over de maand Maart 1882 bedroeg ƒ409,92452. Totale opbrengst van 1 Januarij 1882 af ƒ1,156,381.27, legen ƒ1,138,819.55 in 1881, zijnde per dagkilometer ƒ57.04, tegen ƒ57.51 in Maart 1881. Ljjn Leiden Woerden: reizigers (11,095) ƒ5702.66, bagage 73.60, bestel-, (jl- en vrachtgoederen ƒ2038.72, levende dieren en rijtuigen ƒ29.52. Totale ontvangst ƒ7844.50. Totale ontvangst van 1 Januarij 1882 af ƒ22.822.39, tegen ƒ23,888.47 in 1881, zijnde per dagkilometer ƒ7.04, tegen 7.37 in Maart 1881. Te Gouda had eergisteren avond een treurig ongeluk plaats. Een. zes jarig jongentje is bij de Roode brug tusschen de leuning en de lantaarns bekneld geraakt, met het gevolg, dat zijn hoofdje werd verpletterd. Te Overschie is in 89 jarigen ouderdom overleden de heer P. 11, Mar tin, de bekende dierentemmer, later directeur der Rotterdamsche diergaarde. Te Amsterdam heeft eergisteren avond in het «Café Vondel", in de Vondelslraat, bij het ontsteken der gasverlichting eene hevige ontploffing plaats gehad. De voor- en achterramen zijn alle geheel verbrijzeld, lerwjjl in de koflijkamer zelf alles aan splinters is geslagen, het buffet, dat aan den muur bevestigd was, is geheel voorover geslagen, van het plafond is geen sink meer heel, ook in den kelder, die vlak onder de kamer is, werd de zoldering weggeslagen, terwijl boven de eerste verdieping de meubelen in de grootste wanorde door elkander lagen. Vier personen zijn bij het ongeluk gekwetst, waarvan er twee naar het gasthuis zijn vervoerd. De oorzaak van het lek schijnt daarin gelegen te zijn, dat de grond om de pijpen der leiding door ralten te veel wordt omwoeld. Immers juist was dien middag een lek in de waterleiding, ten gevolge waarvan de kelder geheel blank stond, verholpen. De slag was zoo lievig, dal de geheele Vondelslraat er door werd opgeschrikt. Tot op liet Kwakerspad werd de slag gehoord. En de schok was zoo ontzettend, dat stukken van meubelen, die beneden stonden, op eene bovenverdieping door hel plafond teregt kwa men. Tot op verren afstand werd het verbrijzelde glas geworpen. Door eene onbekende oorzaak ontstond gisteren morgen een begin van brand in het magazijn der machinekamer op het te Amsterdam binnengekomen stoomschip Madura. Door goed genomen maatregelen van hel personeel in de Rietlanden, werd de brand met behulp van 2 spuiten der maatschappij Nederland onmiddellijk in de geboorte gestuit. De 70-jarige brugwachter S. Kluiver te l.iiinjebcrt heeft dezer dagen voor de vjjfde maal een drenkeling gered. Nu een 17-jarig meisje, dat bij liet waterscheppen voorover in het kanaal was gevallen. Nabij tlollum is op een ril gestrand de Noorsche bark Carolina Gjensinggeladen niet planken, balken en ballings, van Drammen en be stemd naar Pointerend. Door de ijverige pogingen der bemanning van de reddingboot te tlollum is de equipage, bestaande uit 8 personen, gered en behouden te llolium aan wal gebragt. Hel schip en de lading zullen vermoe delijk verloren zijn De heer J. Druinwold Riedel, pred. te Uitwierde. heeft lol de tV. ICC. een schrijven gerigt tot rectificatie van hetgeen gemeld is omtrent zijne verhouding lot de gemeente van Tjallehert. In verzoek li. schrijft hijo. a. te publiceren: dal ik bij de aanneming van gemelde beroeping niel beweerd hebt regt Ie hebben op de volle opbrengst der pastoralia van Aengwirden, noch mij over het bedrag dor opbrengst, waarvan liet juiste cijfer waar schijnlijk aan de pastorievoogdeu alleen bekend is, heli uitgelaten, maar alleen heb verklaard «de bert eping aan Ie nemen in de stellige verwachting, dat de stukken, die volgens arlt. GO en 66 regit, vacaturen bij den beroeps brief belmoren te worden overgelegd, zullen komen te voldoen aan de eischen van het kerkeljjk reglementik werd lot deze verklaring gedwon gen door de uitspraken van hel classicaal bestuur van lleerenveen en van het provinciaal kerkbestuur van Friesland, volgens welke die stukken, de opgave van hel tractemcnl belrttiende, als onwettig waren afgekeurd; dal de approbatie van gemelde beroeping door het clas>icaal bestuur niet is verleend, op grond, dat uit de aan den*beroepbrirf toegevoegde «Lijst van emolumenten", aan de standplaats Tjalleberl verbonden, niel bleek «in hoeverre het daarin aangeboden tracteinenl eenigzins geschikt is naar het geen, behoudens eene goede administratie, van hel provenu der pastorie- goederen komen kan", zooals in de Resolutie der staten van Friesland dd. 13 Maart 1760 was voorgeschreven. Daar nu de gemeente Tjallebert tot heden in gebreke is gebleven de vereischte bescheiden over te leggen, waar uit aan de kerkelijke besturen blijken kan. of en in hoeverre de tractements- opgave, die mjjn beroepbrief vergezelde, aan de genoemde eischen voldoet, wacht ik sedert Junij 1878 nog steeds op de vereischte approbatie. De studenten in de medicijnen aan de hoogeschool te Groningen heb ben zich tot den minister van biunenlandsche zaken gewend, met het ver zoek, om voortaan hel geneeskundig staatsexamen ook te Groningen te doen plaats hebben. Te Winschoten heeft de politie dezer dagen ten huize van de echte lieden K. Niekamp en M. Lindemulder de moeder van laatstgenoemde, eene roim 90-jarige vrouw, voor wier onderhoud en verpleging ook door een zoon en kleinzoon wordt bijgedragen, in den meest verwaarloosden en deer- niswaardigen staat gevonden. Toen de politie de woning binnentrad, waren ouders en kinderen in hel woonvertrek aan den maaltijd; in de schuur, wier kap niet van stroodekken of eene andere sluiting is voorzien, lag de hoogbejaarde moeder in den turfhoek in een bak, door wat oude fragmenten van allerlei bedekt, met een gelaat, dat medelijden, maar ook afschuw wekte. De verzorgers beweerdeu, dat zij den gewonen middagkost niet gebruikte, maar toen een stukje wittebrood aan de beklagenswaardige werd voorgehouden, was zij in haar pogen om het te bemagiigen dierlijk. Maat regelen worden genomen om aan dien onnatuurlijke!) staat van zaken een einde te maken. De politie maakte proces-verbaal op. De persoon tc Clinge. die eenige dagen geleden, staande de tezcgtzil- tir.g der regtbank te Middelburg, toen hij als aanklager optrad tegen een ander persoon, die hem voor brandstichter had uitgescholden, aangehouden werd, is op vrije voelen gesteld. De gerëgtelijke instructie betreffende den te Veere geplecgden moordis gesloten. De vermoedelijke dader blijft, in weerwil van de talrijke bezwaren, tegen hem gerezen, hardnekkig ontkennen, ook in brieven aan zijne moeder. Door gedep. staten van Noordbrabant zijn twee miliciens-plaats vervangers voor den tjjd van vijf jaren ingelijfd, omdat zij, na de leeke- ning van hun contract, weigerden te voldoen aan de oproeping voor de dienst. Door het geregtshof te 's Hertogenbosch is behandeld de zaak van A. F. de Beer te Made, beschuldigd van poging tot vergiftiging op zjjne vrouw. 25 getuigen werden gehoord. Het openbaar ministerie eischte levens lange tuchthuisstraf. De uitspraak is bepaald op 13 April. Te Bergen-op-Zoom werd dezer dagen in eene water- en vuurnering een diefstal gepleegd van ongeveer ƒ125 aan contanten. Terwijl de man naar de kerk was, en de vrouw met eene buurvrouw in den winkel stond te pralen, moet iemand, die met de localiteit van het huis bekend was, naar boven zijn gegaan en het geld uit eene kast hebben ontvreemd. (lp het gehucht den Heuvel onder Gemert heeft een hevige brand gewoed. De brand ontstond in eene schuur. In weinig tijd werden een boerenbedrijf met stalling en 5 arbeiderswoningen in de asch gelegd. Te Venlo is in den nacht tusschen Donderdag en Vrijdag bij den logement houder Plessing eene ijzeren geldkist gestolen. In die kist werden gewoonlijk de gelden bewaard, door ruim 90 handwerkers bijeengebragt tot vorming van een fonds, waaruit zij elkaar bij ziekte steunen. Gelukkig bevatte de kist slechts ƒ30, benevens de registers en een wissel van 500. 