PER TELEGRAAF. Qualieysville, in Arizona, is door de Indianen in brand gestoken en verwoest. Er werden 35 blanken onigebragt. Daarop verdeelden zich de Indianen in kleine troepen en namen de wijk naar de Cbiricahua-bergen. Er zijn troepen uitgezonden om hen te vervolgen. ff" SE A N K R IJ SA. De afgevaardigde Baudry d'Asson heeft aan den minister van onderwijs een brief geschreven ter zake van de onderwijswet, waarin hij verklaart, dat zoolang er een druppel bloed in zijne aderen vloeit, hij de ziel aan zijne kinderen niet zal laten ontrukken. Hij berigt den minister, dat hij zal weigeren aan de mairie zijner gemeente de bij art. 7 der wet geëischte ver klaring (waar men zijne kinderen laat onderwijzen: in eene openbare of bijzondere school) zal afleggenen dat hij zich de boete zal laten welge vallen, eenmaal, twintigmaal, honderdmaal, als het zijn moet, terwijl, als hij ter zake dier wet gevangenisstraf zal moeten ondergaan, hij zich dit tot eene groote eer zal rekenen. De minister van oorlog heeft aan de kommanderende generaals eene circulaire gerigt, waarin hij mededeelt, dat elk officier gestraft zal worden, die door tusschenkomst van een particulier persoon zich tot hem wendt, om bevorderd, overgeplaatst of gedecoreerd te worden. Donderdag heeft de receptie plaats gehad van den heer Pasteur als lid der akademie, in de plaats van den heer Littré. In zijne lofrede op zijn voorganger betreurde hij het zeer, dat deze zulk een beslist voorstander van het positivisme geweest was en bestreed hij dit stelsel van wijsbegeerte. De heer Renan, die hem beantwoordde, nam Littré's zienswijze in dezen wel niet in bescherming, maar betoogde, dat hij ten allen tijde niets anders begeerd had dan de waarheid na te jagen, en door zijn stelsel, waarmede hij zijn leven lang het zich ontzegde over het bovennatuurlijke na te den ken, zich feitelijk niet weêrhouden liet voortdurend daarover te denken. De Fransehe akademie heeft het legaat van wijlen Frédéric Thomas afgewezen, waarbij jaarlijksche prijzen worden toegekend aan de vrouwen, die de meeste kinderen ter wereld zullen gebragt hebben. De akademie meent dat de beschikking over zoodanig legaat niet tot haar werkkring behoort. Voor het hof van assises der Seine is de zaak behandeld van twee verantwoordelijke uitgevers van Parijsche bladen, l'Evenement parisien en le Parisien illustré, die vervolgd werden wegens het openbaar maken van obscene artikelen. De jury heeft over beiden het schuldig uitgesproken, zonder verzachtende omstandigheden aan te nemen. Het hof heeft daarop beiden veroordeeld lot zes maanden gevangenisstraf en 2000 fr. boete. Men heeft nog een tweede postbeambte, Grélay genaamd, in verze kerde bewaring genomen, als verdacht van schuldig aan den diefstal der aangeteekende brieven. Hij en de reeds vroeger in hechtenis genomene be ambte Cary waren werkzaam in ééne en dezelfde afdeeling van het post kantoor. - De Parijsche studenten hebben dezer dagen weder van zich doen spreken. Onder voorwendsel van uit het bal-Bullier, hun bal, al degenen te ver drijven, die niet tot de universiteit behooren, hebben zij in de balzaal zelve en omliggende koffijhuizen alles kort en klein geslagenzoodat de politie eindelijk tusschenbeide is gekomen en vier hunner heeft gearresteerd. Dit heeft de studenten echter zoo verbitterd, dat zij gisteren »en corps" van min stens 1500 naar het huis van den prefect van politie, zijn getrokkenom de invrijheidstelling van hunne makkers te eischen. De prefect heeft daarop niet alleen hel viertal niet vrijgelaten maar integendeel nog enkele andere bel hamels doen arresteren en de anderen uiteen doen jagen. De aangehoudenen zijn echter weder losgelaten. Nabij Darney heeft een reiziger uit een spoortrein vier revolverschoten gelost op eene baanwachtersvrouw, die