LEIDSCHE COURANT. WOENSDAG 31 MEI. w>, STADS-BERICHTEN. BINNENLANDSCHE BERIGTEN. De Courant verschijnt dagelijks, Zon- en Feestdagen uitgezonderd. De prijs der Courant is per vierendeel piars 1.50, franco p. p. f'i. Afzonderlijke nammers zijn verkrijgbaar voor 5 cents. De prijs der Advertentiën is van 1—4 regels 1.iedere regel meer 25 cents. De BURGEMEESTER van LEIDEN brengt ter kennis van belanghebbenden dat dagelijks Zon- en Feestdagen uitgezonderd, des voor middags van 912 uren, de Paspoorten voor de miliciens dezer gemeente, behoorende tot de lichting van den jare 1877en voor de zeemiliciens der lichting van 1878, verkrijgbaar zijn ter Gemeente-Secreiarie, mits men zich in persoon en voorzien van zijn zakboekje daartoe aamnelde. De Burgemeester voornoemd, Leiden 27 Mei 1882. DE KANTER. De BURGEMEESTER. Hoofd van liet Gemeentebestuur van Leiden, brengt bij deze ter algemeene kennis, dat door hem op heden aan den Ontvanger der directe belastingen alhier zijn ter hand gesteld vier op den 26st'D Mei jl. executoir verklaarde kohieren voor de belasting op het personeel, dienst 1881/82, n". 15, 16, 17 en 18. en herinnert voorts de belanghebbenden aan hunne verplichting om hunnen aanslag op den bij de wet bepaalden voet te voldoen. En geschiedt hiervan openbare kennisgeving door plaatsing in de Leidsche Courant. De Burgemeester voornoemd, Leiden, 30 Mei 1882. DE KANTER. LEIDEN, 30 Mei. Bij kon. besluit van 26 Mei, is de heer J. Schellema, op zijn verzoek, eervol ontslagen als majoor-kommandant der dd schutterij alhier. Heden had ten raadhuize alhier de openbare aanbesteding plaats van het maken van eene overdekte speelplaats bij de bewaarschool op den hoek van de Groenesteeg en de Kaarsenmakersstraat, waarvan als laagste inschrij ver aannemer is geworden de heer M. N. Langezaal, alhier, voor de som van 1316.80. De hoogste inschrijving bedroeg ƒ1648. Bij de op heden gehouden openbare verkooping van cokes, bij partijen van 100, 50, 10 en 5 hectoliters, waren de hoogste prijzen ƒ32, ƒ17, ƒ350 en 1.65, de laagste ƒ31 ƒ17, ƒ3.10 en ƒ1.60. Gedurende de beide Pinksterdagen zijn van hier langs den Holl. spoor weg vervoerd p m. 4400 reizigers. De stoomtrammen en stoombooten voerden insgelijks een aanzienlijk getal reizigers naar Katwijk en andere nabij gelegen dorpenterwijl het aantal bezoekers dat van die dorpen her waarts kwam ook zeer groot was. Er heerschte dan ook gisteren op vele plaatsen in de stad en vooral langs de Beestenmarkt en den stationsweg eene buitengewone drukte. Een rijloertje met de open tramwagens viel mede in veler smaak. In den vroegen morgen van gisteren waren de zoo genaamde dauwtrappers in de omstreken der stad nog vrij talrijk. Aan het spoorwegstation alhier bevonden zich heden middag een heer cn eene dame, die gisteren reeds in de omsireken en heden door de stad rjjtoertjes hadden gemaakt en nu plaatsbilletten naar Rotterdam hadden ge nomen. De toegang tot den trein werd hun echter door den stations chef geweigerd, op grond, dat zij in beschonken toestand verkeerden. Zjj waren daarover zeer ontstemd en lieten zich niet zoo maar vrijwillig van het per ron verwijderen zoodat daartoe de hulp der politie moest ingeroepen wor den. Ook tegen de politie kwamen zij, vooral de dame, in verzet, zoodat de agenten zich gedrongen zagen, zeer tot genoegen der straatjeugd, hen naar het politie-bureau over te brengen, om den roes uit te slapen. Gisteren namiddag omstreeks half vier is J. O., oud 13 jaren, met eene velocipede aan het Rapenburg te water gereden, doch onmiddellijk weder op het drocge gebragt, zonder dat bij letsel had bekomen. lieden morgen werd op de begraafplaats aan de Marepoorl het stoffe lijk overschot ten grave gebragt van den heer R. Broesterhuizen, een man algemeen geacht en die in nederigen kring zeer nuttig werkzaam is ge weest. De alhier bestaande "Vereeniging uit Liefde" en de "Leidsche Veree- «iging van fabriekarbeiders "Eendragt maakt magt" verloren in hem hunnen ijverigen voorzitter. Bij de groeve werd dan ook namens die vereenigin- gen door verschillende sprekers eene warme hulde aan de verdiensten van den overledene gebragt. Eene talrijke schaar woonde deze treurige plegiigheid bij. Aan het volgende, ons door eene bevoegde hand toegezonden, geven wij gaarne eene plaats: Als het bedrjjf van steenhouwer behoort lot het gebied der beeldhouwkunst, waaraan niet te twijfelen valt, dan was de heer J. G. Timmermans, wiens stoffelijk overblijfsel gisteren op het kerkhof te Oegstgeest werd begraven, in zijn vak als steenhouwer een meester in de kunst. Hij deed het niet met woorden af, maar toonde het in de