J COURANT. 200 882 V. III. MAANDAG 15 MEI. STADS-BE RICHTEN. BINN RNLANDSCIJ E BERIGTEN. r da r van ■zittet f882. l)e Courant vtr schijnt tl ay olijksZon- en Feestdagen uitgezonderd. Afzonderlijke Hommers zijn verkrijgbaar voor 5 cents. De prijs der Advertentiën is van 1—4 De prijs der Courant is per vierendeel jaars 1.50, franco p. p. f2.—. regels 1.iedere regel meer 25 cents. - -- Bl| deze Courant behoort een Bijvoegsel. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN; Gelet op de besluiten van den beer Commissaris des Konings van den 1» April jl., betreflende de beschrijving der personeele belasting en van ut patentrecht voor het dienstjaar 1882/3; Brengen ter kennis van de ingezetenen dat op den 15<D Mei a. s.vanwege Int Ontvanger der directe belastingen, een aanvang zal worden gemaakt pet de inzameling der uitgereikte beschrijvingsbiljetten van de Personeele (lasting en het Patentrecht voor het dienstjaar 1882/3, van de wijken II, III en IV. Burgemeester en Wethouders voornoemd. DE KANTER, Burgemeester. Leiden. 13 Mei 1882. E. KIST, Secretaris. Maat LEIDEN, 13 Mei. Beden middag, ongeveer 2% ure, is J. J. B.t oud 41 jaren, wonende de Brandewjjnspoortten gevolge van een zenuwtoevalwaaraan hij lijdende is, aan den Stillen Rijn in het water geraakt. Zekere C. Bogget, mende in het Kloosterhof n°. 3, sprong, na zich van zijn jas te hebben itdaan, in het water om hem te helpen, doch daar de drenkeiing hem ifreep in de zijde, moest hij hem loslaten, daar hjj anders gevaar liep l( te verdrinken. Kort daarna is de drenkeling opgehaald, doch toen eek het aan deskundigen dat de levensgeesten reeds waren uitgebluscht. V01t! Ijjk is naar de woning der vrouw gebragt. tolitt net getal der in het Werkhuis alhier opgeuomenen bedroeg gedurende olitei M week dagelijks van 45 tot 66 volwassen personen en 5 tot 11 kinderen. - De afgeloopen winter, zoo wordt ons geschreven, die eigenlijk als een ergang van herfst tot lente kon beschouwd worden, heeft alle aardap- len gespaard, in afwijking van de twee strenge en langdurige winters vooraf waren gegaan, toen er veel aardappelen bevroren. Verbouwers Idden dan oek op deze omstandigheid gerekenden hielden nu hunnen t 3Sf?vuldig in kuilen geborgen voorraad op prijs; zij meenden met dien in aarde begraven schat op hunnen lijd te woekeren. Maar bjj slot van lening zijn zij bedrogen uitgekomen. Op sommige plaatsen strekt de j idappel nu reeds tot varkensvoeder; op andere plaatsen tracht men tegen ]jg tin geld goede aardappelen aan den man te brengen, onder hoogdravende mamingen. De nieuwe aardappel groeide dan ook al zoo vroeg, terwijl 44^0 den ouden nog overvloed is. Als de nieuwe niet afvriest kan er over at maand van gerooid worden. - 's Lands middelen hebben over de vier eerste maanden dezes jaars [tbragt 32.577,436 29%, zjjnde 978,936.69% meer dan in die maanden het jaar 1881. 4/12 deel der raming bedraagt ƒ33,743,901.40. - De voorgenomen reis uit Amsterdam naar Batavia met een der stoom- hepeu van de maatschappij "Nederland", op 31 dezer, zal niet worden Igevoerd. Dientengevolge zal de eerstvolgende regtslreeksche verzending tr zee van brieven enz. naar Nederl.-lndië uit Amsterdam, met de stoom- tpen der maatschappij "Nederland", na die van 20 dezer, plaats vinden t> het stoomschip, dal 10 Junij eersik. uit Amsterdam vertrekken zal. «lts zal vervallen de verzending naar Nederl.-lndië met de bedoelde lomschepen op 10 Junij c. k. langs den weg van Marseille, boor oponthoud onderwegwordt het stoomschip Madura van de rnaat- 'tp|iij "Nederland" eerst tegen 18 dezer te Marseille verwacht. Er zal trom nog gelegenheid bestaan, om tol 16 dezer, langs den weg van «eillemet dit stoomschip brieven en andere stukken naar Nederl.-lndië verzenden. - Voor de acte van onderwijzeres werden te 's Hage den li11"1 Mei ge- Mineerd 15 candidaten; 7 trokken zich terug. Toegelaten werden: mejuf- •ttwen S. J. Maronier, G. M. van Hoogstraten, J. van der Zwet, E. Gijzen, Brandei, allen uit Rotterdam; N. M. van Vlaardingen, J. A. van der Most M. P. Knappert, allen uit Schiedam. Den 12dtn Mei werden 9candidaten g„sli '"mineerd; 4 trokken zich terug, en toegelaten werden mejufvr. C. van I 47.J'Plank, van Dordrecht; M. J. E. de Pecker, W. C. van Leent, beiden 'Gorinchem; J. Z. Tuk, uit Elshout. en E. K. K. Blankuit Numansdorp. f examens zijn hiermede afgeloopen. 100| 10! lib 46 1231 116 61 Het stoomschip Drenthe, van Rotterdam naar Batavia, is op 12 Mei te Porl-Said aangekomen; de Koningin Emma, van Batavia naar Amster dam, is op 11 Mei van Aden vertrokken; de Prinses Amaliaop weg naar Amsterdam, vertrok op 12 Mei van Marseille. Op grond van zeer vertrouwbare inlichtingenkan het D. v. 