LEIDSCIIE COURANT. 1882. V. 134. ZATURDAG 10 JUNIJ. Us Courant verschijnt dagelijks, Zon- en Feestdagen uitgeionderd. Afsmderlijke nommers tijn verkrijgbaar voor 6 cents. De prijs der Adverlenlifn is ran 1—4 regels 1 he ]>rijs de> Courant is per nerendeel )aars /I.60, franco p. p. f 2. iedere regel meer 25 cents. BINNENLANDSCHE BEK1GTEN. LEIDEN, 9 Junjj. Door de ministers van oorlog en van binnenlandsche zaken zijn nieuwe voorschriften vastgesteld met betrekking tot de afgifte van attesten van goed zedelijk gedrag voor vrijwilligers en plaatsvervangers bij de militie. Genoemde ministers zijn van gevoelen, dat veroordeeltugen wegens feiten, welke vallen onder art. 18 der wet van 29 Juiijj 1854 en voor het intreden van het 17e levensjaar zijn gepleegd, niet langer op zich zelve een beletsel behoeven op te leveren voor de afgifte der bedoelde getuigschriften. De commissie voor de examens van apothekersbediende, zitting houdende te Middelburg, heeft aan twee candidaten eene akte van bevoegdheid uitge reikt, zjjnde de hit. J. van Beveren, wonende Ie Zierikzee, en J. Daenen. wonende te Vlissingcn. Twee candidaten werden afgewezen. Het stoomschip Conrad, van Batavia naar Amsterdam, en de Noord- Holland, van Batavia naar Rotterdam, zijn op 8 Junij te Marseille aange komen. De Prins van Oranje, op weg naar Batavia, is op 8 Junjj van Pori-Saïd vertrokken. Tot leden van het hoofdbestuur der maatschappij tot Nut van '1 Alge meen zijn gekozen de heeren A. Moens. met 389, en dr. II. C. Rogge, met 406 stemmen. Aan deze verkiezing is door 123 departementen deel genomen. Het badsaizoen te Katwijk zal Maandag aanst. geopend worden. Te Monster werd dezer dagen door iemand een bit te koop aangebo den, waarop twee personen zich bij hem vervoegden en hem te Botterdam in de "Romein" bescheidden. Daar kwam de koop tot stand voor /250. Terwjjl de koopers met den eigenaar van den hit naar binnen gingen om Item te betalen, zou de knecht builen met den hit op en neer loopen. liet gevolg was, dat de man geen geld kreeg, en de zoogenaamde knecht met den hit verdween. Te Kraltngen waren gisteren vier werklieden uit Rotterdam bezig met het afbreken van een woonhuis. Onverwachts viel de voorgevel, ter wijl zij een ander gedeelte van hel huis afbraken, op hen neder, waardoor twee hunner onder puin en balkeu bedolven en zwaar gekwetst werden; zjj verkeeren in levensgevaar. Omtrent de feestelijke opening van den electrischen stoomtram te Zand- voort op gisteren meldt het übl.Ten 12 unr vereenigden zich de genoo- digden in het feestelijk gedecoreerde stationsgebouw der Haarlem—Zandvoort. spoorwegmaatschappij, waar zjj door het bestuur der electrische tramweg maatschappij werden ontvangen. De heer L. II Wertheim. commissaris der maatschappij, heette hen met een kort woord welkom. Ten een uur onge veer zette de stoet zich in beweging naar het "Abri", dat halverhoogte de passage voor den tramweg gebouwd is. Men steeg in den reeds klaar staan- den wagen, en na ongeveer vier minuten bereikte men zonder eenig op onthoud hel park Kostverloreneen allerliefst, midden in de duinen gelegen boschje, waar reeds eenige villa's en een café restaurant zijn verrezen. Een bezoek aan en een rit op den electrischen tramweg is ieder aan te bevelen. Het maakt een magtigen indruk, als men dien wagen zonder zigtbare be weegkracht zich langs de rails ziel voortbewegen, en men vraagt zich on willekeurig af. wat er nog in het verschiet ligt. De hier gebezigde iurig- ting verschilt in één opzigt van de Parijsche. Daar tóch werd de stroom- geleiding gevormd door opgehangen buizen, waarin zich een wagentje met daaraan bevestigde draadgeleiding bewoog, terwijl hier de rails zelf de ge leiding uitmaken. Het nadeel, dat de paarden, die in aanraking zouden kunnen komen met de rails, een schok konden krjjgen, wordt weggenomen door de overwegen te isoleren. Daartoe zijn geïsoleerde lasschen aangebragl, terwijl men den stroom door middel van gcleiddraad gelegenheid gaf, zijn weg te vervolgen. Door wijlen den heer C. Poelte Monnikendamzjjn besprokeneen legaat van ƒ2000 aan de r k. armen aldaar, een legaat van ƒ1000 aan liet r. k. weeshuis aldaar, en een legaat van ƒ2000 aan de kerk der r. k. gemeente aldaar. De commissie van onderzoek in de christelijke opvoedkunde, alsmede iu de bjjbelsche, kerkelijke en vaderlandsche geschiedenis, ingesteld door de hoofdcommissie der Vereeniging voor christelijk-nationaal schoolonderwijs hield op 7 Junjj hare gewone jaarljjksche zitting in het Gebouw voor kunsten en wetenschappen te Utrecht. Zij bestond uit de hh. m' M. Bichon van IJsselmonde. voorziiter. A Meijer, secretaris; mr. R. J. L. haron