u ioi wd ijn ES 23 m JACHT EN VISSCHERIJ. it rtwi pakj 1ST G. rg, t legttt E. lilJVOECjïSliL, behoorende tot de Leidsohe Courant van Dingsdag dJ *4pril óHH°lJV". #4. STADS-BERICHTEN. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN, Gezien liet adres van G. J. H. S|)eet, wonende alhier, houdende verzoek om vergunning tot oprichting van eene zouterij en klopperij van huiden, io liet perceel aan de Oranjegracht n°. 70, Gelet op de artt. 6 en 7 der wet van 2 Juni 1875 (Staatsblad n°. 95); Geven bij deze kennis aan het publiek dat genoemd verzoek, met de bjjlagen, op de Secretarie dezer gemeente ter visie gelegd is; alsmede dat op Zaterdag den 22s,en April aanst., 's voormiddags te elf uren, op het Raadhuisgelegenheid zal worden gegeven om bezwaren tegen dat verzoek in te brengen. Burgemeester en Wethouders voornoemd, DE KANTER, Burgemeester. Leiden 8 April 1882. E. KIST, Secretaris. De BURGEMEESTER van LEIDEN herinnert aan hen, die zich voor het aanstaande seizoen 1882/83 in het bezit wenschen te zien van Jacht- of Vlschakten, of wel van eene kostelooze vergunning tot uitoefening der tmeforijdat de blanco verzoekschriften ter bekoming daarvan gratis verkrijgbaar zijn Ier Gemeente-Secretarie, alwaar zij, behoorlijk ingevuld en onderleekendvóór den fddt" April dezes jaars moeten terugbezorgd zjjn. ten einde aan den Commissaris des Konings in deze provincie te worden ingezonden. Tevens wordt aan belanghebbenden herinnerd, dat blanco verzoekschrif ten lot het bekomen van buitengewone machtiging tot het verdrijven van schadelijk gevogelte met pistoolschoten hel schieten van konijnen en'ander schadelijk gedierte en het visschen als het water met ijs bedekt is, mede gratis ter Gemeente-Secretarie ter invulling verkrijgbaar zijn gesteld. De Burgemeester voornoemd. Leiden, 20 Maart 1882. DE KANTER. Vergadering van den Raad der gemeente Leiden, op Donderdag, den 13 April 1882. B IN N ENLA N DSCH E B E RIGT EN. LEIDEN, 8 April. Ter gelegenheid van den verjaardag van H. K. H. de groothertogin van Saksen-Weimar, zuster van Z. M. den koning, was heden van alle openbare gebouwen de vaderlandsche vlag uitgestoken. - Blijkens eene door burg. en weth. bij den gemeenteraad ingediende wrdragt zal voor het sluiten van de dienst van 1881 een besluit moeten worden genomen tot vinding der gelden benoodigd om de op de begrooting van dat jaar aangewezen uitgaven te dekken door verkoop van inschrij ving op het grootboek of door eene geldleening, en wel in verband met icor den aankoop van inschrijving aangewezen posten en de ontvangst van zoodanige gelden, die uit den aard der zaak moeten worden be stemd voor belegging of aflossing van schuld. Volgens de berekening van burg. en weth. zal, tot sluiting van de dienst van 1881, nog eene geldlee ning moeten worden aangegaan van ƒ92555.75. Wat betreft de dienst van 1882 is reeds besloten verschillende uitgaven door geldleening Ie dekken, o. a. de uitgave van 125,000 ten behoeve der gasfabriek. De voor de ail dienst van 1882 door geldleening te vinden som zou dientengevolge voorloo- op 141.300 kunnen gesteld worden, die echter na aftrek van enkele posten van ontvangst, voor aankoop van inschrijving bestemd, kan terug- gebragt worden op 134 000. Daarbij gevoegd de bovenvermelde som van ƒ92555.75, verkrijgt men een bedrag van ƒ226 855.75. Verder, zeggen burg. en weth., zal eerlang moeten worden overgegaan tot oprigtirrg van onderscheidene schoolgebouwen, zooals eene hoogerc bur gerschool voor meisjes en een gymnasium, waarvoor waarschijnlijk spoedig ren gedeelte der Ruïne zal kunnen beschikbaar gesteld worden. De kosten li.» 