LEIDSCIIE COURANT. 1882. V. 135. MAANDAG 12 JUNIJ. ST A DS-BE RICHTEN. BINNENLANDSCHE BER1GTEN. re», I)e Courant verschijnt dagelijks, Zon- en Feestdagen uitgezonderd. I)e prijs der Courant is per vierendeel aars 1.50franco p. p. f 2. Afzonderlijke nommers zijn verkrijgbaar voor 5 cents. De prjjs der AdvertentiPn is van 1—4 regels 1.iedere regel meer 25 cenls. BU deze Courant behoort een Bljvoegoel. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der gemeente LEIDEN brengen ter kennis van belanghebbenden dat de gelegenheid lot inschrijving van leer lingen voor de Hoogere Burgerschool voor meisjes wordt open gesteld tot den 27'° Juni e. k., des Maandags en Dinsdags van iedere week, des namiddags van half drie lot vier uren in het lokaal aan de Oude Vest, waarin die inrichting thans is gevestigd, terwijl het eerste admissie-examen zal aanvangen op Donderdag den 6'° Juli e. k. des voorniiddags te vegen uren. Burgemeester en Wethouders voornoemd, DE KANTER, Burgemeester. Leiden, den 5"> Juni 1882. E. KIST, Secretaris. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der gemeente LEIDEN Gezien art. 8, le alinea, der wet van 2 Juni 1875 Staatsblad N\ 95), tot regeling van het toezicht bij het oprichten van inrichtingen, welke ge vaar, schade of hinder kunnen veroorzaken; Brengen hg deze ter atgemeene kennis dat door hen op heden af«r(|- zend ls beschikt op het verzoek van G. J. II. Speet, tot het oprich ten van eene hutdenzouterij en klopperij in het perceel aan de Oranje gracht n" 70. En geschiedt hiervan openbare kennisgeving door plaatsing in de Leidsche Courant. Burgemeester en Wethouders voornoemd, DE KANTER, Burgemeester. Leiden, 8 Juni 1882. E. KIST, Secretaris. k— IH l IVi IK 5% 3K 2%: 7Mii lani LEIDEN, 10 Junjj. Burg. en weth. bieden aan den gemeenteraad ter vaststelling aan het kohier der plaatselijke directe belasting, dienst 1882. Op de begrooting is die belasting uitgetrokken tot een bedrag van 121.500; met inbegrip van pCt. voor kwade posten moet geheven worden f 127,575. Daar hel be lastbaar inkomen thans bedraagt 5,612,530 is hel kohier opgemaakt met eene heffing van 2 '4 pCt. Ter benoeming van een onderwijzer om belast te worden met het onderwijs in de Fransche taal aan de leerlingen der openbare scholen 3'* en 4d' klasse, op eene jaarwedde van ƒ200, worden voorgedragen de hh. J. A. Buys, I. Korswagen en H. J. Vonk, allen onderwijzers alhier werkzaam. Door commissarissen der bank van leening is bij den gemeenteraad een voorstel ingediend, omtrent eene nieuwe regeling van de tracleuienten der ambtenaren bij die instelling. Zjj achten dienoodig, omdat de operation der bank in den iaalsten tjjd belangrijk zijn verminderd, zoodat bet admi- nistratieloonhetwelk ten deele in hel inkomen der ambtenaren moest voor zien le ver is gedaald dan de som waarop bij de vroegere regeling was gerekend. Commissarissen stellen voor de betrekking van tweeden klerk te doen vervallen en diens tractement, ƒ500 en 10 pCt. in het administratie- loon, onder de overige beambten te verdeelen. De beambten zullen alsdan genieten: de controleur /1750, de onderkassier ƒ975, de boekhouder ƒ825, de taxateur ƒ875, de klerk 675. Ook de verdeeling van hel administratie- loon ondergaat daardoor eenige verandering. Burg. en weth. vereenigen zich met dit voorstel, maar meenen dal ook, ingevolge de vermindering van het personeel, de bepaling betreflende de le stellen borgtoglen moet worden gewijzigd. Op het verzoek van het bestuur der Vereeniging Musis Sacrum lot het leggeu "van een walerbnis door de gedempte Binnenveslgracht en het Plantsoenter (aansluiting aan de nabij gelegen leiding der Duinwater-maatschappij, stellen Jrarg. en. weth. voor gunstig te beschikken. Reeds vroeger werd door burg. en weth aan den raad medegedeeld dal .45:het lokaal op het Pielerskerkplein niet meer voldeed aan de behoefle van 4e jongensschool 2de kl. Het was dringend noodig in het gebrek aan ruimte -le voorzien; en een plan van verbouwing werd opgemaakt en aan de goed keuring der scboolautoriteiten onderworpen. Daaibij is gerekend op hel aan trekken van eenige aan hel schoolgebouw grenzende percelen, die voorlnopig zijn aangekocht. Bij de plaatselijke schoolcommissie is echter de vraag ge rezen of het niet wenschelrjk ware voor de jongensschool 2e kl. een nienw lokaal in le rigten, en het lokaal op het Pieterskerkplein te verbouwen voor de op te rigten school 3d' UI. n». 