BIJVOEGSEL, behoorende tot de Leidsohe Courant van Maandag vdpril Ó881, JV°. 95. BUITENLANDSCHE BERIGTEN. Te Vlaardingen is gehouden de algemeene jagerij-vergadering van reeders en boekhouders van haringschepen in Nederland. Er werd eenparig besloten ook dit jaar eene haringjagerij-gemeenschap te doen plaats hebben. Ver schillende reeders uit Scheveningen, Amsterdam, IJmuiden, enz.welke niet ter vergadering tegenwoordig konden zijn, hadden reeds kennis gegeven, dat zij allen weder aan de jagerij wilden deelnemen. In hoofdzaak werd reeds voorgesteld, dal er 5 jagers zullen gehuurd worden. De le en 2e jager moeten den 5 Junij, de 3« den 8 Jnnij, en de beide laatste jagers den 12 Junij vertrekken. De jaagtijd op zee zal eindigen den 8 Julij, terwijl de schepen met eigen vangst niet vóór 17 Julij mogen binnenkomen. Te Haarlem is door de politie aangehouden de beruchte dief Hartog Koks, oud 49 jaren, die zich weder aan diefstal, thans van kleedingstuk- kcn, had schuldig gemaakt. Hij is op nieuw naar de gevangenis overge- bragt, waaruit hij eerst de vorige maand was ontslagen. Uit Texel meldt men, dat gedurig schuitjes met gevonden wijn aan komen. Ruim 250 vaten zijn nu geborgeu. Als zeker mag worden aange nomen dat het verongelukte schip Robert Paul heette en 7 man equi page aait boord had. Men meldt uit Utrecht: Op Zondag 16 dezer kwamen commissarissen en de directie van "Nationaal belang" in het station van het Rijnspoor alhier bijeen, om te zamen een uitstapje te maken naar Culemborg en daar de beplantingen der maatschappij in oogenschouw te nemen. Zooals bekend is, stelt "Nationaal belang" zich ten doel, overal in het land, langs de spoorwegbermen en op tot de exploitatie-maatschappij behoorende vrijlig- gende gronden, die daartoe geschikt zijn, vruchtboomen te planten. Het derde jaar van bestaan dezer maatschappij is ingetreden en opmerkelijk is het de resultaten te zien', die nu reeds verkregen werden. In de nabijheid van de groote brug over de Lek zijn de spoorbermen van zeer aanzienlijke breedte en grenzen daaraan nog zeer breede strooken uiterst vruchtbaar land. In 1881 werden daar geplant 408 halfstam appelboomen, 115 hoog- stam appelboomen, 87 halfstam winterjanuen973 hoogstam varkenspruimen 4800 frambozen, 6540 zwarte aalbessen, 2050 roodc aalbessen, 2600 kruis bessen en 300 hazelnoten. De aanplantingen omvatten alleen te Culemborg ongeveer 4 bunders, terwijl deze hier nog aanzienlijk kunnen worden uit gebreid. Deze groote boom- en vruchtengaardcndie voor de toekomst aan zienlijke winsten beloven, worden zorgvuldig onderhouden, behoorlijk ge mest en nu reeds droegen tal van die jeugdige boomen knop en bloem. Op een afzonderlijk stuk grond is tevens eene kweekerij aangelegdopdat de maatschappij later uit eigen voorraad zal kunnen betrekken en niet meer van den al of niet grooten voorraad bij de boomkweekers afhankelijk zal zijn. Men moet den prachtigen aanleg te Culemborg hebben gezienom zich een denkbeeld te kunnen vormen van hetgeen "Nationaal belang" worden kan. Aan de kiosk van de tramway-maatschappij op het Velperplein te Arnhem vervoegde zich eergisteren avond eene blonde dame met een jeugdig voorkomen, die een couponboekje van 1.52% en voor 2.50 kaartjes vroeg. De jufvrouw uit het buffet maakte zich gereed die te geven. De koopster nam twee rijksdaalders uit haar zak en voegde er 2% cent bij; wanneet- zij een gulden terugkreeg was de rekening effen. De buffetjufvrouw legde den gulden neder, maar de verzoekster verzocht nog een glas melk. Ter- wjjl de buffetjufvrouw dit inschonk, verwijderde zich eensklaps zoo snel mogelijk de koopster met het geld en de boekjes. De jufvrouw was zoo onthutst door hetgeen gebeurde, dat zij de diefegge niet vervolgde. In een hotel te Arnhem kwam eergisteren in den vooravond een deftig gekleed heer en bestelde, na een goed souper gebruikt te hebben, eene kamer. Des ochtends werd door den logé een stevig ontbijt genuttigd, waarop hij zonder betaling vertrok, terwijl hij vlugger bleek te zijn dan een der bedienden, welke hem trachtte te achterhalen. In verband met het onder Grafhorst gevonden lijk van G. van den Berg uit Kampen, is voorloopig aangehouden zekere J.'S., uit Grafhorst, tegen wien zware vermoedens zijn gerezen. 