'Jn het eerstgenoemde gebouw wordt op 80000die voor hel tweede op 40000 geraamd. Ook de oprigting eener vierde school voor minvermogenden is noodzakelijkwaarvan de kosten berekend worden op ƒ40000, terwijl de plannen gereed liggen voor eene dringend noodige verbouwing der jongens school 2d' klasse, waarvan de kosten, met inbegrip van een aan te koopen perceel, mede op ƒ40000 geraamd worden. Een en ander maakt een be drag nit van 200,000, en de door geldleening te vinden som zou dus '426.855.75 beloopen. Het het oog op nog andere buitengewone uitgavendie in den eersten lijd kunnen noodig wezen, achten burg. en weth. het wenschelijk het bedrag ller te sluiten geldleening te stellen op ƒ450,000, en die leening te splitsen '"v in twee seriën, eene van ƒ250,000 en eene van ƒ200,000, waarvan de eer- tlt zal moeten worden gestort vóór of op uit. Junij aanstten einde de dienst van 1881 behoorlijk te kunnen afsluiten, en de tweede op een later le bepalen tijd kan worden uitgegeven. Ofschoon de laatst gesloten leening *erd aangegaan tegen eene rente van 4% pCt. 'sjaars, komt hel burg. en "eth. voor dat die thans niet hooger kan gesteld worden dan op 4 pCt. "ck met het oog op de in den laatsten tijd door andere gemeenten met Sïnstigen uitslag tegen die rente uitgeschreven leeningen. Rurg. en weth. stellen aan den gemeenteraaad voor, te besluiten tot hel '•gaan eener leening van ƒ450,000 tegen 4 pCt. rente, en bieden tevens concept-voorwaarden dier leening ter vaststelling aan. Tevens deelen zij Bf'h, dat deze aangelegenheid besproken is in eene gemeenschappelijke ver V leii Ki d v gadering met de commissie van financiën en dat de behandeling daarvan tot geen verschil van zienswijze heeft aanleiding gegeven. In het 4de district van het hoogheemraadschap van Rijnland z|jn her kozen de heer mr. J. P. Amersloordtals hoofdingelaud, en de beer H. A. lianedoes, als plaatsvervanger; in het 15de district zijn herkozen de heer C. H. baron van Paliandt, als hoofdingeland, en de heer C. J. van der Oudermculen, als plaatsvervanger. Tegen H. B. P., J. v. d. S. en li. O. is door de politie alhier proces verbaal opgemaakt wegens verzet en mishandeling der politie, nadat z|j in beschonken toestand b|j een tapper, die hun niet meer wilde schenken, de ruiten hadden stok geslagen. Ten gevolge van de ondergane mishandeling is een der agenten niet in staat zijne dienst te verrigten. Eergisteren namiddag is de 11%-jarige Maria Klink, wonende bij hare ouders in de Mirakelsteegb|j het scheppen van een emmer walen aan de Oude Vest in het water gevallen, doch ouiuidellijk gered door Jan Ju, koop man, mede in de Mirakelsteeg woonachtig. Op den 2d'° dezer overleed alhier, na eene slepende ziekte van onge veer 7 maanden, de sergeant-majoor van Deudekom, van het 4e reg. infan terie, eene weduwe met drie kinderen, waarvan het oudste 5 jaren en het jongste 7 maanden telt, in kommervolle omstandigheden achterlatende. Door de langdurige ziekte van haren echtgenoot is die weduwe geheel uitgeput en daar de inkomsten bij zijn overlijden geheel hebben opgehouden, gaat zij eene treurige toekomst te gemoet. Begaan met haar lot, hebben de onder officieren der infanterie alhier in garnizoen het plan opgevat, met welwil lende medewerking der stafmuziek van het regiment, eene tooneelvoorstel- ling met concert in den stadsschouwburg te geven, waarvan de opbrengst in haar geheel aan de weduwe zal worden geschonken, ten einde haar in staat te stellen eene nering te beginnen, om op die wijze te trachten het brood voor haar en hare kinderen te verkrijgen. De inteekenl|jsten worden den ingezetenen aangeboden. Zouden deze mannen, die het plan ontwier pen om deze ongelukkige weduwe te helpen, daarbij ook nu weder niet op aller sympathie mogen rekenen? Wij durven daaraan niet twijfelen. Wij vertrouwen dan ook dat die lijst de blijken zal opleveren dat, waar het geldt ongelukkigen te steunen en armoede