oud) wordt beschuldigd van poging tot brandstichting in een door verschei den gezinnen bewoond perceel, toebehoorende aan zjju broeder R. K. Dezen laatste wordt ten laste gelegd, dat hg zjjn jongen broeder tol brandstich ting heeft verleid en aangezet. J. Sybrand, te Grafhorst, tegen wien zware vermoedens rezen om trent den dood van zekeren van den Berg, winkelier te Kampen en sedert 22 April jl. te Zwolle in hechtenis, is weder op vrjje voeten gesteld. Te Norgervaart, in Drenthe, is brand ontstaan in de bezaaide velden, waarschijnlijk doordien vuur in de boekweitvelden is blijven smeulen, dat ten gevolge van de voortdurende droogte voortwoekerde en vervolgens zich met grootc snelheid verbreidde. Men vreest, dat zonder regen alle moeite tol blusschiug vergeefsch zal zijn. In den avond van 20 Maart jl. was z'ekere K. in beschonken toestand aan boord bij den schipper II. te Muntendam, waar hij met meerdere per sonen eenige uren bleef praten en drinken. De 16-jarige dochter van den schipper, llendrikje, maakte van de gelegenheid gebruik om K. zijn goude horloge te ontnemen, en toen hij van boord zou gaan, gaf zij hem een duw, zoodat hjj tusschen het schip en den wal in het water viel. Het geregtshof te Leeuwarden heelt haar daarvoor schuldig verklaard aan diefstal bij nacht op een bewoond vaartuig. Haren jeugdigen leeftijd en het niet veroorzaakt zjjn van nadeel als verzachtende omstandigheid aannemende, heeft het hof haar veroordeeld lot 2 maanden eenzame opsluiting. 's GRAVENHAGE. 7 Junij. De 2« luit. jhr. D. Baichmau Wuytiers, van het le reg. iufanterie, ge detacheerd bij het koloniaal werfdepot, is voor den lijd van driejaren gede tacheerd bij het wapen der infanierie van het leger in Nederl. Indië. De minister van binnenlandsche zaken zal Zaturdag aanst. geen gehoor verleenen. la de gisteren gehouden zitting van het geregtshof alhier werd eene vrij ingewikkelde zaak behandeld, geljjk reeds uit het breed gemotiveerd vornis van den eersten regter bleek. Deze, de arrondissements-regtbauk le 'sHage, had een inwoner van Sassenlieim schuldig verklaard aan diefstal van bloembollen in de woning van een kwecker dier gewassen en hem te dier zake veroordeeld tot eene maand gevangenzetting, in celstraf le onder gaan. Als bewezen was aangenomen, dat de appellant omstreeks 600 bol len zou hebben weggenomen van eene op den zolder in hel huis des eige naars geplaatste stelling, alwaar die planten bij duizenden in rjjen lagen. De beklaagde ontkende zoowel in eersten aanleg, als heden in hooger beroep. Hij beweerde, die hoeveelhtid planten te hebben gekocht van de overleden moeder van den werkeljjkcn bezitter dier bollen en hield vol de ware herkomst der voorwerpen te hebben verzwegen uit achting voor de overledene en hare betrekkingen. De bestolene, eerste getuige in deze zaak, trachtte l.e: hol de overtuiging te geven, dal de beklaagde door een ver zinsel de schuld van zijne schouders wilde werpen en een blaam leggen op zjjne overleden moeder. Zijn voorgeven kon niet waar zjjn, daar de ont vreemding heeft plaats gehad na het overlijden zjjner moeder in 1881, ter wijl bekl. eene poging had aangewend om de zaak te sussen door afstand van een geljjken voorraad bollen als ontvreemd waren. Spoedig meende de appellant echter ook dit raadsel te hebben opgelost. Niet in 1881, doch in 1880 had hij de bollen van de vrouw gekocht, toen deze nog in hel volle genot harer gezondheid was. Geene tegenstrijdige verklaringen der getuigen, noch de herhaalde opmerkingen van schier alle raadsheereu en het O. M., konden hem daarvan terugbrengen. Stokstjjf hield hij vol. dal de overledene, die vroeger handel dreef in bloembollen, maar later van haar geld leefde, hem in 1880 uil geldgebrek de gewassen had verkocht, die later in zijn tuin teruggevonden zjjn. Zjjne beweringen vonden eenigen grond in de verklaringen der twee overige getuigen, die vermeldden: de een, dal de overledene vaak in behoeftige omstandigheden verkeerde, de andere, dal diezelfde vrouw