jaagd te hebbenhet onderst boren. Maandag ochtend werden gemelde schuiten door het vernielen van hel touwwerk met geweld belet weder zee te kiezen. Een zestal politieagenten uit Alkmaar kwamen spoedig ter hulp, doch z(j waren niet in staat iets tegen de woedende menigte uit te voeren. Zij werden zelfs aangevallenvan hunne wapenen berooid en erg mishandeldvooral de brigadier Storm werd zeer gehavend. De officier van justitie te Almaar, op de plaats tegenwoordig, telegrafeerde om adsis- tentie van de militaire magt, die dan ook nil Haarlem werd verleend, door de zending van een detachement huzaren van 25 man. Vier der bel hamels z(jn gevankelijk naar Alkmaar vervoerd. De officier van justitie doet op nieuw onderzoek naar de voornaamste bedrijvers der verregaande baldadigheden. Op den 21,l'« Mei jl. werd te Utrecht de jaarlijksche algemeene verga dering der Vereeniging van inrigtingen tot bevordering der koepokinenting in Nederland, onder voorzitterschap van dr. Ali Cohen, gehouden. Daarin bragt de in de vorige vergadering benoemde commissie (dr. Godefroi, d'Ailly en Krank) lot het ontwerpen van eenige //wenken" voor het publiek in het belang der koepokinening. bij monde van eerstgenoemde, verslag uit. Na dat dit verslag was vastgesteld werd besloten aan hel bestuur op te dragen den hooldinhoud telkens openbaar te maken, daar waar pokken epidemisch zijn verklaard en overigens danwanneer helna gehouden overleg met de afdeelingen of met anderenden lijd daartoe gekomen acht. Door dr. Folkersma werd een verslag uitgebragt omtrent de middelen, waardoor de animale vaccinatie het best en het spoedigst kan worden ver spreid. Daartoe wordt aangegeven, in elke provincie minst een permanent pare vaccinogène, in de hoofdplaats, op te rigten en naar behoefte lijdelijke pares in sommige kleine gemeenten in hel leven te roepen. De ervaring toch leert, dat, hoe meer gelegenheid en hoe digter bij de bron, waaruit men kan puiten, des te veelvuldiger de aanvraag en het gebruik is niet alleen, maar tevens des te minder de animale vaccine, bij verzending, aan kracht verliest. Bij deze gelegenheid werd met belangstelling vernomen, dat Ie Leeuwar den pogingen worden in het werk gesteld tot het oprigten van een pare vaccinogène, terwijl tevens de wenschelijkheid werd besproken, dat te Lei den, eene universiteitsstad met meer dan 40000 inwoners, eene gelegenheid voor animale vaccinatie worde in hel leven geroepen, zoowel in hel belang van de koepokinenting in die gemeente en haren omtrek, als van het onderwijs. Aan bet algemeen armbestuur te Kuilenburg is door wjjlen den heer J. L. Nieuwenhuysen 2000 vermaaktvoor het ziekenhuis aldaar. Te Zutphen werden Maandag een aantal aruie en berooide lieden met den spoortrein aangebragt. Het waren, volgens de Z. Ct.. voormalige land verhuizers, die nu uit Amerika terugkeerden, waar zij vruchteloos een of twee jaar lang een bestaan hadden gezocht. Eergisteren avond kwam een boer bij den gemeente-veldwachter te Ede zeggen, dat eene vrouw tusschen de Klomp en dat dorp op den berm van den straatweg lag, en dal zij daar was bevallen. Juist om dien tijd ontlastte zich boven die gemeente een onweder, gepaard met zware regens. Op last van het gemeentebestuur leden de veldwachter, eene vroedvrouwen een armmeesler naar de aangewezen plaats, en vonden daar eene vrouw op den weg liggen met een pas geboren kind bij zich. De bewoners uit de buurt hadden, om haar te beschermen tegen den regen, een parapluie boren haar geplaatst en haar gedekt met rijstmeelzakken. Bij het onweder. dat eergisteren namiddag woedde, zjjn te Aalten twee personen door den bliksem doodelijk getroflen. De een, een zager, die voor de bui met zijn kameraad schuilen wilde, werd getroffen by het passeren van een denneboom, en de ander, een bakker uit Bredevoordt, was met kar en paard op het land. Ook een meisje werd getroflen en viel bewuste loos neer, doch is weder bijgekomen. Onder Nunspcet werd een paard, dat voor eene