r. 1. 11, BIJVOEGSEL, behoorende tot de Leidsche Courant van Maandag 8 Mei d882, iV0. d07 BUITENLAN DSCHE BER1GTEN. ilin ingd >ng, 27* 12, Het kamerverslag en liet regeringsantwoord over het met Frankrijk ge sloten tractaat van handel en scheepvaart zijn in een rapport van de com missie van rapporteurs uit de tweede kamer vervat en heden rondgedeeld. Na kennisneming van het regeringsantwoord heeft de meerderheid der commissie van rapporteurs gemeend, omtrent sommige punten met den min. can buitenl. zaken in mondeling overleg te moeten treden. Uit hel verslag van die bijeenkomst blijkt, dat door de Nederlandsche legering aanvankelijk beproefd isom op een anderen grondslag te onder handelen, dat de Fransche regering zich daartoe ongenegen betoonde, dat (inze regering zich toen bepaald heeft lot het doen van voorstellen betreffende Jie artikelen, waarin het tegenwoordige van het vorige tractaat verschilt, ilsmede betreffende het in Frankrijk te heffen invoerregt van aardappelmeel waaromtrent het niet mogt gelukken eenige wijziging van bet vorig tractaat te verkrijgen. In de tweede plaats heeft de commissie den min. gevraagdof er in de onderhandelingen dezerzijds bepaaldelijk gewezen is op deconcessiën, welke door de bepalingen omtrent den wijnaccijns en den nadruk door Nederland aan Frankrijk worden toegestaan, en of men daarvan tot het verkrijgen ian meerdere voordeelen heeft trachten gebruik te maken. Het antwoord ran den minister komt hierop neder, dat de bepalingen omtrent den wijn- iccjjns, na mislukking der poging om op een anderen grondslag te onder handelen, geen deel uitmaakten van den inhoud der onderhandelingen, ter wijl de regering ook meende te moeten volharden bij haar-standpunt, om doon tan het middel van den nadruk geen gebruik te maken. 8 Op eene andere vraag der comm. heeft de minister geautwoord, dat de rege ring aan de Fransche niet anders verzekerd had dan dat zij, wijziging van art. 21 van het tractaat voorstellende, dit niet deed met de bedoeling om differentiële regteu in de Nederlandsche koloniën in te voeren, en dat dit in geenen deele hare bedoeling was. Zij had daarbij alieen voor zich zelve gesprokenen hare verzekering kon aan een volgend kabinet geen den minsten morelen band aanleggen. De vraag van een der leden van de commissie, of niet de dezerzijds aan frankrijk gegeven verzekering voor de staten-generaal eenigermate bindend "O0!werd, door de vermelding daarvan in het antwoord der regering op het Terslag, beantwoordde de minister bepaald ontkennend. Ten slotte erkende de minister de juistheid van de voorstelling, dat, om het resultaat te verkrijgen, dat door het sluiten van dit tractaat bereikt is, door de Nederl. regering middelen van negotiatie zijn aangevoerd, waaron der de meergenoemde verzekering behoort, en deze is gegeven in een stuk', dat niet kan worden gepubliceerd, omdat uit die mededeeling eene beraadsla- j ging kan voorlvloeijen, waarin ten bewijze van een minder goed beleid der legering zou kunnen worden beweerd, dat de door de regering afgelegde jj terzekering eene zedelijke verbindtenis in het leven riep. 's GRAVENHAGE, 6 Mei. I. M. de koning heeft den kolonel jhr. Klerckbuitengewoon adjudant les konings, kommandanl van het reg. grenadiers en jagers, benoemd tot 'idder 2' kl. der orde van den Gouden Leeuw van Nassau met de zwaarden. Door Z. M. is vergunning verleend aan den voor de dienst in Indië bestemden soldaat E. Eschler, van het koloniaal werfdepot, tot het dragen 0. van de Oostenrijksche krijgsmedaille, en aan den fuselier bij het leger in - Ned.