BUITENLAN DSCH E B E R I GTE N. in de faculteit Jer wis- en nalunrkunde aan de rijks universiteit te Utrecht, met dankbetuiging voor de door hem gedurende vele jaren den lande bewe zen diensten. De heer mr. H. L. Drucker, advocaat te Amsterdam, is benoemd tot hoogleeraar in de faculteit der regtsgeleerdheid aan de rijks universiteit te Groningen, om onderwijs te geven in het Romeinsche regt en zijne geschiedenis. Tot ontvanger der registratie en domeinen zijn benoemd: Ie Appinga- dam de heer R. Swaving, thans in dezelfde betrekking te Raalte; te Raalte de heer H. S. van Sloolen, en te Heerlen de heer F. O. Gorter, beiden thans surnumerair der registratie. Bij de algemeene rekenkamer zijn benoemd tot commies de heer C. F. Rechlien Morra, thans adjunct-commies; tot adjunct-commies de heer F. i. Mondt, thans eerste klerk. Gisteren stond voor het geregtshof alhier leregt J. VV. K., oud 26 jaren, schoenmaker, maar laatstelijk schippersknecht van beroep en wonende te Vlaardingeu. Hem wordt ten laste gelegd, dal hij in den avond van 28 Dec. jl zich aan boord bevindende van hel vaartuig de F route Johanna, liggende aan de Geldersche Kade te Rotterdam, waarmede hjj in dienst van schipper H. dien dag van Vlaardingen gekomen was, zich zou hebben schuldig gemaakt aan diefstal van een bankbillet van ƒ40, een nieuwen duflelschen jas en van een paar nieuwe laarzen, uil de kist en ten nadeele van den schippersknecht II.die hem dien avond in zijne dienst zou komen vervan gen. De kist, die zorgvuldig gesloten was, moest besch. met een valschen sleutel hebben geopend. De besch., die bij zijn heimelijk vertrek zijn eenig paar schoenen en zijn eenigen jas op de schuil had achtergelaten, ontkende het hem ten laste gelegde leit en gaf voor dat hij op aanzoek van een vreemden schipper met dezen naar Brussel was vertrokken, nadat hem een jas en schoenen en ook geld door dien schipper gegeven was. Deze bewering merkte de adv.-gen. mr. Gregory echter als gelogen aan. Hij had de intime overtuiging dat besch. den diefstal had gepleegd en achtte het bewijs daarvoor voldoende geleverd. De cisch strekte tot veroordeeling van besch. tol 2 jaren eenzame opsluiting. De verdediger, mr. Jentink, meende wel dat vermoedens aanwezig waren voor de schuld van dezen besch., maar hij geloofde niet dat deze hier tol bewijs konden strekken. Het verhaal van zijn client kwam hem overigens niet onwaarschijnlijk voor en hij concludeerde, daar hel ten laste gelegde z. i. niet regtens was be wezen. tot vrijspraak van zjjn cliënt. De uitspraak is bepaald op aanstaan den Donderdag. De arrond.-regtbank alhier heeft heden uitspraak gedaan in de zaak van C. tegen W.waarin het betrof eene vordering van den eersten tot ontbinding van een beweerd contract van huur van diensten. De regtbank heeft bij haar vonnis overwogen, dat de eischer noch door de overgelegde correspondentie, noch op andere wijze zijne vordering had bewezen. De regt bank overwoog echter dat de door den eischer opgedragen en door den ge daagde aangenomen eed lot beslissing der zaak kon leiden en droeg daarom den laatsten op den eed. gewijzigd zóó als door den gedaagde was verlangd af te leggen, met veroordecling van deu eischer in de kosten. Gisteren was het 40 jaar geleden, dat de heer Völlmar, kapelmeester van de kon. militaire kapel, in Nederlandsche dienst trad. Toen hij des morgens de repetitiezaal in de kazerne binnentrad, werd hjj met fanfares ontvangen, door den tweeden kapelmeester, den heer van der Linden, na mens het corps muzikanten hartelijk gelukgewenschten werd hem namens deze als souvenir aangeboden een zilveren pièce de milieu. Een album met de namen der gevers, gecalligrafeerd door den sergeant Quarter, was bij dat (raaije cadeau gevoegd, waarvoor de heer Völlmar zijn hartelijkste!) dank betuigde. Ook de kolonel van het reg. grenadiers en jagers wenschle namens de officieren den jubilaris geluk. BELGIE. Woeusdag morgen zijn bjj het Luxemburgsche station