muziekfeest, maar ook van al hetgeen hij op hel gebied van toonkunst tot stand heeft gebragl gedurende de weinige jaren zjjner inwoning in deze gemeente. De heer Nicolaï ontving een keurigen groenen krans, uil naam van eenige oud-leerlingen, terwijl den heer Heinze, als begraven onder een regen van bloemen, van verschillende zjjden bloemkransen werden aange boden. Op de matine'e van Zondag morgen werd den heer Richard Hol, componist van de kinder-caniate »'t Vaderhuis", eene welverdiende hulde ge bragl. Twee meisjes, leden van het koor, boden hem onder algemeene toe juiching met eenige dichtregelen twee lauwerkransen aan. In den Prinsentuin was concert en vuurwerk gegeven. Meer dan 4000 menschen waren tegenwoordig. De feestvreugde werd echter verstoord door een plasregen, die de menigte uiteenjoeg. Te Wolvega is dezer dagen overleden zekere Dirk Kuipers, die den hoogen leeftijd van 99 jaar en 7 maanden bereikte. Den 1511"1 October a. s. zou hjj 100 jaar geworden zijn. Hij was een man met een bijzonder sterk gestel, maar die ook zeer matig en geregeld leefde, niet ronkte en geen sterken drank gebruikte. In de kracht zijns levens deed hjj verbazende voetreizen, o. a. in den winter, bij slechte gelegenheid, cn op 73jarigen leeftijd, van Ilarlingen naar Wolvega. in 15 uren. Op 96-jarigen ouderdom reed hjj op schaatsen, in gezelschap van zijn zoon en zijn kleinzoon, naar Echten, een afstand van vier uren, en 's middags terug. Bij de begrafenis volgde Rouke Kuipers, 95% jaar, van Echten overgekomen, het Ijjk zijns broeders naar de laatste rustplaats. Onder Roozendaal is eene boerenhofstede, met schuur, huis en stal ling, eene prooi der vlammen geworden. Ook twee varkens en een kalf kwamen daarbij om. Met inbegrip van geld en papieren van waarde wordt de schade op 11000 begroot. Toen Zaturdag avond de laatste trein uit Pruissen het station Venlo zoude biniienloopenwerd daaruit een lameljjk groot voorwerp geworpen, dat onmiddellijk werd opgenomen door iemand, die daarmede op deli loop ging. Een en ander werd echter door den commies-verificateur Jacobs en den commies Corbey opgemerkt, die den vluglende nazetten en hem inhaal den, hetwelk door eene bekeuring gevolgd werd wegens frauduleus vervoer van eene mand, gevuld met kruiken Pruissisch gedistilleerd. De bekeurde is een bekend smokkelaar. 's GRAVENHAGE. 6 Junij. Tot adjunct-commies bij het dep. van justitie zijn benoemd de lib. J L. Leyendekker, R. W. II. M. Hustiux en J. Th. E. Canneel, allen thans 1 klerk bij dat departement. De luit. ter zee 1' kl. O. J. de Jong Pzn. en de scheepsklerk P. van Tetitem, uit Oost-lndie teruggekeerd, zijn op non-activiteit gesteld. Door den minister van kolonil'n zijn de onderwijzers W. J. Gerards, B. G. Hoogewiiid, G. M. ter Horst en L. C. van de Woestijne, gesteld ter beschikking van den gouverneur-generaal van Ncderl. lndie, om te worden benoemd lot ouderwijzer 3' klasse voor de dienst daar te lande. De minister van marine zal Vrijdag aanst. geen gehoor verleenen. Door burg. en weth. is benoemd tot administrateur-bibliothecaris van den stads-schouwburg te 's Hage, de heer L. E. C. de Grijs, tot dusverre tijdelijk met de function van administrateur belast. Heden was het 50 jaar geleden, dat dr. J. E. de Vrjj zjjn diploma als apotheker ontving en eene loopbaan aanving, waarin hjj onafgebroken ten nutte van de Nederlandsche pharmacie arbeidde. Door eene commissie uit de departemeuien 's Hage en Rotterdam van de Nederlandsche Maatschappij ter bevordering der pharmacie werd hem een huldebljjk aangeboden, waar aan 322 apothekers hier te lande deelnamen. Het geschenk bestond uit een llippocrates-beehl in zilver, geplaatst ónder eene glazen stolp Op het voet stuk prijkt de Kinaboom. Hierbij was gevoegd een album, bevattende de haiidteekeniiigeu der