kar was gespannen, gedood, maar de voerman bleef ongedeerd. Te Lochem werden twee koeijen in de heide gedood, en in eene naburige ge meente eene boerenhofstede in vlam gezet. Te Sleeswjjk is een persoon, die bezig was een kalf te voederenmet het kalf door den bliksem gedood. Te Tegelen zijn twee fabriekarbeiders gedood; een hunner laat een talrijk gezin achter. Te Zundert en te Oosterhout zijn boerenwoningeu getroffen en afgebrand. *- Te Lobith passeerde reeds eene boot, die de eerste kersen uil Duitsch- land aan boord had, ten vervoer naar Engeland. Zelden beeft dit zoo vroeg plaats. Gisteren morgen, toen de goederentrein van Kampen te Zwolle aan kwam en langs het station reed, om de locomotief op de draaischijf te doen keeren, sprong, als naar gewoonte, de wisselwachter Bos op de tredeplank van den bagagewagen. Hij had het ongeluk mis te stappen, viel op zjjde en kwam met de beenen onder het achterste rad van den bagagewagen, waarna hem nog vier ledige goederenwagens ovrr de beenen en het onder- ljjf reden, welke ligchaamsdeelen geheel verbrijzeld weiden. De ongeluk kige jonge man is spoedig bezweken. Te Breda had Zondag avond in de Vingerhoedslraat eene hevige vecht partij plaats tusschen een man en zijne vrouw. In drift ontstoken, nam de man een stoel ter hand en sloeg dien op het hoofd zijner vrouw stuk, ten gevolge waarvan hevige bloedstorting ontstond. De politie hield den woes teling aan en bragt hem naar het politiebureau, van waar hij onmiddellijk naar het huis van arrest werd overgebragt. De zwaar verwonde vrouw werd naar het ziekenhuis overgebragt; men vreest voor haar leven. Onder de gemeente Boxtel is brand ontstaan in de heide, met mast hoornen beplant, loebehoc,rende aan den staal der Nederlanden. De uitge strektheid van het verbrande terrein wordt op ruim eene hectare geschat. De oorzaak wordt aan kwaadwilligheid of bet onvoorzigtig wegwerpen van lucifers toegeschreven. 's GRAVENHAGE. 25 Mei. Door Z. M. is benoemd tot ontvanger der directe belastingen, enz.: te Aalten, de heer jhr. J. Hora Siccama, thans ontvanger te Wouw, en tot ontvanger der directe belastingen enz. Ie Wouw, de lieer jhr. W. J. de Jonge, surnumerair der directe belastingen te Middelburg; tot ontvanger der directe belastingen enz. te Sas van Gent, de heer L. Franken, thans ontvanger te Bladel; tot ontvanger der directe belastingen enz. te Bladel, de heer 0.11. J. Bentfort, surnumerair der directe belastingen te Amsterdam. Door Z. M. zjjn, na afgelegd vergelijkend examen, benoemd tot surnu merair der registratie en domeinen: I). J. Hoetink te Bolsward, F. Berte- link te Zalt-Bommel, W. Agema te Bolsward, H. Molenaar te Oldeberkoop, G. L. Brouwer te 's Gravenhage, G. J. ten Cate te Zalt-Bommel, E A. J. C. Charlier te Bergen op Zoom, J. Terpsira te Zalt-Bommel, A. E. J. Bertling te Zwolle, H. l'osthumus te Njjkerk, J. L. Bleijenberg te Woerden, A. J. M. van Lohuizen te Rhenen. Bij het departement van financiën is benoemd lot commies de heer L. C. Claut, thans adjunct-commies. Jhr. Wttewaall van Stoetwegen, Zr. M'. minister-resident by de hoven van Denemarken en Zweden en Noorwegen, heeft gisteren de residentie verlaten en de reis aanvaard naar Stokholm, alwaar hij in het begin der volgende maand aan de souvereinen dier beide rijken de geloofsbrieven zal overhan digen welke hem in zijn diplomatiek ambt accrediteren. Het gereglshof te 's Gravenhage deed heden uitspraak in de zaken, die jl. Vrijdag werden behandeld en veroordeelde: 1». J. K., arbeider tc Groede, tot vier maanden eenzame opsluiting, wegens onzedelijkheid legen een 13-jarig meisje; 2". T. v. d. S.boerenarbeider te Duivendijketot 9 maanden cel straf, ter zake van valsch getuigenis ten voordeele van een beklaagde, en 3». G. A. A. v. K.kopergieter te 's Gravenhage, tot 5 jaren tuchthuisstraf en twee boeten van ƒ50. wegens het namaken en in omloop brengen van in Nederland gangbare zilveren nationale muntspeciën. J. M A. B.be schuldigd van deelneming aan