's GRAVENHAGE, 22 April. De heer J. A. Genkama Bakker, ontvanger der directe belastingen te Franeker, is benoemd tot ontvanger te Harlingen, en de heer M. M. de Crane, ontvanger der directe belastingen te Veendam, is benoemd tot ont- ger te Zaandam. Bij het personeel van de geneeskundige dienst van het leger in Nederl. Indië zijn benoemd tot officier van gezondheid 2' kl.de studenten voor genoemde dienst (artsen) J. F. Tnlleners en J. C. Komelissen; voorts is de heer dr. F. Preitner, geneesheer te Neckarsulm (Duitschland), voor den tijd van vijfjaren, benoemd tot officier van gezondheid 2* kl, bij genoemd leger. De kapitein-luit. ter zee J. M. L. A. P. Wirix wordt eervol ontheven van de waarneming der betrekking van onderdirecteur bij de directie der marine te Amsterdam en op non-activiteit gesteldterwijl de waarneming dier berekking is opgedragen aan den kapitein ter zee VV. Stellens. De luit. ter zee le kl. J. J. de Bruyne, uit Oost-Indië teruggekeerd, is op non-activi- teit gesteld. Na beraadslaging in geheime zittingen heeft de gemeenteraad besloten Z. M. den koning te verzoeken toegelaten te worden tot den aankoop van het paleis aan den Kneuterdijk, met den wensch het tot museum in te rig- ten, verder van de gronden aan den Kneuterdijk c. a., in eigendom behoo- i rende aan Z. M. en begrepen in het plan tot verbreeding en aanleg van straten, voor de som van 500.000. ENGELAND. LONDEN. 21 April. Gelijk men weet is Mac-Lean, de dader van den aanslag op de koningin, vrijgesproken wegens krankzinnigheid. De Times verheugt zich daarover en doet met vreugde uitkomen, dat geen der zeven aanslagen, die gedurende de 45-jarige regering der koningin op haar leven gepleegd zijn, eene poli tieke strekking heeft gehad. De natuurkundige Charles Darwin, wiens overlijden gemeld werd, was in 1809 te Shrewsbury geboren en kleinzoon van den als geneesheer en dichter bekenden Erasmus Darwin. Hij bezocht de hoogescholen van Edin- bnrg en Cambridge. In 1831 vergezelde hij als wetenschappelijk man de expeditie van kapitein Fitzroy en werkte na zijne terugkomst in 1836 zijne aanteekeningen en resultaten in verschillende werken uit. Daarna geraakte hij op het spoor van de hypothese, die zijn naam beroemd maken zou. Hij nam tal van proefnemingen en schreef eindelijk in 1859 het vermaarde werk «Over het ontstaan der soorten door de natuurkeus". Dit en zijne volgende i werken werden bijna in alle talen der wereld overgezet. Nabij Kiltexty, graafschap Limerick, is een bewaarder van eene pacht hoeve, Roche genaamd, vermoord gevonden. Den volgenden dag vond men op den straatweg naar Ivnockbarra het lijk van een geregtsdienaar met verpletterden schedel. De vermoorde had voor eenigen tijd aan verscheiden pachters van lord Leconfleld mandaten uitgereikt om wegens wanbetaling de hoeve te verlaten. Uit Cairo meldt men: In het laatst der vorige maand zijn te Suez drie jonge Engelschen bij een nachtelijken twist in hechtenis genomen, die door de politie en de militaire magt daarop mishandeld zijn. De Engelsche vertegenwoordiger alhier heeft daarover krachtige vertoogen bij den minis ter van buitenlandsche zaken ingediend, de bestraffing der schuldigen