BIJVOEGSEL, behoorende tot de Leidsohe Courant van Maandag dó Mei d882, IV0. ÖÖ3. BUITENLAN DSCHE BERIGTEN. waren hierbij uitstekend vertegenwoordigd en de koren muntten uit door kracht en eenheid. Vervolgens droeg mej. Gripekoven eenige liederen voor, namelijk: //Am Grabe Anselmo's" en//Erlkönig", beiden van Schubert, en //Frühlings-Ankunft", va# Schumann. De omvangrijke en welluiddende stem van mej. Gripe koven is te zeer bekend, dan dat wij daarover nog zullen uilweiden; genoeg zjj het, dat zij de //Erlkönig" met zeer veel gevoel en voordragt ten gehoore bragt, hetgeen haar talrijke applaudissementen ten deel deed vallen. Mej. Kullmann (sopraan), groothertogelijke opera-zangeres te Carlsruhe, voor de meesten onzer eene nog onbekende, vergastte ons op eene aria uit de «Barbier de Seville". Zelden hebben wjj eene helderder, krachtiger en tevens liefelijker stem kunnen bewonderen dan wjj bjj deze alleraardigste ver schijning mogten aantreden. Vooral bij de tremulando's ontwikkelde zy eene kracht en eene vastheid, die zelden haar wederga zal vinden. Het publiek was dan ook door haar zang in verrukking gebragt en overlaadde als het ware deze talentvolle kunstenares met zijne bijvalsbetuigingenwelke niet eerder een einde namen, voordat zij de welwillendheid had een niet op het programma voorkomend stukje ten beste te geven. Ook hierbij mogt zij lauweren oogsten kortom de naam van mej. Kullmann heeft ongetwijfeld eene bij uitstek aangename herinnering achtergelaten en gaarne roepen wij haar een welgemeend tot weêrziens toe. De heer Smalt, student alhier, besloot het eerste gedeelte van dezen avond met de //Kreisleriana", fantasiën voor piano, van Schumann. Ongetwijfeld bewonderen wjj in hem de buitenwone techniek en niet minder het ge heugen, hetgeen bij bewees door een zoo lang en zoo ingewikkeld stuk geheel zonder muziekblad uit te voeren. Wjj brengen hulde aan zijn talent; men vergunne ons echter de volgende vraag: zou het niet voor het over- groote publiek aangenamer zijn een misschien eenvoudiger stuk te hooren maar daarentegen met meer melodieën verrijkt, dan zulks met de //Kreis leriana" het geval is. Wat //der Rose Pilgerfahrt" aangaat, eveneens van Schumann, en waaruit het tweede gedeelte bestond, hierover zullen wij niet meer uitweiden, uit vrees van met onze loftuitingen in herhaling te vervallen. Genoeg zjj het, dat allen, zoowel koor als solo's, het hunne bij- bragten tot welslagen van dit nummer. De vele bijvalsbetuigingen, die ook thans weder den uitvoerders ten deel vielen, waren niet alleen uitingen van bewondering, maar ongetwijfeld ook van dankbaarheid jegens de Maatschappij tot bevordering der toonkunst, voor de waardige wijze, waarop zij hare muziekuitvoeringen gedurende dit jaar heeft gesloten. 's GRAVENHAGE, 13 Mei. Z. M. de koning heeft den groothertog van Hessen-Darmstadt benoemd tot kommandeur der Militaire Willemsorde. Door Z. M. is aan de kapiteins ter zee F. H. P. van Alphen, adjudant des konings in buitengewone dienst, en P. Swaan, de kapitein-luitt. ter zee jhr. C. C. Six en J. A. Waldeck, den luit. ter zee 1( kl. L. M. L. de Haan, den officier van gezondheid 1' kl. dr. G. Karssen, den officier van admi nistratie le kl. J. Beijer, en den 1" luit. van het corps mariniers J. A. H. Jockin, vergunning verleend tot het aannemen en dragen der versierselen: voor eerstgenoemde van het groot-officierskruis der orde van de Kroon van Italië; voor den tweede van het kommandeurskruis der orde van St. Mau ritius en Lazarus; voor den derde en vierde van het kommandeurskruis; voor den vjjfde en zesde van het officierskruis, en voor den zevende en achtste van het ridderkruis der orde van de Kroonhun door den koning van Italië geschonken. Aan den heer jhr. mr. J. M. van Beyma is, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als officier van justitie bij de arrond.