LEIRSCIIE COURANT. 20( 1882 1882. 10?. MAANDAG 8 MEI. BINNEN L A N DSC HE BERIGT EN. jVIaat- kehoorende aan den besteller van Noordwijk, wiens wagen eenige oogen- blikken onbeheerd stond. Tegen denzelfden jongen was eenige dagen te ituur ieur oorzitti en De Courant verschijnt dagelijks, Zon- en Feestdagen uitgezonderd. De prijs der Courant is per vierendeel jaars 1.50, franco p. p. f2. Afzonderlijke nummers zijn verkrijgbaar voor 5 cents. De prijs der AdvertentiPn is van 14 regels 1.iedere regel meer 25 cents. LEIDEN 6 Mei. Het curatorinm der «Thorbecke-stichting" heeft in zijne vergadering tan 6 Mei besloten, den eereprijs, welke volgens het statuut der stichting J"fean word n toegewezen aan auteurs van geschriften over onderwerpen van regtswetenschap, staatswetenschap, sociale wetenschap en politieke geschic- jenis, toe te kennen aan den hoogleeraar dr. P. J Yeth, voor zjjn werk, getiteld'Java, gcographisch, ethuologisch, historisch". In eene plegtige ipftibare vergadering, te houden in het begin der maand Jung, zal de [ereprijs worden uitgereikt. In de maand April zijn binnen de gemeente Leiden geboren142 kinderenals77 zoons en 65 dochtersoverleden 96 personenwaaron- jer 7 elders woonachtige, als: 20 mannen, 15 vrouwen, 33 zoons en 28 lochtersdaarenboven als levenloos aangegeven 8. Gehuwd 29 paren. Het getal der in het Werkhuis alhier opgeuonienen bedroeg gedurende leze weck dagelijks van 45 tot 62 volwassen personen en 5 lol 10 kinderen. Door de politie alhier is proces-verbaal opgemaakt tegen een elfjarigen knaap, v. d. 15.die zich schuldig had gemaakt aan diefstal van goederen, voren voor dergelijk feit proces-verhaal opgemaakt. Ook is tegen den 20-jarigen v. d. W. proces-verbaal opgemaakt wegens dielslal van timmer- 1 lans-gereedschappen, ten nadeele van zijn buurman gepleegd. vw - lieden middag, omstreeks 12 ure, werd in de Donkersteeg eene vrouw, loIjtdStnaamd K. v. d. C., oud 65 jaren, wonende te Nieuwvecn, door een hand- oliten lagen zoodanig aangereden, dat zij achterover tegen den grond viel. Na bij aantn winkelier B. aldaar te zijn ingedragen, bleek het, onder behandeling an den heer Aalbersberg, dat zij geen uiterlijke verwondingen had be- omenzoodat zij haren weg kon vervolgen. Heden namiddag ten half drie ure is, bij het vangen van aasjes, van den lieuwen Dijn in het water gevallen een 7-jarig jongentje, genaamd C. Z. knaap werd spoedig gered door den heer NV., die daartoe gekleed te rater sprong. Men meldt ons uit 's Hage dat het internationaal visscberij-tractaat itden namiddag is gesloten. Door de commissie te 's Hage is heden als onderwijzeres toegelaten I18%|ej. M. Kist, uit Leiden. Men meldt ons uit Zevenhuizen: De heer J. Ikkink, onderwijzer aan tl' openbare school alhier, is als zoodanig benoemd te Eist. Gisteren werd alhier gralwaarts gedragen het lijk van den heer P. Geer- of. Hoewel in de nederige betrekking van gemeente- en polderbode werk- aarn, wist hij door trouwe pligtsbetrachting ieders achting te verwerven, Dodat zijn afsterven een treffend verlies voor de gemeente is. Aan de leden van de beide kamers der stalen-generaal is verzonden ieo afdruk van een verzoekschrift, door 32 steenfabrikanten in Zuidholland 1 ij den minister van binnen!, zaken ingediend, naar aanleiding van het tit, dat voor de nieuw gebouwd wordende school te Krabbendijke en voor It te verbouwen school te Hansweert het gebruik van Belgischen steen ook tel genaamd klampsteen, is voorgeschreven. Adressanten verklaren, dat de lelgische steen minder nel afgewerkt, geheel niet gesorteerd is en in soli- lileit verre achterstaat bij ons inlandsch fabrikaat. Tot de evangeliedienst bij de Ned. herv. kerk zijn toegelaten: door iet prov. kerkbestuur van Zuidholland, de hh. P. C. Koster en J. F. de ilerk; door het prov. kerkbestuur van Noordholland, de hh. van der Hoe- tenvan Kleeff en Kampstra, en door het prov. kerkbestuur van Friesland, Ie hh. J. Osinga en T. H. Woudstra. Voor het examen in nuttige handwerken, door de Vereeniging Tessel- chade uitgeschreven, werden voor 2 en 5 Mei 31 candidaten opgeroepen, 'aarvan 2 niet opkwamen, 22 niet slaagden, en 7 het diploma verkregen. Het stoomschip Celebes, van Amsterdam naar Batavia, is op 4 Mei 'in Aden vertrokken. De Prinses Amaliaop weg naar Amsterdam, is 4 Mei van Port-Said vertrokken en had twee dagen oponthoud in het Suez-kanaal gehad door het aan den grond zitten van eene andere stoomboot. De bemanning van de tf'illem Barents bestaat uit de volgende per- Wen: S. Bakker, bootsman; II. J. Luljens, timmerman; T. J. Netten, hokJ. Simons, visscherJ. van Hoepen, matroos; H. Steeman, id.; D. 38* 101 1091, 47» 74 24% 82% 85% 84% 85 