daad. Dat meesterschap bepaalde zich niet tot lastgevingtot het in teekening brengen van uit te voeren werken, hjj nam ook zelf den beitel op by het moeijelijkste. De meeste stukken, waarbij uitvoerigheid van behandeling, voornamelijk van hel ornament, zooals by de uitgebreide restauratie aan de Hooglandsche Kerk alhier, van venster tracering, baldakijn of draag steen, werd vereischt, zijn door hem geteekend, aangelegd of bewerkt. Daarbij vernam hij gaarne, die geen eigenwaan kende, hel gevoelen vaii anderen, ten einde zich niet door moderne opvatting te laten misleiden, maar zich te binden aan oorspronkelijke vormen. Om geplaatst te worden op het graf van jhr. mr. D. T. Gevers van Endegeest, te Oegstgeestbeitelde by een monument met attributen, waarbij hij zich te houden had aan eenige voorschriften in de zamenstelling. Toen het stoomgemaal te Katwijk zou worden opgerigt hieuw Timmermans uit een blok hardsteen het wapen van Rijnland, gedekt met de Keizerskroon, welk kloek en verdienstelijk werk bestemd was in den buitenwand van dat stoomgemaal te w'orden bevestigd. Nu heeft de dood dezen man in de kracht zjjner jaren weggenomen. Dat is een groot verlies. Hij had nog lang in zijnen uitgebreiden werkkring nut kunnen stichten. Bij eene hierachter voorkomende aankondiging komt hij hel intreden van het zomersaizoen cer.e goede bekende zich weder in de gunst van het publiek aanbevelen, namelijk de uitspauningsplaats "de Wijkerbriig". Deze zoo aangenaam gelegen plaats biedt ongetwijfeld eene schoone gelegenheid aan, om, bij het doen van een uitstapje, zich aangenaam te ontspannen, en de eigenaar, de heer van Lommei, tracht op allerlei wijze, niet het minst door goede consumptie en bediening, het genoegen der bezoekers te bevorderep. Men schrijft ons uit Katwijk aan Zee: Den 2 78'"1 dezer is de gehcele vloot van 57 schuiten aangeweest en besomde ƒ30 a ƒ208 in 5 a 6 dagen. Eene schuit, die bij Borkum vischte, besomde ƒ170 in 16 dagen. Er werd besleed voor tarbot ƒ2.50 a ƒ8 per stuk. long ƒ0.15 a ƒ0.50 per stuk, schelvisch ƒ0 20 a ƒ0.40 per stuk, bunschol 0.40 a ƒ0.80 per stuk, bin nenlek schol ƒ4 a ƒ5.50 per mand, buitenlek droogschol 8 a ƒ9.90 per mand, scharren 3 ii /4.50 per mand, garnalen ƒ1 a 2 per mand. Eénige schuiten w orden gereed gemaakt om de volgende week op de haringvissclierrj uit te gaan. De minister van binnenlandsche zaken heeft ter kennis van belangheb benden gebragt, dat met 1 September aanst. de betrekking van leeraar in de scheikunde, aard- en dellstofkunde aan de rijks- hoogere burgerschool met vijfjarigen cursus Ie Gouda te vervullen is. Jaarwedde ƒ1800. Zij, die voor deze betrekking in aanmerking wenschen te komen, moeien zich vóór ol op 15 Junij c. k. met franco brieven aanmelden bij den inspecteur van het middelbaar onderwijs, dr. D. J. Steyn Parvé, te 'sGravenhage. Ook heeft genoemde minister bekend gemaakt, dat aan de in September 1882 te openen rijks- hoogere burgerschool met driejarigen cursus te Bergen op Zoom leeraren noodig zijn voor de vakken, vermeld in art. 16 der wét van 2 Mei 1863 tot regeling van het middelbaar onderwjjs, met uitzonde ring van de Fransche taal. Zij, die met het onderwijs in een of meer dier vakken wenschen belast te worden, moeten zich vóór of op 10 Junjj a. s.met overlegging der vereischle bewijsstukken, aanmelden bjj den hoog leeraar inspecteur van het middelbaar onderwijs, dr. M. Salverda te 'sGra venhage. De minister van binnenlandsche zaken heeft bepaald dat het schriftelijk werk van de eindexamens der hoogere burgerscholen dit jaar zal worden gemaakt van 26 Junij tot 4 Julij. In de afgeloopen week zijn uit het land verwijderd 79 vreemdelingen, als zonder middel van bestaan. Op de verkooping der planten van wijlen mevr. de douair. Backer, op Villa Flora, bij Zwolle, werd, volgens eene mededeeling van de Ztcolsche Cour. daaromtrent, voor n°. 316, Chamaerops Hystrix. 1.80 M. hoog, ƒ410 besteed. Sieboldia deze mededeeling overnemende, laat daarop o. a. vol gen: "Wij kunnen er nog byvocgen. dat de Chamaerops Hystrix aange kocht werd voor 's rijks akademieluin te Leiden. Onder de talrijke aanwe zige Nederlandsche deskundigen wekte dit groote tevredenheid, daar anders dit unieke exemplaar naar België zuh zijn gegaan, en dus alweder tot sieraad zou hebben gestrekt van de eene of andere buitenlandsche verzame ling, hetwelk in dit geval te meer jammer zou zijn geweest, daar het een der zeer weinige Palmen is, die uit de collectie van Z. M. koning Willem II hier te lande nog aanwezig zijn". Uit lieden, onder dagieekening van II April, door ons uit Pretoria

Leydse Courant | 1882 | | pagina 1