L F de Prins Alrx<-,cter 's °P den volgenden dag van daar naar Nederland ver trokken. De Örentheop weg naar Batavia, is op 20 Mei van Aden vertrokken "e Koningin Emma, op weg naar Amsterdam, vertrok op 19 Mei va< Port-Said; wegens het vastzitten van een vaartuig in het Suez- kanaal tad dit stoomschip een oponthoud van dag. re Haarlem werd Zaturdag de 130"* algemeene vergadering gehouden van de Holl. maatschappij van wetenschappen. De president-directeur opende di-- vergadering met eene toespraakwaarin de verdiensten herdacht wer- acn der sedert de laatste algemeene vergadering overleden heeren directeu ren en leden. Op het praeadvies der commissie van beoordeelaren werd de groo'e gouden lltiygens-medaille in het vak der meteorologie, hetwelk dit jaar aan de beurt was, toegekend aan dr. G. Neumayer, bestuurder der lluilsche Scewarle Ie Hamburg. De voorzitter wees verder de vergadering op het uitgebragt rapport der beoordeelaren, waarin op zulk eene ondubbel zinnige wijze de groote verdiensten voor de meteorologie van onzen landge noot prof. Buys-Ballot waren uiteengezet, waardoor hem, zoo hij zich niet als binnenlandsch lid der maatschappij en tevens als lid der beoordelings commissie aan de mededinging had onttrokken, de hooge onderscheiding van de Huygens-medaille zoude zijn toegekend, en deelde mede, dat direc teuren besloten hadden hem evenzeer, doch als buitengewonen prjjs, de groote gouden medaille Huygens wegens zijne groote verdiensten voor de meteoro logie toe te kennen. Deze mededeeling werd met algemeene toejuiching ont vangen en de tegenwoordig zijnde bekroonde harteljjk geluk gewcnscht. Eenige nieuwe prijsvragen werden uitgeschreven en tot binnenlandsch lid der maatschappij benoemd de hoogleeraar dr. Th. Place te Amsterdam. Tot huitenlandsche leden werden benoemd de bekroonde dr. G. Neumayer, te Hamburg, en d'. 11. Wild, directeur van het Physikalische Central Observa torium te Petersburg. Te Amsterdam ontstond Zaturdag namiddag brand iu de bovenste ver dieping van het specerijenpakhuis, genaamd -Banda", Heerengracht hoek Treefsteeg. liet pakhuis is smal, maar hoog en diep en de zolder, waar de vlammen naar buiten sloegen, was iu gebruik als eene meubelmakerswerk- plaats. Men slaagde er in den brand te bepalen bij den zolder, alwaar hjj ontstond; maar de benedenzolders hebben natuurlijk door hel water veel schade geleden. Onder llatlem is in den Ussel door eenige visschers een sleur gevan gen, die p. m. 200 kilogr. woog. Met 6 man hadden zij de handen vol om meester van het dier Ie blijven. Te Piijssen werd voor eenige dagen een dagloouer de som van ƒ118, waarvoor hij zijne koe verkocht hadontstolen. De man was radeloos en wist niet hoe weder aan eene koe te komen. Ten einde raad. wordt er besloten eene waarzegster te raadplegen, om alzoo den dief in handen te krijgen. Dit wordt natuurlijk nog al gaauw rond verteld; en wat gebeurt nu Nog voor hij een onderhoud met de bewuste waarzegster heeftligt zijn geld. in een papiertje gewikkeld, op een hoop aardappels op den deel. De dief had waarschijnlijk lont geroken, en was misschien bang, dat zijn naam door het onderhoud met de waarzegsier "ei 'tCJV.f Te 's Hertogenbosch is Donderdag II. eene misdaad gepleegd. In de herberg van P. Maréchal bevond zich zekere S.metselaar te Vughtmet twee vrouwspersonenzij dronken daar eene flesch bier. Den kastelein vragende, wat hjj schuldig was, kreeg S. ten antwoord 1, welk bedrag hjj voor eene flesch bier zeer overdreven achtte. Na eenig bieden gaf de kastelein, een als zeer ruw bekend persoon. Waal van geboorte, te ken nen, dat hij liever de flesch op zijn kop zou stuk slaan dan laten afdin gen, en de daad bij het woord voegende, nam hjj de bierflesch en bragt daarméc eerst eene der vrouwen en toen S. hevige slagen toe op het hoofd. S. begaf zich naar liet politie-bnreau om aangifte van het gebeurde te doen en keerde toen met de niet-verwonde vronw naar een ander huis terug, waar hjj zich ter rust begaf en 's morgens dood iu bed werd gevonden. De