4, waartoe eerlang zal moeten worden overgegaan. Burg. en weth. erkenden de juistheid dezer opmerking en de den onderzoek naar eene geschikte plaats voor de oprigling eener jongens school 2de kl. Het bleek hun, dat hel Caecilia-gasthuis in de Vrouwenkamp daarvoor voldoende gelegenheid aanbood en wel in dat gedeelte, hetwelk uitkomt in de Kerksteeg. De schoolcommissie was van gevoelen, dat de be doelde plaats, wal de ruimte betreft, gevoegelijk voor eene school kon ge- biuikt worden, maar zjj aarzelde dit te onderschrijven met het oog op de buurt waarin het Caecilia-gasthuis was gelegen, op grond van de bekende bezwaren. Intusschen gaf de commissie in overweging, alvorens definitive plannen te doen opmaken, aangaande de vraag, waar de school zal ge plaatst worden, eene beslissing van den gemeenteraad uit le lokken. Burg. en weth. achten de bezwaren door de schoolcommissie niet van gewigt ontbloot, maar echter niet van dien aard om van de plaatsing der school aldaar af te zien; door le nemen maatregelen zullen die bezwaren voor een groot deel worden opgeheven. Zij stellen dus in beginsel voor te besluiten een gedeelte van het voormalige Caecilia-gasthuis in te rigten tot eene jon gensschool 2' klasse. Door den pachter der tolgelden aan bel Zijlbek, L. van der Lubbe, is vrijstelling verzocht van de nog door hem verschuldigde pachtsom, ten be drage van 2347.50, voornamelijk op grond van liet toenemen der sleep en stoombootdiensten op de Zijl. Burg. en weth. meenden djl er allezins termen bestonden om op dat verzoek gunstig te beschikken, gaven hiervan mededeeling aan het gemeentebestuur van Alkemade aan welke gemeente al wat de pacht meer opbrengt dan ƒ700 'sjaars moet uitgekeerd worden. Dat gemeentebestuur antwoordde geen vrjjlieid le hebben gevonden in bedoelde kwijtschelding te treden, wegens de groote uitgaven, welke ten laste der gemeente komen. Burg. en weth. stellen dientengevolge voor, daar van gc- lieclc kwijtschelding geen sprake kan zijn, den adressant te ontheffen van de betaling van de nog verschuldigde 738.33 voor den tijd van 13 maan den, berekend naar een bedrag van ƒ700 per jaar. Op een verzoek van VV. van der Meer, pachter van de opbrengst der gabelgelden aan het Delfsche trek pad, om vermindering der verschuldigde pachtsom, mede op grond der in werking gekomen sleepdienst, stellen burg. en weth. voor afwijzend te beschikkenomdat zij meenendat het den adressant voor de verpachting bekend was dat eene tweede sleepdienst in werking zou komen. Het getal der in het Werkhuis alhier opgenomenen bedroeg gedurende deze week dagelijks van 44 tot 63 volwassen personen en 5 lot 12 kinderen. Heden is door de politie alhier een manspersoon, genaamd B. D., alhier niet le buis belioorende, wegens bedelarjj aangehouden en naar de gevangenis te 's Gravenhage overgebragt. Tegen zekeren W. S. is door de politie alhier proces-verbaal opgemaakt, wegens het te Delft arglistig zich toeCigenen van een paard ten nadeele van een landbouwer te Waddinxveen, welk paard op de markt alhier verkocht is. W. S. bevindt zich in hechtenis. Gisteren avond heeft een fourier van het 4e reg. infanterie, alhier in garnizoen, een jong menscli, getracht zich door middel van een schol van het leven te berooven De kogel ging terzijde langs de borst heen en bragt hem eene ernstige verwonding toe. De hh. Wertheim Gompertz en Jolles C\ te Amsterdam deelen aan het libl. mede, dat de maandelijksche West-Indische maildienst tot stand komt, terwijl de oprigters voortgaan hel benoodigde kapitaal zooveel mogelijk in aandeelen bijeen te brengen. Op het Christ, nationaal zendingsfeest, te houden op 5 Julij a. s. Ic Heilo nabij Alkmaar, zullen als sprekers optreden: de hh. d'. C. F. Grone- meijer te Apeldoorn, openingsrede; dr. A. W. Bronsveld le Utrecht, d'. Creutzberg te Arnhem, baron van Doorn van Westkapelle te 'silage, A. Dijkstra, zendeling le Clieribon. dr. F van Glieel Gildemeesler le Dalfsen, d\ W. II. Gispen te Amsterdam, dr. A. J. Th. Jonker te Rotterdam, d'. H. I. Hogerzeil te Amsterdam, d». A. J. Kan te Velp. d». J. G. Knottnerus te 'sHage, d'. F. Lion Cachet te Valkenburg. T. M. Looman Ic Amsterdam, d'. Sclinllcr tot Peursem te Alkmaar, d'. P. Wagemakcr te Hilversum, d« A. Wartena le Amersfoort, jhr. van Weede van Dijkveld te Utrecht, generaal von Wrangel au f Lindenlierg te Utrecht, d». P. van Wijk Jr. te Enkhuizen,

Leydse Courant | 1882 | | pagina 1