schenkers. In den toestand van den voormaligen burgemeester, jhr. Gevers Deynool, was heden eenige verandering gekomen. Na een rustigen nacht had de Ijjdcr heden ochtend zijn bewustzjjn herkregen. -- Op de begraafplaats Eik en Duinen werd heden morgen Ier aarde be steld het stoffelijk overschot van den heer m'. C. il. Gockinga, laatste!jjk president van den hoogen raad der Nederlanden. In den deftigen, eeuvou- digen lijkstoet, door de boden van liet regtscollegie en corps voorafgegaan, volgden in rijtuigen een aanlal familieleden, tot welke ook de minister van justitie behoorde en voorts de vice-president mr. Coninck Liefsting. de pro cureur-generaal mr. Romer en de griffier m'. de Gijselaar, deu lijkwagen. Twee kransen bedtkten de Ijjkkist. De raadsheeren van den hoogen raad, zoomede de advocateu-geueraal en de substituut-griffier van het collegiever beidden de komst van den stoet ter begraafplaats, waar zich bij hen aan sloten de secretaris-generaal van het ministerie van justitie en een aantal magistraatspersonen. Aan de geopende groeve werd door den procureur-generaal mr. Romer een weemoedig woord gesproken ter nagedachtenis van den ontslapene, met wieu bij zoovele jaren zamenwerkte, en treffend de droefenis geschetst bij het verscheiden van een man, die door reglschapenbeidedele hoedanig heden en geestesgaven uitblonk en wiens beminnelijk karakter hem de toe genegenheid verzekerde van allenmet w ie hij omging. Eene schets van Gockinga's leven werd vervolgens in krachtige grepen door den minister van justitie, mr. Modderman, gegeven, die als nabestaande den overledene van nabij had leeren bewonderen en als lid der regering zjjne gaven had mogen waarderen. Door den broeder van den overledene, oud-regterljjk ambtenaar in Grouiu- gen, werd de dank der familie aan alle aanwezigen gebragt. Hel palcis aan den Kneuterdijk is jl. Donderdag door burg. en weth. en eene commissie uil den gemeenteraad, die van fabricage, voor de ge meente overgenomen. De gothische zaal en de noorder-toren waren eenige dagen te voren ontruimd geworden. De schilderijen, uit de gothische zaal ten getale van 68, uit den noorder-toren 54, zijn zorgvuldig verpakt en met het oude archief en de enkele meubelen naar Amsterdam vervoerd, waar een en ander voorloopig eene plaats in het [paleis op den Dam is in geruimd. De inventaris van het paleis zelf, o. a. de kamer van wjjlen ko ning Willem U en het vertrek, het laatst door wjjlen prins Willem van Oranje bewoond, bljjfl voorloopig, tol 1 Augustus e. k.neg in denzelf den staaf. BUITENLANDSCUE BEK 1GTEN. BELCIIE. Te Leuven heeft de eigenaar van een wisselkantoor, die zich het alge meen vertrouwen had weten te verwerven, zich op de vlugt begeven, een tekort van 1 millioen achterlatende en de wanhoop in menig gezin, dat hem zjjne spaarpenningen had toevertrouwd. ENGE I.A\b. LONDEN, 5 Juni. Bij de behandeling der Iersche dwangwet hebben onderscheidene leden pogingen gedaan om bij amendement verschillende misdrjjven te verwijde ren, maar dit is niet gelukt. Met toestemming der regering werd een amendement aangenomen om aan de wet geen lerngwerkende kracht te geven. Baron Fitzgerald, een voornaam Iersch regter, heeft verklaard zijn ambt te zullen nederleggcn zoodra de nieuwe dwangwet mogt worden afge kondigd, daar hij het niet mei zjjn geweien kan overeenbrengen die ver- pligliugen na te komen, welke deze wel den lerschen regiersoplegt, namelijk over misdaden vonnis te vellen zonder eene regtbank van gezworenen. Daar tegenover slaai de klagt van den lerschen opperregter baron Pallas, die bij de opening van het hof van assises te Dublin moest constateren, dat70pCf. van de in den laatslen tijd in Ierland gepleegde misdaden niet ontdekt zijn gebleven. Michael Davilt maakt eene rondreis in de westeljjke districten, waar