te voorkomen, men niet te vergeefs een beroep doel op de liefdadigheid der ingezetenen. -• Het getal der in het Werkhuis alhier opgenomenen bedroeg gedurende deze weck dagelijks van 49 tot 69 volwassen personen en 7 lot 11 kinderen. Wij zijn verzocht te meldendat op het predikbeurten-briefje abusie velijk is gedrukt: //Luthersche kerk 7 uren, dankzegging"; dit moet zijn zes uren. Heden morgen is van den stoomtram Leiden—Katwijk bij de krom ming aan den Leiderweg een bagage-wagenwaarin eeuige visch, voorna melijk garnalen, was geborgen, losgerukt en omgeslagen; natuurlijk werd aan de lading veel schade toegebragt. De Staatscourant bevat twee kon. besluiten van 24 Maart jl.hou dende nieuwe' regeling van de bezoldiging en de bevordering van de contro leurs der directe belastingen, invoerreglen en accijnsen, alsmede van de rangorde, de benoeming en de bevordering van de adspiranl-verificateurs der Invoerreglen en accijnsen, in verband met de voorwaarden van benoeming tot adjunct-controleur. De minister van binnentandsche zaken, overwegende dat de heer A. baron Scbimmelpenninck van der Oye ontslag heeft genomen als lid van de tweede kamer der stalen-generaal, en dat derhalve eene verkiezing van een lid dier kamer behoort plaats te hebben in het hooldkiesdistrict Hilversum, heeft bepaald, dat die verkiezing zal plaats bebben Dingsdag 9 Mei e. k., en dat herstemming, is die noodig, zal geschieden Dingsdag 23 Mei. De minister van financiën heeft bepaald, dat in het jaar 1882 kunnen worden aangesteld 15 surnumerairs der directe belastingen, invoerreglen en accijnsen. Tegen het einde van dat jaar zal het vergelijkend examen plaats hebben. Belanghebbenden moeten voor 1 October bij het dep. van finan ciën het verzoekschrift tot toelating indienen. Door den minister van binnenlandsche zaken zijn aan Z. M. den ko ning aangeboden de algemeene numerieke staten, aanduidende de sterkte van den 1" ban der schutterijen op 1 Januarij van dit jaar. Daarbij is, gelijk vroeger, de eerste ban gesplitst in twee categoriëu. De eerste cate gorie bevat de leden van den eersten ban, die thans nog ongehuwd, en die gehuwd of weduwnaars zijn zonder kind of kinderen. De tweede categorie de leden van den eersten ban, die na hunne inlijving gehuwd zijn en in het bezit van kind of kinderen zijn gekomen. De sterkte van den eersten ban der dienstdoende schutterijen, met inbegrip van de reserve, was op 1 Januarij jl.die der eerste categorie 27806 man, die der tweede categorie 14935 man. te zamen 42741 man. Van dit getal manschappen hebben 11341, derhalve ruim !4 van het geheel, hetzij als onderofficier of korpo raal, hetzij als soldaat of milicien, bij het leger gediend. De sterkte, niet inbegrip der reserve, van den eersten ban der rustende schutterijen, was op 1 Januarij jl.: die der eerste categorie 54,510 mail, die der tweede categorie 22390 man, te zamen 76900 man. Van dezen hebben 17871 man. dus ruim 2/9 van hel geheel, vroeger als onderofficier, korporaal, soldaat of milicien bij het leger gediend. De geheele sterkte van de beide calego- riën van den eersten ban der dienstdoende en rustende schutterijen te za men bedroeg 119,641 man. Het nieuwe reglement op den schoolbouw, meldt het Fad.is reeds bij den raad van state aanhangig gemaakt en kan dus binnen kort worden afgekondigd. Naar wij vernemen, zal het in het algemeen zeer milde bepalin gen bevatten en de regelen voor het bijzonder onderwijs lol een minimum beperken. De heer F. H. II. Borret, die heeft opgehouden lid Ie zijn van de tweede kamer, was administrateur van domeinen van wijlen Z. K. II. prins Frederik en is thans in dezelfde betrekking van rijkswege aangesteld. De opbrengst van hel vervoer over den Nederlandschen Rijnspoorweg

Leydse Courant | 1882 | | pagina 5