een meisje van omstreeks 5 en een van 3 jaar, het ongeluk van de plauk over de gracht, bij de behuizing gelegen, te vallen en in het water te gera ken. Het oudste der meisjes wist zich te redden en ging dadelijk de liuis- genoolen lot hulp halen, doch men kwam te laat. Het kleinste meisje was reeds gezonken, en hoewel het dadelijk gevonden werd, was hel leven reeds geweken. Zaturdag is in het dorp Reutenbroek op de grens bij Ter-Apel, een 105-jarige man overleden. Hij was nooit gehuwd geweest, en kwam in het laatste jaar geen enkele maal uit zijn huis. Toch schjjnt de man niet door eene ziekte of verval van krachten gestorven te zjjn, veeleer door den schrikdien een hevige donderslag gedurende het laatste onweder bij hem teweeg bragl. De adjudant-onderofficier H., van het 3* reg. veld-artillerie te Bergen op Zoom, die op 11 April jl.ten gevolge van het ontbranden van een met kruid geladen kanon ernstige brandwonden bekwam, neemt, niettegen staande hij voor altijd het gezigtsvermogen van het linkeroog zal moeten missen, in beterschap toe. Dc Huisvriend. Inhoud van de vijfde aflevering, 1882. TEKST: De Koranspreuk. De windmolen van Sanssouci. Een zeegezicht van 11. VV. Mesdag. De zeekoe of lamantijn. Thorshaven. Amsterdamsche phi lanthropic. Uit de achterbuurt, door J. R. Arnold. Het Bacharatspel, doer Ecko van Breden. (Vervolg en slot.) In den goeden riddertijd. Eene gewaagde onderneming. Salamanca. Een postwagen in de step pen vau Mongolië. De postduif. De straatjeugd te Rome. lets over de thee. Tante Jenne, door Hooft Hasselaer. Avond aan 't strand; morgen in de liefde. Varia. Raadsels. Oplossingen. GRAVUREN: De Koranspreuk. Naar eene schilderij van W. Genlz. De windmolen van Sanssouci. Een zeegezicht. Naar eene teekening van 11. W. Mesdag. -- De zeekoe of lamantijn. Thorshaven. In den goeden riddertijd. Een Japansch theekransje. Fontein te Salamanca. Melkventer te Sala manca. Eene gewaagde onderneming. Naar de schilderij van Gaetano Gbierici. Een postwagen in de steppen van Mongolië. Avond aan 'l strand; morgen in de liefde. Naar de schilderij van M. Volkhart. De postduif. - Theeplantage. Het uitzoeken en sorteeren van theebladeren. Verschillende voorwerpen bij het bereiden van theebladeren benoodigd. 's GRAVENHAGE, 8 Junij. Door Z. M. is aan de hh. R. Muntz, consul-generaal, en II. Silbcrslein, vice-consul der Nederlanden te Odessa, verlol verleend tot het aannemen van hel ridderkruis 3' klasse der orde van St. Stanislaus, hun door den keizer aller Russen geschonken. Aan den heer A. A. Weimar is een eervol ontslag verleend uit zijne betrekking van adjunct-commies bij het dep. van builenlandsche zaken. Het gerrgtshof alhier heelt heden L. 11., koopman te Klaaswaal, schuldig verklaard aan opzettelijke brandstichting in een gebouw, zonder dal te voorzien was. dat daardoor menschenlevens in gevaar konden wor den gebragt, en hem, met aanneming van verzachtende omstandigheden, veroordeeld tot 18 maanden eenzame opsluiting. Hetzelfde collegie deed vervolgens uitspraak in de zaak van F. K. en D. W.uit Rotterdam, beschuldigd van diefstal bij nacht en poging daartoe ten nadeele van den schoenmaker de W., in de Kipstraat te Rotterdam. Hel hof oordeelde de ten laste gelegde poging niet overtuigend bewezen en sprak de besch. daarvan vrij. Ten aanzien van den diefstal volgde eene schuldigverklaring en veroordeeling van K. tot 2 jaren celstraf en W. tot 6 jaren tuchthuisstraf. De kolendragcr, die in de vorige week ten correctionele teregtstond, be klaagd van misbruik van vertrouwen door het verduisteren van zakken kolen hem ter bezorging toevertrouwdjs daaraan schuldig verklaard en tot 3 maanden celstral en f 12.50 boete veroordeeld. De beide knechts zjju wegens medepligtigheid ieder in eene cellulaire gevangenzetting