de meeste onwillige pachters van de hoeven zijn gezel en de ellende dien tengevolge zeer hoog geklommen moet zijn. In de vorige week heeft men in Ierland van geene aanrandingen ver nomen. Het bleef rustig. De Time» is hel gehetl eens met hetgeen de heer Nnrthcote, die. in eene conservative bjjeenkomst het woord voerende en over de Egyptische quaes)ie sprekende, betoogde, dat Engeland in die quaestie bepaaldelijk zijne eigene bjjzondere belangen in het oog houden moet, die van anderen aard zijn, dan die van andere Europesche mogendheden. Maar tevens acht liet blad het met den heer Norlhcole Engelands duren pligl. den tegenwoordigen Khedive te bandhaven en dus de volecns den spreker vatscheljjk "nationaal" genoemde partij in Egypte Ie weérstaauomdat Engeland beloofd heeftdat te zullen doen. Te Knighton, in Radnorshire, Wales, is Woensdag avond een schok van aardbeving gevoeld, die verscheiden vensters der woningen deed breken. Te Clun, niet ver van daar, was de schok zoo hevig, dat eenige personen uit hun bed gevallen zjjn en borden en huisraad omgeworpen werden. Een schouwburg te Sheffield, Alhambra geheeien, waar een café concert was gevestigd en bals werden gegeven, is vóór eenige dagen, kort nadat de voorstelling was geëindigdeene prooi der vlammen geworden. Niemand is bjj den brand omgekomen. De directeur betreurt, behalve het verlies van het gebouw, eene som van 200 in goud, waarvan in het puin niet veel meer te vinden zal wezen. De invoer van vee en vleesch uit Ameiika neemt elke week toe. Ver leden week werden alleen te Liverpool 1131 sluks hoornvee, 2651 schapen, 2383 stuks geslagte runderen en 72 geslagie schapen aangebragt. Toch wordt het vleesch niet goedkooper, daar het onmiddellijk na aaukomst door speculanten opgekocht wordt. Volgens te New-York outvangen berigten heelt generaal Fuero met 400 Mexicaansche ruiters eene bende stroopende Apache-Indianen in Chihuahua den 25,UD Mei II. aangevallen, 37 doen sneuvelen en een aantal gevaugen nemen. Van de Mexicanen sneuvelden een officier en acht man en werden twee officieren en twaalf man gekwetst. E H A N K K IJ K. Volgens Le Temps stelt de' Fransche regering voor, de volgende punten aan de conferentie over de Egyptische aangelegenheden tot grondslag te leggen: 1°. Handhaving der wederzijdsche regten van den Sultan en den Khedive, zoomede der internationale verpligtingen van het Egyptische gou vernement; 2*. eerbiediging der vrijheden, welke bjj firmans van den Sultan gewaarborgd zijn; 3'. geleidelijke ontwikkeling der Egyptische instellingen. Omtrent Arabi-pacha, die in de Egyptische zaken thans eene zoo werk zame rol speelt, wordt het volgende medegedeeld; Arabi is te Caïro in 1839 geboren. Zijne opleiding heeft hjj genoten aan de hoogescltool in zjjn vaderstad, welke instelling sedert eeuwen den titel draagt van El Ashar, d. i. de schitterende Toen Arabi zjjne studiën had geëindigd, wendde zijn vader, een zeer geletterd man, zich tot den toenmaligen onderkoning van Egypte, met het verzoek, om zijn zoon, op kosten van den slaat, aan de militaire school zjjne verdere opleiding te doen ontvangen. Dit verzoek vond een gunstig onthaal en na een vierjarig verblijf aan die school trad Arabil als tweede luitenant in dienst. In den oorlog tegen Abyssinië maakte snelle vorderingen, want als majoor keerde hij van daar terug. In 1 werd hij benoemd tol kolonel. Men roemt algemeen zjjne weldadigheid ci| zijne vroomheid. Dagelijks ontvangen eenige behoeftige gezinnen den not digen spjjs uit zjjne keuken. Hij is een streng geloovig man en in het tnii uislerie van oorlog wisselt hjj zjjne werkzaamheden af met de waarneming der godsdienslplegtighedendoor den Koran voorgeschreven. Twee leden van den Parjjschcn gemeenteraad, onkundig van de bt

Leydse Courant | 1882 | | pagina 2