PER TELEGRAAF. op dezen vervolgens terslond het lynchregt toe te passen, zoodat hij nu voor altoos onschadelijk werd gemaakt. Omtrent den gepleegden moord te Niebert verneemt men nader, dal door lijkschouwing is gebleken, dal P. door worging is vermoord. Uiter lijke kenleekenen van geweld waren niet waar te nemen, dan alleen een paar schrammen over de handen. De beschuldigde, die op het gemeentehuis te Marnm werd bewaard, is thans door het geregt uit Groningen iii ver hoor genomen, maar blijft nog steeds hardnekkig ontkennen. Te Wiidervank vertoonde een goochelaar den toer om een gulden, dien hij op zijn voel legde, in de hoogte te werpen en in den mond op te vangen. De jongens beproefden dit later ook, en een slaagde er in, met het ongelukkig gevolg evenwel, dat de gulden naar binnen schoot, en de gcneeshceren vruchteloos hebben getracht het geldstuk uit de maag te verwijderen. Van Bergen op Zoom zijn gevankelijk naar Breda overgebragt twee werklieden, beschuldigd van diefstal van ongeveer 300 kilogr. lood, drie weken geleden gepleegd bij herbouwing eener buitenplaats onder die gemeente. De eenige agent van politie le Geertruidenberg had het ongeluk, bjj liet verlaten van den tram, terwijl deze nog in vollen gang was, te vallen en zich aan het hoofd op vijf plaatsen te verwonden, waarvan enkele won den nog al gevaarlijk zijn. Des middags viel een zijner zoontjes uil een raafh en werd, deerlijk gekneusd, opgenomen. 's GRAVEN11AGE, 5 Junij De luit. ter zee le kl. jhr. J. G. B. Westpalm van Hoorn van Burgh, tijdelijk I' officier aan boord van hel opleidingschip Admiraal van If as- senaer, wordt in die betrekking overgeplaatst aan boord van hel opleiding- schip /iii u a /'aulotona. De minister van oorlog zal Donderdag aanst. geen gehoor verleenen. Het examen van leerling-consul, dat dezer dagen alhier gehouden werd, is met goed gevolg afgelegd door de hh. W. L. Bosschart en H. Spakler te Amsterdam, J. Metz te Rotterdam en J. A. de Vicq te's Gravenhage. De vice-president van den hoogen raad der Nederlanden, mr. F. B. Gouinck Liefsting, opende beden de teregtzitting van de strafkamer van het collegie met eene toespraak, waarin hij hulde bragt aan de verdiensten van den zoo plotseling overleden presidentmr. Gockinga. Z K. II. Alexauder, prins van Oranje, heeft eene bijdrage van 300 docu toekomen aan het bestuur der 's Gravenhaagsche afdeeling der Alliance Israelite, ten behoeve van de vervolgde Russische Joden. - De toestand van den hooggeachten afgetreden burgemeester heeft sedert eenige dagen een zorgwekkend aanzien verkregen en was lieden hoogst bedeukrlijk. De lijder bevond zich in een slaat van bewusteloosheid. De koopsom voor het paleis op den Kneuterdijk (een half millioen) is jl. Donderdag door den lieer Furuée, bankier van Z. M den koning, ten stadhuize in ontvangst genomen. Ten dienste der staatsspoorwegen op Java werd heden aan het ministerie van koloniën aanbesteed: de levering van 44 draaischijven van verschillende afmetingen, in drie perceelen. Voor de drie perceelen gezamenlijk was het minst ingeschreven door de heeren Nicaise en Delcuvete la Louvière, voor ƒ29120, terwijl als minste inschrijvers voor de afzonderlijke perceelen in aanmerking kwamen, voor het 1' en 3# perceel de heeren D. A. Schretlen C». te Leiden, voor 15298 en voor ƒ3196; voor het 2' perceel de Union Actiën Gesellschalt te Dortmund, voor ƒ10810. BUI TEN LAN ÜSCI1E BER1GTEN. Ë»GEI.A,\I9, LONDEN. 