van 6 weken verwezen. De oud-burgemeester jhr. Gevers Deynoot bragt den nacht zeer on rustig door. De toestand is dezelfde. Uit eene sloot aan de Hoelkade alhier is gisteren opgehaald hel ljjkje van een pasgeboren kind. B U I T li N L A NDS CI1E B E R 1 G TE N. BELGIË. Tr" In het begin van April werd, ten gevolge van eene woordenwisseling over de betaling der kosten van een wissel, groot 1000 Ir., de deurwaarder Charles door prins de Looz-Corswaremgedomicilieerd te Rochefort, in Namen, door een schot uit een zakpistool zwaar gewond. Deze zaak is thans voor het hof van gezworenen Ie Namen behandeld. Er waren 39 ge tuigen en deskundigen gedagvaard. Onder deze laatsten waren twee genees kundigen, die verklaard hebben, dal prins de Looz een man was met een zeer prikkelbaar zenuwstelsel cn die, ten gevolge van zijne zenuwachtigheid ligt eene daad plegen kon, waarvoor hij niet volkomen verantwoordelijk gesteld zou kunnen worden. De deurwaarder Charles had zich civiele partij gesteld en zijn advocaat eischte voor zijn cliënt eene schadeloosstelling van 15000 fr. Na de pleidooijen trok de jury zich terug en na beraadslaging deelde haar voorzitter mede. dat zij de vraag, of prins de Looz-Corswarem aan manslag schuldig was, ontkennend had beantwoord. De prins werd daarop door het hof vrijgesproken, hetwelk, uitspraak doende in de civiele actie, den deurwaarder Charles eene schadevergoeding toekende van 6000 Ir. Gedurende den nacht van Zondag op Maandag is in een huis der Beemd- straat te St. Josse ten Noode een hevige brand uitgebroken. Te midder nacht verlieten twee jonge meisjes, welke de benedenverdieping bewoonden, het huis en gedurende hunne alwezigheid is de brand ontstaan. Hel vuur woedde zoo hevigdat in minder dan een uur van de woning niets meer overbleef dan de vier muren, niettegenstaande de brandweer spoedig ter plaatse was. De lieden, welke hel bovenhuis bewoonden, hebben zich langs de naburige daken kunnen redden. Een onderzoek is ingesteld. ENGEEAN». LONDEN. 7 Juni. De prins van Wales heeft Maandag te Eton in de kapel een gedenk- teeken onthuld ter eere der kweekelingen van Eton, die in de oorlogen in Afganistan en Zuid-Afrika zjju gevallen. Als een staaltje van een hoogen prijs, voor eene schilderij betaald, mag gelden de som van 73080 gulden, waarvoor de "Napoleon" van Meissonier onlangs op eene verkooping te Londen verkocht werd. Blijkens berigt uit New-York zal Guileau, de moordenaar van Garfield, op 30 dezer op de binnenplaats der gevangenis te Washington opgehangen worden. Hjj moet thhns zeer necrslagtig zijn. Sinds December zijn te New-York 3693 Joodsche vlugtelingen aange komen, van welke 3000 reeds duurzame plaatsing hebben gevonden. Ten behoeve der Israelite» is in de Unie bijeengebragl 75158 dollars. FKANHKUH. In antwoord op de interpellatie in de kamer van algevaardigden over de ongeregeldheden van het Quarlier Latin, deed de minister van binnenlandsche zaken uitkomen, dat de studenten geen regt hadden om in hunne wijk zelve dc uitoefening der politie in handen te nemen tegenover de personenwier benaming hij in deze vergadering niet wilde uitspreken. De prefect van politie had een bijzonder toezigt op deze lieden bevolen, maar de tegenwoordige wetsbepalingen waren ten dezen onvoldoende cn de prefect had een reeds vroeger ingediend wetsontwerp voorbereid, met het welk de tegenwoordige regering zich gaarne vereenigde. Voorts bragl de minister verschillende gevallen in herinnering van aanvallen, sedert October reeds door de studenten tegen dc bovenbedoelde lieden gedaan Deze han delingen, zeide hij, waren niet als jeugdige onbesuisdheden te veront schuldigen, zij waren niet te dulden. Bjj den oploop van 27 Mei waren 20 der agenten gekwetst geworden, die volgens verklaring van den prefect noch