BIJVOEGSEL, behoorende tot de Leidsche Courant van Maandag 5 Junij J882, M9. PER TELEGRAAF. 59?, De wanordelijkheden, welke dezer dagen tusschen Fransche en Italiaan- sche werklieden van de suikerraffinaderij Say hebben plaats gehad, schijnen bij de overheid bezorgdheid te wekken, omdat men vreest, dat ook in an dere raffinaderijen dezelfde vechtpartijen zullen voorkomen. Waar is het intusschen, dat de meeste Fransche werklieden, ongeveer twee duizend, van verscheidene dezer fabrieken het werk gestaakt hebben. Een der redenen van ontevredenheid is, dat de vreemde werklieden voor minder loon werken dan de Franscheen daardoor de pogingen der anderen, om loonsverhooging te krjjgen, verlammen. Sarah Bernhardt heeft per deurwaarders-exploit aanzegging gekregen van de directie van het Theatre Frangais, dat de directie op de ontvangsten der voorstelling ten voordeele van de weduwe Chevet, om het weldadige doel. geen aanspraken zou laten gelden, maar dit wel zal doen met alle wettige middeleningeval mevr. Damala nogmaals te Parijs optreedt zonder de schadevergoeding van 100,000 frcs.waartoe zij geregtelijk veroordeeld is, betaald te hebben. De gemeenteraad van Lyon heeft besloten een gedenkteeken op te rig- ten ter herinnering aan de nationale verdediging in 1870/71. Het gedenk teeken zal verrijzen aan den ingang van het park Tête d'Or, met welks aanleg en omgeving het in overeenstemming zal moeten zijn. Eene som van 80000 fr. is er voor beschikbaar gesteld. Maandag avond brak een hevig cm weder boven Arras los, waarbij de bliksem in het stadhuis sloeg. Daar men in het telegraafbureau van het station vergeten had, de noodige maatregelen te nemen, sloeg de bliksem, door een telegraafdraad-geleidin en vernielde alle instrumenten en meubelen. Over een deel des lands heeft een zware storm gewoed; te Blois o. a. werden ontzaggelijke verwoestingen aangerigt; te Ruffec duurde de orkaan drie dagen achtereen en zóó hevig waren de stroomen regen die neèrvielën, dat tusschen Moussac en Ruflec het fornuis van de locomotief werd uitge doofd, zoodat een exprestrein twee uren lang in nood verkeerde. ITALIË. De bereden politie van Palermo heeft de bandieten in handen gekregen, die onlangs den oud-burgemeester Notarbartolo opligtten en zwaar losgeld ontvingen voor zijne vrijlating. Men had berigt gekregen, dat zij eene schuilplaats hadden gevonden in eene hoeve op vijf kilometers afstand van Palermowelke daarop met twaalf man omsingeld werd. Toen de majoor llardi, onder wiens bevelen het twaalftal stond, voorwaarts trad om met de bandieten onderhandelingen aan te knoopen, werd hij met een kogel regen begroet en bleef op de plaats dood. Een levendig vuur werd daarop van weerskanten een uur lang onderhouden, totdat de agenten door eenige bersaglieri versterkt werden en de roovers zich overgaven. Men vond een grooten voorraad munitie en eene som van 3000 lira's, meest in goudgeld, in hun bezit. DCITICHLASO. De Pruissische kroon zou gaarne ter vergrooting van 's keizers paleis te Berlijn het daaraan grenzende van wijlen prins Frederik der Nederlanden koopen; maar de koopsom bedraagt niet minder dan 780,000, en de keizer ziet wel wat tegen dien eisch op. Door de jury der heraldieke tentoonstelling te Berlijn zijn zes Neder- landsche inzenders bekroond, nl. de hh. mr. VV. J. baron d'Ablaing van Gicssenbnrg te 'sHage, J. A. Koopmans te Nijmegen. P. A. de Graaf te Arnhem, J. Lion te 's Hage, C. W. H. Verster te Amsterdam en Heerke Wenning te Leeuwarden. Het berigt betreffende het oprigten van eene commissie tot het bewa ken van het doortrekken van Russische' Joden, door Berlijn, is onjuist. Aan zulk eene commissie is te Berlijn geen behoefte. Te Berlijn bestaat de overlast alleen hierin om deze ongelukkigen van het eene station naar het andere te vervoeren en in verblijf van een of eenige dagen. Geheel onjuist is het, dat de treinen van de immigranten gedeeltelijk uit bedelaars, werk stakers enz., die met de eigenlijke Joden-quaestie niets te maken hebben, bestaan. De comité's letten