LEIDSCIIE CÖERANT. 89. MAANDAG 17 APRIL STADS-BERICHTEN. Kostelooze Vaccinatie. 39C :ring da OBRI Hei el andetk andeeli 501 itter, ris. :n hak I. 170 i aan Hoop '220, '120, '276, '304, ■200. 306, 72, 7, 30. 30.- h Ut Courant verschijnt dagelijks, Zon- en Feestdagen uitgeionderd. Üe prijs der Courant is per vierendeel juars /1.50, franco p. p. f 2.- Aftonderlijke nummers tijn verkrijgbaar voor 6 cents. De prjjs der Adverlentiën is van 1—4 regels 1.iedere regel meer 25 cents. By deze Courant behoort een Bijvoegsel. CS VOi •ctoliii BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Gemeente LEIDEN herinneren lolita Mj ('eze t'en ingezetenendat de gelegenheid lot kostelooze Vaccl- iitle en Rcvaccinatie voor onvermogendenin het lokajl der Stads waag, bij voortduring is opengesteld, en wel op Donderdag 16 Zaterdag 25 Februari. Maandag 6. Dinsdag 14. Woensdag 22, Donderdag 30 Maarl, lalcrdag 8. Maandag 17, Dinsdag 25 April. Woensdag 3, Donderdag 11, laierdag 19 Mei a s. en zoo vervolgeus met eene lusschenruimte van ach) als die dag op een Zondag of Vrjjdag valt. van negen dagen, telkens les namiddags te één uur. Burgemeester en Wethouders voornoemd, DE KANTER, Burgemeester. Leides 13 Februari 1882. E. KIST Secretaris. BINNENLANDSCHE BERIGTEN. LEIDEN, 15 April. Door Z. M is benoemd tot hoogleeraar in het Romeinsche regt en zijne [eschiedenis aan de rijks-universiteit alhier de heer mr. W. M. d'Ablaing, imier toekenning van eervol ontslag als lector. De kerkeraad der Ned. herv. gemeente alhier heelt tot voorlezer-voor- 48, m,ger benoemd: in de Pieterskerk den heer A. J. de Lange en in de Hoog- •'IMsche kerk den heer C. L. van den Berge. - Blijkens het verslag van de commissie van toezigt over de stads-bank 42.H11 leening moeten commissarissen met leedwezen verklaren, dat de mede- 13, letlitigen, die zij over het jaar 1881 te doen hebben, verre van gunstig zijn. Ie cijfers toch, die zij moeten opgeven, spreken van een merkbaren achter gang, vergeleken bij de resultaten, welke de laatst voorgaande jaren op perden. Zij zien niet voorbij dat die achteruitgang voor een zeker ge- telte als een bij uitstek verblijdend verschijnsel moet worden aangemerkt, tt zooverre als ongetwijfeld de welvaart van onze arbeidende klasse daartoe 10 461 118 47 122» 83» 86» 86» 133» 35» 89» 62» 997»: 1.67» luslait 47.35; hare heeft bijgedragen, maar dit kan den voorgekomen achteruitgang Mus ten deele verklaren, eu zeker slechts liet kleinste gedeelte daarvan. Ie groote vermindering der beleeningen viel plotseling te zaaien met de 113i estigiug op groote schaal van een zoogenaamd verkoophuis, eeu kantoor tin koop met regt van weder-inkoop. Later vestigden zich nog meerdere ia die kantoren, eu naar mate hun aantal toeneemt, wordt de aanvraag M geld bij de bank van leening ook geringer. Het verband lusscben beide trschijnselen valt niet te loochenen. Commissarissen erkennen, dat de bedoelde kantoren den geldzoekenden 78» ichijnbare voordeelen kunnen aanbieden, welke de bank niet in staat is te Wschaffen. Immers hel goed, dat binnen zes maanden niet ingekocht wordt onherroepelijk aan den kooper behooren, die het later met goede winst van de hand kan zetten. De bankdie eerst na verloop van zes maanden hel niet geloste pand in veiling brengt, bedingt niet meer dan de som, die zij heeft voorgeschoten en de rente, en geeft het over- •chot aan den eigenaar van liet pand terug. De bank moet dus met groote voorzigligheid te werk gaan, want het verlies, dat zij later op »tt eene pand mogt lijden, kan niet worden vergoed door winsten op Mere panden behaald. Bjj het verkoophuis is dit daarentegen wel het geval. Dit nadeel aan de zijde der bank is echter slechts schijnbaar, want •li de leener iets minder ontvangt dan bij het verkoophuis, zoo staat daartegenover, dat hij gemiddeld gedurende zestien maanden het regt op lijn goed behoudt en in geval van verkoop gedurende twee jaren ook het regt op het overschot, dat die verkoop mogt opleveren. Begeerig te vernemenin hoeverre de verkoophuizen 'aan de behoeftige eigenaren voor hunne goederen werkelijk een hoogeren koopprjjs betalen dan de som bedraagt, welke de bank op dezellde goederen voorschiet, lieb- commissarissen gemeend daaromtrent zijdelings een onderzoek te moeten Instellen. De uitkomsten daarvan deelen zij mede. Wjj komen op de merk waardige uitkomsten van dat onderzoek in een volgend nooimer terug. Het getal der in het Werkhuis alhier opgenomenen bedroeg gedurende d«t week dagelijks van 51 tot 65 volwassen personen en 7 tot 10 kinderen. - Picter van Egmond, uit Rijnsburg, die gisteren aan de llaarlemsche lrekv,tart door den spoortrein werd