LEIDSCHE COURANT. li V. h; Z\TURDAG 20 MEI. STADS-BERICHTEN. Kostelooze Vaccinatie. Inschrijving Schutterij. B 1 N X E N L A N O S C H E BEKT GT E NT. ar_ De Courant verschijnt dagelijksZon- en Feestdag en uitgezonderd. De grijs der Courant is ger vierenurel jaars /1.50, franco p. p. f2. Afzonderlijke nommers zijn verkrijgbaar voor 6 cents. l)e pr(js der Advertentiën is van 1—4 regels 1.— iedere regel meer 25 cents. rwx^ssssxaar-^tczs BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Gemeente LEIDEN lierinneren bij deze den ingezetenendat de gelegenheid tot kostelooze Vacci natie en Revacclnatie voor onvermogendenin hei lokaal der Stads waag, t>ü voortduring is opengesteld, en wel op Donderdag 16. Zaterdag 25 Februari. Maandag 6. Dinsdag 14. Woensdag 22. Donderdag 30 Maart, Zaterdag 8. Maandag 17, Dinsdag 25 April, Woensdag 3, Donderdag 11, Zaterdag 19 Mei a. s. en zoo vervolgens met cene tusschenruimte van acht of, als die dag op een Zondag of Vrjjdag valt, van negen dagen, telkens des namiddags te één uur. Burgemeester en Wethouders voornoemd, DE KANTER, Burgemeester. Leiden, 13 Februari 1882. E. KIST, Secretaris. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN noodigen hen. die ver zuimd mochten hehben zich op de door het Gemeentebestuur bepaalde dagen ter Inschrijving voor den Schutterlijken dienst aan te melden, uit zich daartoe alsnog te vervoegen ten Raadhuize, op Dinsdag den 23"'° Del ek.des voormiddags tusschen 9 en 12 uren. Zij herinneren wijders den belanghebbendendal de registers van inschrij ving op den 1"'° Juni aanstaande worden gesloten en dat zij. die zich niet vóór dat tijdstip hehben doen inschrijven, bij ontdekking, ambts halve ingeschreven en door den Schuttersraad tot eene geldboete verwezen zuilen worden. Burgemeester en Wethouders voornoemd. DE KANTER, Burgemeester. Leiden, 19 Mei 1882. E. KIST, Secretaris. LEIDEN. 19 Mei. Bij kon. besluit van 27 Maart jl. zijn goedgekeurd de statuten der ver eniging '/Eendracht zjj ons doel" le Leiden. Ter vervulling van de vacature in het bestuur van het H. G of arme wees- en kinderhuis worden door dat bestuur aan den gemeenteraad voor gedragen de hh. dr. C. J. van Kelwich en d'. J. C. Kist. Door de studenten-vereeniging Pro Patria zal op 22, 23en24 Junij een toncours worden gehouden in Kalwijks duinen. Uitnoodigingen tot deelne ming zullen gezonden worden aan de Utrechtsche studenten-weerbaarheid, Delftsche studenten-afdeeling van Frederik Hendrik, de Leidsche weer baarheid, de dienstd. schutterij alhier, alsmede aan de infanterie, cavalerie en artillerie alhier in garnizoen. Woensdag namiddag is de 6-jarige F. G., wonende bij hare ouders in ie Bakkersteeg. doordat eene vrouw even een emmer heet water voor de woning had nedergezet en naar binnen was gegaan., achterwaarts over die emmer gevallen; het kind bekwam daarbij eenige brandwonden, die door den heer dr. R. werden verbonden. Op denzelfden namiddag is W. F., fabriekwerker, die in de fabriek van den heer D. aan de Langegraclit een riem van .een vliegrad wilde trekken, biet dat rad in aanraking gekomen, ten gevolge waarvan zijn arm op twee 8-G daatsen werd gebroken; naar het akademisch ziekenhuis overgebragt, werd Waar een gipsverband om den arm gelegd. Op den laten avond van dien dag is de sjouwer J. S. in beschonken toe- and aan de Uilerstegracht in het water geloopen; hjj werd door een poli- ieagent en een lantaarnopsteker door middel van eene ladder gered Gistereu middag is eeii 6-jarig jongentje, genaamd J. II., al spelende in itn schuitje te water geraakt, doch onmiddellijk door een voorbijganger [ered. De minister van binnenlandsche zaken heeft de aandacht van de com- lissarissen des konings gevestigd op een brief van hunnen ambtgenoot in 'hecht, waaruit blijkt dat bij het gebruik maken van vergunningen tot in- oer van slagtvee ergerlijke misbruiken plaats hebben, waardoor gevaar «Istaat van overbrenging van smetstol uit het buitenland. In overleg met 'it districts-veearts moet naauw keurig worden onderzocht of ook in andere fovincien dergelijke misbruiken als in Utrecht hebben plaats gehad, bepaal- fltik of unningen zijn gevraagd tol invoer van meer slagtvee dan de toglers voor hun wekelijksch gebruik noodig hebbenen of hel ingevoerde lte lot de slagting onder polilietoezigt gebleven is. Hangende dit ónder- 376 1 06 1086 120 446 446 Ï4H 1236 85 816 113 356 83 1136 61 0 971 1 67» Hos» 47 35 zoek heeft de minister gelast de reeds verleende vergunningen te schorsen en geen nieuwe te verleenen. De minister van binnenlandsche zaken, gelet op art. 12 der wet op het hooger