er scherp op, dat het bewijs van werkelijke behoefte naar waarheid is en geven die personen geen ondersteuning, welke dit bewijs niet kunnen leveren. Hoe streng men in Pruissen het smokkelen van tabak straft, blijkt uit de straf, welke onlangs opgelegd werd aan J. G. en diens kuecht J. N., beiden uit de grensplaats Breyel. De eerste, een voerman, laadde den 10lil>n December jl. 1188 kilo tabakstengels te Venlo op zijne kar. waarbij aard appelen enz., en voerde dit frauduleus in Pruissen binnen. Hij werd echter bekeurd, en is thans door het gereglshof te Kleef veroordeeld tot 8078 mark boete of 1 dag gevangenisstraf voor elke 15 mark, en zijn knecht voor 4950 mark boete, of voor elke 15 mark 1 dag gevangenisstraf. Kar, paard en lading zijn verbeurd verklaard. De naar het heet volkomene overeenstemming van Frankrijk en Engeland in het Egyptische vraagstuk, zegt de Köln. Zeit.gaat volgens vertrouw bare berigten voorloopig niet verder dan het eene punt der bijeenroeping van eene con'erentie der ambassadeurs te Konstautinopel. Thans echter is reeds te voorzien, dat, voor het geval dit plan ten uitvoer komt, Frankrijk tot herstel der orde in Egypte geheel andere voorstellen zal doen dan En geland en evenzoo, dat de Sultan na de behandeling, die hem door de Franschen en Engelschen wedervaren is, zich niet zeer beijveren zal, het geschil tusschen Frankrijk en Engeland te vereffenen. Er bestaat kans, dat men den pleger van den jongsten vrouwenmoord te Bochum, en misschien ook van de andere misdaden van dien aard, op het spoor zal komen. Vermoedelijk is het een rondzwervend vreemdeling, die op Nieuwjaarsdag bij den meester van hel vermoorde dienstmeisje kwam bedelen, maar namens hem door haar werd afgewezen, en toen dreigde, haar dat betaald te zullen zetten. Dien man heeft men op den dag van den moord in de nabijheid van de plek, waar later hel lijk gevonden werd, gezien, terwijl hij bezig was aan den kant van eene beek zijne kleederen schoon te maken. Er worden nu ijverige nasporingen naar hem gedaan. Eenige dorpen in Saksen zijn Dingsdag zwaar geteisterd door eene wolkbreuk. Te Gelenau zijn 10 en te Ürebach 2 menschen omgekomen. Woensdag werden er nog verscheidene personen vermist. Er is veel vee ver dronken. Een aantal woonhuizen, schuren en bruggen zijn weggeslagen, vele velden en wegen verwoest. «OSTESRIJH. Volgens de Neue freie Presse [hebben de voorvallen te Brody den stadhouder, graaf Potocki, aanleiding gegeven om de aandacht der regering ■te vestigen op de daaraan verbondene dreigende gevaren. De stadhouder wees op de noodzakelijkheid om maatregelen van voorzorg te nemen, daar het vertrek der Joden uit Rusland zulk eene groote verhouding heeft aan genomen, dat de particuliere ondersteuning te kort schiet. Van vertoogen te St. Petersburg verwacht de regering geen heil, daar Ignatieff herhaalde lijk verklaard heeft, dat al wat er noodig is ter bescherming der Joden reeds door hem verordend was en de schrik onder hen hem mitsdien onver klaarbaar voorkwam. Voor het overige is Oostenrijk vrij om door het trek ken van een nieuw cordon den toevloed der Joden tegen te gaan. Graaf Potocki trachtte de regering al den ernst van den toestand onder het oog te brengen. PARIJS, 2 Junij. Van Duitschland is de eerste toetreding tot de Euro- pesche conferentie ingekomen. Men verwacht, dat de andere mogendheden weldra zullen toetreden. LONDEN, 2 Junrj. In het lagerhuis verklaarde de heer Gladstone op eene vraag van een der ledendat aan de regering van de Transvaal ver toogen waren gerigl wegens de vijandelijkheden met de grensstammen tevens werd haar te kennen gegeven, dat Engeland schending van onzijdig heid verhinderen moest. De Engelsche autoriteiteiten is het ten pligt ge steld de Engelsche onderdanen in denzelfden zin te waarschuwen. Sir Ch. Dilke gaf te kennendat eene formele aanneming van de Europesche conferentie nog niet heeft plaats gehad. Er is reden om te denken, dat zij aangenomen zal worden. Arabi-pacha heeft verder geen stappen gedaan om den Khedive