LEIDSCRE COURANT. 1882. V. 114, DJNGSDAG 16 MEI. BINNENLANDSCHE BERIGTEN. De Courant verschijnt dagelijks, Zon- en Feestdagen uitgezonderd. De grijs der Courant is jar vierendeel jaars f 1.S0, franco p. p. f 2. Afzonderlijke nommers zijn verkrijgbaar voor 6 cents. De prijs der Advertentien is van 1—4 regels 1.iedere regel meer 25 cents. LEIDEN, 15 Mei. Heden had ten raadhuize alhier de openbare aanbesteding plaats van het schoonmaken en invoegen der gemetselde brugwerken enz. binnen de stad en langs de singels. De inschrijvingen bedroegen 1130, 949, ƒ945 en 890. Bij afmjjning is het werk gegund aan den heer W. n. Neule- boom, alhier, voor /850. Daarna vond de openbare aanbesteding plaats van hel schoonmaken en herstellen van de gemetselde wallen binnen en builen de stad, in 3 perceelen. Voor het 1' perceel waren de inschrijving»!) ƒ1225, 11801080, f 1070. 10G0 en 991voor het 2* perceel ƒ790, /700, 650 en /640. en voor het derde perceel 1390, 1330, 1320, 1250, 1220 en 1198. Als minste inschrijver is het 1* perceel geaond aan den heer H. J. de Nie, alhier, voor ƒ991; terwijl bij afmijning het werk is ge gund van het 2' perceel aan den heer J. Verhoog, alhier, voor /600, en van het 3" perceel aan den heer P. L. Nenteboomvoor ƒ1080. Bij de op heden gehouden openbare verkooping van cokes, hij partijen van 100, 50, 10 en 5 hectoliters, waren de hoogste prjjzen ƒ39, ƒ19.50, ƒ3.90 en /2.Ö5, de laagste ƒ39 ƒ1950, ƒ3.GO en ƒ1.95. Gisteren avond vertoonde zich noorderlicht aan den hemel, dal vooral ten elf lire schitterend was en in breede stralen opwaarts steeg. Uit zulk een verschijnsel heelt men dikwjjls gemeend veranderlijk weer te moeten voorspellen, zooals op warmte, koude. Het laatste, had de voorspelling waarde, behoeft echter niet meer te komen, het is er lang. Terwijl de tortel kirt in het hout, blaast de noordenwind, die hagelbuijen afzendt. Heden hield de Rijnlandsche stoomtramweg-maatschappij hare algemeene vergadering te 's llage. Volgens het jaarverslag geeft de exploitatie redenen lot tevredenheid. Over negen maanden bedroeg de winst 6392. Het dividend is bepaald op 21 per aandeel. Commissarissen werden gemagtigd eene wijziging der concessie-voorwaarden van de betrokken gemeente-besturen te verkrij gen, in dien zin, dat minder ritten behoeven gedaan te worden Tot commis sarissen zijn herbenoemd de hh. Godonde Ridder en A. S. Fransen van de Putte en gekozen de hh. de Graefï van Polsbroek en J. de Vogel. Plannen tot ver andering der bogten ter voorkoming van ongelukken op de baan zijn aanhangig. Men schrijft ons uit Sassenheim Het is volstrekt niet twijfelachtigdat er eene nieuwe ziekte onder de hyacinthen is uitgebroken, maar een zeker, en wel droevig, feit, dat, zoo er gcene middelen tot stuiting worden ontdektkan leiden lot groote schade van dezen, tot dus verre bloeijenden, tak van den Nederlandschen tuinbouw. Het is niemand onder onze collega's in de gedachte gekomen, de nieuwe ziekte toe te schrijven aan den storm van 26 April II., om de afdoende reden, dat deze ziekte reeds sedert eenige jaren bestaat. Aangetaste bollen zijn herhaaldelijk onderworpen aan het oordeel en on derzoek van wetenschappelijke mannen, als dr. lingo de Vries en anderen, zonder dat deze heeren zelfs den aard der ziekte hebben kunnen consta teren, veel minder een middel hebben kunnen aan de hand doen tot ratio nele bestrijding der kwaal, ten minste voor zoover mij tot heden bekend is. Dat sommige practici de kwaal toeschrjjven aan atmospherische invloeden, vindt daarin zjjnen grond, dat de ondervinding schijnt te leeren, dat de ziekte zich door het loof verbreidt en niet van bol op bol. Door proefne mingen zijn wjj bezig uit te maken, of dat werkeljjk zoo is. Mogl dit proefondervindelijk blijken waar te zijn, dan hebben w[j een krachtig mid del gevonden tot bestrijding en finale uitroeijing der ziekte. Dat de toestand van de atmospheer niet zonder invloed is, schijnt zeker, daar bij regen de ziekte met vernieuwde woede om zich grijpt. Men verneemt, dat, na de verwerping ten tweeden male van het han delsverdrag tusschen Frankrijk en Nederland gesloten, dit tractaat, bij beslait van den president der Fransche republiek, is ingetrokken. Dienten gevolge zal Nederland met ingang van 10 Mei zich moeten onderwerpen aan de toepassing van het algemeen toltarief van Frankrijk. Voor het examen in nuttige handwerken, door de vereeniging »Tes- Selsohade" te Amsterdam uitgeschreven, op 8 en 12 Mei, waren 35 Candida- ten opgeroepen, waarvan 4 niet opkwamen, 17 niet slaagden en 14 het diploma verkregen. De vereeniging stelt zich voor, in Maart 1883 we der een examen in nuttige handwerken af te nemen. De heer 11. J. Kremer, med. doctor en arts te Groningen, heeft zich aangemeld voor de Nederlandsche Noordpool-expedilie (station Bfcksonhaven). Volgens het Politieblad zijn in de afgeloopen week 47 personen, waaronder 6 vrouwen, wegens gemis van papieren of middel van bestaan door de justitie uit het rijk verwijderd. Tegen S. van der W.gefailleerd koopmanlaatst wonende te Dokkum, is door de arrond.