-regtbank te Leeu warden, met bjjzondere dankbetuiging voor de gewigtige diensten, door hem gedurende 44 jaren aan de justitie bewezen; voorts is benoemd tot officier van justitie by de arrond.-regtbank te Leeuwarden de heer mr. E. Star Busmann, thans substituut-officier van justitie bij die regtbank. De heer C. J. Buwalda, ontvanger der directe balastingen te Aarden burg, is benoemd tot ontvanger te Coevorden; de heer E. Hamstra, ontvan ger der directe belastingen te Waardenburg, is benoemd tot ontvanger te Geldermalsende heer J. H. P. E. van der Veen, ontvanger der directe be lastingen te Horst, is benoemd tot ontvanger te Groesbeek. De volgende controleurs der directe belastingen, invoerreglen en accijn- sen zijn verplaatst, als: J. H. van Assum van Harlingen naar Rotterdam, directe belastingen 2" aldeeling; W. H. Houwing van Middelburg naar Am sterdam, directe belastingen 2e afdeeling. Tot surnumerair bij het vak der posterijen zijn benoemd de hh. J. Winters, L. A. P. Hoffmann, G. F. H. Hellenberg Hubar, A. P. S. van Ga len, G. Beins, J. F. Rommel, W. Voorthuis, C. Zijm, B. H. C. Schautkes, jh'. V. V. van Cammingha, W. LaatsmanH. W. C. Niever, F. T. M. Henrar, J. W. Bormans, JE. C. Haanschoten Door den minister van koloniën zijn ter beschikking van den gouver neur-generaal van Nederl. Indië gesteld, om tijdelijk te worden benoemd bij de uitvoering der waterwerken te Demak: H. D. Haverkamp, geëxamineerd machinist, te 'sGravenhage, tot werkmeester in het atelier; W. G. Muyder- man, opzigter-machinist te Amsterdam, tot opzigter-machinistW. Elderen- bosch, smid te Amsterdam, tot smid-bankwerker; A. C. van Ingenwagen maker te Zwolle, tot baas-wagenmaker; L. L. C. H. Jonkergouw, opzigter 3' kl. bij den aanleg van staatsspoorwegen te Rhenen; S. Puissant, steen houwer te Ouffet, bij Luik, en C. van Wijngaarden Hzn., onderbaas te Nijmegen, tot hoofdopzigters, en A. Levasicr, heibaas te Sliedrecht, tot De minister van justitie zal Dingsdag aanst. geen gehoor verleenen. De noodzakelijkheid, om de verpligtingen na te komen, waartoe de ge meente zich verbonden heelt door het bekende raadsbesluit tot overneming der koninklijke gebouwen, brengt de stedelijke kas in tijdelijke verlegenheid. Burg. en weth. wenschen daarom de koopsom met de kosten van overdragt voor de van Z. M. den koning over te nemen gronden met gebouwen te voldoen door middel van kasgeld, bij wijze cener tijdelijke kasoperatie en in afwachting eener definitieve regeling dezer financiële aangelegenheidwaar onder ook behoort de aanwijzing der middelen tot dekking der uitgaaf van 5% ton, waarop het in het geheim voorbereide besluit zal komen te slaan. Vooraf zal echter zekerheid omtrent de plannen van exploitatie der terreinen moeten zijn verkregen. EMCSEIiAST». LONDEN. 12 Mei. In het lagerhuis heeft de heer Harcourt het ontwerp tot beteugeling van misdaden in behandeling gebragt. Het ontwèrp magtigt tot het oprig- ten van bijzondere geregtshoven in de onveilige districten, zameng'esteld uit drie regters zonder jury. Het magtigt voorts de politie tot het doen van huiszoeking naar moordwapenen, tot het aanhouden van personen, wier be wegingen haar verdacht voorkomenen tot het aanhouden en uitzetten van vreemdelingen wier tegenwoordigheid schadelijk is voor de rust in Ierland. Eindeljjk magtigt het den onder-koning tot summier handelen tegenover en tot het opheffen van geheime genootschappen, onwettige vereenigingen en opruijende dagbladen. Het ontwerp zou gedurende drie jaren van kracht zijn. De heer Harcourt voegde er bij dat hij eerstdaags ook een ontwerp tot regeling van het vraagstuk der achterstallige pachtgelden zal indienen. De heer Northcote zeide dat de oppositie aan de regering alle medewerking wil verleenen, doch dat de verantwoordelijkheid