te ont- troonen. Er worden aarden werken te Alexandrië opgerigt. De regering is te dier zake met den Engelsehen vlootvoogd voor Alexandrië in gedachten- wisseling getreden. CAIRO, 2 Junrj. Oostenrijk heeft in antwoord op Frankrijksuitnoodiging tot eene conferentie te Konstanlinopel geantwoord, dat het tot aanneming overhelde, maar dat het, alvorens voor goed bescheid te geven, met de overige mogendheden moest te rade gaan. MADRID, 2 Junij. Uruguay weigert de voldoening, die door Spanje ge vraagd wordt wegens den moord, door hooggeplaatste personen op een Spaansch onderdaan gepleegd. Als de republiek in hare houding volhardt, worden alle betrekkingen afgebroken. CAIRO, 2 Junij. Arabi bey heeft eene eirculaire aan de consuls-generaal gezonden, waarin hij de verzekering herhaalt, dat de Europeanen volstrekt geen gevaar dreigt. ROME, 2 Junij. De regering ontving van Caprera het berigt dat Garibaldi des avonds ten 6 ure is overleden. LONDEN, 3 Junij. De Times meldt, dat het comité van de houders van Spaansche fondsen het voorstel van den Spaanschen minister van financiën, betreffende de premie voor het toetreden binnen twee maanden bij de con versie heeft aangenomen. PARIJS, 2 Junij. Duitschland is de eerste mogendheid welke zich bereid verklaard heeft aan de Europesche conferentie deel te nemen. Men verwacht dat de andere mogendheden weldra zullen toetreden. BERLIJN, 2 Junij. Het berigt in sommige dagbladen, dat twee gepant serde vaartuigen en eenige gepantserde kanonneerbooten op reserve gesteld en dat torpedobooten te Wilhelmshafen in gereedheid zullen gebragt worden is onjuist. MOSKOU, 1 Junij. Heden namiddag te 12% ure werd de nationale ten toonstelling alhier geopend. KONSTANTINOPEL, 3 Junij. De Porte gaf door eene nota aan de ambas sadeurs kennis, dal Derwisch-pacha en Lebeb-bey heden, voorzien van vol- magten, naar Egypte zullen vertrekken. PROGRAMMA VAN MVZIEKIHTVOERINGEN. Zomerzorg. Dingsdag 6 Junij, des avonds ten zeven ure, door de Kapel van het Muziekcorps der Grenadiers, onder directie van den heer J. H. Völlmar. lc Afd.1. Marsch uit //La fille du Tambour major", opera van Offenbach, Völlmar; 2. Ouverture //La fête champêtre", Labory; 3. Arie a. d. Oper //Die Kreuzfahrer", Benedict; 4. //Frauenhuldigung", Walzer, Herr mann; 5. Fantaisie uit //Les Martyrs", opera van Donizetti. Dunkier. 2e Afd. 6. Ouverture //Rosamunda", Schubert; 7. //Souvenir de Mendelssohn", Liederfantaisie, Dunkier; 8 a. //Marche funèbre d'une Marionnette", Gounod; b. //Polnische National Tanze" fiir Pianoforte N". 1 (arr. Völlmar), Schar- wenka; 9. Fantaisie uit //Moïse", opera van Rossini, Bender; 10. //Die lustige Marketenderin", Polka", Zikoft'. ZWOLLE, 2 Junij. Tarwe ƒ9.25 a 9.75; rogge ƒ7.75 a 8; boekweit 7 h 7.25; gerst ƒ6.50 a f 7; paardeboonen ƒ7.75 a ƒ8; aardappelen ƒ1.25 tl ƒ1.75; alles per HL. Boter. Aanvoer 725/8, 600/16 vaten en 825/2 KG. stukgoed. Totale aanvoer 41825/2 KG. Middenmarkt 1 per KG. Handelswaarde 20912. Notitie van heden: per KG. ƒ0.90 h ƒ1.10; per 20 KG. of vat prima kwal. 24 a f 26; afwijkende soort ƒ22 a ƒ23 en tweede soort ƒ18 a. ƒ20.— Eijeren: 2.75 h ƒ3.25 per 100 stuks. Vee. Bij levendigen handel bedroeg de aanvoer deze week ruim 2000 stuks. Prijzen vaster. Varkens. Aanvoer ruim 900 biggen en p.m. 225 andere varkens. Markt willig. Biggen ƒ1.40 11 ƒ2 per week; drachtige varkens 50 h 70; magere dito/18 h, 30; vette dito eerste soort 47j- ii 55 ets en tweede soort 421 k 45 ets per KG. levend gewogen. Huiden. Door toenemende gedrukte stemming wordt voor Junij lagere notitie verwacht. MASTENBROEK, 2 Junij. Hooi en Stroo. Beide art. gedrukt. Prijzen p. m. 2 per 1000 halve KG. lager. ZWOLLE, 1 Junij. De paardenmarkt van heden, met een aanvoer van ruim 200 stuks, was levendig. Men gaf voor werkpaarden eerste soort 400 b^600; tweede soort ƒ225 a 375; derde soort ƒ100 a 200; vierde soort 1 60 a ƒ90; voor de slagtbank ƒ15 h ƒ30; pony's ƒ100 h 185; enters ƒ200 h ƒ300. Te Leiden ter Boekdrukkerij van J. C. DRABBE.

Leydse Courant | 1882 | | pagina 5