-reglbank te Leeuwarden regtsingang met bevel tot ge vangenneming verleend, wegens opligting, gepleegd ten nadeele van de Nederlandsche bank. Hij heeft zich vermoedelijk naar Noord-Amerika be geven. Tc Rotterdam kwamen Zaturdag II. uit Mannheim aan 140 Mormonen (mannen, vrouwen en kinderen). Van dit aantal zjjn er 132 in Zwitserland en 8 in Duitschland voor het Mormonisme aangeworven. Zij vertrekken via Liverpool en New-York naar hun nieuw vaderland. Te Haarlem is Vrijdag avond op de Gedempte Oudegracht een jong- mensch in bewusteloozen toestand gevonden. Naar laid van bij hem ge vonden papieren zou hij te Wrjouki in Rusland zjjn geboren, 15 jaar ónd zijn en heeten Norhem Goum Walkcs. Ilij was eerst kort te Amsterdam werkzaam bij een diamantslijper en had nu opzettelijk vitriool ingenomen. Hij is naar het Gasthuis overgebragt, waar men hoop heeft, dat hij zal herstellen. In de Zaturdag te Amsterdam gehouden vergadering van de Nederl. harddraverij- en renvereeniging werd o. a. rapport uitgebragt over eene nieuwe renbaan tusschen den Haag en Wassenaar gelegen en der vereeni ging gratis aangeboden. Het rapport luidde gunstig; de renbaan is zoo niet beter, dan toch even goed als die te Bussum, dal voor de groote wed rennen eene soort //Longchamps" blijft, en de onmiddellijke nabijheid van den Haag maaktdat zij ongetwijfeld aan de schoonste verwachtingen zal kunnen beantwoorden. De kosten, om het terrein geheel in orde le maken, zullen ongeveer ƒ12000 bedragen, en hoewel deze som vrij hoog is, gelooll men toch, dat de groote toeloop, die eene harddraverij in de nabijheid va'n de holslad en van de grootste badplaats in Nederland zal trekken, ruim schoots die kosten zal dekken. Daarenboven hebben eenige heeren reeds een waarborgkapitaal van ƒ5000 gestort, zoodat de vereeniging ook bjj onverhoopte ongelukken niet in moeijelijkheden zal geraken. De verga dering vereenigde zich daarop met het praeadvies van het bestuur, om het terrein aan te nemen. Voor het kantongeregt le Utrecht heeft lercgt geslaan mej. C. v. d. 11. uit 's Gravenhage, beklaagd van waarzeggerij. Hoewel zij het feit ontkende, werd hare schuld voldoende bewezen geacht en eischte hel openb. min. 2 geldboeten/ieder van 750, of 6 dagen gevangenisstraf. Ter gelegenheid van eene bruiloftsvieriug in eene herberg le Ellen had een 16-jarige sigarenmaker hel ongeluk zich met een geladen pistool in de hand te schieten, en wel zoodanig, dat zijn voorvinger moest worden afgezet. Vrijdag ontstond er le Denekamp twist tusschen Haamberg en Leus, bijgenaamd de Kapitein, over het weiden van schapen. H. werd zoo driftig, dat hij gebruik maakte van zijn schop, waarmede hij Leus het oor afhieuw. De beruchte sluiker Voet Smit, te Ootmarsum. heeft bekend desluiker en geleider geweest te zijn van de vijf pakken tabak, welke door de Pruis- sische ambtenaren den ü11'0 November 1880 werden aangehaald. Het blijkt dus nu, dat toen een onschuldige de opgelegde boeten en gevangenisstraf heeft ondergaan. Onder de gemeente Beugen liep dezer dagen een vijfjarig knaapje spe lende tegen een etkenpaal, staande voor een timmermanswinkel, met het noodlottig gevolg, dat de paal omviel en op het hoofd van het kind teregt kwam, dat spoedig daarop overleed. 's GRAVENHAGE, 15 Mei. Tot burgemeester zijn benoemd: te St. Maartensdijk de heer N. Polder man; lot burgemeester der gemeente te Scherpenisse de heer V. V. R. C. R. baron van Heemstra; en tot burgemeester der gemeente le Hoedekenskerke de heer J. Wellemao. Tot betaalmeester te Zutphcn is benoemd de heer J. .1. Paehlig, thans betaalmeester te Sneek. Tol mede-bewindvoerder over het fonds van /'Woütêrns van Oorschot", vroeger berust hebbende ter weeskamer te Haarlem, is benoemd de heer A. J. Kluppel, notaris te Haarlem, ter vervanging van wijlen den heer 0.-11. van Zutphcn Tot notaris te Kapelle, arrond Middelburg, js benoemd de heer A. G. Merenscand.-notaris te Tholen,

Leydse Courant | 1882 | | pagina 1