstraat verspreid. Op de Voorstraat werd eene groenleuvronw uit Zwijn- drechl door eenige planken, welke van eene kraam waren gerukt, legen den grond geworpen en met gebroken bern en verschillende kneuzingen opgenomen. Te Goedereede werden dezer dagen van twee op stal slaande paarden de slaarlen afgesneden. Aan den rijksveldwachter aldaar mogt het geluk ken de jeugdige daders op te sporen. Zij hadden liet haar verkocht, om eens goed kermis te kunnen houden. De taal- en letterkundige aldeeling der kon akademie van wetenschap pen te Amsterdam hield gisteren eene gewone vergadering. De volgende zes nieuwe leden werden door den president, den heer Opzoomer, in hartelijke noorden, welkom gelreelen; nl de lilt. Bellaer Spruylprof. Ie Amsterdam

Leydse Courant | 1882 | | pagina 1