getroffen, is in het akademisch zieken huis overleden. Naar wjj vernemen was de man aan doofheid lijdende, maar dit kan zjjne onvoorzigtigheid op de plaats van het ongeluk niet ver- schoonen. Bij de te 's Hage gehouden acte-examens voor het lager onderwijs zijn, behalve de reeds gisteren genoemden, nog als onderwijzer toegelaten de hh. B. de Vries en W J. van Dam, uit Delft; J. Adriaanse, uit Berkel, en J. M. Bouscholte, uit 's Hage. Van de 16 candidate!) werden 9 afgewezen. De domeingoederendie aan wijlen prins Frederik in vruchtgenot wa ren afgestaan, zijn dezer dagen weder van staatswege in bezit genomen. Om redenen, die nader zullen moeten blijken, heeft de regering echter kun nen goedvinden het beheer daarover niet op te dragen aan de ontvangers der registratie, die al de andere domeinen administreren, maar aan een afzonderlijk nieuw stel rijksambtenaren, met, gelijk van zelf volgt, afzon derlijke traclemenlen en afzonderlijke remuneratiën. Hoeveel die voor de andere rentmeesters bedragen, is ons nog onbekend; maar met zekerheid vernemen wij. dat aan dien te 'sGravenhage, den heer llovyeene jaar wedde van ƒ4000 en ƒ1400 voor bureaukosten zijn toegelegd. (iV. R. C) Te Haarlem is door de politic aangehouden en naar het huis van arrest overgebragt de bekende dief Johannes Francisciis van Gunst, oud 63 jaren, geboren te Osnabrüek, die reeds een aantal vonnissen heelt onder gaan. Thans had hij door middel van insluiping uit een stal een zilveren cylinder-horloge ontvreemd, dat hjj dadeljjk verkocht heelt, maar dat opge spoord en in beslag genomen werd. HH. MM. de koning en de koningin hebben heden Ie Amsterdam een bezoek gebragt aan de groote kerk der Portugeesch Israëlitische gemeente. Vervolgeus hebben zij op een stoomer een togtje op het IJ gemaakt en het stoomgemaal op Zeeburg en de Oranjesluizen bezigtigd. Daarna werd nog een bezoek gebragt aan Arti. Heden avond zullen 1111. MM. den stads schouwburg bezoeken. De criminele kamer van het gereglshof te Amsterdam heeft Johanna van de Parra, dienstbode b{j een landbouwer te Zegveld, overeenkomstig het requisitoir van den advocaat-generaal mr. Jolles, tot eene tuchthuisstraf van vijf jaren veroordeeld ter zake van kindermoord voor de eerste maal gepleegd door de ongehuwde moeder. Dat beschuldigde een voldragen en levensvatbaar kind, dat na de geboorte krachtig had geademd, door ver stikking had gedood, vloeide o. a. voort uit de verklariug der deskundigen voor de lijkschouwing, df. W. Koster, hoogleeraar, en dr. M. Weber, lector aan de rijksuniversiteit te Utrecht. Voorts bleek ook. dat zij èn hare zwangerschap èn hare bevalling had verborgen gehouden, ofschoon haar meester, hare moeder en eene zuster haar over het vermoedelijke van de zwangerschap hadden onderhouden. Zij trachtte eerst de politie te mislei den over de plaats waar het kinderljjkje geborgen was. Dat werd echter gevonden onder de stoep in een boenhok, gewrongen in een oud ijzeren broodbakje, in het water staande. Voorts gaf zij op, dat zij verleid was geworden, en dat haar minnaar op haar herhaalden aandrang haar te trou wen had geantwoord, dat hij reeds een ander meisje had. Gisteren morgen is er een hevige brand uitgebarsten in de boerderjj van den landbouwer en veehouder Buitenhuis, even buiten de kom der ge meente Breukelen. Het geheele perceel, met alles wal zich daarin bevond, uitgezonderd eene kudde schapen en eenig meubilair, werd eene prooi der vlammen. Door de Vereeniging van gymnasliek-onderwijzers in Nederland werd in hare vergadering van 11 en 12 April te Nijmegen het besluit genomen om le trachten een einde te maken aan de verschillende opvattingen, die hier te lande ten opzigte der benamingen van gymuastiek-oefeningen be staan, en werd eene commissie benoemd voor het vaststellen eener termino logie, bestaande uit de hh. J. S. G. Disse, te Leiden; H. PhalT, te Tilburg, en A. B. Meilink, te Schiedam. Te Ticl is gevankelijk binnengebragt de wed. B. van Wamel, wier woning aldaar is afgebrand, en op wie het vermoeden rust, dat zij aan dit ongeval niet vreemd is. Donderdag vond men eene ladder staan onder een raam van de r. k. kerk te Winssen, onder Ewijk, en bleek het, dat een paar glasruiten van dat raam gebroken waren. Een onderzoek bragt aan hel lichl, dat de dief ol dieven zich door die opening loegang lot de kerk hadden verschaft en zich langs een haak of boom hadden laten afzakken. Langs denzelfden weg moeten zij vertrokken Zijn, nadat zij de oderbussen hadden openge broken en al het daarin aanwezige geld hadden gestolen. Men meldt uit Hasselt: Aan de commissie van de Zwartewater-ver-

Leydse Courant | 1882 | | pagina 1