hem jareu geleden in het geheim een partijtje bollen te koop had aangeboden, met verzoek, daarover het stilzwijgen tegenover haar echtgenoot te bewaren. De advocaat van den appellant, mr. Lamberts Hurrelbrinck. uit Leiden, concludeerde lol vrijspraak van den bekl., omdat het z i. gebleken was, dal de vader van den eersten getuige in bloembollen handelde en de moe der meermalen bollen buiten weten van haren echtgenoot had te koop aan geboden. Naar zijne meening was alleen geconstateerd, dat er diefstal gepleegd was, maar wie als de diel was aan te merken, dat toch voor eene veroordeeling noodzakelijk is, was niet gestaafd; allerminst was uit gemaakt, dat de opgaven van bekl. onwaar zouden zjjn. Adv.-geu. mr. Bjjleveld gelooide echter, dal het vonnis moest worden bevestigd en wees als grond daarvoor op de bezwarende punten, die vooral uit de verklarin gen van de twee eerste getuigen resulteerden. Zijne conclusie strekte tot bekrachtiging van het vonnis. De uitspraak is bepaald op aanst. Maandag. De oud-burgemeester. jhr. mr. Gevers Deynoot, heeft een onrustigen nacht doorgebragt. De lijder was heden weder voortdurend builen kennis. -- ln dc residentie is aangekomen eu afgestapt in hel Hotel des hides de graaf de Montebello. gezant van Frankrijk te Brussel, echtgenoote en gevolg, alsmede de heer Des Champs, secretaris van hel gezantschap te l'arjjs. B U 1 T K X LAN DSC H E BER 1 GTEN. ËNCELAA I». LONDEN. 6 Juni. Aan dc Times wordt gemeld, dat al dc pachters van lord Dunravenin het Iersche graafschap Limerick de door hem in den geest der landwet aangeboden schikking hebben aangenomen. Een als taxateur zeer gezien man bepaalde dc pacht, de pachters toonden zich hoogst tevreden, vooral toen de agent van lord üunravenzonder dat hel door hen gevraagd werd, oog een paar percent van dc pacht vallen liet en hun ten slotte een groot feestmaal werd aangeboden, waar de aangenaamste stemming heerschte. De nieuwe groole klok der St. Paul's kathedraal liet Zondag namid dag, na eene voorafgegane inwrjdingsplegtigheidhaar metalen stem klin ken. Duizenden menschen waren in de onmiddellijke nabgheid van de kathedraal bijeengekomen. Tot het luiden van de klok zijn twaalf man noodig. Aan boord van de Swiftsure barstte Woensdag, ter hoogte van Ma deira, een der nieuwe 15-ponders achterlaadkanonnen, waardoor een artil lerist gedood en vier zoo zwaar gekweist werden, dal aan hun herstel gewanhoopt wordt. De Times ontvangt o. a. de volgende berigten uit Caïro: Derwisch- pacha, die Konstantinopel verliet, zal bij zjjne komst hier te lande ont vangen worden door den gouverneur van Alexandria en Hassan-pacha. die te zijner beschikking gesteld wordt. Hij zal gehuisvest worden in het En- chapaleis, digt bjj Ismaïlieh, dat de Khedive thans bewoont. Aardwerken van een dreigend karakter worden nog altijd opgeworpen tegenover het Fransch Engelsche eskader, in weerwil van des Khedives verbod. Zaturdag avond vernielde een hevige brand eene aanzienljjke hoeveelheid suiker, het verzekerd eigendom der Daïra Savieh. Er bestond gedurende den brand eenigen tijd een gevaar, waarbij het verlies van alle eigendommen der Daïra eene kleinigheid geweest zou zjjn. Alleen een pakhuis met spiri- tualia scheidde den brand van het Boulak-Museum. De wind was hevig en het onherstelbaar verlies scheen onvermijdelijk, toen de vaten barstten en de brand verstikt werd. Te Quebec is het station van den "Grand Trunk Railway" met bjjbe- hoorende loodsen en met de aangrenzende gebouwen en kantoren van de Canadesche commissie voor immigratie afgebrand Daar men niet juist weel, hoeveel goederen in de loodsen aanwezig waren, wordt de schade verschillend opgegeven, p.m. een half millioen dollars. FRAIKBIJK. In de kamer van afgevaardigden is door den heer Pelletan de zaak der bjjzondere krankzinnigen-gestichten ter sprake gebragt, en wel in het bij zonder het gesticht te Clermont, dat 18.10 ongelukkigen huisvest en de eigendom is van den heer Labitte. De krankzinnigen worden er tegen