4 Juni. De Times acht de antwoorden der regering -in hel parlement betreffende de Egyptische quaestie weinig voldoende. De onzekerheid toch omtrent de vraag, hoe de orde eigenlijk in Egypte gehandhaafd zal worden, blijft voortduren. Dat de conferentie, zooals de minister Dilke zeide, zou bljjket) het snelste middel te zijn om de orde in Egypte te herstellen, schjjnt twijfelachtig. Evenzoo de meening van den heer Gladstone, dat de per soonlijke veiligheid van den Khedive geen gevaar liep. De Times had eene duidelijke verklaring gewenscht van de gedragslijn, die de regering volgen zou. terwijl de conferentie bijeenkomt en beraadslaagt. Te Alexandrië houdt men zich volgens den Standard overtuigddal Arabi- pacha op den duur zijn verzet tegen de mogendheden niet zal kunnen vol houden. Dit zou Item zelfs moeijelrjk vallen, indien hij door de meerderheid van het volk gesteund werd. en dit is volgens den berigtgever niet het geval. Arabi gaat voort, door de bevolking eene petitie te doen teekenen. Dit geschiedt op eigenaardige wijze. De onderteekeningen worden verza meld op losse vellen papier, zonder dat de petitie er is bijgevoegd. Wanneer iemand vraagt wat hij teekent, krijgt hij eenvoudig ten antwoord, dat het voor hel heil des lands is. Ter herinnering aan de gelukkige redding van de koningin uit moor denaarshanden is in de kerk van de H. Drievuldigheid le Windsor een ge schilderd kerkraam geplaatst. Het raam draagt het volgende opschrilt: /'Ter cerc van God en in dankbare herinnering aan de genadige redding van Hare Doorluchtige Majesteit koningin Victoria op den 2J,n Maart 1882". Volgens berigten uit de Vereenigde Staten neemt de werkstaking in Noord-Amcrika overal toe. Vijftig werkstakers te Chicago vielen een trein aan, waarin een twintigtal negers, die niet hel werk staakten en in eene fabriek werken, gezeten waren. Zij haalden de negers uit den trein, sloe gen en trapten hen, en verwondden zeven hunner door scholen met revol vers en steenworpen. FHAN tiKIJH. In dc kamer van afgevaardigden stelde Zaturdag dc heer Borriglione voor de zitting op le hellen ter eere van Garibaldi. De regterzijde pro testeerde hevig hiertegen. De heer Lanesson ondersteunde de motie. Bor riglione zeide, dat Garibaldi Frankrijk te hulp kwam, en Madier voegde er bij, dat het een pligt was de zitting op te heffen ter ecre van den vertegen woordiger der republiek en der vrije gedachte. Met 301 tegen 146 stemmen werd daarop besloten de zitting op te heffen. De opgewondenheid in de kamer was groot, ook nog na het opheffen der zitting. De een herinnerde aan den brief, dien Garibaldi bij het zesde eeuwfeest van de Siciliaansche Vesper tegen Frankrijk had geschreven; de ander voerde aan, dat men niet moest zien op de tekortkomingen van een grijsaard, maar alleen op de diensten, die hij in 1870 aan Frankrijk bewe zen had. Uit Konstantinopel meldt men, dal de Sultan aan den Franschen ge. zant heeft verklaard, dat hij zijne instemming niet kon hechten aan het voorstel tot bijeenroeping eener conferentie, omdat hij de middelen bezit om de moeijelrjkheden uit den weg te ruimen, zonder conferentie. Zijne commissarissen zullen gehoorzaamd worden, en zoo zy hinderpalen ontmoe- ten, zullen zy die te boven komen. De regering heeft besloten lot de oprigting van een «zoölogisch station" aan de kust van de Middellandsclie Zee. De daarvoor uitgekozen plek is Ville-Franche-sur-mer, in de nabijheid van Nice. Het bestuur is opgedragen aan dr. Jul. Barrois. Zaturdag is hel proces begonnen tegen dc studenten, wegens de onge regeldheden in hel Quarlier latin. Na het hooren van enkele getuigen werd de zaak tot eenen volgenden dag uitgesteld Des namiddags trokken 2000 studenten op en wilden het voor het publiek niet toegankelijke terrein van het paleis van justitie binnendringen Politiedienaren trachtten hen et van daan te