LEID8CHE (01 KAM. N V. 103. WOENSDAG 3 MEI. ST AD S-BERICHTEN. Kostelooze Vaccinatie. TA ien Log ia :day Kt li ami oogd '1181 en igsti S' emu De aai zond en t, n wi De Courant verschijnt dagelijks, Zon- Afzonderlijke nommers zijn verkrijgbaar De prijs der Adverlentibn is van 1—4 regels 1. en Feestdagen uitgezonderd. De voor 5 cents. prijs der Courant is per vierendeel jaars /1.50, franco p. p. f 2 iedere regel meer 25 cents. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Gemeente LEIDEN herinneren deze den ingezetenendat de gelegenheid tol kostelooze lracci- itle en Rcvaccinatie voor onvermogendenin het lokaal der Stads- 'aag, hij voortduring is opengesteld, en wel op Donderdag 16 Zaterdag Februari. Maandag 6. Dinsdag 14. Woensdag 22, Donderdag 30 Maart, iltrdag 8. Maandag 17, Dinsdag 25 April, Woensdag 3, Donderdag 11, lerdag 19 Mei a. s. en zoo vervolgens met eene tusschenruimte van acht als die dag op een Zondag of Vrijdag valt, van negen dagen, telkens s namiddags te één uur. Burgemeester en Wethouders voornoemd, DE KANTER, Burgemeester. Ieidex, 13 Februari 1882. E. KIST, Secretaris. lip B INN ENLANDSC H li B K 111 GT E N. rijs. eot van iten Ut in; 'Sa, LEIDEN, 2 Mei. Ter voldoening aan het raadsbesluit van 2 Maart jl. is door burg. en lilt. overgelegd een concept-contract in zake de spoorverbinding van de (fabriek met den Holl. spoorweg. Zy geven in overweging dat concepl- iiract vast Ie stellen, aan de directie der Nederl. Rijnspoorweg-maal- appijin antwoord op haar adres, te kennen te geven, dat er in het jntract eene bepaling is opgenomen, waarbij de Holl. maatschappij verpligl irdt op billijke voorwaarden op de verbindingshaan ook vervoer toe te door wagens van andere spoorwegenen aan Gebr. vaa Hoeken en tan Boeken te kennen te geven, dat zij zich met hunne bezwaarschriften tien rigten tot den raad van administratie der tloll. spoorweg-maat- ippij, door wie eventueel de weg zal worden aangelegd. «or regenten van het geref. minne- of arme oude mannen- en vrouwen- zijn, ter vervulling der in hun collegie bestaande vacature, voorgedra- de hh. dp. C. J. van Ketwich en 11. C. Juta. De Leidsche schouwburg opende gisteren avond, welligt voor het laatst irende dit speelsaizornzijne deuren, om een iiiet groot, maar bijzonder ■tillend getal toeschouwers te ontvangen, vooral opgekomen om Eduard 3|berg te huldigen bij zijne vijfenvijftigjarige tooneeldienst. De voor- welke te zijner benefice door het gezelschap van Zuylen gegeven bestond in het bekende stuk van Felix Pyat/'De voddenraper van i", waarin de jubilaris met groole toewijding nog de titelrol vervulde, noemden het publiek welwillend en zeker het verdiende dien naam, het, rekening houdende met verschillende omstandighedenzich geen g regter betoonde by de beoordeeling van hetgeen aangeboden werd en ijze waarop dit geschiedde. Integendeel, het riep den heer Bamberg en touw Bruyn - Sablairolles, die dit ook wel verdiende, herhaalde malen ;k, eene omstandigheid, die dan ook aan eerstgenoemde eene toespraak 1 -Inkle, waaruit dankbaarheid sprak en waarin het voornemen door hem medegedeeld zich aan de tooneelspeelkunst te blijven wijden. Wij tn niet minder goedhartig zijn dan het publiek; maar mogen toch den sch niet onuitgesproken laten, dat iets anders en beters nog ten tooneele 55 agt worde, om de reeks voorstellingen in den schouwburg te sluiten. 81 Gedurende de afgeloopen maand April zijn 26712 personen per - sclien tramway vervoerd. •Heden namiddag ten 2 ure is door den burgemeester van Zoeterwoude trste steen gelegd van de openbare school aan de Heerenslraatop kor- ■Tj jj5 afstand van de Doezabrug, onder Zoeterwoude. Vandaar dat van iedere ing in die buurt de vaderlandsche vlag was uitgestoken, ook als blijk ngenomenheid met deze zoo nuttige inrigting. Met den burgemeester ten secretaris waren ook de leden van den gemeenteraad bij de plegtig- 'egenwoordig. t heer van Rrjn, architect der gemeente, heette den burgemeester en 'trdere aanwezigen welkom op deze plaats en wees op de sympathie 61 het bouwen dezer school bij de bewoners van die buurt ondervond. De «meester wees in zijne bij deze gelegenheid gehouden toespraak op het belang der zaak cn drukte zijne erkentelijkheid uit voor de welwil- i. Rus leid van de zijde van het gemeentebestuur van Leiden ondervonden 4' Idoor er geen stoornis plaats had in de gang van het onderwijs, zoolang '«uwe school niet gereed was. Mj kon. besluit van 25 April jl. is gewijzigd art. 10 van het kon. "Ivan 29 Mei 1879, tot regeling van de wijze, waarop de vergelijkende 13! d. - Ji 81 i 116! examens, bedoeld in art. 28 der wet van 17 Augustus 1878, worden afge nomen: het wordt gelezen