-Indië C. R. C. Chardon tot het dragen der volgende hem in Rumeen- tche militaire dienst toegekende cereteekens, te weten: het kruis voor den overtogt van den Donau, de medaille van de verdedigers der onafhankelijk- teid, en de Russische herinneringsmedaille. De heer mr. B. 0. T. H. Westenberg, "V. M'. minister-resident, met den persoonlijken titel van buitengewoon gezant en gevolmagligd minister, het Italiaansche hof, is benoemd tot buitengewoon gezant en gevolmag- 10' iigd minister bij dat hof. Ingevolge hun verzoek is eervol ontslag verleend aan den heer D. Raven, kantoonregter-plaatsvervanger te Schiedamen aan den heer J. VVolter- icm, als kantonregter-plaatsvervanger te Terborg. De heer H. A. Essers, ontvanger der directe belastingen te Alkmaar, fflitengemeenlen, is benoemd tot ontvanger dezelfde middelen te Sliedrecht. De heer G. J. de Wit, thans adsistent ten poslkantorc te Franeker, s benoemd tot directeur van het postkantoor Ie de Rijp. De heer J. Keyser, arts, te Hellevoetsluis, is benoemd tot officier van [ezondheid 2de kl. bij de zeemagt, en bij het personeel van de geneesknn- fee dienst der landmagt is tot officier van gezondheid 2de kl. benoemd 01 it arts J. A. van Weel, geb. te den Bommel. In de heden gehouden zitting van de eerste kamer der staten-generaal ju al de aanhangige wets-ontwerpen, waaronder die betreffende de zegel- i registratie-belasting, aan de orde gesteld op aanstaanden Maandag ten 2 ure. Naar men verneemt is het vertrek van HH. MM. den koning en de ioningin naar Wildungen, aanvankelijk bepaald op 31 dezer, vervroegd en lollen HH. MM. zich den 18e" of 19'° dezer naar die badplaats begeven. Naar men verneemt is de gepens. luit.-generaal Macleod door Z. M. iet) koning belast met het overbrengen van HDS condoleanties aan de kon. familie te Wurtembcrg. Z. li. If de prins van Oranje heeft eene aanzienlijke gift geschonken Int behoeve van het herinneringsfeest van het 200-jarig bestaan van de 20i akademie van beeldende kunsten. Z. K. H. heeft zich tevens als lid doen ioschrijvcn. 4?.i ^oor den bouw der Moll-school alhier is door d». Gerth van Wijk ont- 'Mgen van K. ƒ2000; terwijl bij het afdeelingsbestuur van de Vereeniging fe Alliance Universellc, ten behoeve der vervolgde Joden in Rusland, is ft 38 is ingekomen eene gift van 1000, geschonken door eene dame, die onbekend wenscht te blijven. In de vergadering van den kerkeraad der Ned. Herv. gemeente alhier is eene aanklagt ingekomen tegen ds. Hoevers, als onregtzinnig in zijne pre diking. De kerkeraad moest oordeelen, of hij dit bezwaar gewigtig genoeg oordeelde om het op te zenden aan het classikaal bestuur van's Gravenhage, en heeft bij groote meerderheid daartoe besloten. Een geacht ingezetene dezer stad vermiste eergisteren eene belangrijke som aan bankbillettendie bij den vorigen avond in zijn lessenaar gesloten had. De verdenking viel al zeer spoedig op de dienstbodenterwijl inmid dels van de vermissing aangifte werd gedaan bij de politie. Deze deed de verdachten ontbieden en een streng verhoor ondergaan, zonder dat echter iets omtrent de vermiste gelden aan het licht kwam. Nogtans werden de beide dienstmeisjes en de oppasser gedurende den nacht in bewaring ge houden. Wie schetst eehter de ontzetting van den huisheer en de blijdschap der dienstboden toen den volgenden ochtend de bankbilletten in den lessenaar tusschen ander geldswaardig papier werden teruggevonden Voor den door- gestanen angst en de ongegrond geblekeu verdenking ontving ieder bediende van den meester een geschenk van 100. (D.) ENCELAND. LONDEN, 5 Mei. In de zitting van het lagerhuis, waarvan gisteren melding werd ge maakt, heeft de heer Gladstone, nadat de heer Parnell binnen was geko men, zich nader verklaard. Er was, zeide hij, tusschen Parnell en de regering geenerlei afspraak gemaakt. Vóór de vrijlating van Parnell en de zijnen had reeds de regering besloten een ontwerp in te dienen tot kwijt schelding der achterstallige pachtsommen en had zij van vertrouwbare zijde vernomen, dat, wanneer dat vraagstuk maar eerst geregeld was op den grondslag, in het ontwerp van den heer Redmond Redmond handelde voor Parnell, tijdens