houden, maar de studenten bereikten hel terrein en bezetten de groote trap. De kommandant der wacht liet de «gardes lépublicaines komen, maar riglte levens eene zacht vermanende toespraak tol de studen ten, die, na hem gehoord le hebben, riepen: «Leve de kommandant!" Zij verlieten daarop het plein en bleven op de kade staan. Iu den Parijschen gemeenteraad is eene motie van den heer Yves Guyot aangenomen, waarbij verklaard wordt, dal dc prefect van politie verant woordelijk is voor de gewelddaden der politiedienaren in den nacht van 27 op 28 Mei, en de ministers van biuneulandsche zaken en van justitie uiige- noodigd worden, de vrreischte maatregelen te nemen ter verzekering van de wettelijke verantwoordelijkheid van den prefect en zijne dienaren. De gemeenteraad heeft eene som van 100.003 fr. toegestaan voor kosten van de recep:ie, die op het raadhuis gehouden zal worden na het feestmaal op 13 Julij. ITALIË In de kamer van afgevaardigden werd Zaturdag door den voorzitter voorgesteld de zittingen te schorsen tot 12 Junij ter cere van Garibaldi, den nalionaleti rouw aan te nemen voor twee maanden en deputatiën te zenden tot bijwoning der begrafenis. De minister-president Depreiis stelde voor het nationale feest te verdagen tot 18 Junjj, de begrafenisplegtigheden te doen geschieden voor rekening van den slaateen nationaal monument op te rigten met medewerking van den staat, en een pensioen van 10000 fr. toe te staan aan de weduwe en aan elk der 5 kinderen van Garibaldi. De ka mer nam deze voorstellen met algemeene stemmen aan. ZWEDEN. Het armenhuis in hel Zweedsche stadje Oeslhammer is op 1 Junij door den bliksem getroffen en tot den grond afgebrand. Van de 52 bewoners zijn 20 in de vlammen omgekomen. ST. PETERSBURG, 4 Junjj. De Russische regering heeft hel voorstel van Frankrjjk en Engeland betreffende eene conferentie der ambassadeurs te Konstantinopel aangenomen. ROME, 3 Junij. De senaat heeft naar aanleiding van hel overlijden van Garibaldi gelijke besluiten genomen als de kamer. PARIJS, 4 Junjj. liet berigt uil Konstantinopel, dat de Porte weigert de conferentie aan te nemen, is onjuist. De Porie heeft alleen het verlangen le kennen gegeven, dat de mogendheden den uislag der zending van Derwich pacha naar Egypte zullen afwachten. Officiëel is nu het berigt van alle groote mogendheden ontvangen, dat zjj de conferentie aannemen. KONSTANTINOPEL, 3 Junij ('s avonds). Alle gezanten der groote mogend heden zjjn bij de Porie bijeengeroepen, waar zij de mededeeling ontvingen, dat zij commissarissen naar Egypte gezonden had en dat deze dc instructie hadden medegekregen om te trachten eene verzoening lot stand te brengen tusschen Arabi-hey en Tewiik-pacha en de rust in het land te herstellen. Lord Duflerin telegrafeerde aan lord Granville, dat de gezindheid van den Sultan een uitstel van de conferentie wenschelijk maakte. ROME, 3 Junij. Uit alle steden van Italië worden berigten ontvangen van de verslagenheid over den dood van Garibaldi. Zijn overlijden is eene algemeeme ramp voor het land. Overal zjjn inschrijvingen geopend om een gedenkteeken op le rigten. KONSTANTINOPEL. 5 Julij. De Porie verzond gisteren eene circulaire, waarin hel ontwerp voor de conferentie werd herhaald. MADDALENA, 3 Junij. Bij het lijk van Garibaldi houdt een piket zee soldaten met een onderofficier de cerewacht. De kinderen van Garibaldi zullen hier komen om tegenwoordig te zijn bij het verbranden van het lijk huns vaders, krachtens zijne uiterste-wilsbeschikking. Ook is hij tes tament bepaald, dat de asch in een porfieren urn op het eiland Caprera moet bewaard blijven.

Leydse Courant | 1882 | | pagina 2