verwonde vrouw werd 's nachts ter verpleging in het gasthuis opgeno men; en het lijk van den verslagene derwaarts overgebragl, terwjjl de dader is gevangen geuomen. Tegenover het lijk geconfronteerd, ontkende hij de wandaad te hebben gepleegd. Vier getuigen hebben intusschen reeds het feit bevestigd. Door de maréchaussees van de brigade Eindhoven is bij zekeren v. M. te Heeze een os ontdekt, die Dingsdag II. op de jaarmarkt te Oirschot werd ontvreemd. V. M. is gevankelijk naar Eindhoven overgebragt. Onder de gemeente Baarle-Nassau heeft een zware brand gewoed, waardoor een landbouwersbedrijfbestaande uit huis, schuur en stal, werd in de asch gelegd. Van den inboedel en de landbouwgereedschappen werd veel vernield. De oorzaak wordt aan onvoorzigtigheid toegeschreven. Door de rijkspolitie te Gilze is een 21-jarige timmermansknecht aange houden, die Vrijdag avond uit baldadigheid, op hel Vijfhuizenheike, door hel werpen van een brandende lucifer in een perceel 15-jarig dennenbosch, be- hoorende aan den landbouwer Armen, brand heeft gesticht. 's GKAVENHAGË, 22 Mei. Door Z. M. is aan den heer P. L. de Bruyne, Britsch vice-consul te Vlissingen, verlof verleend tot het aannemen van het ridderkruis 3« kl. der orde van Verdiensten, hem door den vorst van Waldeck en Pyrmout geschonken. De heer J. Kleynhans, ontvanger der directe belastingen te Uithuizen, is benoemd tot ontvanger derzelfde middelen te Edam. Door Z. M. is, ingevolge hun verzoek, eervol ontslag verleend, met toekenning van pensioen, aan de Oost-Indische hoofdambtenaren, thans met verlof hier te lande, II. J. Bool, laatstelijk directeur der burgerlijke open bare werken in Nederl. Indië; W. M. Visser, laatsteljjk inspecteur van stoomvaartdienst bij hel dep. der marine in Nederl. Indië, en P. G. Haver kamp, laatstelijk adjunct-inspecteur der spoorwegdiensten in Nederl. Indië. Door den minister van binneniandsche zaken is bepaald, dal de com missie, belast met het afnemen der examens B van art. 60. en C van artt. 61—65 der wet van 2 Mei 1863,, voor het jaar 1882, zitting zal hou den te Delft; voorts zijn benoemd tot lid en voorzitter dier commissie: G. van Diesen, hoofdingenieur van den waterstaat voor het 2' rivierdistrict te 'sGravenhage; tot leden: dr. F. J. P. van Calker, hoogleeraar aan de rijks universiteit te Groningen; dr. G. F. W. Baehr, F. J. van den Berg, E. Gugel, N. II. Henket, d'. A. C. Oudemans, mr. B. H. Pekelharing, H. A. Ravenek, Ch. M. Schols, J. A. Snijders, C.Jz., E. Steuerwald, hoogleeraren aan de polytechnische school; A. Lecomte, leeraar aan de polytechnische school; A. A. Bekaar. ingenieur van den waterstaat te Maastricht; J. Car- dinaaf, leeraar aan de rjjks hoogere burgerschool te Tilburg, F. Ph. J. Mathieu, ingenieur voor het stoomwezen der spoorwegdiensten te 's Graven hage; J. M. Telders, sectie-ingenieur bij den aanleg van staatsspoorwegen te Rhenen, en 11. P. Vogel, architect, tweede directeur van de akademie van beeldende kunsten en hoofdleeraar aan die inrigting Ie 's Gravenhage. De luit. ter zee 2e kl. I. D. van Strjjen, uil Oost-Indië teruggekeerd, is op non-activiteit gesteld. De minister van justitie zal Dingsdag aanst. en die van oorlog Don derdag aansl. geen gehoor verleenen. De enquête-commissie uit de tweede kamer der staten-generaal, omtrent de spoorweg-exploitatie, heeft heden hare zittingen wederom hervat en als getuigen gehoord de heeren J. J. Froger. chel van het tariefwezen der Holl. jjzeren spoorwegmaatschappij te Amsterdam; J. Ferrares, goederen-agent der maatschappij tot exploitatie van staatsspoorwegen te Rotterdam; en J. Groll, directeur der Ned. Indische spoorweg-maatschappjjte Leiden. Bij arresten, heden door den hoogen raad gewezen, werden verworpen de cassatievoorzieningen van A. W. de W.. stationschef te Delftdoor het gcregtshof te 's Graveuhage veroordeeld tot 1.