vra gende; zijn Fransche ambtgenoot protesteerde dezer dagen eveneens tegen de ruwheid der politie in een dergelijk geval ten opzigte van Fransche onderdanen. Uit New-York wordt aan de Standard geseind, dat men daarop Maan dag avond getuige was van een noorderlicht, van groote uitgestrektheid en buitengewone helderheid. Over een reusachtigen afstand heeft men het kunnen gadeslaan. Uit Cheyenne, New-Orleans en de Engelsche provinciën werden storingen in den dampkring gemeld. In de telegraafdraden werden van tijd tol tijd electrische stroomen opgewekt, zonder dat de batterijen waren aan gesloten, en de telegraaf was tijdelijk geheel onbruikbaar. De kleuren, die men aanschouwde, waren geel, rose, rood, blaauw en zilverwit. In Cleveland en Ohio klaagde men over een henaauwd gevoel en gelijke verschijnselen als de voorboden zijn van eene aardbeving. Van tijd tot tijd vertoonden zich plot seling aan den donkeren, zwarten hemel, reusachtige velden van schitterend licht, die de sterren deden verbleeken en zich met verbazende snelheid aan het uitspansel voortbewogen, om zich dan in den krans van licht, die zich in de nabijheid van het zenith bevondop te lossen. Een inbraak in het paleis van den keizer van China te Peking heeft groot opzien verwekt. Daarbij bestond het gestolene uit bronzen en koperen kettingen, rijk met goud overdekt, verscheidene tonnen zwaar, en het is onverklaarbaar, hoe de dieven zich met dien buit onopgemerkt konden verwijderen. Men vermoedt dan ook, dat de schuldigen onder dc paleis beambten schuilen, en verscheidene omstandigheden bevestigen die ver moedens. FRANKBMK. Onder de gestolen aangeteekende brieven aan het postkantoor te Parijs was er een, die aan bankbilletten 60000 fr. bevatte en dien de afzender te Nancy slechts had aangegeven als eene waarde inhoudende van 100 fr. ITALIË. Zondag II. is aan den bevelhebber en het état-major van het voor Civita-Vecchia liggend Nederlandsch eskader op het Quirinaal een diner aan geboden. Aan de met bloemen bedekte tafel zat de koning aan, met het grootkruis der orde van den Nederlandschen Leeuw versierd. De koningin had aan hare regterhand den Nederlandschen gezant, den heer Westen berg, en aan hare linkerhand den bevelhebber van het eskader, den kapi tein-ter-zee van Alphen. Voorts bevond zich onder de aanzittenden ook de minister van marine Acton. Na het diner hebben HH. MM. zich nog eenigen lijd met de genoodigden onderhouden. DVITSCHLAN». De commissiën in den bondsraad, belast met het onderzoek van het ontwerp-tabaksmonopolie, hebben op voorstel van den minister van finan ciën besloten, niet in algemeene beschouwingen le treden, maar terstond over te gaan lol de behandeling der artikelen. Daarop zijn de 28 eerste artikelen met onbeduidende wijzigingen aangenomen. Op het raadhuis te Berlijn is eene vergadering gehouden ter ondersteu ning van de Israëlitische vlugtelingen uit Rusland. Omstreeks 250 der ge- achtste inwoners van Berlijn, uit alle standen en kerkgenootschappen, woonden de vergadering bij. De vergadering besloot de vlugtelingen te helpen om naar Amerika te verhuizen en de lijst van inteekening gaf da- delijk eene opbrengst van 70000 mark. Door het comité, dat zich te Berlijn vormde om de landverhuizing van uit Rusland gevlugte Joden naar Amerika te bevorderen, is eene meeting belegd, om dc zaak in hel openbaar te bespreken. Dr. Runsen betuigde het comité zijne erkentelijkheid voor de gematigde houding, welke het aannam. Protesten bij het kabinet van St. Petersburg zouden niet kunnen baten; die van Londen en New-York hadden de zaak nog maar verergerd. Men I moest de vervolgden geldelijk steunen, vooral dc emigratie naar Amerika be-

Leydse Courant | 1882 | | pagina 5