te Brussel twee treinen in volle vaart tegen elkander geloopen. De botsing was vreeselijk en toch werd niemand doodelijk getrofien. Een machinist heeft twee ribben gebroken en een conducteur een been, maar verder zijn de kneuzingen van betrekkelijk weinig beteekenis. Vjjf passagiers en twee treinbeambteu be kwamen cenige geringe wonden. De schade aan het materieel is zeer groot. De koning, die juist met een extra-trein bet slation binnenreed, zag wal er gebeurd was en liet stoppen. Z. M. bezocht de gekwetsten, die zich in eene zaal bevonden, en onderhield zich met hen gedurende eenige oogen- blikken met zijne bekende minzaamheid. ESIGEIiAISD. LONDEN8 Junij. Bjj het lagerhuis is een petitie ingediend door de «Association of Pro tection of Trade Societies", vertegenwoordigende 43 verecnigingen en 23000 leden, waarin geprotesteerd wordt tegen de onrustbarende verspilling van den publieken tjjd aan onbeduidende vraagpunten en nultelooze discussiën. Het is bekend, dat de zaal van het lagerhuis geen volJoende ruimte biedt voor het publiek en de pers niet alleen, maar zelfs ook voor zijn eigen leden. Bjj belangrijke zittingen blijft dan ook een groot deel der leden staan. Het publiek kan slechts bij kleine gedeelten toegelaten worden en wordt bjj wijze van troepen uit en in gelaten, en dat de pers zoo slecht van plaats bedeeld is, daarin heeft zij zich reeJs lang met hel onvermijde lijke getroost. De noodzakelijkheid om in dezen onhoudbaren toestand ver andering te brengen is dan ook door het huis erkend en binnen kort zal de minister van openbare werken plannen indienen, om het gebouw te ver- grooten. Michael! Davilt heeft sedert zijn terugkeer Ie Dublin drukke bespre kingen gehouden met de overige leiders der Landleague. Eerstdaags ver trekt hij naar Amerika, om tot vernieuwde medewerking en offervaardigheid voor de goede zaak op te wekken. De Daily News bljjft, wat de Egyptische zaken betreft, gelooven dat de Porte met Arabi-pacha in verstandhouding staat en tracht haar gezag in Egypte uit te breiden op eene wijze, waarmede Engeland en Frankrijk toch ten slotte geen vrede kunnen hebben. De Times daarentegenofschoon den langzamen gang van zaken betreurende, is van meeniug, dat Engeland en Frankrijk toch ten slotte hun doel zullen bereiken. Blijkens een officieel rapport zijn in hel laatste vijftal jaren 1818 ljjken binnen het gebied der hoofdstad uit de Theems opgevischt, 1270 man nen en 548 vrouwen. Volgens de uitspraken der coroners is het zeker, dat in 1084 gevallen aan toeval en in 112 aan zelfmoord is te denken. Om trent 599 lijken valt met zekerheid geen uitspraak te doen en men siddert bij het denkbeeld, van hoeveel nooit ontdekte misdaden deze lijken spreken. Onder deze waren 58 kinderen van minder dan een jaar. Dezer dagen is eene bjjeenkomst gehouden door de commissie tot onder sleuning der slagtoflers van de jongste geloofsvervolgingen, welke in Rus land tegen de Israëliten hebben plaats gehad. Uit het verslag, bij die gele genheid uitgebragl, bleek dat hij de commissie is ingekomen een bedrag van 82468 Hierbij is gevoegd eene som van 5000 uit Parjjs en uit Frank fort cn 3000 nit Weenen. Van opgemeld bedrag was nog beschikbaar in een ronde som 25000 Er was op nieuw een aanmerkelijk bedrag ter beschikking van de uitvoerende commissie te Brody gesteld, namelijk 20000 Van het bestuur der Israëlitische armverzorging te Londen was het berigt ontvangen, dat de kas binnen eenige dagen zou zijn uitgeput. Genoemd bestuur had 1564 personen, oud en jong, over den Oceaan ge voerd; dit had eene uitgaaf gevorderd van 5328 Kwam er geen geld in kas, dan zou Londen overstelpt worden door behoeftige Israëliten. Met het oog op de dringende behoefte aan krachtige ondersteuning zal door de com missie een beroep op de natie worden gedaan. Te Londen is eene bijeenkomst van afgevaardigden der nihilisten en der Amerikaansche fenians gehouden, met hel doel om tol ectie vereeniging te komen. Een