— boete, ter zake van het weigeren van patronenvervoer, en van C. J. N. K.door het gereglshof Ie 's Gravenhage veroordeeld tot 10 jaren tuchthuisstraf, ter zake van moedwil- ligen doodslag, te Leiden gepleegd op zjjne bijzit. Binnen weinige dagen wordt het besluit verwacht houdende inwilliging der ontslag-aanvrage van den burgemeester der residentie. De benoeming van een opvolger van den heer Gevers Dcynool zou, naar men verneemt, niet gelijktijdig, doch eerst later geschieden. Het comité, dat het initiatie! heeft genomen tot aanbieding van een huldebewijs aan den altredenden burgemeester heeft zich jl. Zaturdag avond geconstitueerd in eene bijeenkomst, geleid door den heer mr. Wintgens. liet comité heeft voorshands besloten den burgemeester op den laatsten dag dezer maand een hulde-adres aan te bieden, voorzien van de bamlieekeningeu der ingezetenen, tot welk einde inteekenlijsteu op verschillende plaatsen der stad zullen worden nedergelegd. De lijsten zullen in een prachtalbum worden vereenigd. Door de gezamenlijke ambtenaren der gemeente, zoowel ter plaatse lijke secretarie als bjj andere stedelijke instellingen werkzaam, zal een huldeblijk worden aangeboden aan den aftredenden burgemeester. Vermoedelijk zal de //Nieuwe of Litteraire Sociëteit" mei h-».-» i„..i pad. iu oef dtlifcïi, wegens net groot aantai narer leden, wel de belangrijkste inrigting zijn, die hier ter stede vergunning voor den kleinhandel in sterken drank behoeft. Daarom schijnt het niet onbelangrijk te vermelden, dat die sociëteit, naar wjj vernemen, voor dit doel werd aangeslagen op eene huur waarde van ƒ4100. Hiervan werd echter her-taxatie aangevraagd, waarbij de huurwaarde op ƒ3900 is bepaald. (fj/j h Dfl I ha. In Kgl (bei bot it I »ne «se iaat I do BUITEN LAN DSCH E BER1GTEN. EI6ELAS D. LONDEN. 21 Mei. Door het lagerhuis is na eene levendige beraadslaging met 208 tegen 83 stemmen verworpen een voorstel van den heer Howard tol hel openstellen van nationale museums en tentoonstellingen op Zondag. De brand in het haven-station te Queensborough barstte Vrijdagmiddag omstreeks 4 ure uit en verkreeg in korten tijddoor den sterken oosten wind eene groote uitgebreidheidzoodatin weerwil van de krachtdadige pogingen om te blusschen, het geheele houten stationsgebouw en enkele spoorwagens spoedig vernield werden. Het station kostte ruim 50000 De vlammen tastten ook de Vlissingsche mailboot Prins Hendrik bjj den achtersteven aan. De Prins Hendrik lag gemeerd en had geen stoom op, daarom sleepte de gouvernements-sleepboot Sampson haar verder de Medway op, waar men er in slaagde de vlammen meester te worden. Een vaartuig, dat gemeerd lag, het kolenschip Constance, verbrandde, evenzoo alle douane papieren. Hok 12 goederenwagens, met kostbare koopwaren geladen, zijn vernield. De schade is dus zeer aanzienlijk. Treuriger nog is het dat ook twee spoorwegbeamblen bij den brand zijn omgekomen; anderen bekwamen ernstige brandwonden. Voorloopig is de dienst op Vlissingen naar Dover verlegd. Het is niet onwaarschijnlijk dat men Queensborough nu voor goed zal verlaten. De leden van het gereglshof te Dublin hebbeu eene bijeenkomst gehou den, waarin zij zich verklaard hebben legen de bepalingen der nieuwe dwangwet, die de jury's tijdeljik afschaflen en hare taak aan hen opdragen. Zij waren van oordeel, dat het voldoende zou zijn, de jury's anders in ie rigten. Freeman's Journal bevatte dezer dagen een verhaal, dat geschreven en uit Londen aan het blad toegezonden zou zijn door een der moorde naars. Volgens dit relaas zou er een Iersch moordenaars-genootschap be- staan, met verlakkingen over Ierland, Engeland, Schotland en Wales. Dit genootschap besliste dat lord Cavendish moest uit den weg geruimd worden, door ontvoering, of anders door moord. Vier personen, met vier-en-twintig vermomde helpers op een afstand, moesten hel stuk volbrengen. Daar Ca vendish weigerde zich Ie laten verduisteren, zoo werd hij gedood. Burke like trscl ids l \i 1 de i 6 de mité ren Nel iDoor Hg vi II de - Ui Ir kro ft I MM. jl Jou 'an ii de jkinciti oplos fARIJ: (ondhe «de de ld nad j»r de (oclit 'oors hij i lar Egy 81. f'E Kowno lerd.

Leydse Courant | 1882 | | pagina 2