knuppels, noch sabels zelfs bij zich gehad hadden. De minister ont kende, dat agenten in hinderlaag celegen hadden, en hij verklaarde, dat, voor zoover zij in koffijhuizen te ver gegaan waren of onbillijke inhech tenisnemingen hadden gedaan, zij gestraft zouden worden. Over hel geheel had de politie niets anders dan haar pligl gedaan, de studenten, dieteregt- geslaan hadden, waren met ligte straffen gestraft en men mogt hopen, dat dc ongeregeldheden niet zouden worden herhaald Reeds is gemeld dat de kamer eenvoudig tot de orde van den dag is overgegaan. De aartsbisschoppen van Rouaan. van Parijs en van Rheims met nog vier andere prelaten hebben een zeer uitvoerig adres ingediend bij den se naat en de kamer legen verschillende wets-ontwerpen en plannen, die, naar zij zeggen, gerigt zijn legen de kerk. Zij spreken over de opheffing van het concordaat, over de deelneming der seminaristen aan den dienst- pligt, over de eigenmagtige verwijdering van priesters van de hun door de bisschoppen aangewezene standplaats, van de inbreuk op het regt der bis schoppen om seminarian te openen, enz. enz. Ook beklagen zjj zich over de nieuwe onderwijswet, die hel goedsdienstig karakter aan de school ont neemt, over de voorgestelde afschaffing van den godsdienstige!) eed en over de bedreiging, dat de aan bet 11. hart van Jezus gewijde kerk op Mont- martre afgebroken zal worden. De wetten tot regeling der betrekkingen tusschen staat en kerk, gelijk die lot nu toe bestaan hebben, mogen niet volmaakt zijn, zij hebben aan Frankrijk bijna eene eeuw van builenlandschen vrede gegeven, en indien er in die wetten eenige wijzigingen belmoren ge bragt te worden, dan zou men mogen eischen dat het initiatief er toe overgelaten werd aan de regering, die zich zou kunnen verstaan met de bisschoppen, en zoo noodig met het hoofd der kerk. Dergelijke verande ringen mogen niet plaats hebben op den gebiedenden eisch der partijen en onder den invloed van staatkundige opgewondenheid. Volgens sommige bladen is de president der republiek door den koniug van Spanje benoemd tot ridder van het Gulden Vlies. -- De minister van financiën heelt te St. Quenlin, bij een landbouwfeest, zich zeer gunstig uitgelaten over de vooruitzigten van den oogst. Daardoor zou Frankrijk ontheven worden van het zenden van een aanzienlijk kapi taal naar het buitenland, en de geldmarkt zou er door verbeterd worden, zoodat in 1883 eene verlaging van den rente-standaard kon worden verwacht. De heer Gambctta had eene uitnoodiging ontvangen om-in Belleville, de wijk, waarin hij vroeger zoo populair was, een feest bjj te wonen, ten voordeele der schoolspaarbanken te geven. Hij heeft voor de eer bedankt, verklarende, dal zijne gezondheid hem niet veroorloofde 's avonds uit te gaan. Een der booswichten, die tegenwoordig te Parjjs vaD zich doen spreken, zekere Sabatlier, is gevat, op het oogenblik dat hij in de Gasparinstraat eene vrouw uitschudde, die door middel van een langen om den hals ge- slingerden strik ter aarde geworpen was. Sabatlier bezat verscheidene groote honden, die hij afgerigt had om de wacht te houden of hem te verdedigenen ook bij deze gelegenheid had hij een sterken buldog-terrier bij zich. De politie heeft zekeren William von Howard in hechtenis genomen, die als boekhouder, sedert 1873, zijn patroon, bankier Ie Parijs, voot 600,000 fr. bestolen had. Parijs lelt thans 10,000 logementen, die in 1881 1.483,206 reizigers hebben geherbergd, onder wie 192,528 vreemdelingen. Als men aanneemt dat de Fransche reizigers gemiddeld 200 fr. en de vreemdelingen gemiddell 300 fr. te Parjjs hebben uitgegeveneene raming die eerder te laag dan t hoog is, dan komen wjj tot het cijfer van 320 millioen fr.door de reizigers in één jaar te Parijs gebragt.

Leydse Courant | 1882 | | pagina 2