voor het ontwerp aan de regering moet blijven. Forster keurde het ontwerp goed. Parnell en Dillon gispten levendig de strengheid van het ontwerp, dat volgens hen nog vol- slagener schipbreuk zou lijden dan de //Peace Preservation Bill". Tot de eerste lezing van het ontwerp werd met 327 tegen 22 stemmen overgegaan. De Times ziet in de voordragt eene vastberaden en moedige poging tot herstel van hel gezag der wet in Ierlanden tot het verhinderen van zulke misdaden als de moord in het Phoenix-park. Vele bladen, zelfs conserva tive, achten de wet wel wat te streng. De Iersche leden achten haar onaannemelijk, daar de onderkoning daardoor eene al te groote magt verkrijgt. In het dorpje Edensor, waar wijlen lord Cavendish zijn landgoed Chatsworth-park hadbewoog zich eergisteren een indrukwekkende be grafenisstoet. Het stoffeljjk overschot van den vermoorden staatssecretaris van Ierland werd naar de laatste rustplaats gedragen, nadat in de dorps kerk eene lijkdienst was gehouden. De voornaamste begeleiders van de lijk baar waren hertog van Devonshire, markies van llartington, lord Edward Cavendish, kolonel Cavendish, admiraal Egerlonmajoor Lyttelton, de minister Gladstone en Granville. Meer dan 300 parlementsleden waren in den stoet, benevens vertegenwoordigers van de koningin en van de leden der koninklijke familie. Namens II. M. werd een krans op de lykbaar gelegd. De pogingen, door de politie aangewend, om de daders van den moord te Dublin te ontdekken, zijn nog steeds vruchteloos gebleven. De politie houdt het voor zeker, dat zij langs een omweg weder naar Dublin zijn teruggekeerd. Men verneemt nog, dat Zaturdag avond de opper-regter Morris te Du blin, op straat wandelende, een paar minuten na het tijdstip van den moord, waarvan hij echter nog niets afwist, werd aangeroepen door een kerel, die hem toevoegde: //Michael Morris, de secretaris en de onder-secre taris zijn zoo even vermoord en gij zijt nu het eerst aan de beurt". Morris is sedert met zijn gezin naar Engeland overgestoken. Ook tot den dood van den heer Clifford Lloyd moet in den geheimen raad der moorde naars te New-York besloten zijn. Te Dublin zijn groote billetten aangeplakt, aankondigende deoprigting van een //Nationaal Verbond voor Ierland", dat ten doel heeft het herstel van de oude wetgevende onafhankelijkheid van Ierland. Verder behelzen de billetten vijandelijke uitvallen tegen de ambtenaren, die op het kasteel van den onderkoning huizen, en tegen den tegenwoordigen regeringsvorm. Het voorloopig eomite' roept de belangstellenden op tot eene groote vergadering op den 15d,n, waarop leden zullen worden aangeworven. Te Brighousein het westen van Yorkshire, zijn Maandag avond de huizen van een aantal Iersche inwoners van die stad door eene groote me nigte, die woedend was over den Dublinschen moordbjjna geheel vernield. Onderscheidene Ieren werden deerlijk mishandeld; velen hunner zijn uit Brighouse gevlugt. In de week, die 22 April eindigde, zijn te New-York 19505 landver huizers aangekomen, tegen 13952 in de vorige week en 18213 in dezelfde week van het vorige jaar. Onder de nieuwe aankomelingen zijn een aantal uit Rusland afkomstige Israëliten. Naar men uit New-York meldt, is een achttal hunner aldaar in hechtenis genomenomdat zij zich feitelijk heden veroorloofden tegen den voorzitter der verccniging tol bescherming van Russische vlugtelingen, die weigerde gehoor te geven aan hunne over dreven eischen tot geldelijke ondersteuning. F R A N H R IJ K. Naar aanleiding eener vraag van den heer Villèneuve. gaf de minister president in de kamer eenige inlichtingen betreffende den staat van zaken in Egypte. De onderkoning hadna eerst den hem van verschillende kanten gegeven raad opgevolgd te hebben, om wegens de gisting, welke de veroor-

Leydse Courant | 1882 | | pagina 5