aan de deur van haar huisje stond om de seinen te geven. Zij werd niet geraakt, en ook haar dochtertje, dat bij haar zat, bleef ongedeerd, maar een boek, waarin het meisje las, werd door een kogel doorboord. Terstond bij de aankomst te Dijon trachtte men den pleger van den moordaanslag uit te vinden, maar te vergeefs. Het onderzoek wordt voortgezet. DÜ1T8CHLAN9. De hoofdredacteur van het Berl. Tageblatt, dr. Arthur Levysohn, is in de gevangenis te Plotzensee ingesloten, ten einde gevangenisstraf van 3 maanden te ondergaan, waartoe hij, wegens beleediging van prins von Bis marck, veroordeeld werd. Een verzoek, om de gevangenisstraf in vesting straf te veranderen, werd door den keizer afgewezen. De regterzijde in de Beijersche kamer van afgevaardigden heeft haar medelid prof. Sickenbet'ger, vertegenwoordiger uit Munchen, van het lid maatschap harer partij vervallen verklaard, omdat hij in eene kamerzitting niet met haar, maar met de tegenpartij heeft gestemd. OOSTENRIJK. Bij het getuigenverhoor in de zaak van den brand van het Ringtheater te Weenen is bevestigd gewordendat de directeur Jauner de vierde galerij had willen wegbrekenmaar door de eigenaars van het gebouw daarin verhinderd was, hoewel hij had aangeboden de helft der kosten zeil te dra gen. Hij had dat alleen gedaan omdat hjj de toegangen naar die gaanderij te naauw en daarom gevaarlijk vondop zich zelf kon hem als directeur het behoud van de plaatsen op die gaanderij niet anders dan welkom zijn. Voorts kwam ten gunste van den heer Jauner nog in aanmerking, dat hij voor 40000 gulden uit eigen middelen verbeteringen in het Ringtheater liet aan brengen, die meerendeels de veiligheid der bezoekers ten doel hadden, en bij de ramp een verlies van 130,000 gulden geleden heeft. RUSLAND. In het Russische blad Semstwo wordt het volgende voorval vermeld: //Eene bejaarde Jodin kreeg bevel Moskou te verlaten, maar*zij legde een attest over van den geneesheer, inhoudende, dat eene verhuizing haren dood ten gevolge moest hebben. Daarop vroeg de politie den geneesheer, hot. lang de Jodin nog leven kon. Tien dagenwas het antwoord. De Jodin kreeg daarna verlof, nog tien dagen te Moskou te blijven, maar als zij dan nog leefde, moest zij onverbiddelijk weg". Het blad zegt: Hoe kan het volk leven en eigendom zijner Israëlitische medeburgers ontzien, als het van de overheden zulk eene wijze van handelen aanschouwt? Als een staaltje van de houding der autoriteiten te Balta. tijdens het oproer tegen de Joden, deelt de Golos o. a. het volgende mede: Den eert dag werden een twintigtal plunderaars door haar aangebonden, maar den volgenden dag op hun verzoek weder losgelaten, en het eerste gebruik, dat deze lieden van de herkregen vrijheid maakten, was om hun vernielings werk op nieuw te beginnen. Een aanzienlijk koopman kreeg tot zijne be scherming twaalf soldaten, die voor zijne deur postvatten. Het gepeupel vernielde eene omheining en drong het huis binnen, de kommandant ver klaarde, dat hem slechts bevolen was niemand door de denr in huis te laten en de soldaten maakten dan ook weldra gemeene zaak met de plunderaars, BERLIJN, 28 April. De rjjksdag heeft weder von Lezetzow (conservatief) met 162 stemmen tot voorzitter gekozen, tegen 97 op StaufFenburg, en tot eersten vice-president Frankenstein (clericaal) met 159 stemmen, tegen op Haenel. Tot tweeden vice-president is Ackerman herkozen. LONDEN, 28 April. Lord Granville heeft in het hoogerhuis het gerucht ongegrond verklaarddat de Engelsche ambassadeur te Rome een protocol betreffende den afstand van de baai van Assab onderteekend zou hebben. DUBLIN, 28 April. De vice-koning van Ierland, lord Cowper, heelt zijn ontslag genomen. Naar men zegt, zou graaf Spencer tot zjjn opvolger zijn benoemd. LONDEN, 29 April. De prins van Wales gaf gisteren