LI] I BIS (Ui; COURANT. v. m 1882. VRIJDAG 9 J UNI J J B I N N E N" L A N D S C H E B E R T G T K N. De Courant verschijnt dagelijks, Zon- en Feestdagen uitgezonderd. De prijs der Courant is per vierendeel /aars 1.50, franco p. p. f 2. Afzonderlijke nommers zijn verkrijgbaar voor 5 cents. De prijs der Advertentifn is van 14 regels 1.iedere regel meer 25 cenls. LEIDEN8 Jnnij Door commissarissen der stedelijke gasfabriek is bij den gemeenteraad ingediend het Verslag van den toestand en de werking der fabriek gedu rende hel jaar 1881. Wat betreft de fabriek wordt ntededeeling gedaan van de ontworpen plannen voor eene noodzakelijk geworden uitbreiding en van den loop, die de behandeling daarvan in den gemeenteraad heeft ge had. Nadat de plannen waren goedgekeurd, werd de uitvoering van een deel met kracht aangevat. Op 1 December was de bouw der fornuizen zoo ver gevorderd, dat twee in gebruik konden worden genomen en 2 December werd de nieuwe gashouder, degelijk afgewerkt, opgeleverd en iu gebruik gesteld. De gebouwen werden goed onderhouden, zoodat de storm van 15 October daaraan geen noemenswaardige schade veroorzaakte. Binnen de gemeente werd alleen op sommige plaatsen sterk geklaagd: in de eerste helft van November omdat de straatverlichting slechts half werd ontstoken, in het laatst dier maand omdat men vooral na acht uren weinig gas kreeg en dit door zijne meerdere zwaarte ongeschikt voor re gelmatige verbranding was en roode en walmende vlammen gaf. Hieraan kon op dat oogenblik nog weinig verbeterd worden. De canalisatie onder ging in het eerste gedeelte des jaars weinig verandering. In bet laatst van September kon de canalisatie van een dei I van het Rapenburg aangevangen worden, en ook op andere plaatsen het pijpenuel uitgebreid of verwi d. In de publieke verlichting werd weinig verandering gehragt. Aan hel per soneel der fabriek wordt hulde gebragt, daar bel zich in gespannen tijden uitmuntend van zijnen pligt heeft gekweten. Zoowel des daags als des nachts moest dubbele waakzaamheid betracht worden om met de meeste zorgvuldigheid alle storingen te voorkomen De lichtsterkte van het gas gaf ook dit jaar aanleiding tot zeer veel verschil van opinie. De medegedeelde opgaven geven daarvan het bewjjs. De drukking van bet gas leverde in het laatst des jaars veel moeijelijkheid op. Klagten bleven niet uit, tnaar de meeste gasverbruikers waren op de hoogte der feiten en berustten in afwach ting van betere dagen. Na 3 December kon ieder bevredigd worden In den loop des jaars vermeerderde het aantal geplaatste meters met 106, zoodal op het einde des jaars 2137 sluks in gebruik waren, vertegenwoor digende, naar de capaciteit der meters, 13139 lichten. Deze meters regis treerden 2048503 M3, waaruit blijkt, dat hel verbruik slechts ruim 3,58 pCt. steeg. Het aantal vlammen voor de straatverlichting was op het einde des jaars 637, vervat in 635 lantaarns, verbruikende per vlam 190 a 200 liters, behalve de Sugglautaarn op de Pieterskerkgrachtdie 1200 liter en de Siemenslantaarn op de Beestenmarkt, die 1500 liters per uur ver bruikten. Het gasverlies bedroeg 306930 M3 zijnde bijna 10.94 van de pro ductie. een cijfer belangrijk lager dan het vorige jaar. Verbruikt werden 125157 HL of 9907620 KG. kolen, welke 2797092 M3 gas opleverden. De productie was 2.47 pCt; meer dan in 1880. De genoemde hoeveelheid kolen heeft opgeleverd 174699 HL. cokes, waarvan verkocht werden 101764 HL legen een gemiddelden prijs van 38 33 ets. Van koolteer werden 372188% liters verkocht; de totale productie bedroeg 282088% liter. De productie van ammoniak bedroeg 746 stères, die volgens contract geheel werd verkocht. Gisteren namiddag is F. H.wonende te Oegslgeestbij het afrijden van de Nieuwsteegsbrug naar de Ruïne, van een wagen gevallen en daaronder geraakt, doch tegen veler verwachting met den schrik vrijgekomen. Gisteren namiddag, omstreeks half zes ure, is G. la R.aan het Ulrechtschc veer bezig met het spoelen van goed, te water geraakt, doch onmiddellijk door een brugwachter op het drooge gebragt. Tegelijker tijd is een onbekende mandie een handwagen uil de Haven wilde halen le water geraakt, doch onmiddellijk door de omstanders weder aan wal gebragt. Heden voormiddag, omstreeks 8 ure. is een begin van brand ontstaan in den w inkel van de R. aan de Hoogewocrd, door het vlam vatten van ter pentijn, die men bezig was le kooken. De winkelier en zijn knecht slaag den er in dien spoedig te blusschen, zonder nadeelige gevolgen. Naar men ons uit het Weslland meldt beginnen de nieuwe aardap pelen van daar af te komen, juist zooals voor eene maand verondersteld werd dat zoude plaats hebbben. Tegen het laatst van deze maand kan gerekend worden dat de oude