LEIDSCIIE €§1 RUT. 1882. V. 100. BINNENLANDSCHE BERIGTEN. ids-C, eurvt] bei en sj letlei VII leu. Z.ATUHDAG 29 APRIL. HI i JuS inda; over )P, ?lan vn; kopt roe rkoo uhii De Courant verschijnt dagelijksZon- en Feestdagen uitgezonderd. De prijs der Courant is per vierendeel jaars ƒ1.50, franco p. p. f 2 Afzonderlijke nommcrs zijn verkrijgbaar voor 6 cents. De prijs der Advertentiën is van 1—4 regels 1.iedere regel meer 25 cents. ST ADS-BER ICIITEN. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN; Brengen bij deze ter kennis van belanghebbenden dat de passage over de Alkemadebrug, gelegen over de Mare bij den Ouden Singel, op 1 Mei a. s. wederom voor rij- en voertuigen, paarden en vee zal worden opengesteld, terwjjl op denzelfden dag de passage over de Rijn- straatsbrug en de Singelbrug over den NJcuwen Rijn bij het Brocdcrpad tot nadere aankondiging, wegens herstelling, voor rij- en voertuigen, paarden en vee, zal zijn afgesloten. Burgemeester en Wethouders voornoemd, DE KANTER, Burgemeester. Leiden, 28 April 1882. E. KIST, Secretaris. .00! n co doel rijgk '«r niste 11 i :t - a 8i Ui I 131 11! 5 20.9! 11.61 Rnsl '0 LEIDEN 28 April lieden had de vroeger bepaalde verwisseling van een deel van hel gar nizoen plaats. Ten 7 ure des morgens vertrok hel 3d® bataillon van het 4de rcg. infanterie van hier naar Haarlem, en ten half 2 ure kwam het 4J' bataillon van dat regiment van Haarlem alhier binnen. De staf en de muziek van hel regiment deden het vertrekkende bataillon uitgeleide en gingen tevens het herwaarts komende bataillon te gemoet. Bij het vertiek der troepen werden deze ook tot builen de stad begeleid door officieren cu de muziek der dienstd. schulterjj, terwijl de binnenkomende troepen op gelijke wijze werden ontvangen en naar de kazerne geleid. 1111 MM. de koning en de koningin hebben 100 doen toekomen aan de Israëlitische weezen-corporatie te Leiden. Van V. M'. gezant bij de Italiaansche regering is, ter kennisgeving aan de Nederlandsche kunstschilders, ontvangen een reglement voor eene in liet einde van dit jaar te Rome te houden internationale tentoonstelling van fraajje kunsten. Eene vertaling van dat reglement is in de Staatscourant opgenomen. Van de 16 candidate!), te 's Hage geëxamineerd voor de onderwijzers- acte, trokken zich 4 terug, 6 werden algewezen en toegelaten de hh.: W. 1. Roodenburg. uit Gouda; E. de Raat en J. Bossers, beiden uit 's Graven deel; B. van Noordennen, uit Sliedrecht; H. Phielix en R. Ilager, beiden uit Dordrecht. De heer M. Hoog, predikant te Voorschoten en Veur, herdacht Zon dag II. in zijne eerste standplaats Beesd (classis Bommel) zijne 25-jarige Evangeliebediening, vau 26 April 1857 af. Zondag a. s. zal dit te Voor schoten geschieden. Onder de gemeente Barsingerhorn heeft een ontzettend ongeval plaats gehad. Dingsdag vond men daar de ljjken van den arbeider P. B. en diens echtgenoote. Het lijk des eersten vond men geworgd op den zolder, dat zijner echtgenoote dreef in eene sloot. Wat hiervan gedacht moet worden weet men niet. -- Van den Helder meldt men, dal eergisteren middag van den vuurtoren Kijkduin het sein werd gegeven, dat in de Noordergronden een schip nas gestrand. Met den meeslen spoed werd de reddingboot in gereedheid ge- bragt, en bemand met een 11-tal kloeke zeelieden werd zij door eene sleepboot naar de plaats des onheils gesleept. Op verren afstand evenwel moest de sleepboot van het schip verwijderd blijven, daar het te ver in de gronden bleek te zitten; de reddingboot, aldus aan zich zelve overgelaten, roeide aan op het in nood verkeerend schip, hetwelk door de hevige bran ding soms geheel aan het oog werd onttrokken, en welks equipage de wijk in het want had genomen, van waar men haar gelukkig wist over te krijgen en alzoo aan een wissen dood te ontrukken Het gestrande schip was de Duitsche schoener Wilhelm, geladen met hout van Stockholm naar Am sterdam. De beide vermiste knapen van den lieer W.te Nijmegen, zijn te Zijflich in Pruissen gevonden, van waar zij naar de ouderlijke woning wer den teruggebragt. Door de politie te Zutphen is een man aangehoudenwiens signale ment overeenkwam met dat van den sluw en opligter te Arnhem en Nijme gen. Hij was per trein uit Arnhem aangekomen, waar hij in de laatste dagen in eene slaapstede verblijf had gehouden. IIij noemde zich bij zijne aanhouding W. Ilartogen gaf op te Amsterdam woonachtig Ie zijn. Iljj werd naar Nijmegen ter confrontatie