's GKAVENHAGK, 8 April Aan den heer J. J. van der Pot, Zr. M\ minister-resident in Japan, is, op zijn verzoek, eervol ontslag veileend als consul der Nederlanden voor Kanagawa til Yeddo. De heer mr. 11. P. G. Quack, te Amsterdam, is benoemd lot lid der commissie van toezigl op de rijksakademie van beeldende kunsten, ter ver vanging van den heer L. M Beels van Heemstede, overleden. De heer J. J. A. Willemse, ontvanger der directe belastingen te Ra- venstein, is benoemd tot ontvanger der directe belastingen tc Wageningen, Aan den heer G. Lely. ciiiel-ingenieur, is de titel toegekend van inge nieur toegevoegd aan de rijkscommissie voor graadmeting en waterpassing. Ingevolge magtiging des konings wordt het raderstoomschip le kl. Calk, liggende te Willemsoord, met 11 April a. s.tijdelijk in dienst stelden het bevel daarover opgedragen aan Zr. M'. adjudant in buitenge wone dienstden kapitein ter zee J. W. Binkes. De officier van gezondheid 2C kl. G. 11. Klosser word! geplaatst aai boord van de instrucliebrik Zeehond, en de officier van administratie 3® kl. S. ,1. A. Ileyll, behoorende tot de rol van het opleidingschip Anti Panlowna en gedetacheerd aan boord van de instructiebrik Castor, worii overgeplaatst in de rol van het wachtschip te Willemsoord, ten einde gede tacheerd te worden aan boord van de instructiebrik Crania. lil het laatst van December des vorigen jaars werd in de woning va een voornaam ingezetene alhier een diefstal ontdekt, die vooral om de bij zondere omstandigheden, waaronder hij werd gepleegd, nog al de aandaebt trok. l!it het schrijfbureau van baron van llerzeele bleek ontvreemd le zijl eenig geld en twee ringen, een gouden huwelijksring met inscriptie en eei ring met lurkooisen. Deze voorwerpen had de heer des huizes naar zijl vaste gewoonte 's nachts ten 1 ure afgelegd en in het bureau geborgen. Des ochtends bemerkten de dienstmaagden dat de deur van het bovenhuis, dit den vorigen avond behoorlijk was gesloten, geopend was en werden ij door den huisknecht, die in liet onderhuissliep. aangeroepen, die verklaart!» in zijne kamer te zijn opgesloten. De man werd verlost door hel uittrekka van eene pin, die van buiten in de deur was geslagen, de heer des huize gewaarschuwd, een onderzoek ingesteld, de politie geroepen en nogmaals onderzocht; doch men vond geen spoor van dieven in d«u tuin en op ik aangrenzende erven en langzamerhand won het vermoeden veld dat de ia- sluiting van den luiecht verzonnen was, dat hij zelf de dader was gewetü en zich, gelijk het openb. ministerie in de teregtzitting van hel hofwaar» de genoemde bediende G. B. le dezer zake teregtstoudhet noemde aan even groote brutaliteit als ontrouw tegenover zijn meester had schuldig gemaakt, De getuigenverklaringen, afgelegd daar zijn meester en meesteres, zijat mededienstboden, de politie-amblenarendie in de woning het onderzoek hadden geleid en eenige deskundigen kwamen in hoofdzaak overeen met dit in de instructie, ofschoon op enkele punten de dienstmaagden blijkbaar onzeker waren geworden, b. v. wat de beschuldigde het eerst tegen baft had geroepen toen zij beneden kwamen en hjj te kennen gaf opgesloten b zijn. Het openb. ministerie, waargenomen door den advocaat-generaal mr. A. F. L. Gregory, putte uit die verklaringen een aantal aanwijzingea waaruit de schuld moest blijken. Van de gestolen voorwerpen was slecbls een, de gouden huwelijksring, teruggevonden, verborgen vin een stuk be drukt gemeenteraadsverslag, dat de heer H. na lezing gewoon was naar dt keuken te zenden, onder een privaat, waarin de besch. een geruimen had vertoefd tijdens de politie beambten een onderzoek in het huis instelden. Hierin lag, meende het openb. ministerie, opgesloten dat de ring in M bezit was geweest van besch. en dat deze den diefstal had gepleegd en had doen voorkomen alsof dit door dieven van buiten af was geschied. NV het oordeel van den adv.-gen. bleek dit ook overtuigend uit verschillend omstandigheden. De heer Gregory requircerde 6 jaar tuchthuisstraf volt besch. wegens diefstal bij nacht in een bewoond huis. Daartegenover kt' loogde in een warm pleidooi de verdediger des besch., m'. A. J. A. Dik. diens volkomen onschuld. Pleiter concludeerde tot vrijspraak wegens genlis van juridisch en overtuigend bewijs. De beschuldigde zelf gaf bljjk z«' helder van begrip te zijn. Op alle getuigenverklaringen schier had hij aan te merken, ten einde aan tc toonen dat hij onschuldig was. Op DM' derdag a. s. zal het hof uitspraak doen.

Leydse Courant | 1882 | | pagina 6