gedelegeerde uit Moskon voerde het woord en verklaarde, dat de nihilisten nooit trachten zouden de Engelsche constitutie Ie onder mijnen, hoeveel sympathie zij ook voor de Ieren en hunne grieven hebben, daar de nihilisten de Engelsche staatsregeling als eene model-regering be schouwen, die zij zoo gaarne in hun eigen land zouden zien invoeren. Ten slotte werd besloten, een bond van eendragt lusschen de beide partijen op te rigten, waarvan de voorwaarden nader zullen vastgesteld worden. De jonkman te Leicester, die wegens zjjne poging om der prinses van Wales een hand te geven tof eene strenge gevangenisstraf werd veroordeeld, is thans, op verzoek van den prins van Wales en z^jne gemalin, weder in vrjjheid gesteld. Men acht dit een gunstig teeken voor den 17-jarigen jongeling, die ook door een al te strengen regter lot 10 jaren tuchthuisstraf veroordeeld werd, wegens het schrijven van een dreigenden briel betreffende de koningin. Bij een optogt van Sanger's circus door de straten van de stad Runcorn zijn de paarden op hol geraakt. Acht ponnys, die voor een kleinen zege wagen gespannen waren, schrikten door het vallen van eene ladder, sloegen op hol en bragten de paarden ook aan den gang. De wild geworden dieren renden onder de menigte toeschouwers, en ongeveer twaalf peronen werden ernstig gewond. Kapitein Robsenvan het stoomschip Jesmond, beweert op de reis van Messina naar New-Orleans een nieuw eiland op 200 mijlen afstand van Madeira ontdekt te hebben. Menschrn vond hij er niet, wel sporen dat hier vroeger menschen gewoond hadden; zelfs eene goed bewaard gebleven mummie in een steenen omhulsel en overblijlelen van nijverheid. Zonderling is, dat op de plek waar thans het eiland zich bevindt, vroeger zee was van grootc diepte. De kapitein gelooft, dat dit eiland in een voorhistorisch Ijjdperk deel heeft uitgemaakt van een uitgestrekt bergland, dat later door de zee werd verzwolgen en thans eerst weder te voorschijn komt. Uit Caïro meldt men aan de TimesDe opper-ceremoniemeester Zul- ficar-pacha en Hassan Helmi-pacha zijn naar Alexandriè vertrokken om de commissarissen namens den Khedive te ontvangen. Ook Arabi heeft zich door den onder-minister van oorlog Jussuf-bey doen vertegenwoordigen. Het opwerpen van versterkingen is gestaakt, maar daarentegen wordt alles gedaan om hel volk op te rujjen, door het praatje te verspreiden, dal de Khedive Christen is geworden en het land aan Engeland heeft verkocht. Hoe ongelooflijk zrj ook mogen klinken, vinden dergelijke geruchten altijd nog bij sommigen geloof. Men meent, dat Arabi op alle mogelijke wjjzen zal beproeven invloed op Derwisch-pacha te oefenen, maar dal, indien laatst genoemde standvastig blijft en van geen overeenkomst wil weten, Arabi zijn laatste troel uitspelen, de telegraphische gemeenschap afsnijden en de Porte openlijk uitdagen zal. Aan de Standard schrijft men: In eene bij Arabi-pacha gehouden ver gadering hebben de hoofden der liberale partij, na eene langdurige en on stuimige beraadslaging, besloten niets te ondernemen vóórdat Derwisch- pacha de bedoelingen van den Sultan ten opzigte van den Khedive zal hebben doen kennen. Zij verklaarden zich te zullen onderwerpen aan al de voor waarden, welke de Sultan hun zou kunnen opleggen, mits de Khedive werd afgezet. Indien hun echter deze voldoening werd geweigerd, zouden zij zich, met gevaar van hun leven, op den Khedive en zijne vrienden wreken. Ali-Fehmi en Abdallah vooral lieten zich heftig uit. Zij zwoeren Tewfik om het leven te zullen brengen, liever dan te dulden, dat Arabi-pacha, hetzij door de Europeanen, hetzij door de Turken uit Egypte verjaagd werd. Door eenige Amerikaansche dames is aan mevrouw Garfield een zijden kleed ten geschenke aangeboden. Het eigenaardige van dit geschenk is, dat het gewaad geheel Amerikaansch is cn de schenksters eene vereeniging vormen tot bevordering der inlandsche zijdeculluur. De ruwe zijde is van

Leydse Courant | 1882 | | pagina 2