aardappel heeft afgedaan. Op den wijnstok hebben zon en warmte gunstigen invloed gehad, benevens op zoovele andere gewassen, die zeer goed staan. In dezen tijd van het jaar regent hel niet spoedig te veel, zoodal men wenschtdal de regenvlaag, die deze week is gevallen, spoedig door meer mag worden gevolgd. Hier en daar wordt nu al best hooi van het land gehaald. Bij de marine-etablissementen in Nederl. Indië kunnen worden geplaatst drie bekwame vice-kommaiideurs voor hel vak van scheepsbouw. Personen bekwaam in het vak van scheepbouw, die genegen zijn om zich als vice- kommandettrs aan de Indische dienst te verbinden, kunnen zich lot ultimo Jtuiij aanstbij het dep. van koloniën aanmelden bij een op zegel geschre ven request. Verdere inlichtingen worden in de Staatse urant gegeven. Door de geneeskundige staatscommissie zijn tol arts bevorderd dc hli. R. M. van Steenbergen en C. J. de Brttyn Kops, en is hel getuigschrift »oor het eerste gedeelte van het arts-examen uitgereikt aan de Ith C. Ko len. med. doctorandus, J. B. G. II. van Gritting en J. Keyzer, Beiden cand.-arts. Aan den heer D. J. M. Wiislenhofï, cand., is toezegging van beroep verleend als predikant te Wilnis en Oudhttizen. De heer Henri J. Stemberg, te 'sHage, zal eene nieuwe uitgave be zorgen van den Bijbel met 100 platen van Doré De lieer A Drummelkamp, te Kampen, zal hel toezigt hebben op den tekst, die geheel zal overeen stemmen met den Stalen-Bijbel van 1018'10. uitgave van Pioler en Jacob Keur. De gunstig bekende naam van den uitgever staat borg voor eene goede uitvoering. Op de jaarljjkschc vergadering der hoofdcommissie van de verceni ing Nederlandse)] Metlray. dezer dagen gehouden, konden gunstige mededeeliitgen nopens de inrigting worden gedaan. De financiële toestand was niet onbe vredigend. De contribution van leden vermeerderden van /10 06G.27 lot ƒ10.139,25, de gemaakte renten van het belegde kapitaal namen toe. Een en ander droeg er toe bijom nog met een voordeelig saldo van 53827 le sluiten, niettegenstaande het jaar 188! in vele opzigten een duur jaar is geweest; de uitgaven beliepen ruim 34000. Hel gedrag van verscheidene jongens, vooral der oudste, was somtijds berispelijk, maar na dé wegzen ding van een drietal deugnieten is hierin veel verbetering gekomen. Ook de benoeming van den adjunct directeur, den heer J. van Dam. die in het najaar optrad, is gebleken eene gelukkige keuze te zijn geweest. Uit Vlaardingen zijn de 1' en 2C haringjager ter liariugvisscherij ver trokken en uit Maassluis is een 20-tal loggers met dat doel naar zee gegaan. Toen eergisteren namiddag te Haarlem de landbouwer J. Schtiyi, woonachlig te Santpoort, huiswaarts wilde kerrenontdekte hij, dat zijn onbeheerd gebleven paard en wagen verdwenen waren. Door de spoedige hulp der politie werd de dief, zijnde zekere Jac. van der Grift, van beroep opperman en reeds vroeger hij de politie bekend, ten 9 ure onder Slotcrdijk met het gcstolene aangehouden. Heden werd de electrische tramweg te Zandvoort op feestelijke wijze geopend. Aan het gemeentebestuur van Amslerdam heeft eene Parjjsche gas maatschappij aangeboden die gemeente gratis straatverlichting te leveren, het gas voor gemeente-gebouwen te verschaffen voor 4 cent per kttb. meter en dat aan particulieren goedkooper dan het nu is, benevens aandeel in de te behalen winsten, wanneer zij vonr een bepaald getal jaren gunning erlangt voor eene gasfabriek. De Haagsclie electriciteitsmaatschappij heeft voorstellen gedaan tol het stichten eener lichtfabriek aldaar. Te Amsterdam is gisteren met goed gevolg van stapel geloopen het schroefsloomschip 1' kl. van Speyk. De minister van marine was daarbij tegenwoordig. Op eene tribune bevonden zich de burgervveezen, eigenaardig voor deze plegligheid uitgeuoodigd. Een der weesmeisjes hakte hel touw door, waardoor de gewiglen vielen, die de klinken deden wegvallen. Ter bijwoning dezer plegtigheid was ook uit Nieuwe Diep overgekomen de 74-jarige Jlarijtje Westbrock. wed. Houtzager, het oudste weeshuis-vrien dinnetje van van Speyk. Ook de 78-jarige Jacob Hobein was tegen woordig. Door wijlen den heer II. van Schoonhoven, te Vcenendaal, is eene som van 1000 gelegateerd tot bevordering van het neutraal onderwijs aldaar. De vrachtrijder van. Harderwijk op Arnhem, die Vrijdag jl. door een slag van een paard tegen de borst werd getroffen, is na een smartelijk lijden aan de gevolgen overleden. Dezer dagen namen te Giethoorn een paar ouders hun kind van een halfjaar bij zich in bed. Toen zij den volgenden ochtend ontwaakten, was het kind dood. Waarschijnlijk hadden zij hel doodgelegen. Te Nièuwolde hadden Dingsilag II. iwee kinderen van den lieer de J.

Leydse Courant | 1882 | | pagina 1