LEIDSCHE (OlIUVI, H V. 1882. RSI DE S,S GAB Leiden, 27 April 1882. E. KIST, Secretaris. eretj iddeii ï«t effeU KLPt Adr twarti M LI rAGt 'ENB1 evaut aat aat TZS. VRIJDAG 28 APRIL. De Courant verschijnt dagelijks, Zon- m Feestdagen uitgezonderd. De prijs der Courant is per vierendeel jaars /1.50, franco p. p. f2 Afzonderlijke nomtners zijn verkrijgbaar voor 5 cents. De prijs der Advertenliën is van 14 regels 1.iedere regel meer 25 cents. ST ADS-BERICIITEN. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN, Gezien art. 8, le alinea, der wet van 2 Juni 1875 Staatsblad N°. 95), lot regeling van hel toezicht bij het oprichten van inrichtingen, welke ge vaar, schade of hinder kunnen veroorzaken; Brengen bij deze ter algemeene kennis dat door hen op heden vergun ning is verleend aan C. Wijnnobel en zijne rechtverkrijgenden, tot hel oprichten van eene slachterij, in het pakhuis achter het huis aan de Hooge- woerd n°. 39. En geschiedt hiervan openbare kennisgeving door plaatsing in de Leidsche Courant. Burgemeester en Wethouders voornoemd, DE KANTER. Burgemeester. BIN N Hl N LAN DSC H E BERIGT EN. .■EIDEN27 April ;ra voor Pakj Ti Gisleren avond werd door de omlerofficieren-vereeniging der Leidsche dd. schutterij "Pttgno pro Patria" een afscheidsfeest aangeboden aan de onderofficieren van het 3l,e bat. 4d' reg. infanterie, bij gelegenheid van hun aanstaand vertrek naar Haarlem. De president van "Pugno pro Patria", de heer J. Baer, opende deze gezellige bijeenkomst met een welkomstgroet aan de aanwezigenverder sprak hij den wensch uit dat Gods beste zegen steeds et lien, die thans deze veste gingen verlaten, op al hunne wegen mogt verge zellen en dat de hoop op een spoedig wederzien dit afscheid zoude ver- ligten. Namens den president der onderofficieren-veteeniging: «Door vriend- iR.t| schap vereenigd", die door buitengewone bezigheden verhinderd was dit leest bij te wonen, beantwoordde de onderofficier Lamnter, na de pauze, den hartelijken en w clgeineenden wensch van den vorigen spreker. Hij be- dinkte hem voor dit gul onthaal, waarin de blijken van sympathie en waardering zoo duidelijk doorstraalden; hij gaf hem dan ook de verze kering, dat de genegenheid voor hunne wapenbroeders bij de dd. schutterij van huunc zijde niet minder groot was en dat de dagen, in Leiden doorge- bragt. steeds in aangename herinnering bij hen zouden blijven. Zoowel de woorden van dezen spreker als van den heer Baer werden door hel tal- iS 'ijk publiek, waaronder vele officieren der dd. schutterij, met bijval begroet. Op dezen feestavond werden twee stukjes, «Tooneelstudiën" en "Het kind van den huize" getiteld, ten tooneele gevoerd. Van de acteurs, waarvan de meeslen voor ons reeds oude bekenden waren en die heden bijgestaan wer- den door eene talentvolle actrice, kunnen wij ook thans weder niet anders dan met lof melding maken. Allen en inzonderheid Ferdinand Wolbach üjoogstten dan ook niet weinig den bijval van het publiek in. De feestavond werd besloten met een bal, dat tot laat in den nacht voortduurde. Gisteren is alhier door de politie aangebonden een manspersoon, ge naamd H. B., die zich aan bedelarij bad schuldig gemaakt; hij is heden naarde gevangenis te 's Gravenhage overgebragt. Heden morgen, omstreeks 9 ure, geraakte een paard, bespannen voor ten rijtuig, bereden door den landbouwer J, N te Oegslgeest, door liet schrikken voor den Haarlemsehen stoomtram aan den overweg van den Hollandschen spoorweg te water. Door de hulp van eenige personen werd bet paard weder op het drooge gehragt. De minister van oorlog heeft ter uitvoering van 's konings besluit be paald, dat de oefeningen van vestingtroepen in eenige forten in de nieuwe llollandsche waterlinie zullen plaats hebben van 22 Julij a. s. tot en met 23 Augustus. Gedurende dien lijd wordt met het bevel over de troepen, zoomede met de leiding der oefeningen belast de kolonel-ingenieur J. H. Kromhout. Die hoofdofficier met zijn staf zal zijn verblijf vestigen te Hou- 'M. Als adjudant is hem toegevoegd de kapitein der artillerie J. C. Altink; {bel van den staf, kapitein van den generalen staf A. L. W. Seyfïardt; ƒ201 adjunct-chef van den staf. kapitein bij het 4' bat. 7' reg. infanterie W. J. 'J® Arriënstoegevoegde der genie, majoor ingenieur K. Eland, diens adjudant 1' luit.