als volgt: "De districts schoolopziener is bevoegd, na raadpleging met de deskundigen, die hem bijstaan, te bepalen welkecan- didaten, na afloop van een gedeelte en wel hij voorkeur van hel schriftelijk gedeelte van het onderzoek, niet verder aan het examen zullen deelnemen, met dien verstande dat het aantal overblijvenden nimmer mag dalen be neden zes". In artikel 16 vervallen de woorden: "De kosten, vermeld in het laatste lid van art. 10, komen ten laste van het rijk". Sedert jaren ontving een groot deel der gepensioneerde mindere mili tairen voorschot op hun pensioen in dier voege, dat zy op den 1"'» van elk kwartaal het bedrag ontvingen waarop zij eigenlijk pas regt hadden op den laatste van het kwartaal. Zoodoende waren zij immer 3 maanden vooruit. In 1879 werd echter bepaald, dat dit voorschot op uit. Junij dezes jaars niet meer zou verstrekt worden, en aan de voorschotgenietenden werd ii) overweging gegeven, te trachten dit voorschol van eene of andere instelling te bekomen. Weldra breekt nu het tijdstip aan, dat verscheidene arme ge pensioneerden gedurende een tijdvak van zes maanden niets ontvangen, het geen voor hen, al is het bedrag soms luttel, eene ware ramp is. Dcvereeni- ging van gepensioneerde onderofficieren en minderen van het Nederland- sche leger, die zich. naar wij vernemen met succes, zooveel moeite geeft om het lol der meest hulpbehoevende oud gedienden te verzachten, heeft zicli ook uti het lot der bedoelde gepensioneerden aangetrokken, en daartoe in de eerste plaats ecu gemotiveerd adres aan den minister van oorlog gerigt en eerbiedig doch met ernst en aandrang verzocht, het daarhenen te willen leiden, dat het voorschot op het pensioen voor hen, die zulks wenschen, alsnog zal worden bestendigd. Of, bijaldien door onoverkomelijke bezwaren dit ver zoek niet voor inwilliging vatbaar blijkt, alsdan eene zekere som uit het fonds van onder-officieren enz. (hetzelfde fonds, waaruit tot heden het voor schot werd verleend) ter beschikking der vereeniging te stellen, opdat deze daardoor in staat worde gesteld aan de meest hulpbehoevenden der voor schot dervende gepensioneerden die hulp te verschattenwelke zij zóózeer noodig hebben en verdienen. Bij Teylers tweede genootschap zijn op de prijsvraag: «Een tooneel- stuk, genomen uit llollandschc toestanden, dat de uitgave cn opvoering wordt waardig gekeutd", drie antwoorden ingekomen. Aan geen der drie stukken is de uitgeloofde onderscheiding toegekend. Het stoomschip Celebes, van Amsterdam naar Batavia, is op 1 Mei van Suez vertrokken. De Voorwaartsop weg naar Amsterdam, is van Messina vertrokken en te Malta aangekomen. De Prinses Marie, op weg naar Batavia, is op 1 Mei te Batavia aangekomen. Naar men verneemt, is door den heer A. Kaptijn, te Gouda, concessie aangevraagd voor den aanleg en de exploitatie van een stoomtramweg, van het Veer te Nieuwpoort over Schoonhoven langs Nieuwpoort, Goudriaan, reursem. Giessen-NieuwkerkSchelluinen tot Gcrinchem. 22 machinistleerlingen 2e kl. van het oudste studiejaar hebben voor eene daartoe benoemde commissie te Hellevoetsluis examen afgelegd voor den rang van machinistleerling le kl., zij zijn allen geslaagd. De prijs, bestaande in een passerdoos, werd toegekend aan den leerling J. G. de Hoog, terwjjl de preuiie, een boek over stoomwerktuigkunde van 'Ditlott-Tjassens, ten deel viel aan den leerling A. A. van Boven. Daarenboven ontvingen de leerlingen J. G. de Hoog, A. A. van Boven en .1. Madsen ieder een certificaat voor be toonde vlijt en goed gedrag. Het llbl. hangt een treurig tafereel op van den toestand van een aantal Russische Israiflilen, die over Amsterdam naar Amerika zijn ver trokken. Onder de 43 ongelukkigen waren 26 mannen, 12 vrouwen en meisjes en 5 zeer jonge kinderen. Van Hamburg waren zij in een klein stoombootje, vermoedelijk niet voor personen-vervoer bestemd, naar Rot terdam gezonden en kwamen daar aan, na een moeijelijken overtogt van 3 dagen, afgemat en hongerig, naauwlijks beschut voor koude en regen dooi de kleederen, hun door liefdadige menschen hier en daar verstrekt. De arme verdrevenen werden te Amsterdam zeer liefderijk ontvangendank zij de voorzorgsmaatregelen door den burgermeester genomen. Vrijdag aange komen, werden die mannen, vrouwen en kinderen naar het voor hen bestemde lokaal gevoerd, om daar te overnachten. Hartverscheurend was hun aanblik; als werktuigelijk liepen zij voort, zich oogenschijnlijk niet bekommerende om den regen, die bij stroomen neerviel; geen woord wis selden zij met elkanderschuw met den eigenaardigen blikzooals meu dien opmerkt bij gejaagde dierenkeken zij rond en toen een der geleiders

Leydse Courant | 1882 | | pagina 1