de Geer van Jutfaas, dr. G. J. Vos Azn., prof. A. Brummelkamp, dr. J. A. Gerth van Wijk, R Hnsen en J. Smelik. Tot dit onderzoek waren opgekomen eene onderwijzeres en 28 onderwijzers, met wie het examen, bekend onder den naam van na-examen, van 10 ure des voormiddags lot 4 ure des na middags is voortgezet. De namen der geslaagden zjjn: Mej. M. P. Bekking, en de hh. S. Boorsma, J. Broekhtiysen, J. A. Broers, S de Bruine, B. Bjjma, S. P. van Dorp, H. S. Dijkstra, A. B. 11. Funcke, A. van der Giessen, S. Hempenius, B. H Korfker, I. van der Laan, J. H. Leebeek, C. Lievense, W. C. Mandersloot. J. Mekkes, II. A P. Meijer, P. J. Meijer, E Nijland, J. W. Ort Jr., B. de Roos, Z. van Schelt, V. J Valstar, W. L. Vogelesang, G. van der WaaG. Wiegand, W. Wieske en A. de Zeeuw. (f/. D.) De groole wedrennen, welke Donderdag 15 Junij a. s. te Nijmegen zullen gehouden worden, wekken ook in het buitenland belangstelling. Ver scheidene Duitsche bladen, vooral die uit de Rijnprovincie, hebben een arti kel daaraan gewijd, waarin zij hunne lezers tot een bezoek opwekken naar de stad. «welke de "Heldengestall" van Karei den Groote zoo vaak aan schouwde". De gastvrijheid en gulheid der Njjmegenaars schijnt aldaar goed aangeschreven te staan, ten minste een der bladen meent, op karakteris tiek Duitsche wijze, dat de voorvaderen der tegenwoordige inwoners de beoefening dezer deugden van hunnen "Kaiserlichen Gönner" geleerd hebben. Te lltirwenen zjjn Maandag vier huizen en twee schuren afgebrand. De brand liet zich dreigend aanzien voor een deel van het dorp. De kerscnverkoopingen in de Betuwe zjjn in vollen gang Het gewas valt niet bijzonder mede. Toch werd nog een boomgaard van ciica iy2 hectare voor ƒ1000 verkocht. Men berekent den prijs tegen 6 a 7 cent per half Kg. den boom. Te Zwolle is door de politie aangehouden de horlogemaker G. J. S. beschuldigd dat hij minstens een 12-tal gouden en zilveren horloges, die hij ter reparatie had ontvangen, in de bank van leening heeft beleend of aan kooplieden beneden de waarde heeft verkocht. Tezclfder zake werd hij bij vonnis van 3 Junjj 1879 door de regtbank aldaar veroordeeld tot eene cellulaire gevangenisstraf van 4 maanden en 12 geldboeten, elk van ƒ12.50. Onlangs zjjn drie aangeleekende brieven, waarhij een met een bedrag van ƒ100, aangebragt aan het postkantoor Onderdendam met bestemming voor Warfïum, spoorloos verdwenen. Dingsdag had Ie Veendam een droevig ongeluk plaats. In gezelschap van zijne medeleden verliet de heer 't Hooftleeraar aan de rijksnormaal school na afloop van eene vergadering het hotel de Unie. Hij moest om tehuis te komen over eene klapbrug. Het was erg donker; hij zag niet, dat de klap was opgetrokken en opengelaten door de van Groningen terugkee- rende schuitenvaarders, en stapte in het vaarwater, waar men zijn lijk eenigen tijd later ophaalde. De directeur van het huis van arrest te Middelburg. P. A. Janssen, sedert eenigen tijd wegens bedriegeljjke handelingen geschorst, is bij beschik king van de regtbank te Middelburg verwezen naar het geregtshof te's Gra- venhage. Uit de in de Midd. Cour. medegedeelde beschikking blijkt, dat de beschuldiging loopt over het maken van een valschen staat aangaande de uitgaanskas van een ontslagen gevangene en over het verzinnen of vergrooten van kleine posten van leverancien aan het huis van arrest. Door 120 fabrikanten in wollen stoffen te Tilburg is aan den minister van buiteulandsche zaken een adres gezonden, waarin de aandacht geves tigd wordt op den slechten toestand waarin tegenwoordig de wol-industrie verkeert, ten gevolge der afstemming van het handelstraclaat met Frankrjjk. Zij verzoeken, dat de minister trachte te verkrijgen eene voorloopige regeling op den voet der meest begunstigde natie, evenals door Engeland van Frankrjjk verkregen is Aan de Paterskerk te Roosendaal wordt een gedeelte bijgebouwd. Dezer dagen nu was een timmermans- en metselaarsleerling op eene tweede stelling bezig werkzaamheden te verrigtentoen hjj op eenmaal misstapte en naar beneden stortte. Een andere werkman, die op eene stelling lager stond, greep den jonaen juist in zijn val, doch daardoor verloor ook hij zijn even- wigt en viel mede naar beneden. Eerstbedoelde leerling weid zwaar ge wond opgenomen en zoo goed als voor dood naar huis vervoerd. De andere werkman, die op zijn makker gevallen was, bekwam geen letsel. Tot leeraar in de oude talen aan hel gymnasium te Maastricht is be noemd de heer VV. ('.aland, candidaat in de letteren te Leiden. 's GRAVENHAGE. 9 Junjj Aan den heer dr. P. Hurting is eervol ontslag verleend ais hoogleeraar

Leydse Courant | 1882 | | pagina 1