overgebragl, waar men hem terstond als de bekende opligter herkende, ofschoon lijj zich aldaar weer anders noemde. Te Harderwijk is de treurige tijding ontvangen, dat de gebroeders P. bjj stormweder, door het omslaan der schuit, beiden zijn verdronken. Hun knecht heeft zich kunnen redden. Een der verongelukten laat eene weduwe met een kindje achter. Beide broeders, in de kracht htius levens, waren oppassende lieden. Woensdag li. werd door den vliegenden storm eeu tjalkschip, geladen met aardappelen, nabij de haven van Workum op het strand geslagen. De mast en het tuig braken, en de opvarenden, man, vrouw, vijl kinderen en een knecht, zouden zeker omgekomen zjjn, indien niet vier kloeke mannen met een bootje zich naar builen gewaagd hadden, wie het, na een paar maal door de geweldige branding teruggeslagen te zijn, eindelijk met levens gevaar gelukte al de schipbreukelingen te redden. De stoomboot Workum l'acket heelt des avonds met groote inspanning het schip weer vlot ge kregen. Tc Veendam werd gisteren een zeldzaam feest gevierd door dr. G. T. van Slooten, die voor .zestig jaren aan de akademie te Groningeu zijn doc torale bul ontving eu thans nog dagelijks met lust en ijver de geneeskun dige praktijk uitoefent. De jubilaris telt 83 jaren. Door het kantongeregt te Bergen op Zoom is een persoon nil Wouw tot eene geldboete veroordeeld, wegens het moedwillig uitgeven van Belgi sche centen. Te Vaals is Dingsdag avond de sigarenfabriek van ;'cn heer S. afge brand. Eene aanzienlijke partij tabak en sigaren ging daarbij verloren. Bij het sectie-onderzoek van het wets-ontwerp tot bekrachtiging eener overeenkomst met de Hollandsche ijzeren spoorwegmaatschappij in de tweede kamer werd in alle afdeelingen gewaagdof het niet wenschelijk zou zijn de eindbeslissing over dat wets-ontwerp uit te stellen tot na de kennisne ming der uitkomsten van de parlementaire enquête omtrent de exploitatie onzer spoorwegen. Enkele leden achtten eene beslissing vóór dat tijdstip zoo ontjjdig, dat zij reeds daarom bezwaar zouden maken de bijzondere bepa lingen te onderzoeken. Andere leden zagen daarin echter geen bezwaar, mits de eindbeslissing werd uitgesteld. In vier afdeelingen was de meerder heid van de leden, die er zich over uitlieten, evenwel van een ander ge voelen. Deze overeenkomst is reeds geruimen tijd geleden gesloten en 'Ciseht de wettelijke bekrachtiging, daar de onzekerheid, waarin de Hollandsche ijzeren spoorwegmaatschappij verkeert, ten opzigte van haar beslaan, niet anders dan nadeeligen invloed kan uitoelenen op een geregelden gang der zaken, waaraan toch zoo vele en groote belangen verbonden zijn. Zeer vele leden waren met de overeenkomst ingenomen, omdat daardoor het bestaan der Hollandsche ijzeren spoorwegmaatschappij weder wordt ver zekerd en de prjjs en de voorwaarden worden vastgesteld, waarvoor de staat in het vervolg ten allen tijde hare lijnen zou kunnen naasten. Ver scheidene leden echter konden zich met deze gunstige mecning voorshands niet vereenigen. Aan eene afdeeling vooral scheen een nader onderzoek alsnog noodig, om tot een gunstig oordeel te geraken. Van de overweging toch, of door den toestand, dien men thans wil in het leven roepen of be stendigen, de belangen van het Nederl. volk. van den handel en de nijver heid zullen worden gediend, wordt nergens eenig spoor aangetroffen. En toch, mei behoorlijke inachtneming van de billijkheid tegenover de maat schappij en van hel oogenblikkelijk belang der schatkist, zullen de eischen der algemeene volkswelvaart ten slotte alleen de grondslag moeten geven van de beslissingdie genomen moet worden bij het vervallen van de con cessie van den spoorweg AmsterdamRotterdam. Omtrent den inhoud der overeenkomst zouden eenige leden gaarne van de regering nadere toelichtingen bekomen en werden verschilleude vragen tot de regering gerigt. De commissie van rapporteurs merkt daarbij op, dat deze en sommige andere reeds vermelde besprekingen hoofdzakelijk slechts in eene, ten deele in twee afdeelingen zijn gehouden. In eenige aldeelingen werd de overeenkomst, wat hare geldelijke bepalingen betreft, minder voor- ileelig voor den slaat geacht. 's GRAVEN 1IAGE28 April Door Z. M. is jhr. van der Hoeven, buitengewoon gezant en gevolmag- ligd minister des koniugs bij Z. M. den Duitsclien keizer, koning van Pruis sen, in dezelfde hoedanigheid benoemd bij HH. MM. de koningen van Reijeren,

Leydse Courant | 1882 | | pagina 1