's Grap. verzekeren, dat het gerucht in Det Pad. vermeld, als zou Z. M. de koning in zake de ministeriële crisis reeds eene beslissing hebben genomen, voorbarig moet worden genoemd. Bij O. Rommerts, te Leeuwarden, is verschenen het eerste nommer van de Erije Pers, orgaan van dë vereeniging "Kiesregthervorming". Het zal iederen Donderdag verschijnen. Dit nommer bevat in de eerste plaats het manifest aan het Nederlandsche volk; voorts wordt uitvoerig mededee- ling gedaan van de wording der vereeniging, en de zaak aanbevolen aan allen, die tot het doel der vereeniging wenschen mede te werken. In eene gisteren gehouden vergadering van den gemeenteraad van Gouda was aan de orde het veel besproken voorstel van den wethouder Prince, om terug te komen op het vroeger genomen besluit tot demping van Blaauwslraat en Nieuwe Haven, terwijl genoemde heer zich, bij aanne ming van zjjn voorstel, bereid verklaarde voor zijne rekening eene nieuwe ijzeren brug te doen maken op de Turfmarkt en de steenen brug op de Nieuwe Haven zoodanig te laten vernieuwen, dat de stad daaraan gedurende 50 jaar geene herstelling behoefde te doen. Na uitvoerige en levendige be raadslagingen werd, op voorstel van den voorzitter, afgescheiden van de geldelijke aanbieding, besloten de demping der Blaauwslraat niet te doen plaats hebben en terug te komen op het besluit tot demping der Nieuwe Haven. Door aanvaring van een Rijnschip is gisteren bij de gemeente Eist, op de Lek, het vaartuig van den zandschipper F. B.uit Vreeswijk, gezonken. De man is door het ongeval broodeloos gewordendaar men vreest het schip niet weder vlot te kunnen krijgen. Ten gevolge vari een door de justitie ingesteld onderzoek naar de oor zaak van een dezer dagen te Herwijnen plaats gehad hebbenden brandis de landbouwer J. K. aldaar gevankelijk naar Dordrecht overgebragt. De arrond.-regtbank te Amsterdam heeft in hooger beroep uitspraak gedaan in de zaak van den heer Oscar Carré. De regtbank besliste, dal de officier van justitie zeer ten onregte door den kantonregter niet ontvankelijk was verklaard in zijne vordering, daar in strafzaken de regter slechts de keuze heeft tusschen vrijspraak en ontslag van regtsvervolging. Wat de zaak zelve betrof, oordeelde de regtbank, dat de kinderen-Marlineck onder scheiden malen in den circus waren opgetreden. Wel had beklaagde beweerd, dat die kinderen niet bij hem in dienst waren en hun optreden vrijwillig geschiedde, doch zonder toestemming van beklaagde had die medewerking niet kunnen geschieden, terwijl toch in ieder geval de heer Martineck zelf wel in dienst was van beklaagde. De wet moest hier eenigzins ruim wor den geïnterpreteerd, en diensvolgens werd de heer Oscar Carré veroordeeld tot betaling eener geldboete van ƒ10 en in de kosten. Te Geldersch-Veenendaal had dezer dagen een treurig onheil plaats. Eene gehuwde vrouw geraakte te water, verloer door schrik dadelijk haar spraak, en is kort daarop overleden. Te Nijmegen heeft zich eene nieuwe soort bedriegerij vertoond. Een manspersoonzich noemende S. en zeggende spoorwegbeambte bij de Z. O. spoorwegmaatschappij te zijn, knoopte dezer dagen kennis aan met eene brave jonge dochter en veinsde een engagement met haar te willen aangaan. De jonge dochter droog op kennismaking met zijne familie aan, doch hij wist haar steeds te misleiden, en veroverde weldra haar hart, maar ook hare beurs. Biet allerlei voorspiegelingen maakte hij haar een sommetje van hare spaarpenningen afhandig, en liet daarna niets meer van zich hooren. Het is nu het argelooze meisje gebleken, dat de man een valsehen naam had opgegeven, reeds lang gehuwd is en een tweetal kinderen heeft. Men meldt uit Zwolle: Het stoffelijk overschot van den opperrabbijn dr. Jacob Frankel werd Donderdag middag op plegtige wijze ter aarde besteld. Nadat tegen 3 uur in den namiddag een groot aantal familieleden, kennissen, afgevaardigden uit Overijssel en Noordbrabant ten sterf huize waren vereenigd, werd het lijk naar de in rouwfloers gehulde synagoge gebragt en gevolgd door 35 tweespan-rijtuigen met eene onafzienbare rij belangstellenden. Het lijk werd hier voor de heilige arke geplaatst en werd door dr. Lansberg, opperrabbijn te Maastricht, de lijkrede uitgesproken. Na dat de kerkelijke plegtigheid was afgeloopen werd de lijkstoet geformeerd, ditmaal uit p. m. 40 wagens bestaande en het stoffelijk overschot naar lief

Leydse Courant | 1882 | | pagina 1