avond ter eere van den koning en de koningin der Nederlanden een diner gevolgd door een groote soire'e, welke door de leden der koninklijke familie, den vorst ei de vorstin van Waldeck, den groothertog van Hessen, den kroonprins van Denemarken, de kabinetsministers, het corps diplomatiek en de keur det aristocratie werd bijgewoond. LONDEN29 April. Graal Spencer heelt het onderkoningschap van Ier land aangenomen, met behoud van zijnen zetel in het kabinet. Volgens geruchten te Dublin in omloop zal de eerste regeringsdaad van graaf Spencer zijn het ontstag der verdachten uit den kerker. Het kabinet is heden ver gaderd, om te besluiten of aan Parnell c. s. al dan niet de vrijheid hergever zal worden. ST. PETERSBURG, 29 April. Het officiële orgaan der regering bevat eene ukaze betreffende den toestand die eene krachtiger bescherming vari het gouvernement Nicolajeff noodzakelijk maakt, benevens het stellen dei stedelijke regering van Sebastopol onder den gouverneur-generaal van Odessa, VERBETERING. In het verslag van de afscheidspartij door de onder- officieren-vereeniging der dienstd. schutterij, Woensdag 11. aan de van hier vertrekkende onderofficieren van het 3e bat. 4e reg. infanterie aangeboden, in ons voorlaatste nommer voorkomende, staat abusivelijk als woordvoerder vermeld de onderofficier Lammer; dit moet zijn Sommer. INGEZONDEN. KIESREGT In de laatste maanden komt meer dan vroeger ter sprake herziening van het kiesregt of wel hervorming; maar zelden wordt gelet op den be- staanden toestand en nog minder gevraagd: hoe zou de uitkomst zijn, wanneer alle kiesgeregtigden ter slembus waren opgekomen? Het hoofdkiesdistrict Leiden telt 90873 zielen en daarvan is één dertigste deel kiesgeregtigd, of gemiddeld 3.4 pCt, Gemiddeld, want de verhouding in de verschillende gemeenten is niet dezelfde, zij loopt van 1.82 tot 5.30 pCt. van het aantal zielen, namelijk Oudshoorn 5.30 Sassenheim 4.44 Oegstgeest 3.17 Zevenhoven 5 Zoeterwoude 4.4 Leiden 3 Woubrugge 4.90 Voorschoten 4.37 Noordwijk 3 Hazerswoude 4.80 Noordwij kerhout 4.13 Rijnsburg 2.91 Koudekerk 4.60 Benthuizen 4 Leiderdorp 2.7 Warmond 4.50 Ter Aar 3.90 1,82 Nieuwveen 4.50 Voorhout 3.67 Valkenburg 4.50 Wassenaar. 3.5 De census voor Leiden 50, voor de overige 32, behalve Nieuwkoop' Zevenhoven ƒ28. M. ZWOLLE, 28 April. Tarwe ƒ9.75 10.25rogge/7.50 b, 8; boekweit/6.75 1 ƒ7; gerst ƒ6.25 a ƒ7; paardeboonen Sa, ƒ8.25; aardappelen I a 1.50 alles per HL. Boter. Aanvoer 625/8, 550/16 vaten en 750/2 ICG. stukgoed Totale aanvoer 36750/2 KG. Middenmarkt 1 per KG. Handelswaarde 18375- Notitie van heden: per KG. ƒ0.90 a ƒ1.10; per 20 KG. of vat prima kwal 22 k 24; afwijkende soort 20 k ƒ21; tweede soort ƒ17.50 a, ƒ19.Ejjeren: ƒ2.60 a3 per 100 stnks. Vee. De negende voormarkt te Schrevenweg, de stalhandel deze week on da markt van heden waren bij een gezamenlijken aanvoer van ruim 3500 stuks van zeer groote beteekenis. Het gunstig grasweder werkte beduidend op handel O prijzen. Alle veesoorten zijn gemonteerd. Varkens. Op. p. m. 185 wagens waren heden ruim 1100 biggen en 250 magen, dragtige en vette varkens aangevoerd. Men gaf voor biggen /1.30 h ƒ2 per w magere en dragtige varkens onveranderd, vette dito eerste soort 50 a 55 etstweede soort 42j- a 45 ets per KG. levend gewogen. Huiden. Notitie als vorige week. Toenemende vraag in kalfsvellen. Te Leiden ter Boekdrukkerij van J. C. DRABBE. B void van' gene D versl hier nede ving Rijk delir nen gepl; tienc D, lernr perse Dj den aansi Di liebh of d< ren, den) de R met tersr. der Term zien geeft bepal n'. 6 Da voorz secret midd vijs delijk verke Da Sing hun» alsme ongel tan el howe! lij insein tan I stand Dai tallen net i aan li achter intage 1 lui En 1828 als v 8«ce Ie vo «f kii dus r rel g, schrift dsgs i

Leydse Courant | 1882 | | pagina 6