de uitgifte van de nagemaakte geldstukken, werd bij gemis aan bewijs vrijgesproken. Onder beschuldiging van valschheid in geschrifte en het des bewust gebruik maken van het valsche stuk stond vervolgens teregl P. G. J. W.gasfitter te Rotterdam. In het begin van December van hel vorige jaar vervaardigde besch. eene aanbevelingslijst ter inteekening voor het verstrekken van onder steuning aan een huisgezin, waarvan de man was om het leven gekomen. Dat stuk onderteekende hjj met den naam van d'. J. V. de II. Ie Rotter dam. wiens naam hij reeds vroeger op geljjke wijze had geëxploiteerd en stelde dien naam ook als eersten deelnemer in de ondersleuning voor een bedrag van ƒ25 op de Ijjst. Het geschrift werd vervolgens, met voor besch. goed gevolg, aan verschillende personen aangeboden. Van hel op deze wijze verkregen geld maakte hij goede sier. Te dier zake werd besch. aanvankelijk voor de regtbank te Rotterdam als beklaagd van bedriegelyke opligting vervolgd en veroordeeld, maar in hooger beroep was het hol van oordeel, dat er valschheid in geschrifte was gepleegd en mitsdien werd de zaak, na instructie door den regter-commissaris te Rotterdam, heden in de criminele teregtzilting van het hof beregt. De besch. bekende zjjne schuld. Adv.-gen. mr. Gregory eischle eene veroordeeling tot 183 dagen celstraf en de verdediger, m'. Saaymans Vader, wees het hof op verzachtende om standigheden. Nog heden werd besch. tol de geëischte straf veroordeeld. De rechercheur de Ftouw is er wederom in geslaagd eene vrouw, ge naamd M. S., huisvrouw van J. O., die als etendraagster en als sehoonmaak- ter by iemand op de Amsterdamsche Veerkade tegen een loon van 3 k ƒ4 per week in dienst was, aan te houden. Die vrouw wordt verdacht: 1». van misbruik van vertrouwen, door zich het geld. dat zij ontving om aan haar meester te verantwoorden, toe te eigenen; 2». van het vervaardigen van valsche quilantiën, waarop zij den naam van haar patroon stelde. De verdachte is in voorloopig arrest. Gisteren middag werd op nieuw eene proef genomen aan den wissel op hel Bezuidenhout met den thans verbeterden chasse-corpsten behoeve van de rijtuigen der Haagsche tramway-maatschappjj. De vry breede ijzeren band, langs de lengtezijde van het onderstel de voor de wielen aangebragte ijzeren beschuttingen verbindende, verhoedde thans wel, dat de pop, na gegrepen te zjjn, onder den wagen teregt kwam, maar kon niet voorko men, dat zij aan den scherpen kant van de treeplank bleef hangen en langs de rails aan arm en been werd voortgesleurd. Wanneer, gelijk het voornemen schijnt te zijn, thans nog een ijzeren band langs de treeplanken voor en achter aan den wagen zal zijn aangebragt, zal waarschijnlijk het toestel beter aan zjjne beslemming beantwoorden. B I T E NL A N D S C H E BE RIG T E N. ENCEl/AND. LONDEN. 24 Mei. In het hoogerbuis had Maandag II. nog eene scherpe woordenwisse ling plaats tusschen lord Granville en lord Salisbury. Door lord Waterford was eene vraag aangekondigd omtrent //het tractaat van Kilmainham", waar mede men de overeenkomst bedoelt, die volgens de oppositie tusschen de regering en den heer Parnell gesloten is. Lord Granville vroeg, of lord Waterford die uitdrukking door eene andere wilde vervangen. Lord Salis bury beweerde, dat hij daartoe hel regt niet had, en viel tevens de rege ring heftig over die overeenkomst aan. Ten slotte wijzigde lord Waterford de bewoordingen van zijne aangekondigde interpellatie. Wegens het dringende van de Iersche wetgeving zal het parlement dit jaar op den Derby-dag zitting houden. De lieer Parnell moet zooveel last ondervinden wegens de aanvankelijk door hem tegenover de regering aangenomen verzoenlijke houdiug en aan den anderen kant zcoveel bezwaar hebben legen eenige bepalingen der nieuwe Iersche dwangwet, dat bij er ernstig over denkt, om de parlemen taire loopbaan vaarwel te zeggen. Het beruchte Duitsche socialistenblad Die Freiheit verscheen dezer

Leydse Courant | 1882 | | pagina 2