ouderwijs en gezien het kon. besluit van 13 Mei jl.lot benoe ming der commissie belast met het afnemen van het examen in het aange haald wetsartikel bedoeld, heeft bepaald, dat dit examen in 1882 zal wor den afgenomen te 's Gravenhage, op 17 Julij e. k. en volgende dagen. Ten einde hel bekomen van de toestemming om zich lot uitoefening van het visschersberoep langer dan gedurende vier weken buitenslands te begeven voor de verlofgangers der militie le land te vergemakkelijken, voor zoover zulks met de belangen van de dienst is overeen te brengen, heeft de minister van oorlog goedgevonden, met uitbreiding van het vroeger be paalde, aan de commissarissen des konings de bevoegdheid over te dragen om aan de verlofgangers der militie te land, die zich, tot het deelnemen aan de kust- en hariogvisscherijvoor hoogstens zes maanden buitenslands verlangen te begeven, daartoe, namens hem minister, de toestemming te verleenen. Door de geneeskundige staatscommissie zijn als arts toegelaten de hh. P. Broekhof! Jz., J. A. Meursinge Rey miers en H. Zeehuizen, med. docto randi. en is het getuigschrift voor het eerste gedeelte van het arts-examen uitgereikt aan den heer S. Prins Visser, med. doctorandus. De praeadviezen voor de vergadering van de Nederlandschc Juristen- vereeniging, dit jaar te Maastricht te houden, zijn verschenen. liet onder werp van burgerlijk regt, dat reeds voor een jaar Ier behandeling was toe gezegd, de eigendomsbeperkingen, komt niet aan de orde, ouidat de rap porteur ni'. J. Roëll door zijne meer en meer omvangrijke taak in de tweede kamer verhinderd is geweest deze slof behoorlijk le bearbeiden. In plaats daarvan is hel huwelijksregt gekozen en wel de vraag: of in onze wetgeving behoorlijk is gezorgd voor de vrouw, zoo wat hare persoons- als hare vermogensregten betreft En zoo neenwelke verbeteringen voorna melijk in aanmerking komen? Naar aanleiding van eene mededeeling omtrent de nieuwe hyacinthen- ziekle uit de Leidsche Cl., schrijft dr. Hugo de Vries aan het Hbl.: De nieuwe ziekte der hyacinthen, het zoogenoemde geelsnotdie zich in de laatste jaren op onrustbarende wijze uitbreidt, is sedert gcruimen tjjd door den heer J. 11. Wakker op mijn laboratorium onderzocht. Uit dit onder zoek is gebleken, dat zij door eene tot nu loc onbeschreven soort van bac terie veroorzaakt wordt. Dit organisme bevindt zich in ongeloofieljjke me nigte in de gele slijmmassa. die men in de aangetaste doelen van den bol ontwaart. Deze bacteriën dringen van boven in tic hollen en planten zich door de vaatbundels der schubben naar omlaag voort, totdat zij den stoel of schjjf bereiken. Van hier begeven zij zich deels naar de jonge bladen en bloemtrossen voor het volgend jaar. en deels naar de jonge bollen, die in de oksels der bladen ontstaan. Deze laatste tasten zij aan, zoodat de ziekte daardoor bljjkt erfelijk te zjjn; iels wat bij de kunstmatige verme nigvuldiging in acht behoort genomen te worden. In het volgend voorjaar verspreiden zich de bacteriën in de bladen door de vaatbundels omhoog, verteren het vaat weefsel, dringen ook het omliggend bladmoes binnen, en treden eindelijk door overlangsche barsten als cene weeke slijmmassa naar buiten, zoodat zij nu door den regen op andere bollen overgebragt, en op deze wijze de oorzaak eener besmetting kunnen worden. Proeven over de mogelijke verspreiding der ziekte door hel loof zijn dus in hooge mate wenschelijk. De hh. Holdert en C°. te Amsterdam, uilgevers van De Echo. Volks blad voor Nederland, schrijven een nalionalen wedstrijd lot bevordering van kunstzin bij het Nederlandsche volk uit. Daarmede beoogen zij het schoon heidsgevoel en den lust tot huiswerk in snipperuurtjes bjj onze volksklas sen, en voornamelijk bij aankomende werklieden, aan te moedigen, en daardoor bij te dragen tot ontwikkeling en beschaving langs practischen weg. Er zijn 7 afdeelingen. Een voor ambachtslieden van 16 tot 25jaren, waarin wedstrijden voor meubelmakers, schilders, smeden en modelleurs. Een voor leerlingen der hoogere burger-, dag- en avond-, ambachts- of particuliere teekenscholenbeneden de 16 jaar. Een voor jongens beneden de 13 jaar (leerlingen der lagere school). Een voor meisjes van 15 tot 20 jaar. Een voor meisjes beneden 15 jaar. Een voor aanstaande bouwkundi gen, en een voor letterkundigen De opgegeven voorwerpen zijn: in de eerste aldeeling, een sigarenkistje of dito kastje, een beschilderd bord, een parapluie-standaarden een model van een bloemeuhanger. In de tweede afdeeling een stel (rekeningen naar de natuur, van een srhoolmeuhel, in

Leydse Courant | 1882 | | pagina 1