diens arrest, voorgesteld, de leiders der partij bereid zouden gevonden worden, zich weder te plaatsen op het terrein van orde en wet. Hierop bevestigde Parnell, dat hij zich in dezen geest had uitgelaten. Het vrijlaten van Parnell c. s. heeft in verschillende deelen van Ier land aanleiding gegeven tot uitbundig vreugdebetoon, met illuminaties, op- togten, vreugdevuren enz. Parnell hield bij zijne komst te Dublin eene toespraak. Hij zeide dat de toekomstige houding van zijne partij zou af hangen van heigeen de regering verder dacht te doen, en ook van den per soon, die Forster zou opvolgen. Onder de-vele gelukwenschcn,-die hij ont ving, was ook een telegram van den aartsbisschop van Cashel. Deze prelaat verklaarde, even als Parnell, dat de triomf niet volledig mogt heeten zoo lang Michael Davitt niet vrij was. Freemans Journal verheugt zich over de aftreding van den lieer For ster, wiens politiek in Ierland volkomen fiasco heeft gemaakt. Nu Glad stone de lersche gevangenen heeft vrijgelaten, zal het hem, zegt dat blad, gemakkelijker vallen nog een stap verder te gaan en aan Ierland een eigen parlement te geven. Over de vrijlating der lersche gevangenen laten de conservative bla den zich zeer scherp uit. Zij beweren, dat de regering voor het eerst in de Engelsche historie zich onvoorwaardelijk naar de vertegenwoordigers der lersche denkbeelden geschikt heeft. De Standard is van meening dat de regering, nu zij zoozeer het mislukken van hare lersche politiek erkende, de natie had moeten laten beslissen, of zij nog aan het bewind blijven mogt. Drie leden van de vrouwelijke Land-League te Tralee, eene gehuwde en twee jonge dames, zijn, wegens het houden van eene ongeoorloofde ver gadering en het aanhitsen tegen het openbaar gezag, tot zes maanden ge vangenisstraf veroordeeld. Bij de Great-Eastern-spoorwegmaatschappjj moet het plan bestaan om, bij genoegzame deelneming, aan Nederlanders eene goedkoope gelegenheid te verschaffen tot liet bezoeken der internationale tentoonstelling van scheeps modellen enz. te Londen. Guiteau, de moordenaar van president Garfield, drijft thans handel in handteekeningendie, als de kooper het verlangt, op zonderlinge wijze worden versierd. Die den moordenaar verlangt te zien en te spreken, be hoeft den wensch daartoe slechts te uiten bij den directeur der staatsgevan genis en hij wordt onverwijld toegelaten. Voor 25 Amerikaansche centen stelt Guiteau zijne handteekening op een stuk papier, en die ze per dozijn neemt betaalt slechts 2% dollar. Ook zijn portret is voor 1 dollar ver krijgbaar. Voorts heeft Guiteau zijne vrije oogenblikken in de gevangenis besteed aan het schrijven van een werk, getiteld: »De waarheid en hare verduistering", dat binnen weinige dagen voorloopig uitsluitend in de ge vangenis verkrijgbaar zal zijn. In de voorrede van dit werk wordt onder anderen gezegd: /'Ik ga liever met Junij de eeuwige gelukzaligheid in, dan dat ik mijn gansche verdere leven hier op aarde zal moeten slijten te Au burn" (de plaats zijner gevangenis). Aanvankelijk za! de verkoop van dit geschrift uitsluitend door Guiteau zelf geschieden. Later wordt de zaak ge dreven door zijne zuster. Het voornemen bestaat om het gansche land te doorreizen, allerwege voorlezingen te houden en tevens het bedoelde ge schrift te verkoopen. De dagbladen geven hunne verontwaardiging te kennen over al hetgeen van dien aard sedert eenigen tijd geschiedt. De directeur der gevangenis, zekere Crocker, laat dit alles ongestoord toe en de justitie maakt daaraan geen einde. Uit New-York wordt gemeld, dat de walvischvaarders veel last hebben gehad van het ijs en de vangst zeer schraal is geweest. De West-Cumber land, van Liverpool naar New-York, werd den 26tD April gepraaid. Het schip had vastgezeten in het ijs, zoodat de boeg zwaar was beschadigd en

Leydse Courant | 1882 | | pagina 5