een lagen prjjs opgenomen. In dat geslicht nu vallen allerergerlijkste dingen voor. Een aan vallende ziekte lijdende ongelukkige, die geweigerd had een bad te nemen, werd in het hemd op de binnenplaats geworpen, en daar liet men hem draven door middel van de zweep. Een ander, die weerstand bood, werd met een vork vervolgd en kreeg een gebroken arm. Later, toen dc toestand van den gewonde verergerd was en men hem mitsdien naar eeu ander ge sticht wilde overbrengen, werd hij door den oppasser Estoret geworgd en be graven. Toen dc zaak ruchtbaar was geworden, liet de heer Labitte Estoret ontvlugten. De behandeling is er veel erger dan in de gevangenissen. Een gewezen onderwijzer bleef er negen jaren opgesloten, hoewel hij helder van geest was. De nieuwe directeur, die door den staat benoemd is, kan zich niet doen gehoorzamen. Hjj is magteloos Indien hjj er bljjft, is het alleen uit medeljjden met de aan zjjne zorg toevertrouwde ongelukkigen De overheid is niet bij magte het kwaad te beteugelen. De schuld ligt aan de wet, die onvoldoende is. De heer Develle, onder-secretaris van slaat, ant woordde, dat de strengste maatregelen tegen hel gesticht te Clermont moeten genomen worden. Zooals de vorige spreker gezegd had. de wet gaf der overheid geen voldoende wapens. De regering had het geslicht wel kunnen sluiten, maar dit zou niet hebben kunnen geschieden, zooder anderemoejje- lijkheden te voorschjjn te roepen. Waar zou men met de 1700 ongelukki gen dadelijk gebleven zijn? De regering brengt eene nieuwe wet in gereed heid, die een einde zal maken aan dergelijke onmenschelijkheid. Eene commissie uit den Parjjschen gemeenteraad zal de Ijjkplegtigheid van Garibaldi bjjwonen. Voor reis- en verblijfkosten dier commissie is 3000 fr. toegestaan. Het Journ. des Déb.van Garibaldi sprekende, zegt, dat er in het leven van dien krijgsman welbeschouwd slechts ééue gedenkwaardige, ja roemrijke episode voorkomt, namelijk de vermaarde logt der "duizend", "welke hem in staal stelde zjjnen koning een koningrijk aan te bieden". Maar, zegt de schrijver verder, met welke opofferingen en moeijeljjkheden Italië en Victor Emmanuel deze gewis uitstekende dienst betaald hebben, zou overbodig zijn in herinnering te brengen. Men moet niet schromeo het uit te spreken: Garibaldi's politieke, of zoogenaamde politieke inmen ging in de binnen- en buiienlandsche aangelegenheden van zjjn land is bjjna altijd noodlottig geweest; gedurende de laatste twintig jaren heeft zjjne alles in het riet sturende, rumoerige persoonlijkheid op de hedendaagsclte geschiedenis van het Italiaausche schiereiland zwaar gedrukt. Te l'arjjs is in eene vergadering van journalisten een voorloopig comile benoemd voor hel oprigten van een gedenkteeken ter eere van Garibaldi. De studenten, die beschuldigd waren van deelgenomen te hebben aai de bekende gevechten met de politie, waren allen, volgens hunne eigen ver- klaring, volkomen onschuldig aan het hun ten laste gelegde en maaktei zich sterk om te bewijzen, dat juist zij zeiven door de agenten op schatidelgki wjjze waren behandeld. Het slot was, dat de regter zeer genadig was 5 studenten vrijsprak, lerwjjl de overige 8 tot geldboete van 40 lot 200 (i werden veroordeeld. Alleen een koopman uit Brest, Lévy genaamd, wer wegens verzet legen de politie tot zes dagen celstraf veroordeeld. Dit deelte van het vonnis maakte een zeer slechten indruk op het publiek. Voor de tweede maal in drie maanden tijds heeft een afschuwelij» aanslag op het leven plaats gehad van twee vrouwen, die de drjjveni feeën in het ballet de "Mille et uue Nuits" voorstelden in het Théétre Chalelet. Even als de vorige maal, heeft men den kabel, die in de friezi hing, aan de verbindingspunten doorgesneden, met het gevolg, dat men 1 genoegen had de beide arlisten te zien nederploflen van eene hoogte 3 el. De val werd gebroken door een veiligheidskoorddat me| de metal draden, waarop de voeten rusten, in verbinding staat. hel tiei wo

Leydse Courant | 1882 | | pagina 2