86% 16% 15% 18 I* 195; 7%; land .35; Maarleveld, id.; Wafelbakker, id.; J. van den Burgt, ligt matroos. In dien, na den zachten winter, de Kara-zec vrij van ijs is, zal de Barents van deze gunstige gelegenheid gebruik maken, om de in de laatste jaren ontoegankelijke oostkust van Nova Zembla op te nemen en waarnemingen te doen in eene zee, die meestal met ijs overdekt is. Men zal Barents' ijshaven pogen aan te doen en loodende van daar naar Dicksonhaven gaan om van daar noordwaarts sturend de ijsgrens aan te loopen en, die om de West volgende, uit te kijken naar de bemanning van het verleden jaar weggebleven Engelsche stoomschip Eira. Hbl Bij de firma M. Schooneveld Zoon te Amsterdam is een nieuw blad verschenen, getiteld: De Bollandsche Afrikaan. Hel is een weekblad ter bevordering van kennis aangaande Zuid-Afrika. De uitgever, de heer 11. NV. Fischer, zegt, bij zijne onderneming te mogen staat maken op den steun der commission, die zich ten doel stellen, eensdeels gegevens te verzamelen voor de emigratie naar Zuid-Alrika, anderdeels het openen eener geregelde stoomvaart uit Nederlandsche havens op Zuid-Afrika voor te bereiden. Zon der voor den verderen inhoud van het weekblad eenigzins aansprakelijk te zijn, zullen die commission alle opstellen, berigten, mcdedeelingen enz. in het weekblad doen plaatsen, die zij ter kennis van het publiek wenschen te brengen. Het weekblad zal geen staalkundige, noch godsdienstige rig- ting voorstaan. Hel zal dienstbaar worden gemaakt aan het bevorderen der belangen van scheepvaart, handel en nijverheid, en van lien, die als aan staande landverhuizers naar Zuid-Afrika behoefte hebben aan voorlichting. De algemeene vergadering der Maatschappij lot bevordering der bouw kunst zal op 25 en 26 Mei te Amsterdam in eene der zalen van Artis ge houden worden. Schipper B. Jongejan, voerende eene Scheveningsche schuit, was ten gevolge van den laatst gewoed hebbenden storm te Noordwijk a/Zee met zijn vaartuig hoog aan het strand gelegen, waardoor hij genoodzaakt was de schuit uit het zand te halen, om die in zee te brengen. Bij het optrek ken van een stuk hout slipte het touw en viel hij achterover van de ver schansing op de klamp, waardoor hij zoo erg gekwetst werd, dal hij aan de gevolgen is overleden. Voor de regtbank te Rotterdam stond eergisteren teregt zekere J. F. B. oud 21 jaar. Beklaagde was vroeger huisknecht geweest bij den heer Edward van Hoboken aldaar, en had zich verleden jaar herhaaldelijk schuldig ge maakt aan diefstal van tafelzilver, ter waarde van circa ƒ800, en dit inde bank van leeuing successivelijk beleend. Ook waren hem door den heer v. H. in Oct. II. twee bankbilleiten van 100 ter hand gesteld, ter betaling van een wissel groot 184.80 hij de heeren J. J. Havelaar Zn., met welk bedrag beklaagde zich uit de voeten maakte en welke gelden hij te Brussel verteerde. Hel 0. M. eischte 18 maanden celstraf. Door de civile kamer van het geregtshof te Amsterdam is arrest ge wezen in de procedure van de kerkelijke commissie uit de hervormde ge meente aldaar, legen regenten van het burgerweeshuis te Amsterdam. In eersten aanleg w as het burgerweeshuis in het gelijk gesteld en de voormelde commissie veroordeeld tot de jaarlijksche uitkecring van ƒ800 aan genoemd weeshuis, welke uitkeering in de plaats trad van eene collecte in de Nieuwe Kerk alhier. Dit vonnis is door het hof in hooger beroep bevestigd, dat de genoemde commissie tevens veroordeelde tot betaling der kosten in hooger beroep Te Arnhem is eergisteren brand ontstaan in een magazijn van de St. Vincenlius-vereenieing, welk gebouw binnen een uur inwendig, met de vele zich daarin bevindende goederen, is uitgebrand. De Barneveldsche Meimarkt, een kermisdag voor boerenknechts en meiden, liep eergisteren zeer ongelukkig af voor een bedaard mandie in eene herberg het gejoel van nabij wilde beschouwen. Terwijl hij een glas bier gebruikte, sloeg een dronken boerenknecht, uit louter moedwil, den man een Jeneverglas in het oog, hetgeen hem onmiddellijk blind maakte. De dader werd in hechtenis genomen en de gewonde naar het gasthuis voor ooglijders vervoerd. Men meldt uit Zwolle: Door eenige slagers alhier zjjn deze week uit Berlijn en Keulen prachtige vette koeijen en ossen aangevoerd. De prijzen van vet vee zijn aldaar aanmerkelijk lager dan hier. Wanneer de proef gelukt, zal de volgende week de invoer op grootere schaal plaats hebben. De aangevoerde exemplaren zijn fraai gevormd, buitengewoon ontwikkeld en edel gemest. Over de provincie Friesland trokken Donderdag namiddag, tusschen 2 en 3 urenzware regenbuijenvergezeld van zwaren storm en onweder.

Leydse Courant | 1882 | | pagina 1