-ingenieur M. Onnen en chef der aanvalswerken, majoor H. E. beekman. Voorts heelt de minister bepaald, dat de oefeningen op de Oldebroeksche beide en op de heide tnsschen Heeze en Someren zullen worden gehouden 111 de maanden Jiinij, Julij, Augustus en September, terwijl hij vastgesteld :t 31 - 100 II! 111 t 121 31 Ruslt 47.1 heeft den tijd, dien elke compagnie, officieren en manschappen aldaar zullen doorbrengen. De leiding der in den aanstaanden zomer te houden praclische oefe ningen op de Oldebroeksche heide is naar volgorde beurtelings opgedragen aan den majoor M. van Aken, aan den kapitein C. L. van Pesch, aan den majoor A. Greve, aan den majoor H 11. J. baron van Haersolte van den Doorn, die van de batterijen veld-artillerie aan den majoor II. M. Steen- berghe en aan den majoor C. L. Doorman. Met de leiding der oefeningen van de batterijen van liet 3e reg. veld-art illerie op de heide tusschen Heeze en Someren zijn belast van 4 Julij tot 1G Aug. de luitenant-kolonel G. G. A. Schwartz en van 16 Aug. tot 6 Sept. de majoor F. Knoote. Dit jaar worden, ten einde iu den wapenhandel te worden geoefend, de milicien-verlofgangers van de ligting 1879 opgeroepen, uitgezonderd die behoorende tol de regimenten vesting-artillerie en de genie-troepen, waar van de verlofgangers der lifting van 1880 onder de wapenen moeten komen. De verlofgangers der militie le land van de liglingen van 1878 en 1881 worden in den loop van dit jaar niet opgeroepen. De voor oproeping aan gewezen verlofgangers worden gedurende hoogstens 40 dagen in werkelijke dienst gehouden; die van liet regiment grenadiers en jagers van 8 Augustus tot 16 September. Door de geneeskundige staatscommissie is bet getuigschrift voor liet eerste gedeelte van het arts-examen uitgereikt aan den heer M. J. Heiige- veld, cand.-arts. Het stoomschip Gelderlandvan Rotterdam naar Batavia, is op 26 April van Suez vertrokken; de Zuidholland, op weg naar Rotterdam, is op dien dag van Port-Saïd vertrokken. Uit een particulier telegram, uit Messina, verneemt het IV.v.d.D., djt de zigtbare schade aan de Foorwaarts zich schijnt te bepalen tot eene be schadiging van de boeg en een rad. Gisteren zou door experts uitspraak worden gedaan omtrent den aard der schade. Men hoopte, dat hel schip welligt de reis zou kunnen voortzetten. De algemeene vergadering van het Ned. genootschap tot zedelijke ver betering der gevangenen zal plaats hebben op 11 Mei c. k., in het gebouw der maatschappij Tot Nut van 't Algemeente Amsterdam. Te Rotterdam is gisteren ochtend eene 18-jarige dienstbode, die aan een geopend raam aan de achterzijde van een pand in het Hang werkzaam was, door het uitglijden van haren voet uit het raam in het water van het Steiger gevallen. Niettegenstaande spoedig met eene roeiboot hulp werd aangebragt, is zij door den stroom medegesleept tol ouder de Groote markt, en verdronken. Zij werd uur later opgevischtdoch ofschoon toen nog door twee geneeskundigen pogingen werden aangewend om hel leven weder op te wekken, bleek dit te laat te zijn. Maandag avond ontlastte zich eene zware onweersbui boven de gemeente Ouddorp. Een der wieken van den molen "de Hoop", staande nabij de kom der gemeente, werd getroffen door den bliksem, die door de kap in den molen drong, daar eenige voorwerpen vernielde, een kleedingstuk van den molenaar in brand slak, en zonder verdere ongelukken le veroorzaken, waarschijnlijk door de zolderdeur, den molen weder verliet. Door burg. en welh. van Amsterdam is besloten, aan uit Rusland ver dreven Israëliten. die tijdelijk aldaar zullen vertoeven, om naar Amerika te vertrekken, huisvesting te verleenen in het militair logement op de Lau riergracht, onder bepaling, dat alle kosten, daarvoor le maken, zullen ko men voor rekening van eenige particuliere personen, die zich tot de vol doening dier kosten bereid hebben verklaard. Te Nijmegen zijn sedert Maandag twee knapen, 7 cn 11 jaar oud, zoontjes van den heer W.spoorloos verdwenen. Tegen den avond waren zij door den grootvader, bij wien zij na school tij J hadden vertoefd, een eiudweegs huiswaarts gebragtzij zouden dan verder alleen hun weg ver volgen, doch kwamen niet te huisofschoon de ouderlijke woning niet ver af gelegen meer was. Alle nasporingen werden gedaan om hun spoor te vindendoch le vergeefs. Zekere G. R te Lemelcrveld woonachtig, gehuwd en vader van vier kinderen, is vóór eenige dagen, na eerst ecu paar koeijen te gelde gemaakt te hebben, spoorloos verdwenen met de vrouw van zijn neef, terwijl deze laatste eenige dagen afwezig was. Waarschijnlijk zijn de vlugtelingen naar Amerika vertrokken. Te Kamperveen ontstond eergisteren namiddag ten half 3 ure brand in de gemeenteschool aan den lloogeweg. Op den zolder, waarschijnlijk door een lek in den schoorsteen ontstaan, tastte het vuur zoo plotseling en hevig

Leydse Courant | 1882 | | pagina 1